Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Reyhanlı’da Esrar Operasyonu 6

Reyhanlı’da Esrar Operasyonu
6 Suriyeli Yakalandı
Hatay Emniyet Müdürlüğü KOM Polisi, aldığı ihbar üzerine Reyhanlı içesinde yaptığı operasyonda çok miktarda uyuşturucu ele geçirdi. Olayla ilgili 6 Suriyeli yakalandı. Edinilen bilgiye göre, Reyhanlı’da uyuşturucu ticareti yapıldığı ile ilgili ihbar üzerine harekete eden Hatay KOM Polisi, gerçekleştirdiği operasyonda, 50 kg takoz esrar ile 43000 adet captagon hap ele geçirdi. Bu arada, 1 tabanca da ele geçirildiği belirtilen operasyonda, olayla ilgili 6 Suriyeli yakalandı ve tamamı, çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.

Hatay BŞB Hizmeti
HATMEK’te Ücretsiz Gitar Kursu
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ücretsiz gitar kursları sürüyor. Büyükşehir Belediyesi’nden bu konuda yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği protokolü çerçevesinde, HATMEK Antakya eğitim merkezimizde düzenlediğimiz, yetişkinlere ve çocuklara yönelik gitar kursu kayıtlarımız devam ediyor.” -Selvi Günay-

TT’de internet sorunu sürüyor
Barış Pınarı Harekatı nedeniyle, bölgemizde sosyal medya kısıtlaması yaşanıyor. 3 gündür devam eden ve sadece Türk Telekom’un İnternet sağlayıcısında yaşanan sosyal medya kısıtlamasının ne kadar süreceği bilinmiyor. Turkcell ve Vodafone GSM operatörlerinin mobil internet verileri sorunsuz çalışırken, Türk Telekom ise ilimiz Hatay yanı sıra Gaziantep, Şanlıurfa ve çevre bölgelerinde sosyal medya erişimini kesti.

KOM Polisi Operasyonu
Senet Mafyasına
Hatay Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Organize Suçlar Bürosu görevlisi Polisler, hafta içinde bir senet mafyasını çökertti.
Tefecilik yaptıkları öne sürülen şahıslara yönelik operasyonda; 952 bin lira tutarında 48 senet, 2 tabanca,1 tüfek ile 469 fişek ele geçirilirken, olayla ilgili olarak İ.B.-S.B.-E.A.- Ö.K.- A.A. ve A.Ç. adlı kişiler yakalanıp gözaltına alındı.
-Cemil Yıldız-

AB Hibe Projeleri
En az 60.000 EURO,
En çok 150.000 EURO…
Avrupa Birliği’ne (AB) Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA-II), “Sivil Toplum Sektörü” kapsamında Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülen “Sivil Toplum Diyaloğu Altıncı Dönem Teklif Çağrısı”, 19 Eylül 2019 tarihinde yayımlandı.
Hatay Valiliği, ilimizdeki sivili toplum kuruşlarına bilgilendirme amacıyla, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Toplam bütçesi 4,5 milyon Euro olan hibe programıyla, AB müzakere sürecinin tüm fasıl başlıklarıyla ilgili konularda, Türkiye ve AB’den sivil toplum kuruluşlarının ortaklaşa yürütecekleri projeler geliştirilmesi hedeflenmektedir. Türkiye’den dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların federasyon ve konfederasyonları ile kâr amacı gütmeyen kooperatifler ve AB üyesi ülkelerden kâr amacı gütmeyen kuruluşların geliştirecekleri projelere, en az 60 bin Euro, en fazla 150 bin Euro hibe desteği sağlanacaktır.
Hibe programına son başvuru tarihi 12 Kasım 2019 saat 17.00 olup, başvuruların, Merkezi Finans ve İhale Birimi’ne yapılması gerekmektedir. Sivil Toplum Diyaloğu VI Hibe Programı ile ilgili başvuru sürecine ilişkin ayrıntılı bilgiye ve başvuru dokümanlarına, T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı web sayfasından (https://www.ab.gov.tr/51766.html) ulaşılabilmektedir.”

Defne’de Futbol Turnuvası Finali, Pazartesi…
Yeşilpınar-Yeniçağ
Defne Belediyesi Futbol Turnuvası’nda finalistler, Yeşilpınar Mirisanspor ile Yeniçağspor oldu. Bu iki takım 14, Ekim Pazartesi günü karşı karşıya gelecek. Maçın galibi, turnuva şampiyonu olacak. Bu arada finale kadar gelen Defne Dostluk Turnuvası’nda çeyrek ve yarı finallerde oynanan maçlarda alınan sonuçlar şöyle:
Çekmece Derneği:1 Yeşilpınar Mirisan:1
(Penaltı atışları sonucunda Yeşilpınar Mirisan, Finale yükseldi)
Yeniçağ:4 Yeşilpınar:4
Penaltı atışları sonucunda Yeniçağ finale yükseldi.
Böylece, yarı finalde berabere kalan ekiplerin penaltı atışları sonucu belirlediği finalistler, Yeşilpınar Mirisan ile Yeniçağspor oldu.

Hatay da listede
İzmir, Ankara, Gaziantep, Sakarya, Denizli, Hatay, Konya, Adana, Mersin ve Antalya’nın da aralarında bulunduğu, ‘milyar dolar’ sınırını aşan 15 ilin, Türkiye’nin toplam ihracatından aldığı pay, ilk 9 ayda 110 milyar 948 milyon dolarla yüzde 83,73 oldu.

Cari işlemler… “Fazla” verdi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Ağustos 2019 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı. Buna göre; Türkiye’nin cari işlemler fazlası, Ağustos’ta 2 milyar 604 milyon dolar olurken, 12 aylık cari işlemler hesabı 5 milyar 97 milyon dolar fazla verdi.

Engellilere özel
Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle, medya hizmet sağlayıcılarına, 6 ay içinde, engelli dostu programların yayın sürelerini aylık yayın sürelerinin en az yüzde 10’una ulaştırmaları şartı getirildi.

RTÜK’ten çağrı
RTÜK’ten yapılan açıklamada, “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu olarak medya hizmet sağlayıcı kuruluşlarımızı, Barış Pınarı Harekatı boyunca yapılan haberler hususunda hassas davranmaya davet ediyoruz” denildi.

Sınıra takviye
Barış Pınarı Harekatı kapsamında kullanılmak üzere Türkiye’nin farklı bölgelerindeki birliklerden gönderilen mühimmat ve zırhlı muharebe aracı (ZMA) yüklü tır konvoyları sınır bölgesinde. Ayrıca, Kırıkhan ilçesindeki askeri birliklerde konuşlu bulunan zırhlı personel taşıyıcı araçlar ve tanklar da tırlara yüklenerek, Barış Pınarı Harekatı kapsamında kullanılmak üzere yola çıktı.

Aşı şart
TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Şenel Yediyıldız, “Grip aşısı deyip geçmemek lazım. Mutlaka aşı olunması gerekiyor” dedi.

4 sene oldu
“Küçük Hüsamettin”, “Cevat Kelle” ve “Bestami” gibi tiplemelerin de yer aldığı 21 yıl ekranlarda kalan “Olacak O Kadar” ile tanınan Levent Kırca, ölümünün 4. yılında anılıyor.

Üniversitelere ‘şart’
Vakıf üniversitelerine, Ar-Ge bütçesi ayırma ve öğretim üyesi yetiştirme zorunluluğu getirildi. Bu konuda bir açıklama yapan YÖK Başkanı Yekta Saraç, “Vakıf üniversitelerimizin yükseköğretim sistemine katma değeri yüksek çıktılar sunacağı bazı kararlar aldık” dedi.

Pamuk üreticileri
Destek istiyor…
Sektör temsilcileri, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin daveti üzerine gerçekleştirilen toplantıda geçen yıl kilogram başına verilen 80 kuruş prim desteğinin 1 lira 30 kuruşa yükseltilmesini istedi.

Öngörü “umutlu”
Analistler, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Fırat’ın doğusuna başlatılan Barış Pınarı Harekatı’nın yerel varlıklar üzerinde kalıcı ve uzun süreli negatif etkisinin olmayacağını belirtiyor.

Önemli veri
15 Ekim Salı: 10:00/İşsizlik Oranı/Temmuz/Önceki: % 13.0

Kamu ödenekleri
1 trilyon TL’yi geçti
Genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinin 2020 yılı ödenek teklifi tavanlarının toplamı ilk kez 1 trilyon lirayı geçerken, ödenekte aslan payı 434,4 milyar lirayla Hazine ve Maliye Bakanlığına ayrıldı. Bu bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Milli Eğitim Bakanlıkları izledi.

9 Milyon Kadın
Türkiye Kadın Girişimcilik Endeksi Çalışması sonuçlarına göre, Türkiye’deki 31 milyon kadından sadece 9 milyonu iş hayatının içerisinde yer alıyor.

Esnafın ‘çek’ derdi
Kara liste sorunu yüzünden bankalarla iş yapamayan esnafın çek ve senede yöneldiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ağustos ayı itibari ile son 2 yılda karşılıksız çek tutarında yüzde 75, protestolu senetlerin tutarında ise yüzde 72 artış var” dedi.