Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Afrin’e 3 Fakülte
Hatay MKÜ’ye bağlanabilir!
Türkiye’nin barışa kavuşturduğu Afrin’deki gençler, bölgede huzurun sağlanması ardından üniversite ile de tanışacak. Burada yaşayan Suriyeli gençlerin okuma şansı yakalayabilmeleri adına, Afrin’e bir fakülte kurulma çalışması başlatıldı. Gaziantep Üniversitesi, Fırat Kalkanı bölgesinde geçtiğimiz dönemde öğretmenlik, mühendislik, işletme ve iktisat alanlarında akademik eğitim vermeye başlamıştı. Türkiye, şimdi de Afrin halkının eğitim alanındaki taleplerine karşılık verecek.
Afrin’de; Türk Dili ve Edebiyat, İktisat ve İlahiyat Fakülteleri açılma hazırlığı yapılırken, fakülteleri hangi devlet üniversitesinin açacağı ise henüz netleşmedi. Açılacak fakülteler, bölgenin ihtiyacına göre belirlendi.

Antakya-Karaali katliamında ölü sayısı 4’e çıktı
Damadın Annesi Kerime Afsal (62) kurtarılamadı
Salı akşamı Antakya-İskenderun yolu 10. Km’sindeki Karaali Mahallesi’nde kız isteme meselesinden oluşan husumet sonrası, kardeşine istediği kızın verilmemesi üzerine, gelin ve damat yanı sıra iki aileye saldırdığı öne sürülen Nihat Doğru adlı şüphelinin aranmasına devam edilirken, saldırıda ağır yaralanan damadın annesi Kerime Afsal (62) tüm tedavilere rağmen kurtarılmadı ve hayatını kaybetti. Böylece ölü sayısı 4’e çıktı. Aynı olayda; Bilem Doğru, İbrahim Doğru ile Mahmut Şaban Afsal önceki gün hayatlarını kaybederken, gelinin anne ve babası Gülay Doğru ile Orhan Doğru’nun da hayati tehlikelerinin sürdüğü, yoğun bakımda tedavi gördükleri öğrenildi.

Samandağ Sallandı
Hatay ili Samandağ ilçesinde Mağaracık merkezli bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ölçümüne göre, deprem, 19 Eylül Cuma sabahı 02.19’da yerin 7,3 km derinliğinde, Mağaracık merkezli ve 3,4 büyüklükte meydana geldi. Sallantı, can ya da mal kaybı oluşturmadı.

HAGİAD etkinliği 24 Eylül’de
Hatay Genç İşadamları Derneği (HAGİAD), önümüzdeki hafta kültürel bir etkinliğe imza atıyor. Suna Akın ile Görçek etkinliği,
24 Eylül Salı günü Antakya’da, İl Kültür Merkezi salonunda yapılıyor.

Medeniyetler Korosu Konseri
Yarın…
Antakya Medeniyetler Korosu konseri yarın veriliyor. Antakya ve Defne halkına ücretsiz sunulan ve haftanın Cumartesi günleri gerçekleşen konser uygulamasının ikincisi yarın yapılıyor. Yarın 20.00’de, İl Kültür Merkezi’ndeki konser ücretsiz izlenebilecek. Konserin, her hafta Cumartesi günü Kültür Merkezi’nde yapılması uygulaması devam edecek.
-Selvi Günay-

İskenderun İlçe Milli Eğitim’de
Eski-yeni Müdürler
Biri geliyor, diğeri gidiyor!
İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü makam koltuğu sahibi, üç günde 2 kez değişti. 5 Gün önce mahkeme kararı ile İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak yeniden atanan Mehmet Tuğrul, Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nün ivedi kararnamesiyle, İlçe Müdürlüğü ile ayni statüde olduğu belirtilen “Araştırmacı” ünvanı ile Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atandı. İl Müdürlüğü, daha sonra İskenderun İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü’ne Kemal Köseoğlu’nu yeniden atadı.

Bisikletle Yürüyüş
Pazar günü Antakya’da
Kısa adı HİS olan Herkes için Spor Federasyonu, “Avrupa Hareket Haftası” kapsamında, hafta sonunda ilimizde bisikletle kent içi bir yürüyüş düzenliyor. Bisiklet Federasyonu Yöneticisi Hasan Tahsin Bakan girişimi ile 22 Eylül Pazar günü düzenleneceği belirtilen bisikletli yürüyüşün başlangıcı, Sümerler Doğuş Okulları önü, güzergahı da şöyle belirlendi:
Güzegah: Sümerler Harbiye Caddesi, Mehmet Yeloğlu Köprüsü, Gündüz Caddesi, Antakya Atatürk Parkı, Erol Bilecik MTAL.
Bitiş: Antakya Atatürk Anıtı önü
Bisikletli yürüyüşle ilgili olarak, Doğuş Okulları önünde toplanma saatinin 22 Eylül Pazar 13.30 olduğu, hareket saatinin de 14.00 olduğu duyuruldu ve dileyen herkesin bu spor aktivitesine katılabileceği ifade edildi.

TUS sonucu açıklandı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na (2018-YDUS) ilişkin ek yerleştirme sonuçları açıklandı. ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 2-9 Eylül’de tercihleri alınan 2018-YDUS Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nın 16 alanına ait ek yerleştirme işlemleri tamamlandı. Adaylar, ek yerleştirme sonuçlarına ÖSYM’nin “https://sonuc.osym.gov.tr” adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilecek.

TED’de 32 Bin Öğrenci İklim İçin Grevde
20-27 Eylül tarihleri arasında, dünyanın dört bir yanında “Sıfır Gelecek” adı altında gerçekleşecek iklim grevlerine, Türk Eğitim Derneği’ne (TED) bağlı 40 okulun 32 bin öğrencisi yine aynı kararlılıkla destek veriyor.
İklim değişikliğine karşı mücadele için İsveçli genç çevre aktivisti Greta Thunberg’in öncülüğü ile başlayan okul boykotları, 20 Eylül’de (bugün), her TED Okulu bünyesinde gerçekleştirilecek. ‘Ya sıfır karbon ya sıfır gelecek” diyerek, iklim acil durumu ile ilgili farkındalık yaratmayı amaçlayan 32 bin genç aktivist, herkesi yaşanılır bir dünya için sıfır karbonlu geleceğe yönelik sorumluluklarını yerine getirmeye davet edecek. Grev, sosyal medyadan da takip edilebilecek. TED Hatay Koleji’ndeki bugünkü etkinlik saat 10.30’da yapılıyor.

Sağlıkçılar, anne-babaları uyardı:
Çocuğa Sabah Mutlaka Kahvaltı
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, okulların açılmasıyla birlikte, özellikle sabah erken saatte okula giden çocukların, mutlaka ev çıkışı öncesi kahvaltı etmeleri gerektiği konusunda uyardı. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü uzmanlarının bu konudaki uyarısı şöyle:
“Kahvaltı yapmak, çocukların sağlıklı gelişiminin yanı sıra okul başarıları için de oldukça önemlidir. Çocuklarınızla birlikte kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin.”

İskenderun’a yeni atanan Emniyet Müdürü
Güneş, Protokol Ziyaretlerinde…
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yeni atanan Nevzat Güneş, geldiği ilçede ilk olarak protokol ziyaretleri yapıyor. Yeni İlçe Emniyet Müdürü Nevzat Güneş, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı’ya nezaket ziyaretinde bulundu. Başkan Tosyalı, İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne yeni atanan Nevzat Güneş’e yeni görevinde başarı diledi.

TEKNOFEST İstanbul
Hatay’dan da katılımın olduğu, Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST İstanbul), üçüncü gününde misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.

Faizler düştü
Sektör canlandı
Kamu bankalarının Ağustos başında konut kredisi faizlerini düşürmesiyle ipotekli konut satışları, Ağustos’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 168, temmuza göre yüzde 161,4 yükseldi.

AKP’li belediyeler
Afyonkarahisar’da
AK Parti Yerel Yönetimler İstişare ve Değerlendirme Bölge Toplantıları’nın beşincisi, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin başkanlığında ve 20-21-22 Eylül tarihlerinde Afyonkarahisar’da gerçekleştirilecek.

Hayvan varlığı
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hayvancılığa verdiği destekler etkisini gösterirken, ülkedeki büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısı Haziran sonu itibarıyla 68 milyonu geçti.

İmar Barışı’nda
3 Bin 956 Yapı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, özel çevre koruma bölgelerinde ve doğal sit alanlarında imar barışına aykırı 3 bin 956 yapı tespit edildi. Bu yapılardan 423’ü yıkıldı, bin 278’i için de suç duyurusunda bulunuldu.

Bisiklet Turizmi
Turizm konusunda çeşitliliği artıracak ürünler geliştirmek amacıyla kurulan Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı’nın ilk faaliyetlerinden biri, bisiklet turizmini Türkiye’ye kazandırmak olacak.

Kaymakam Adayları
ÖSYM Başkanlığı’nca 9 Kasım’da uygulanacak İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı’na başvurular başladı. Adaylar, başvurularını elektronik ortamda, ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” adresinden gerçekleştirebilecek.

Antakya özelinde
Hatay da yapsa mı?
Türk Tıbbi Onkoloji Derneği’nin, “Tak Bir Mavi Kravat, Prostat Kanserine Dikkat” sloganıyla bu yıl da gündeme taşıdığı prostat kanseri ayı aktivitesi için Galata Kulesi’ne, 19-20-21-22 Eylül’de dev bir mavi kravat takılacak.

18. Filmekimi
İKSV tarafından düzenlenen ve bu yıl sloganı “Spoiler Yeme” olarak belirlenen etkinlik, 4-13 Ekim tarihlerinde İstanbul’da, 11-15 Ekim’de Ankara’da, 18-22 Ekim’de İzmir’de sinemaseverlerle buluşacak.

20 Eylül tarihi:
Kadınların…
Avrupa Kadın Kanserleri Hasta Dernekleri Birliği Eş Başkanları Esra Ürkmez ve Doç. Dr. Murat Gültekin tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda, jinekolojik kanserlere dikkati çekmek için, 20 Eylül Dünya Jinekolojik Onkoloji Günü ilan edildi.

‘Gezen Sinema Tırı’
Ankara’dan yola çıktı
Sinema salonu olmayan illerde ve ilçelerdeki çocuklara sinema kültürünü aşılamayı hedefleyen “Gezen Sinema Turu”, ilk durağına gitmek için Ankara’dan yola çıktı.