Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Kadınlar “Hayır” diyor
Hatay’da “Hayır” diyen kadınlar, Antakya Kadın Dayanışması’nın çağrısıyla, Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda “Antakyalı Kadınlar Hayır Diyor” başlıklı forumda biraraya geldi. Forumda, SES’li Kadınlar adına konuşan Meryem Avcı, nasıl bir ortamda referanduma gidildiğini anlatırken, İHD Genel Merkez Yöneticisi Av. Hatice Can ise 18 maddelik değişikliğin olası sonuçlarını aktardı. Halkevci Kadınlar adına Ragibe Kutsal ise kadın mücadelesinin kazanımlarını ve kadınların neye “hayır” dediğini bir sunumla anlattı. Sunumlardan sonra da “Kadınlar ne yapmalı” sorusuna yanıtlar verildi.
Forumdaki konuşmalarda; AKP’nin savaş çığırtkanlığına, çocuk istismarcılığına, kadını eve kapatmak isteyen gericiliğine, kadınları ucuz işgücü olarak görenlere, tecavüzü, tacizi, şiddeti savunanlara, homofobiye ve tüm suçları aklayanlara kırmızı kart gösterme vurgusu öne çıktı.

Antakya’dan Avrupa fuarlarına katılım
56 Kebapçı, 72 Künefeci…

İlimizin iki önemli yiyeceği, kebap ile peynirli künefeyi tanıtmak üzere, bu yaz aylarında ilimizden Avrupa’nın farklı kentlerine ustalar gönderilecek. Antakya Belediye Meclisi, Avrupa’daki gıda fuarlarında ilimiz yemeklerinin tanıtımı için gidecek heyetlere onay verdi. Buna göre, 56 kebapçı ustası, 5-6-7 Mayıs tarihlerinde Fransa’da Hatay Mutfağını ve Kebabını tanıtırken, 72 peynirli künefe ustası da Almanya’ya gidecek ve Almanya’daki festivalde Antakya’nın bu önemli tatlısının tanıtımını yapacak.

CHP’li Vekil ERTEM Varto’da
SEÇİM TURUNDA

CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, Muş’un Varto ilçesinde, referanduma az günler kala seçim turları yapıyor. Genel Merkez’in görevlendirmesi nedeniyle Varto’ya giden Milletvekili Birol Ertem, burada ve diğer ilçelerde çarşı, STK’lar ve parti örgütleri ziyaretlerinde bulundu, referandumda neden ‘HAYIR’ denilmesi gerektiğini anlattı.

41 Alkollü sürücüye
6 AY DİREKSİYON YASAĞI
Hatay’da yapılan trafik kontrollerinde alkol aldıkları belirlenen 41 sürücünün direksiyon başına geçmeleri yasaklandı. Hatay Trafik Müdürlüğü’nün, 3-9 Nisan tarihleri arasında ilimizin 15 ilçesinde ilçelerarası yollarda gerçekleştirdiği kontroller sırasında 41 alkollü sürücü belirlendi ve bu sürücüler yüksek para cezasına çarptırıldı.
Ayrıca, alkollü sürücülerin 6’şar ay süreyle ehliyetlerine el konuldu.
Bu arada1.00 promilin üzerinde alkol aldığı belirlenen 17 sürücü hakkında da adli işlem uygulandı.

Hatay’da 7 Günde 98 Kaza
1 ÖLÜ, 89 YARALI…
İlimiz genelinde son 7 günde meydana gelen toplam 98 trafik kazasında 1 yurttaş hayatını kaybetti, 89 kişi de yaralandı. Resmi bilgilere göre, Hatay’da 3-9 Nisan tarihleri arasında; 62’si yaralamalı, 36’sı maddi hasarlı olmak, üzere toplam 89 kaza yaşandı. Bu kazalarda 1 kişi ölürken, 89 kişi de yaralandı.

13.834 araçtan
1823’ÜNE CEZA
Hatay’da, geride kalan 7 günlük dönemde, 3-9 Nisan tarihleri arasında yapılan kontroller sırasında 13.834 araç kontrolden geçirildi. Bu arada kusurlu görülen 1823 araca ceza yazıldığı bildirildi. Edinilen bilgiye göre, kontroller sırasında 77 motosiklet de trafikten men edildi.

Trafiğe 2 ayda
178 bin araç eklendi
Ocak-Şubat döneminde 193 bin 656 taşıtın trafiğe kaydı yapılırken, 15 bin 201 taşıtın trafikten kaydı silindi. Böylece trafikteki toplam taşıt sayısı 178 bin 455 arttı. Trafiğe kayıtlı araç sayısı 21 milyon 268 bin 879’a yükseldi.

AÖ’de Bahar Dönemi Sınav Tarihleri
29-30 NİSAN
Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri’nin 2016-2017 öğretim yılı bahar dönemi sınavlarının tarihi, 16 Nisan’da yapılacak referandum dolayısıyla değiştirildi. Anadolu Üniversitesi Senatosu’nun kararı gereğince; Açık Öğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri’nin 2016-2017 öğretim yılı akademik takvimine göre 15-16 Nisan’da planlanan 2016-2017 öğretim yılı bahar dönemi ara sınavları, referandum takvimi nedeniyle 29-30 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Torbalar Sandık Başkanlarına
TESLİM BUGÜN…
Pazar günkü referandum öncesi, torbaların sandık başkanlarına teslimi bugün gerçekleşiyor.
Malzeme torbaları, İlçe Seçim Kurulu Başkanlıkları tarafından Sandık Kurulu başkanlarına teslim edilecek.

ERHAN AKSAY FUTBOL TURNUVASI
BAŞVURULAR 21 NİSAN’DA SON
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 33’üncüsü düzenlenecek olan Erhan Aksay Futbol Turnuvası için başvurular başladı. Erhan Aksay Futbol Turnuvası’nın başlamasına kısa bir süre kala, yetkililer tarafından Turnuva’ya katılmak isteyen takımların 21 Nisan Cuma günü saat 17.00’ye kadar başvuru formalarını Tertip Kurulu’na bildirmeleri gerektiği bildirildi.

Şiir Yarışması Birincisi: MERVE YÖNEY
Hatay 2.liğini Songül Kumru, 3.lüğünü de Nursen Uzun aldı
Hatay Milli Eğitim
Müdürlüğü, öğrenciler arasında, “İstiklal Marşının Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif ERSOY´u Anma Günü” dolayısıyla bir şiir yarışması düzenledi. Yarışmaya katılan eserler değerlendirildi ve şiir yarışması birincisi olarak da
Merve Yöney adlı öğrencinin eseri
layık görüldü.
“İstiklal Marşı’nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif ERSOY´u Anma Günü” Şiir Yarışması il ikincisi Songül KUMRU olurken, il üçüncüsü de Nursen UZUN oldu.
Gazetemiz okurları için, istiklal Marşı Şiir Yarışması’nda Hatay birincisi seçilen Merve Yöney’in şiirini yayınlıyoruz:
Eski Ankara’nın tozlu yolları,
Her yağmurda çamura bulanır.
Daracık sokakların kesiştiği bir yerde,
Bir türbe var ki sakin sessiz ve harabe…
Boynunu bükmüş, ıslık çalan yele.
Orada öyle biri yatıyor ki huzur içinde.
Bir nura benzeyen sokak lambası titreyerek,
Akif ‘i bekliyor türbedar gibi şehirde.
O bir fazilet, o bir ahlak, o bir din alimi.
İpekli hocanın oğlu dindar, kibar ve efendi.
Öyle bir oğul ki tüm mekteplerde öne geçmiş.
Devir devran döndükçe göğsü iman dolu bir yiğit oluvermiş.
“Bu çocukta gördüğüm cevheri hiç kimse de görmedim” diye;
Hocaları ondan övgüyle söz etmiş.
Memleket Osmanlı, ortalık kötü, vatan elden gidiyor.
Sürükleniyor koca ülke uçurumdan aşağı.
İşte o zaman sesleniyor Akif, yorgun ve bitap düşmüş kahraman askerlere:
”Yurdumu Allah’a bırak, çık yola.
Cenge deyip çek ki vatan kurtula.
Böyle müyesser mi gaza her kula
Haydi, asker uğurlar ola…”
Onun gönül vadisinde bir peygamber aşkı,
En derinlerden taşıp geliyor.

(Visited 1 times, 1 visits today)