Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatay KOM Polisi başarısı
40 Kg Eroin Ele Geçirdi
4 İran uyruklu yakalandı ve tutuklandı
Hatay Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Şubesi ekipleri, gerçekleşen bir operasyonla 40 kg eroin ele geçirdi. Olayla ilgili 4 yabancı uyruklu kişi yakalandı ve çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.
Edinilen bilgiye göre, Hatay KOM Polisinin yaptığı fiziki ve teknik çalışma sonucunda, İran’dan Hatay’a uyuşturucu madde sevkiyatı yapılacağı bilgisine ulaşılması üzerine, ekipler, takibe aldığı İran plakalı otomobili kent girişinde durdurarak arama yaptı. Narkotik dedektör köpeği “Akrep”in de kullanıldığı aramada, aracın çeşitli yerlerine gizlenen 39 paket halinde 40 kilogram eroin ele geçirildi. Olayla ilgili İran uyruklu 4 kişi yakalandı ve tutuklandı.

30 Ağustos Zafer Yüzme Yarışmaları neden yapılmadı?
İlimizde yıllardan beri uygulanan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla gerçekleşen yüzme yarışmaları bu yıl yapılmadı. Yüzme sporuyla ilgilenenler, bu yılki farklı uygulamanın nedenini öğrenmek isterken, üzüntülerini bildirdi.

25 Bin Suriyeli Türkiye’ye döndü
Kurban Bayramı’nı ülkesinde geçirmek üzere Reyhanlı ilçesi, Cilvegözü Gümrük Kapısı’ndan çıkış yapan Suriyelilerin bayram ziyaretinden dönüşleri devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonunda yaşanan gerginlik üzerine 8 saat süreyle geçiş-çıkışlara kapatılan Cilvegözü sınırı kapısı yeniden açıldı ve ülkemize dönüş işlemleri sürdü. Düne kadar 25.bin Suriyelinin ülkemize yeni-den dönüş yaptığı bildirildi.

Doğalgaz’a % 15 Zam
Doğal gaz fiyatı yeniden zamlandı. Kış öncesi yakacak sorununu doğal gazla gideren aileler, kısa süre önceki %15’lik zamma ek olarak yeni % 15’lik zamlı tarifeye tabi olacaklar.

‘Birlik’ oluyor!
İlk yarıda yüzde 9 daralan araç kiralama sektörü, birlik kurmak için bakanlığa başvurdu. Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, “Daha güçlü bir meslek örgütü olmamız şart” dedi.

MKÜ’de ASİL’in anne acısı…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Altınözü Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Hasan ASİL’in annesi vefat etti. Merhumenin cenazesi, geçtiıimiz hafta sonunda Kırıkhan’ın Alabeyli Mahallesinde defnedildi.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diler.

Uyku düzeni şart
Bütün Uyku Tıbbı ve Araştırmaları Derneği (TUTDER) Genel Başkanı Doç. Dr. Vural Fidan, çocukların belli bir uyku rutinine alıştırılması gerek-tiğini belirterek, “Çocukların en geç akşam 21.00’de yatacak şekilde hazırlan-ması gerekiyor” dedi.

Önemli veri
4 Eylül Çarşamba: 14:30/Efektif Döviz Kuru/ Ağustos/Önceki: 74.74

Emniyet’ten Operasyon
Emniyet Genel Müdürlüğü, mafya tipi organize suç örgütlerine göz açtırmıyor. Çetelere yönelik bu yılın yaklaşık 8 aylık döneminde 103 operasyon düzenlendi. Bu operasyonlarda bin 226 örgüt üyesi ve yöneticisi gözaltına alındı, gözaltına alınanların 436’sı tutuklandı.

En çok sigaraya!
İstanbul Ticaret Odası (İTO), 2019 yılı Ağustos ayında fiyatı en çok artan ve azalan ürünleri açıkladı. Ağustos ayında, uzun ve kısa filtreli sigaralar yüzde 27,27 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürünler oldu.

Arabuluculuk sınavına
Başvuru süresi uzatıldı
Adalet Bakanlığı’nca, 2 Eylül’de sona ereceği duyurulan 2019 Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Yazılı Sınavı başvurularının, yoğun ilgi nedeniyle 6 Eylül Cuma günü saat 23.59’a kadar uzatıldığı bildirildi.

Ünlü İsimler
Sevenlerini Üzdü
Bu yılın 8 ayında; Ayşen Gruda, Albert Finney, Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Dilber Ay, Doris Day, Eşref Kolçak, Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun ve Şule Yüksel Şenler gibi isimler yaşamını yitirdi.

TİSK’ten ‘Yeni Nesil
Sendikacılık’ Çağrısı
TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “Gençlere ve kadınlara yönelik politikalar üreten, çevreyi gündemine alan, dijital okur yazarlığı önemseyen ‘yeni nesil sendikacılık’ diyebileceğimiz bir aşamaya geçmek durumundayız” dedi.

5 milyon işlem
PTT A.Ş. tarafından, hiçbir bankanın olmadığı 1311 yerleşim yerinde PTT, hiçbir ATM’nin olmadığı 91 yerleşim yerinde ise Mobil PTT araçlarıyla yaklaşık 5 milyon işlem yapıldı.

Konut satışı
Yabancılara konut satışı, bu yılın 7 ayında, 2018’in aynı dönemine göre yüzde 64,5 artarak 24 bini geçti. Temmuz’da yabancıya konut satışı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46,7 artarak 2 bin 858’den 4 bin 192’ye yükseldi.

Uzmanlar uyarıyor
Uzmanlar, sonbaharda atak riski arttığı için eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla okullarda alerjisi bulunan çocuklar için acil müdahale kitleri ve astım krizinde kullanılan ürünler bulunmasının önemine dikkati çekti.

AKP Lideri Erdoğan
Muhaliflere seslendi
AKP içindeki muhaliflere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siyaset mühendisliği oyunlarının hiçbiri tutmadı. Millete söyleyecek sözü olmayanların içeride ve dışarıda belli mahfillerin desteğiyle gidebilecekleri tek yer, bir sonraki seçimde sandığın en dibi olacaktır” dedi.

Yüzde 2,8 arttı
Yıllık verilere dayalı olarak hesaplanan bağımsız yıllık gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH), zincirlenmiş hacim endeksiyle, 2018 yılında bir önceki yıla göre %2,8 arttı.

Mesleki gelişim için
Öğretmenlere program
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, yaklaşık 1 milyon Öğretmen için 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla hazırlanan mesleki gelişim programı, eğitim, sanat ve spor başlıklarından belirlendi.

İstifalara karşı…
Vefa Toplantıları
Son olarak, Hatay’dan, AKP eski Vekili/Bakanı Sadullah Ergin’in de istifasıyla artan kalabalıklara karşı harekete geçen AKP’de, Milletvekillerinin de katılımıyla, olası kopuşların önüne geçilebilmesi için ‘vefa toplantıları’ düzenlendiği ifade edildi.

Baroların protesto etti!
Baro Başkanı konuştu!
Birçok Baro’nun katılım sağlamadığı Beştepe’deki Yargı Yılı açılışında konuşan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, “Türkiye Barolar Birliği hiçbir siyasi partinin muhalifi veya destekçisi değildir” ifadelerini kullandı.

Elektronik ortamda
Yapı Kredi, gümrük teminat mektuplarını elektronik ortama taşıyan “ilk banka” oldu. Söz konusu uygulama, Yapı Kredi müşterilerinin yanı sıra Gümrük Müdürlüklerinin de hayatını kolaylaştıracak.

Evde yangın çıktı
Hatay’ın Yayladağı ilçesi Tutlubahçe Mahallesi Yayladağı İmam Hatip Lisesi karşısındaki evin bir odasında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Komşuların haber vermesiyle olay yerine gelen itfaiye ekipleri, evde kimsenin olmaması nedeniyle içeriye giremedi. Hemen yanındaki evin çatısına çıkıp müdahale eden ekipler, yangını çevre binalara sıçramadan söndürdü. Olay sonrası evdeki eşyalar kullanılamaz hale geldi.

Giresun maçı sonrası
TFF 1. Ligin 3’üncü haftasında deplasmanda Giresunspor ile 2-2 berabere kalan Hatayspor’un Teknik Direktörü İlhan Palut: “İkinci yarı takımın ben oynadığı oyundan mutluyum. Bu bize önümüzdeki haftalar için umut veriyor.”

Bağımsız Yargı
Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, 2019-2020 Adli Yıl Açılışı dolayısıyla Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törende konuştu: “Yargının, yasama ve yürütme organı başta, tüm güç odakları karşısında bağımsız olması, hukuk devletinin değişmez ilkesidir.”

MEB’den Öğretmenlere
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin daha rahat edebilecekleri, keyifli ve üretken vakit geçirebilecekleri, bireysel ihtiyaçlarına da uyumlu bir öğretmenler odası tasarımı yaptıklarını bildirdi.

Okul çantası
Kaç kilo olmalı?
ağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Öğretim Üyesi ve Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Nur Bardak, okul çantası ve içindeki eşyaların toplam ağırlığının çocuğun vücut ağırlığının yüzde 10’unu aşmaması gerektiğini belirtti.

Dördüncü yılı
Muğla’nın Bodrum ilçesinde, sahile vuran minik bedeniyle göçmenlerin yaşadığı dramın sembolü haline gelen Aylan bebeğin ölümünün üzerinden dört yıl geçmesine rağmen, acısı hala ilk günkü gibi yürekleri burkuyor.

İş gücü ödemeleri
Yüzde 19,2 yükseldi
Gelir yöntemiyle gayrisafi yurt içi hasıla hesaplamalarına göre, iş gücü ödemeleri geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 19,2, net işletme artığı/karma gelir yüzde 21,6 arttı.

2. Elde yeni dönem
İkinci el araçlarda yeni dönem Eylül ayından itibaren başladı. İkinci el araç alacaklar, daha önce 15 gün satıcının sigortasını kullanabilirken, değişiklikle yeni alıcının aracı aldığı gün sigortasını yaptırması gerekiyor.

Emsal karar
Dövize endeksli kredi çeken tüketici, bir süre sonra mahkemeye başvurarak kredinin TL üzerinden yeniden uyarlanmasını istedi. Davada son noktayı koyan Yargıtay, davacının başlangıçta seçme özgürlüğü varken TL yerine döviz bazında kredi kullandığı gerekçesiyle davanın reddine karar verilmesi gerektiğine hükmetti.

Sonuçlar 26 Eylül’de
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından düzenlenen Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2019-TUS 2. Dönem) yapıldı. Sınav sonuçları 26 Eylül’de açıklanacak.

EBA’ya bağlandı
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, 9 Eylül’de başlayacak yeni eğitim öğretim döneminde öğrencilere ücretsiz verilecek yaklaşık 146 milyon ders kitabının arka kapaklarına kare kod eklendi.

Önemli veri
6 Eylül Cuma: 17:30/Nakit Bütçe Dengesi/Ağustos/Önceki: + 4.1 milyar TL

İlk yarı karla geçti
Borsa İstanbul’da otomotiv sektöründe faaliyet gösteren 8 şirketin toplam net karı, ilk yarıda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,13 artarak 1 milyar 768,6 milyon liraya yükseldi.

Büyüme rakamları
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ikinci çeyreğine (Nisan-Haziran) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Buna göre, GSYH tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,5 azaldı.

.