Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Altınözü sınırında uyuşturucu kaçakçılığı
13,5 Kg Esrar Ele Geçti
İlimiz Altınözü ilçesinin sınıra yakın bölgesinde uyuşturucu ele geçirildi. Bölgede önlem alan Mehmetçik, 13,5 kg esrar ele geçirdi. Alınan bilgiye göre, 2. Hudut Alay Komutanlığı’na bağlı ekipler, Hacıpaşa Mahallesi kırsalında fark ettiği 2 şüpheliye “dur” ihtarında bulundu. Şüphe-liler, uyuşturucuyu yere bırakarak Suriye tarafına doğru kaçtı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Arsuz’da Kaza
Otomobil devrildi, anne ile bebeği yaralandı…
Arsuz’da yaşanan kazada, kontrolden çıkan otomobil devrildi. Olayda bir anne ile küçük bebeği yaralandı. Kaza, Arsuz-İskenderun yolunda meydana geldi. Sürücü Dilek K.’nın kullandığı 31 KS 803 plakalı cip, İskenderun-Arsuz yolunda sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu refüje çarpıp devrildi. Kazada, sürücü Dilek K. ile cip içerisindeki 8 aylık bebeği Aren K. yaralandı. Durumu ağır olan 8 aylık bebek Aren K., yoğun bakım ünitesine alındı ve tedavisine başlandı.

ODAHA Enstitüsü Etkinliği Yarın:
Antakya’nın Yerleşme Tarihi
Antakya’da faaliyet gösteren ve Dr. Selim Matkap’ın başkanlığını üstlendiği Ortadoğu Arap Halkları Araştırma Ensti-tüsü etkinliği konferans, yarın düzenleniyor. Akademisyen Saadet Tuğçe Tezer’in sunumundaki “Antakya’nın yerleşme tarihinin ölçek, mekan zaman bağlamında yeniden okunması” konulu konferans, Antakya-Tabipler Odası bahçesin-de yapılacak. Yarınki sunumun herkese açık olduğu ve saat 18.00’de başlayacağı duyuruldu.

MKÜ Eğitim Fakültesine yatay geçiş hakkı kazananlar
7 Başvuru Kabul
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi’ne yatay geçiş yöntemiyle geçmeye hak kazanan Türkiye’nin değişik üniversitelerinden öğrencilerle ilgili başvurular sonuçlandı. MKÜ duyurusunda, Eğitim Fakülte-si’ne yatay geçiş yapmaya hak kazananların isimleri açıklandı. Hatay MKÜ-Eğitim Fakültesi’ne kurumlararası yatay geçişe kayıt hakkı kazananlar şunlar:
Reşit Türkan, Velat Durdu, Emire Soydinç, Ali Şık, Kemal Uçar, M.Ali Aksoy, Melike Bilge Sarıgöz.

Milli Eğitim, 19 Engelli ve 20 eski Hükümlüyü işe alacak
Başvuru, Pazartesi Son…
Hatay İl Milli Eğitim’de istihdam edilmek üzere, engelli ve eski hükümlü eleman alımı yapılıyor. Edinilen bilgiye göre, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, okullarda ihtiyaç duyulan temizlik işlerinde çalıştırmak üzere, daimi kadro olarak, 19 engelli ile 20 eski hükümlünün işe alınması kararlaştırıldı.
Başvurular, 11 Eylül günü başladı ve
16 Eylül Pazartesi gününe kadar devam edecek. Başvuruların, İŞKUR üzerinden yapılmakta olduğu duyuruldu.

ALES Belgeleri
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) 22 Eylül’de uygulanacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın (2019-ALES/2) giriş belgeleri açıklandı.

Kalbe iyi geliyor
İsviçre’de yapılan bir araştırma, kısa süreli öğle uykusunun kalp hastalıkları riskini düşürdüğünü gösterdi. Araştırma kapsamında, 35-75 yaş aralığındaki 3 bin 500 kişinin uyku alışkanlıkları, genel sağlık durumları ve yaşam tarzlarını yaklaşık 8 yıl boyunca incelendi.

Tek çatıda buluştu
Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde devletin iç ve dış borçlanma işlemlerinin daha etkin yürütülmesi amacıyla Borçlanma Genel Müdürlüğü oluşturuldu.

İskenderun Belediyesi Etkinliği Yarın
Doğa Yürüyüşü…
İskenderun Belediyesi, doğa yürüyüşü düzenledi. Etkinlik, 14 Eylül Cumartesi günü yapılıyor.
Yarın saat 09.00’da başlayacağı belirtilen doğa yürüyüşü için katılmak isteyenlerin buluşma noktası İskenderun Belediyesi önü olacak. İskenderun Belediyesi’nden yürüyüşle ilgili şu bilgi verildi:
“ Kendi aracı ile ulaşım sağlayanlar, 09:30’da toplanma yerinde olmalıdırlar. Yürüyüş alanına ücretsiz servis kalkacak olup, etkinlik sonrasında soğuk sandviç ve çay ikramı olacaktır. Kayıt ve bilgi almak için 0326 613 49 86 numaralı telefondan Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nü arayabilirsiniz.
Parkurumuzun başlangıç noktası Atik Piknik Alanı olup, 3 km ormanlık alandan devam edip, bitiş mevkisi Çobandede’dir. (Parkur zorluk derecesi kolay.) Rahat bir elbise ve spor ayakkabı giyilmelidir. (Bilekleri saran, yarım bot gibi) Yanınıza alacağınız sırt çantanıza mutlaka enerji verecek çerez veya bisküvi bulundurun. Yanınızda yeteri kadar su bulundurun. İlaç kullananlar, mutlaka ilaçlarını yanlarına almalı. Hava durumuna göre mutlaka yağmurluk bulundurmalısınız.”

Faiz belli oldu
Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 325 baz puan düşürerek, yüzde 19,75’ten yüzde 16,50’ye çekti.

5 yıl içerisinde
Hatay’ı da yakından ilgilendiren Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nı açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 6,7 milyon konuttan acil, öncelikli denilen 1,5 milyon konutun dönüşümünün 5 yıl içerisinde sağlanacağını söyledi.

Gündem Suriye
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında, Suriye Koordinasyon Toplantısı yapıldı. Toplantıya; ilgili bakan yardımcıları, Cumhurbaşkanlığı, MİT, AFAD, Kızılay ve Diyanet İşleri Başkan-lığından yetkililer katıldı.

Kadınlar memnun
Boşanma davası açtıktan sonra can güvenliğinden endişe duyduğu için görev yeri değişikliği talebinde bulunan ancak bu talebi reddedilen, ardından eşi tarafından bıçaklanan kadın öğretmen için AYM’nin verdiği karar, sevinçle karşılandı.

Suna Bulundu
Üç gün öce evinden çıktıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan, Antakya Esentepe Mahallesi’nde oturan Suna adıl 17 yaşlarındaki genç kız bulundu. Geç kızın, geçirdiği bunalımın etkisiyle, aynı gün kız arkadaşının evinde kaldığı ve ertesi gün evine döndüğü öğrenildi.

Ahilik haftası pazartesi başlıyor
Esnaf için özellikli olan Ahilik Haftası, Pazartesi günü başlıyor. 16-22 Eylül tarihlerinde kutlanacak olan “Ahilik Haftası” ile ilgili olarak, Esnaf Odaları Birlik Başkanı Kadir Teksöz, programı şöyle duyurdu:
“1. Gün-16 Eylül Pazartesi… Saat 10:30’da Ahilik Etkinlikleri Açılış Programı ve Ödül Töreni, Antakya Kurşunlu Han’da gerçekleştirilecektir. 16-22 Eylül tarihleri arasında, Kurşunlu Han’ın 2. Katında, unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin sergisi olacaktır. (Mozaik, İpekçilik, Hat Sanatı, Sebetçilik, Çinicilik, Kadın Girişim Kooperatif Ürünleri gibi…) Ayrıca Ahilik Haftası boyunca, Uzun Çarşımızda haftaya özel indirimler olacaktır.
2. Gün -17 Eylül Salı… Samandağ Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda, saat 10:00’da Ney Dinletisi, Yılın Ahisi ile söyleşi ve ‘Ahilik İlkelerinin Günümüze Yansımaları’ konulu bir konferans gerçekleştirilecektir.
3. Gün -18 Eylül Çarşamba… Saat 13:00’te, Habibi Neccar Camisi’nde, vefat eden esnaf ve sanatkarlarımızın ruhuna mevlidi şerif okutulacaktır.”

Defne’de Taş İşleme Kursu
Halk Eğitim Merkezi tarafından, Defne Belediyesi Taş İşleme Atölyesi’nde açılacak olan ‘Taş İşleme Kursu’na kayıtlar başladı.
Defne Belediyesi; kaybolan Taş İşlemeciliği sanatının gün ışığına çıkmasını, unutulmaya yüz tutmuş taş işlemeciliği mesleğinin canlandırılması ve taşlardan sanat değeri olan ürünlerin üretiminde çalışacak insan gücünün yetiştirilmesini amaçladıkları Taş İşleme Kursu’na yönelik kayıtların başladığı bilgisini vererek, başvuruların, Defne Belediyesi Harbiye Ana Hizmet Binası Halk Masası’nda alındığı bilgisini verdi.

Olağan Kurultay
Süreci Şubat’ta
İYİ Parti Başkanlık Divanı toplantısında, 2. Olağan Kurultay sürecinin, Şubat 2020’de ilçe ve il kongreleriyle başlaması kararı alındı.

‘Elektrik Savaşları’
İzleyiciyle buluşuyor
Alfonso Gomez-Rejon’un yönettiği “Elektrik Savaşları”; endüstriyel çağın en büyük 3 mucidinin elektrik sistemi üzerine girdikleri kıyasıya rekabeti beyaz perdeye taşıyacak.

Ülke genelinde
Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire başkanlıkları koordinesinde dün ülke genelinde eş zamanlı “Duman 7 Operasyonu” düzenlendi. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; sigara, puro, sigarillo, kıyılmış/pipo/nargile tütün mamulü, satışı yapan tekel bayi, tobacco shop, tütüncü, bakkal, büfe ile nargile tütünü mamulü içimi için sunum yapan kafe ve kıraathanelere yönelik operasyona 20 bin 261 personel katıldı. Ekiplerce 19 bin 273 iş yeri denetlenirken, 126 şüpheli gözaltına alındı ve 371 aranan kişi yakalandı.

Hatay da örnek alsın!
Obeziteye bağlı gelişebilecek kronik hastalık risklerini en aza indirmek, vatandaşların sağlıklı bir şekilde kilo vermeleri, dengeli ve sağlıklı beslenmeleri için, İstanbul Eyüpsultan Belediyesi tarafından hayata geçirilen ücretsiz diyetisyen hizmeti, 3 yılda 2 bin kişiyi zayıflattı.

İlk 100’ün borcu
Gelir İdaresi, 47 bin 32 kişi ve kuruluşun 1 milyon liranın üzerinde vergi borcunun bulunduğunu açıkladı. Listedeki ilk 100’ün borcu 44,3 milyar lira.

Beklenti Anketi
AA Finans Ödemeler Dengesi Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, cari işlemler hesabının Temmuz’da 1 milyar 110 milyon dolar fazla vereceğini öngörüyor.

TOBB çağrısı
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Faizlerin bir süredir geriye doğru gidişini memnuniyetle takip ediyoruz ancak bu haliyle bile küresel rekabete uygun değil” dedi.

Whatsapp Grubu!
Başkanlara özel…
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüştüğü büyükşehir belediye başkanlarının, daha rahat iletişim için ortak bir Whatsapp grubu kuracağı bildirildi.

Anlık takip
Milli Eğitim Bakanlığı, pansiyonlu okulların yemek ve diğer bütçe kalemlerindeki giderlerini, ilk kez hayata geçirilen “e-Ambar” uygulaması ile takip edecek.