Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Antakya Gazetesi’nin Hatayspor’la ilgili anket sonucu:
“% 70 Direkt Şampiyon” Diyor…
Gazetemiz ANTAKYA’nın başlattığı Hatayspor Anketi sona erdi. Okurlarımıza, Hatayspor’un bu sezon sonu şansı ile ilgili görüşlerini sorduk. Anket sonucu şöyle gerçekleşti:
– % 70 Direkt şampiyon olur
-% 26 Play-Off’a kalarak şampiyon olur
-% 4 Hatayspor 2. lige düşer.

MKÜ-FTR’de Yatay Geçiş Başvurusu
Kabul Edilenler…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı güz yarıyılı Ek Madde-1 uyarınca merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş başvuru sonuçları açıklandı. Yapılan duyuruda, yatay geçişi olumlu değerlendirilen ve 10 Eylül’de kesin kayıt yaptırma hakkı elde eden öğrencilerin isimleri şöyle sıralanıyor:
Feyza Nur İşpir, Taner Alasırt, Ceren Akpınar, Osman Akçakoyun, Gülten Esmerligil, Nehi Annamaria Şahut, Bahar Seven, Elif Kıvrakdal, Yarennur Sezgin, Nazlı Demir, Nurgül Özşavli, Gizem Açıkgöz, Çimen Barmaz, Selenay Yılmaz, Eda Ülkü Alper.
Hatay MKÜ-FTR’ye yatay geçişi kabul edilmeyen öğrenciler de şunlar:
Şükriye Ak, Ümit Günbay, Yadigar Serap Korkmaz.

ABD’nin saydığı iller arasında
Hatay da Var…
ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye gelecek yurttaşlarına bazı illere güvenlik açısından gitmemeleri konusunda uyardı. ABD’nin gidilmemesi uyarısı yaptığı iller arasında ilimiz Hatay da yer alıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı duyurusunda, Türkiye’ye gideceklerden seyahat edilmemesini önerdiği iller şunlar:
Batman, Bingol, Bitlis, Diyarbakir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Kilis, Mardin, Sanlıurfa, Siirt, Sirnak, Tunceli ve Van.

Samandağ Yeşilköy’de yangın
Önce Ot, Sonra Ağaçlar Yandı
İlimiz Samandağ ilçesine bağlı Yeşilköy Mahallesi’nde kuru otların tutuşması sonucunda çıkan yangın bahçedeki ağaçlara da sirayet etti ve zarar verdi.
Yangın, Hatay Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri müdahalesiyle daha fazla büyümeden söndürüldü.

Meteoroloji tahmini
Bugün Hatay’ın Kuzeybatısında Yağış Var…
Meteoroloji, bugün ilimizin kuzeybatısında sağanak yağış görüleceğini bildirdi. Meteoroloji’ye göre, bugün Hatay’ın kuzeybatı kıyılarında sağanak ve gök gürültülü sağanak tahmin ediliyor.

İskenderun 1/5000 İmar planı askıya çıktı
İskenderun’daki yapılaşmaya önemli katkı sağlayacak olan Revizyon İmar Planı askıya çıkartıldı. Bu konudaki duyuruda, “Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’nde onaylanan 1/5000 Revizyon İmar Planı, 6 Eylül 2019 tarihi (dün) itibari ile askıya çıkmıştır. İtiraz süreci 1 aylık süre içerisinde yapılmalıdır” denildi.

YDS Yarın
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Pazar günü 41 il ve 47 sınav merkezinde yapılacak olan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’na (2019-YDS/2) 73 bin 779 adayın gireceğini bildirdi.
Yarınki sınavda, adaylara çoktan seçmeli, 80 sorudan oluşan testler şeklinde; Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde sorular sorulacak. Pazar günü yapılacak 2019-YDS/2 sınavı saat 10.15’te başlayacak.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Dörtyol İlçesi Özerli Mahallesi, Öğme İş Site Sokak , 2.Çiftçi Yolu, 3 Nolu Çiftçi Yolu, 4.Deniz Yolu, Alparslan Türkeş, Deniz, Deniz 1, Selvi, Öğme İş, 3 nolu Deniz Yolu, 741 nolu, 743 nolu ve Uzunlar Çıkmaz Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Dumlupınar Mahallesi Pınarbaşı, Yıldırım Beyazıt, 197, 197/1, 212, Prof. Muammer Aksoy, 196, 213, 196/1 Sokak ve Pınarbaşı Mahallesi 174, 175, Dr. Sadık Ahmet, Pınarbaşı, 173 ve İbrahim Karaoğlanoğlu Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Savaş Mahallesi 47, 55, Kanatlı, Ulu Cami, Ziya Gökalp, ŞehitPamir, 20, 49, 52, Namık Kemal ve Şehit Oğuz Yener Sokaklara 07:00-14:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Çay Mahallesi Kanatlı, Namık Kemal ve Ulu Cami Sokak ile Savaş Mahallesi 44, 47, 48, 50, Kanatlı, Ulu Cami, Ziya Gökalp, Şehit Pamir, 20, 49, Namık Kemal ve Şehit Oğuz Yener Sokaklara 07:00-14:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Çamseki Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Camuzkışlası Mahallesi Çevlik Sokağa saatleri arası,
Samandağ İlçesi Mızraklı Mahallesine 09:30-17:30 saatleri arası YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

AÖ İktisat-işletme ayıtları sürüyor
AÖF Büroları bugün açık olacak…
Açık Öğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri 2019-2020 öğretim yılı internet başvuru ve kayıtları devam ediyor. Kayıtlar, bu hafta başında, 2 Eylül Pazartesi günü başlamıştı. İnternet başvuru işlemleri 13 Eylül 2019 Cuma günü saat 17.00’de sona erecek. Bu arada, tatil günü olan 7 Eylül 2019 Cumartesi, AÖF büroları, kayıt işlemleri için açık olacak ve kayıt yapılabilecek.

ATSO, stant açmak isteyen üyelerine duyurdu:
Son Gün…
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), bu ayın sonunda İstanbul’da düzenlenecek olan “Hatay Gastronomi Günleri” etkinliğinde stant açarak katılmak isteyen üyelerini başvuru konusunda uyardı. Başvurular, dün sona erdi. ATSO’dan üyelerine yönelik bu konuda şu duyuru yapıldı:
“Değerli Üyelerimiz, Hatay Turizm ve Gastronomi Günleri, Hatay Valiliği öncülüğünde, Odamız ve Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği işbirliğiyle, 26-29 Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Maltepe etkinlik alanında gerçekleştirilecektir. Stant açmak isteyenlerin, en geç 6 Eylül Cuma günü mesai bitimine kadar Danısh Refugee Councıl DRC (Danısh Refugee Councıl) – ABİGEM ofisine başvurmaları gerekmektedir.”
ATSO’nun üyelerine başvuru için tanıdığı süre, dün sona erdi.

Çevlik’te Plaj Voleybolu Turnuvası
Bugün ve Yarın
Samandağ tatil mekanlarından Çevlik’te, bu hafta sonunda “Plaj Voleybolu Turnuvası” düzenleniyor.
AS Gençlik ve Spor Kulübü Derneği organizasyonuyla, Çevlik’te Plaj Voleybolu Turnuvası yanı sıra Color Fest ve Mikotinband Konseri de düzenlenecek.
Konuya ilişkin yapılan bilgilendirmeye göre, 7- 8 Eylül Cumartesi ile Pazar günleri (bugün ve yarın), Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ Kaymakamlığı ve Samandağ Belediyesi katkıları ve desteği ile Çevlik’te Plaj Voleybolu turnuvası sonrası Color Fest ve Mikotinband Konserleri olacak.

Dolandırıcıların
Yeni gözdesi
Özel Dedektifler Derneği Başkanı İsmail Yetimoğlu uyardı. İnternette sahte isim ve unvan kullanarak “özel dedektiflik” hizmeti sunduğunu iddia eden dolandırıcılar, eş ya da sevgilisinden şüphelenen bazı vatandaşları tuzağına düşürüyor.

Feyzioğlu’ndan
Barolara mesaj!
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Adli yılımıza güzel başladık. Siz bakmayın bazı gölgeleme hareketlerine. Yargı reformu doğru bir iş, iyi bir iş yapıyoruz. Bu ülke için iyi bir iş yapıyoruz. Türkiye için hep birlikte iyi bir iş yapıyoruz” dedi.

Sahte trafik cezası
Gelir İdaresi Başkanlığı, başkanlığın adı kullanılarak gönderilen trafik para cezasına ilişkin sahte e-postalara ilişkin vatandaşları uyardı.

Yardımlar sürüyor
BM’nin yardımlarını taşıyan 36 tır, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı. Tırlardaki insani yardım malzemelerinin İdlib ve kırsalındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacağı öğrenildi.

Velilere çağrı
Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal, güvensiz ürüne sıfır tolerans prensibiyle denetimler gerçekleştirdiklerini belirterek, “Velilere alışveriş yaparken satıcısı ve üreticisi belli olan ürünleri satın almalarını öneriyorum” dedi.

Suç oranı azaldı
İçişleri Bakanlığı’nca alınan önlemlerle, geçen yıl ateşli silahlarla meydana gelen olay sayısı yüzde 7,6 azaldı. Geçen yıl ateşli silahlarla 31 bin 41 olay meydana geldi. Bu yıl ateşli silahlarla gerçekleştirilen olay sayısındaki azalış sürdü ve yılın 8 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 azaldı.

AKİB ihracatı
Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatının, Ağustos ayında 110 milyon dolar olduğunu belirtti.

Stres tetikliyor
Finlandiyalı uzmanların yaptığı araştırma, hamileyken ağır stres altında olan annelerin çocuklarında, 30 yaşına gelene kadar kişilik bozukluğu görülme olasılığının 9 buçuk kat yükseldiğini ortaya koydu.

Mevduat arttı
Sektörün toplam mevduatı, geçen hafta 14 milyar 896 milyon 171 bin lira artarak 2 trilyon 417,9 milyar liraya yükseldi.

İzmir Fuarı zamanı
İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl görkemli konuk ve partnerleri ile gövde gösterisi yapacak. Dünyanın en kalabalık iki ülkesini ağırlayan fuarda yoğun bir ticari program var.

Toplu Sözleşme
Otomotiv, beyaz eşya, demir-çelik ürünleri dahil geniş bir alanı kapsayan metal işkolunda, en büyük 10 firmanın 7’sini dahil olduğu 250 firmada, 120 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor.

Araştırma talebi
CHP, “akaryakıttan vergi toplama uygulamasının önüne geçilmesi ve ekonomiye rekabet gücü kazandıracak bir fiyat belirleme mekanizmasının oluşturulması” için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Çalıştay Raporu
Yaş Meyve ve Sebze Sektörü Çalıştayı Raporu’nda, gıda enflasyonundan kaynaklanan fiyat artışlarının kontrol altına alınabilmesi için ürünlerin mevsimlik ağırlıklandırılmış ortalamalara göre enflasyon sepetine dahil edilmesi talep edildi.

Bakanlığa alım
“Hukuk mesleğine giriş sınavı getiriyoruz. Bir meslek sınavına girilecek ondan sonra mesleğe kabul işlerinde süreç başlayacak. Nitelikli hukukçu yetişmesine katkı sağlayacak” diyen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yıl sonuna kadar bin 300 yeni hakim ve savcı alacaklarını açıkladı.

Önemli veri
13 Eylül Cuma: 10:00/Cari İşlemler Dengesi/Temmuz/Önceki:
– 0.55 milyar dolar

26 bin 6 arttı
Yılın ilk 8 ayında iş yeri açılışı ve kapanışları hakkında bilgi veren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yılın ilk 8 ayında esnaf ve sanatkarlara ait iş yeri sayısı 29 bin 6 arttı” diye konuştu.

15 gün devam edecek
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent Korkut, ikinci el araç satışlarında, satın alınan aracın Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’nın (Trafik Sigortası), noter satış tarihinden itibaren 15 gün süresince aracın yeni sahibi tarafından kullanılabileceğini belirtti.

Kadına şiddet
Yargı reformuna ilişkin konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül “Bir çocuğun, bir kadının ölmesini, şiddete maruz kalmasını önleyecekse değil kanun Anayasa’yı bile değiştiririz” dedi.

73 bin 779 aday
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, “Pazar günü 41 ilde ve 47 sınav merkezinde uygulayacağımız Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’na toplam 73 bin 779 aday girecek” dedi.

İkinci el sırtladı
Yılın 7 ayında, Türkiye genelinde yerli ve yabancıya satılan konut adedi 608 bin 32 olurken, bu konutların yüzde 59,7’sini ikinci el oluşturdu.

Tehdit değil!
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Suriye başlığında ifade ettiği ‘kapılarımızı açarız’ açıklaması hakkında, “Bu ne bir tehdittir ne de bir blöftür. Bu bir gerçektir” dedi.

Yoğun ilgi
Tarım ve Orman Bakanlığı’nca Ekim ayında toplanacak 3. Tarım Orman Şurası için vatandaşlardan 7 binin üzerinde görüş ve öneri geldi. Bakanlıkça, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı 1,6 milyon çiftçiye ve sektörün tüm paydaşlarına, SMS kanalıyla ulaşılarak katkıları talep ediliyor.

YÖK’ün son planı:
Üniversite Gençliği
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerdeki gençlerin ruh sağlıklarının farklı açılardan ele alınması, sorunlarının çözümüne yönelik kısa ve uzun vadeli eylem planlarının oluşturulması için harekete geçtiklerini bildirdi.

Sağlık Kontrolü
İskenderun’da 3-9 Eylül Halk Sağlığı etkinlikleri kapsamında vatandaşlar sağlık taramasından geçti. Etkinliğe kent protokolü de katıldı. Etkinliklerde; kanser taraması, fizik tedavi, diş kontrolü, diyetisyen hekimlerin obezite kontrolü, rahim ağzı kanseri taraması gibi çeşitli sağlık hizmeti verildi.

Sürücü öldü
Hatay’ın Dörtyol ilçesi Horu Yaylasında, Mehmet Duran (44) kontrolündeki plakası öğrenilemeyen traktör, römorkundaki aşırı odun yükü nedeniyle devrildi. Traktörün altında kalan ve başını zemine çarpması sonucu yaralanan Duran, olay yerine çağrılan 112 Acil Servis ekipleri tarafından Dörtyol Devlet Hastanesine kaldırıldı. Duran, hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Uyum Süreci
Hatay’da yeni eğitim-öğretim döneminde birinci sınıfa başlayan öğrenciler için okula uyum haftası başladı. Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, il genelindeki birinci sınıf öğrenci sayısının 39 bin 323 olduğunu söyledi.

Kazada öldü
Hatay’ın İskenderun ilçesinde, T.Ü.’nün kullandığı 16 YB 244 plakalı otomobil, İbrahim Karaoğlanoğlu Caddesi Kavşağı’nda yolun karşısına geçme-ye çalışan Yunus Emre Büyüktepe’ye çarptı. Yaralanan Büyüktepe, kaldırıldığı İskenderun Devlet Hastanesindeki müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

MEB’den destek
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine geleme-yecek derecede engeli bulunan bireylerin evlerinde destek eğitimi alabilmelerine imkan tanıyan düzenleme yapıldı.

Kurslardaki derslerde
Ortak sınav dönemi
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: “5. sınıftan 12. sınıfa kadar, tüm sınıf seviyelerin-de; Türkçe, matematik, fen bilimleri ve yabancı dil derslerinde, kursların her dönemi sonunda izleme araştırması yapacağız. İzleme araştırması, ortak sınavlar şeklinde düzenlenecek.”

Kültür ve Sanat…
Hakkari’de toplanıyor
Her ay mutat toplantıla-rından birini farklı bir şehirde yapma kararı alan Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, bu ay Hakkari’de toplanacak.

Mantar tavsiyesi
“Newsweek”in haberine göre, araştırmacılar, haftada en az 3 kez mantar yemenin, erkeklerde prostat kanseri görülme riskini düşürebileceğini tespit etti.

Ekrandan uzaklaşın
Uyku bozukluklarının nedenlerine yönelik araştırmalar yürüten Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Öztürk, “Özellikle tablet ve cep telefonlarının parlak ekranlarına uykuya yakın saatlerde maruz kalındığında, uykuya dalışı geciktirici veya engelleyici özellik taşır” dedi.

Elektronik Çek
Elektronik çek uygulamasının 1 Ocak 2020 tarihinde plandığı gibi yürürlüğe girmesi ile piyasa-lara güven geleçeğini ve adliyelerin iş yükü bakımın-dan rahatlayacağını belirten TESK Genel Başkanı bende-vi Palandöken, “ÇEBSİS (Elektronik Çek ve Bono Sistemi) adında bir sistem hazırlanıyor. Hazırlanan bu sistem ile piyasalara ve ticarete güven ortamı gelecek” dedi.

Transfer
Kadınlar Basketbol Sü-per Ligi ekiplerinden Hatay BŞB Spor Belçikalı Hind Ben Abdelkader ile 2 yıllık sözleşme yeniledi.