Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Arsuz Sallandı
Arsuz’da, dün günün ilk saatinde, 4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sarsıntı; Antakya, Samandağ, İskenderun dahil, çevre ilçelerde de hissedildi. Kandilli Rasathanesi ve AFAD ölçümlerine göre, deprem; Perşembe’ye Cuma’ya bağlayan gece yarısından sonra, 01.15’te, yerin 11.7 km derinliğinde, Akdeniz’de, Arsuz-Karataş yakınlarında gerçekleşti. Deprem, can ya da mal kaybı oluşturmadı.

Cuma Vaazı “30 Ağustos”
Atatürk Adı Geçmemesi Eleştirildi
Dün ülke genelindeki camilerde okunan Cuma hutbesinde 30 Ağustos Zafer Bayramı anlatıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı hutbenin son bölümünde Kahraman Türk Askeri, Şehitlerimiz ve Gazilerimiz saygıyla anılırken, ülkemizin kurucusu Büyük Atatürk’ten hiç söz edilmemesi ise şaşırttı ve eleştirildi.

Antakya Belediyesi Eğitim Hizmeti
Ücretsiz İngilizce Kursu
Antakya Belediyesi bünyesinde açılan, üniversite ve lise öğrencilerine yönelik ücretsiz A1 ve A2 seviye İngilizce konuşma kursları, öğrencilerin yoğun ilgisi ile devam ediyor.
Antakya Belediyesi’nden konuyla ilgili şu bilgi verildi:
“Pek çok alanda yürüttüğümüz ücretsiz kurs hizmetlerimiz her geçen gün artarak devam ediyor. Üniversite ve lise öğrencilerimize yönelik Antakya Belediyesi ücretsiz A1 ve A2 konuşma kurslarımız da bunlardan sadece bir tanesi. 3 farklı seviye ve 3 farklı yaş grubundan oluşan kurslarımızda, öğrencilerimize, konusunda uzman ve güncel bilgilere sahip eğitmenlerimizle, birinci sınıf kalitede eğitim hizmeti sunuyoruz. Eğitmen Yasin Alp eşliğinde devam eden kurslarımız, öğrencilerimizden yoğun ilgi görüyor. Kurslar, haftanın 4 günü, verilen eğitim dâhilinde toplam 8 hafta sürecektir. Kurslar için bilgi almak isteyenler, Bağrıyanık Mahallesi Askeri Kışla Karşısı’nda bulunan Antakya Belediyesi Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi’ne şahsen başvurabilecekleri gibi, 0326 213 03 04 numaralı telefonu da arayabilirler.”

Yabancıya satış
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), yabancılara yapılan konut satışlarının 2019 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 68,9’luk artış ile 19 bin 952’ye yükseldiğini açıkladı.

Yiğit Ailesinin acılı günü
Rağibe Yiğit Vefat Etti
Merhum Mahmut Fattum Yiğit’in eşi Rağibe Dalğıç vefat etti. Merhumenin cenazesi, dün saat 17.00’de, Defne ilçesi-Bostancık Mahallesi’ndeki evlerinden alınarak aile mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, Merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

Meclis Pazartesi Günü Toplanıyor
Antakya Belediye Meclisi, Eylül dönemi toplantısını 2 Eylül Pazartesi günü yapıyor. 2 Eylül Pazartesi günü saat 14.00’teki Meclis toplantısı, Atatürk Caddesi Mahfel Meclis Salonu’nda gerçekleşecek. Gündemde yer alan maddeler şunlar:
1.Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün, yıllara yaygın ihale yapım işlerinin görüşülmesi…
2.Tahtaköprü 128 ada ve 13 numaralı parselde bulunan, 2 ve 3 numaralı işyerlerinin sağlık tesisi olarak kullanılması için Hatay İl Sağlık Müdürlüğü adına tahsis edilmesinin görüşülmesi…
3.2019 Mali yılı gelir tarifesinde ilan reklam vergisi ile totem yeri tahsis ücretlerinin görüşülmesi…
4.2020 mali yılı gelir tarifesinin görüşülmesi…
5.İmar Tadil Teklifleri ve Komisyon Raporunun görüşülmesi…

MKÜ Eğitim Fakültesi Resim İş Bölümü’nde 10 eksik kontenjan var:
Kayıt, Pazartesi ve Salı…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği’ni 2019-2020 Öğretim Yılı Özel Yetenek Sınavı sonuçlarına göre kazanan 40 öğrencinin kesin kayıtları sona erdi. Sonuçlara göre, 40 öğrenciden 30’u kesin kayıt yaptırdı, dolayısıyla 10 kontenjan boş kaldı. MKÜ Eğitim Fakültesi, 10 kişinin ise yedek isimlerden doldurulacağını bildirdi. Duyuruya göre, yedek kayıtları, 2-3 Eylül Pazartesi ile Salı günleri yapılabilecek.
MKÜ’nün bu konudaki duyurusunda şöyle denildi:
“2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Eğitim Fakültesi Özel Yetenek Sınavı sonuçlarına göre, 40 kontenjandan 10 kontenjan boş kalmıştır. Yedek aday listesinden kayıt hakkı kazanan öğrenciler, yedek listeden, sırasına göre, 2-3 Eylül 2019 Salı saat 17:00’a kadar kayıt yaptırabilirler.”
Bu arada, listede yedekler sıralamasının ilk 10 ismi ve sondaki isimleri şöyle sıralanıyor:
Meltem Kaya, Şeyda Yöntem, Taner Teltik, Eda Nur Yıldırım, Fatma Kahraman, Ayşe Karaoğlu, Berfin Nur Bağrıyanık, Esra Batacı, Cihan Tekin, Ayşegül Aşkar.
İlk 10 isim yukarıda sıralanırken, sonradan gelen diğer isimler de şöyle:
Sefenay Karatay, M.Furkan Büyüklöse, Emine Yıldız, Melike Sonbas, Esra Kızılelma, Cihan Aygören, Esra Fırat, Gamze Koçhan.

Kilis’te 700 TIR’a ambargo
Ülkeye Sokulmuyor
Komşu il Kilis sınır kapısından Suriye’ye giriş yapmak isteyen 700 civarında Türk TIR’ına izin verilmediği ve araçların içindeki gıda maddelerinin bozulmaya başladığı bildirilirken, dün yaşanan bir başka gelişmeye göre, bazı TIR’lardaki malların yakıldığı yönünde!
Aralarında Hataylı ihracatçıların da olduğu öğrenilen 700 TIR’ın bağlı olduğu şirketlerin zorda olduğu kaydedilirken, Suriye’nin, DEFO iddiasıyla Türk TIR’larındaki malların indirilmesine izin vermediği, oysa mevcut malların, Türk laboratuvarlarındaki tahlili ve “temiz analiz raporu” sonrası sevke çıkarıldığı belirtildi. Domates ve patates ana ağırlıklı ürünler çürümeye başlarken, dün ise aralarında Hataylı bir ihracatçı ve ithalatçının da bulunduğu bazı TIR’lardaki mallar yakıldı, zarar verildi. H.A. adlı Antakyalı bir ihracatçı, zararının 300 bin lira olduğunu bildirdi.

DEİK desteği
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, “İhracat Ana Planına Destek Paketi kapsamında, DEİK aidatında ilk yıl için yüzde 60’lık indirim yaptık. Toplam aidatın yüzde 40’ını ödeyerek bize üye olabilecekler” dedi.

Ruslar İdlib’de!
Rus özel kuvvetleri, İdlib’in güneyinde sızma girişiminde bulundu. Daha önce Suriye Ordusuna destek biçiminde sızma harekatlarına katılan kuvvetler, bu kez operasyonu tümüyle kendileri gerçekleştirdi.

Bugün başlıyor
Hicri yeni yıl, bugün başlıyor. Son peygamber Hazreti Muhammed ve ashabının 1441 yıl önce Mekke’den Medine’ye hicreti, İslam aleminde hicri takvimin başlangıcı olarak kabul ediliyor.

MSB’den özel video
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97. yıldönümünü dolayısıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tüm unsurlarının faaliyetlerini içeren videoyu sosyal medya hesabından paylaştı.

Heyecanlı bekleyiş
Denizlerde av yasağının sona ereceği 1 Eylül’de “Vira Bismillah” diyerek ekmeğini denizden çıkarma mücadelesine koyulacak balıkçılar, tekne ve ağlarını onararak heyecanla yeni sezonu beklemeye başladı.

Rakipleri belli oldu
Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi A Grubu’nda; Paris Saint-Germain, Real Madrid ve Club Brugge takımları ile eşleşti.

Bağlantı olabilir
“Science Daily”nin haberine göre, medeni halleri farklı 15 binden fazla kişinin bilişsel işlevlerini inceleyen Michigan Eyalet Üniversitesi’nden bilim insanları, evli kişilerde yaşlandıkça demans (bunama) görülme olasılığının daha düşük olduğunu tespit etti. Boşanan kişilerin demans hastalığına yakalanma riskinin ise evli kişilerden iki kat fazla olabileceği bildirildi.

Başarı sağlandı!
Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan, “Ülkemizde ‘alternatif çözüm modeli’ denilen ara buluculuk modeli, son yıllarda bayağı gelişti. İş davalarında neredeyse yüzde 90’ın üzerinde başarı var” dedi.

97. yıldönümü
Mustafa Kemal Paşa komutasındaki Türk ordusunun zaferi ile sonuçlanan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü’nün 97. yıldönümü, yurtta, KKTC’de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlandı.

İdlib uyarısı
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “İdlib’de personelimize, gözlem noktalarımıza zarar geldiği takdirde meşru müdafaa hakkımızı kullanacağımızı söyledik, söylemeye devam ediyoruz” dedi.

İç Borçlanma
Maliye Bakanlığı, Eylül-kasım dönemine ilişkin iç borçlanma stratejisini açıkladı. Buna göre, söz konusu dönemde 38,8 milyar liralık iç borç servisine karşılık 30,7 milyar liralık iç borçlan-ma gerçekleştirilecek. Bu dönemde dış borçlanma yapılmayacak.

TSK’den 17.498 ihraç
15 Temmuz darbe girişiminden bu yana TSK’den 17 bin 498 kişinin ihraç edildi-ğini vurgulayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Amacı-mız, bu teröristleri içimizden tamamen temizlemek” dedi.

KOBİ’lere destek
Dijitalleşme desteği kapsamında toplamda 258 işletmeye destek sağlanacağını aktaran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bunların 232’sini, akıllı dijital teknolojileri kendi iş süreçlerine adapte etmek isteyen KOBİ’lerin oluşturduğunu, akıllı dijital teknolojileri geliştiren 26 KOBİ’ye de KOBİGEL kapsamında destek vereceklerini bildirdi.

Rezerv azaldı
23 Ağustos’ta Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, 597 milyon dolar azalışla 76 milyar 826 milyon dolar olarak gerçekleşti. Brüt döviz rezervleri, 16 Ağustos’ta 77 milyar 423 milyon dolar seviyesindeydi.

Astronom kadrosu!
Diyanet, burs programıyle adına yurtdışına öğrenci gönderilecek 24 kurumun sıralandığı listede sekizinci oldu. Öğrencilerin, ‘helal gıda’, ‘ateizm’ ve ‘atmosfer fiziği’ alanlarında araştırma yapacağı bildirildi. Yurtdışına öğrenim için gidecek adayların çalışma alanlarından birinin de “atmosfer fiziği” olması dikkati çekti. Türkiye’ye dönecek araştırmacının, Diyanet’e, “Astronom” olarak atanacağı belirtildi.

Vatandaşın cebi
Zamlarla bomboş
Halkın en yoksul yüzde 20’lik kesiminin harcamalarının üçte birini oluşturan gıdada yıllık fiyat artışı yüzde 50’yi geçti. Son bir yılda süt ve süt ürünlerinde yüzde 30’u aşan zamlar ise tüketimi yüzde 10 düşürdü.

Önemli veri
6 Eylül Cuma: 17:30/Nakit Bütçe Dengesi/Ağustos/Önceki: + 4.1 milyar TL

Uçurtma şenliği
Türk Kızılay Hatay Toplum Merkezi tarafından, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, Türk ve Suriyeli çocukların katıldığı bir uçurtma şenliği yapıldı.

Sezon başlıyor
TFF 3. Lig’de 2019-2020 sezonu, hafta sonunda oynanacak ilk hafta maçlarıyla başlayacak. Lig’de bu sezon 2. Grup’ta 17, 1 ve 3. gruplarda ise 18’er takım çift devreli lig usulüne göre mücadele edecek.

Sınıra sevkiyat
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye sınırındaki askeri birliklere tank ve zırhlı araç sevkiyatı yapıldı. Ülke genelindeki çeşitli birliklerden gönderilen tank ve zırhlı personel taşıyıcılar (ZPT) Hatay’ın Antakya ilçesine ulaştı. Tırların üzerine yüklenmiş askeri araçlar güvenlik önlemleri altında sınır birliklerine doğru hareket etti. Askeri araçların Suriye sınırındaki birliklere takviye amaçlı gönderildiği öğrenildi.

Yemek yarışması
Hatay’ın Belen Belediyesi tarafından “Yayla Şenliği” etkinlikleri kapsamında Gastronomi Yemek Yarışması düzenlendi. Yarışma kapsamında, bölgeye has lezzetler ev hanımları ve aşçılar tarafından yapılan jüriye sunuldu.
Dereceye girenlere çeşitli hediyeler verildi.

Erkekler de riskli!
Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nden Prof. Dr. Cem Gezen: “Meme kanseri erkekte olmaz düşüncesi nedeniyle tedavide geç kalınıyor. Erkeklerin de, tıpkı kadınlar gibi kendi kendini muayene etmesi lazım.”

Doluluk sevindiriyor
Türkiye’nin Temmuz 2019 otel doluluk oranı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,1’lik artışla yüzde 76,1’e, günlük satılan oda bedeli de yüzde 14 yükselişle 100,3 Avro’ya ulaştı.

İnsani yardım
Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, Suriye’nin İdlib kentine 37 tır insani yardım malzemesi gönderildi. Tırlardaki insani yardım malzemelerinin, İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

Törenlerin coşkusu
Hatay’daki 30 Ağustos Zafer Bayramı Töreni, Cumhuriyet Alanı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Daha sonra Hatay Valisi Rahmi Doğan makamında tebrikleri etti. Gündüz Caddesi’nde devam eden etkinliklerde, halk oyunları ekibi gösteri sundu, öğrenciler şiir okudu.

Tatilcilere uyarı:
Online hırsızlık!
Yazılım firması Kaspersky, seyahat odaklı kimlik avı saldırıları ve veri hırsızlığı yapan dolandırıcıların, tatilini online planlayanları beklediği uyarısında bulundu.

Gurbetçiye kolaylık
Daha önce yurt dışında adli sicil belgeleri yalnızca Türkçe olarak veriliyordu, şimdi ise artık vatandaşlar, yabancı dilde hazırlanmış adli sicil belgelerini doğrudan Türkiye’nin dış temsilciliklerinden alabiliyor.

Sosyal medya için
Uzmanından uyarı
“Çok takipçi yerine nitelikli takipçi, milyonlarca kişi yerine diyaloğa girebileceğimiz insanların olduğu online topluluk, bizleri sosyal medya saldırganlığından göreceli olarak koruyabilir.”

Pamuklu olmalı!
Türk Dermatoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, yeni eğitim öğretim yılı öncesinde okul kıyafeti seçiminde, velileri, pamuklu ürünleri tercih etmeleri konusunda uyardı.

17 bin aday
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, pazar günü uygulanacak Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nın (2019-TUS 2.dönem) Temel Tıp Bilimleri Testi’ne 17 bin 84, Klinik Tıp Bilimleri Testi’ne de 17 bin 852 adayın katılacağını söyledi.

Kalıcı oje
zararlı mı?
Uzmanlar, kalıcı oje uygulamasında, UVA ışınlı lambaların uzun dönemde cilt kanseri gelişme riskine yol açabileceği uyarısında bulundu.

Kampanya uzadı
Samsung Electronics Türkiye, Samsung yetkili bayilerinden ya da “shop.samsung.com/tr/” internet sitesinden seçili beyaz eşya satın alan tüketicilere mikrodalga fırın ya da elektrikli süpürge hediye ettiği kampanyayı eylül sonuna kadar uzattı.

İnterneti paylaşmak
Risk oluşturuyor mu?
Adil kullanım kotasının kalkmasıyla, son günlerde, özellikle kalabalık nüfuslu konutlarda tek bir internet hesabı kullanılmaya başlandı. Ama bunun tehlikeleri de var. Eğer hat sizin üzerinizeyse ve şifrenizi komşunuzla paylaşı-yorsunuz, durum daha da tehlikeli olabilir. Zira internet üzerinden işlenen suçlarda, abonelik kimin üzerindeyse o sorumlu tutuluyor.

Çocuklar için
Ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli kadın hakim Afaf al Rachid, geliri vatandaşı yetim çocukların eğitimine harcan-mak üzere, Kırıkhan ilçesinde el işi sergisi açtı. Rachid, Doğadan topladıkları incir, ağaç kabuğu, çam kozası gibi malzemeleri değerlendirdiklerini ifade etti.

Hedef: Galibiyet
Ligin ilk iki haftasında Altınordu ve Menemen Belediyespor ile oynadığı maçlardan galibiyetle ayrılan bordo-beyazlı ekip, Süper Lig hedefine giden yolda iddiasını ortaya koyarken, galibiyet serisine devam etmek istiyor.

LinkedIn iddiası
Batılı istihbarat kurumları, Çin istihbaratının, insan kaynakları ve kariyer ağı LinkedIn’de binlerce kişiyle irtibata geçtiğini ileri sürüyor.

Vira Bismillah
Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre; gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçılar için 15 Nisan 2019’da kapanan genel av sezonu, 1 Eylül’de açılacak. Akdeniz’de avcılık yapan balıkçılar için ise av sezonu 16 Eylül’de başlayacak.

Basketbolseverler:
Şampiyona başlıyor
Çin’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek 2019 FIBA Dünya Kupası, bugün 4 grupta oynanacak maçlarla başlayacak. Türkiye, turnuvadaki ilk maçını 1 Eylül’de Japonya ile oynayacak.

SPOR TOTO 1.LİG’DE BU HAFTA MAÇLARI
Hatayspor’un mücadele ettiği Spor Toto Birinci Ligi’nde bu haftaki maç programı şöyle:
DÜN:
Osmanlı-Adanaspor
BUGÜN:
Ümraniye-İstanbulspor
Erzurumspor-Boluspor
Altay-Balıkesir
Akhisar-Altınordu
YARIN:
Karagümrük-Menemen
Giresun-Hatay
Eskişehir-Bursa
Adana Demirspor-Keçiören

ERZİN, SİLİVRİ’DE…
İlimizin 3. Lig ekiplerinden Erzinspor, ligdeki ilk maçına çıkıyor. Erzinspor, bugün İstanbul deplasmanında Silivrispor ile karşı karşıya geliyor. Maç, Silivri sahasında, saat1 l7.00’de. Maçın hakemi, Ömer Kocbey.

PAYAS-KOCAELİ
İlimizin 3.Lig ekibi Payasspor, ligi evinde açıyor. Payasspor, yarın kendi sahasında Kocaelispor ile karşılaşıyor. Maç, Payas sahasında saat 16.00’da başlıyor. Maçı, hakem Yusuf Alper Abalı yönetecek.

Hatayspor’dan 30 Ağustos Mesajı
Hatayspor futbol takımı, dün kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Bordo-Beyazlı Kulüp adına kaleme alınan kutlama mesajı şöyle:
“Büyük zaferimizin 97. yıldönümünde, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm Şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.”

Giresun-Hatay Maçı Hakemi
Kutluhan Bilgiç…
Hatayspor’un yarın oynayacağı Giresunspor maçını Hakem Kutluhan Bilgiç yönetecek. Hakem Kutluhan Bilgiç, İzmir bölgesi hakemi olup, özel bir şirket sahibi ve yöneticisi konumunda. Üst klasman hakemi olan Kutluhan Bilgiç, geçtiğimiz hafta sonunda 1-1 berabere biten Galatasaray-Atiker Konyaspor maçının 4.hakemiydi.
Pazar günkü maçın yardımcıları ise Gökmen Baltacı ile Oğuz Kağan Çalışır.