Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

CHP 96 Yaşında
Türk siyasi tarihinin önemli partisi Cumhuriyet Halk Partisi, 96 yaşında. CHP, bundan 96 yıl önce, 9 Eylül 1923’te Ulu Önder M. Kemal Atatürk tarafından kurulmuştu. CHP’nin 96.kuruluş yıldönümü dolayısıyla, bugün tüm yurtta ve ilimizde törenler yapılması bekleniyor.

Okullar Bugün Açılıyor
Üç aylık yaz tatilinin ardından, okullar, yeni eğitim öğretim yılı için bugün açılıyor.
Bu sabahtan itibaren, okullarda zil sesi ile beraber öğrenciler ve öğretmenleri sınıflarına girerek ders başı yapacaklar.
Milli Eğitim Bakanlığı, tatil ve okul zamanlarının daha dengeli ve verimli hale getirilmesi için yeni bir eğitim-öğretim çalışma takvimi modeli hazırladı. 13 haftalık yaz tatili süresi, öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını kaybedecek kadar okuldan uzaklaşmamaları için 11 hafta olarak düzenlendi. Yaz tatilinden alınan 2 hafta ise Nisan ve Kasım aylarında birer haftalık ara tatil olarak verilecek. Yeni modele göre, artık okullar bir hafta erken açılacak, bir hafta daha geç kapanacak. Ancak bu durum toplam tatil süresini kısaltmayacak.
Takvime göre, 2019-2020 eğitim öğretim yılı bir hafta öne çekilerek 9 Eylül 2019’da yani bugün başlayacak. 18-22 Kasım 2019’da ilk ara tatil yapılacak (Hafta sonu tatilleri ile birlikte
9 gün) Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak (Hafta sonu tatilleri ile birlikte 16 gün) İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi
3 Şubat 2020’de başlayacak.
6-10 Nisan 2020 tarihleri arasında ikinci ara tatil verilecek (hafta sonu tatilleri ile birlikte
9 gün), 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı ise 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

Halk Otobüslerinde
Vergileme Dönemi
Özel halk otobüsü işletmecileri için, hasılatlarının yüzde 10’unu vergiye tabi kazanç olarak beyan edecekleri hasılat esaslı vergilendirme uygulamasına geçiliyor.

2 kişi tutuklandı
Hatay’ın İskenderun ilçesinde bir kadının ilaç çantasını alıp kaçtığı iddiasıyla yakalanan 2 şüpheli tutuklandı. Öte yandan, şüphelilerin kaçarken attığı ilaçlar bulunamadı.

Hatay’dan Adana’ya
Kilis’ten Osmaniye’ye
Kış mevsiminde sofralarının vazgeçilmez tadı tarhana için Çukurovalı kadınlar imece usulü hazırlıklarına başladı. Tarladan toplanan buğday, ilk önce değirmenlerde öğütülüp kabuğundan ayrıldıktan sonra yıkanıyor ve odun ateşinde kaynatılıyor. Bez çuvallar içinde bekletilen yoğurt, çörek otu ve dağ kekiği eklenen kaynamış buğday, daha sonra küçük bezeler halinde evlerin damlarında
ve açık alanlara serilerek kurutulmaya bırakılıyor.

Okul güvenliği
Dörtyol Kaymakamı Murat Bulacak başkanlığında, okul güvenliği toplantısı düzenlendi. Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, okul önleri ve çevresindeki gıda satışı yapan işyerlerinin zabıta ekiplerince sık sık kontrole tabi tutulacağını aktardı.

Sınır hattında
Düzensiz göçmenler
Genelkurmay Başkanlığı açıklamasına göre, Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 581 şahıs yakalanırken, yapılan müdahaleler esnasında bir adet cep telefonu ele geçirildi.

Kayyum atanmıyor!
Beklenen konuda dün bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İstanbul ve Ankara için böyle bir şeyin (kayyım) söz konusu olabilmesi mümkün değil” ifadelerini kulandı.

Yüzde 50 indirimli
TCDD tarafından kimlik kartı ve veteriner sağlık raporu bulundurulması zorunlu olan hayvanlar, trenlerde yüzde 50 indirimli olarak taşınıyor. Yolcular, internet üzerinden de, “evcil hayvan” seçeneğini tercih ederek biletlerini indirimli olarak alabiliyor.

900 binin üzerinde
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan “Okuryazarlık Seferberliği” kapsamında 95 bine yakın kursta 917 bin 395 kişi eğitim aldı.

Kurs başvuruları
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), öğrenci ve mezunlar için ücretsiz olarak düzenlenecek destekleme ve yetiştirme kurslarına öğrenci başvuruları 19-23 Eylül 2019’da alınacak. Kurs sınıfları 24-29 Eylül 2019’da oluşturulacak. Yıllık açılacak kurslar 30 Eylül 2019’da başlayacak ve 7 Haziran 2020’de tamamlanacak.

Bugün Aşure Günü
İslam inancına göre peygamberlerin hayatına dair birçok önemli hadisenin yaşandığı, bereket, paylaşma ve birliğin simgesi aşure tatlısının yapıldığı muharrem ayının onuncu gününe denk gelen “Aşure Günü” bugün idrak edilecek.

139 tutuklama
Emniyet ve Jandarma birimlerince yılbaşından bu yana düzenlenen sahte ve kaçak içki operasyonlarında gözaltına alınan bin 852 kişiden 139’u tutuklandı.

14.5 Milyon böcek
Orman Genel Müdürlüğü, zararlı organizmalarla biyolojik mücadele kapsamında bugüne kadar laboratuar ortamında ürettiği yaklaşık 14,5 milyon faydalı ve yırtıcı böceği ormanlara bıraktı.

Yeni Kaymakamlar
Kaymakam adaylığı sınav ilanı, Resmi Gazete’nin çeşitli ilanlar kısmında yayımlandı. Buna göre, İçişleri Bakanlığı’nca 100 kaymakam adayı alınacak. Adaylar, başvurularını, 19-25 Eylül tarihlerinde herhangi bir ÖSYM başvuru merkezinden veya “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacak.

İttifak’a devam!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Millet ittifakına bağlıyız. Hiçbir zaman millet ittifakından vazgeçme gibi bir düşüncemiz de yok” dedi.

Tüm süreçler dijital
YSK Başkanı Sadi Güven, “Seçimlerde oy kullanımı dışında tüm süreçler dijitalleştirilmiştir. Bu sayede son seçimlerde yaklaşık 60 milyon seçmenin yüzde 85 katılımı sağlanmıştır” dedi.

Okul servislerine
Yoğun Denetim
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’de kayıtlı 92 bin 890 okul servis aracı bulunduğunu belirterek, normal denetimlerin yanı sıra gelecek hafta bu araçlara 5 gün süreyle yoğunlaştırılmış denetim yapılacağını bildirdi.

Sınıra takviye
Hatay üzerinden olduğu gibi diğer iller üzerinden de askeri hareketlilik sürüyor. Şanlıurfa’daki 20. Zırhlı Tugay Komutanlığından çıkış yapan zırhlı araç ve mühimmat yüklü araçlardan oluşan konvoy, güvenlik önlemleri altında sınır hattındaki Akçakale ilçesine doğru gitti. Askeri konvoyun Suriye sınırında konuşlu askeri birliklere takviye amacıyla gönderildiği öğrenildi.

7 ayda 1,1 milyon
Gayrimenkul satıldı
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye genelinde 7 ayda bir milyon 99 bin 430 adet gayrimenkul el değiştirirken, bu satışlardan 4 milyar 465 milyon lira tapu harcı elde edildi.

Düşüş yaşandı
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatında, yılın ilk aylarındaki kötü hava koşullarının etkisiyle gerçekleşen rekolte kaybı nedeniyle düşüş yaşandı.

Tarifede değişim
Zorunlu deprem sigortası asgari prim tutarları artırıldı. Buna göre, asgari prim tutarı her halükarda deprem risk bölgesine göre birinci bölgeden beşinci bölgeye sırasıyla 110, 80, 60, 50 ve 40 liradan az olamayacak. Söz konusu miktarlar daha önce sırasıyla 95, 70, 55, 45 ve 35 lira şeklindeydi.

Görme Taraması
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada; yenidoğan, okul öncesi ve okul çağı çocuklarını kapsayan “Ulusal Görme Taraması Programı Genelgesi”ni hazırlayıp 81 ile gönderdiklerini kaydetti.

Fırat’ın doğusunda
Devriye başladı
Suriye’de Fırat’ın doğusunda güvenli bölge uygulamaları kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD askeri unsurlarınca gerçekleştirilecek ilk ortak kara devriyesi başladı.

Bugün başlıyor
Yeni eğitim ve öğretim yılı dolayısıyla, resmi ve özel okullarda 18 milyonun üzerinde öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmen bugün ders başı yapacak. Yeni eğitim ve öğretim yılı birinci dönemi 17 Ocak 2020 Cuma günü sona erecek. Birinci dönem ara tatili 18-22 Kasım 2019’da, yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020’de yapılacak.

MEB Verileri
Milli Eğitim Bakanlığı’nca açıklanan verilere göre, Türkiye’de; örgün eğitim alan okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde toplam 18 milyon 108 bin 860 öğrenci bulunuyor.

(Visited 1 times, 1 visits today)