Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Eski Otogar Satışı Komple
Değeri 46 Milyon TL…
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya Abdurrahman Melek Caddesi’ndeki eski OTOGAR’ı, içi ve çevresindeki işyerleriyle birlikte tek parça halinde KOMPLE satıyor. Edinilen bilgiye göre, satış şartnamesinde eski otogarın tek parça halinde satılacağı, muhammen bedelin 46 milyon lira olduğu, almak isteyenlerin de OTEL yaptırmak zorunda olduğu, zira bölgenin imar durumunun TURİZM BÖLGESİ olduğu hatırlatılıyor.
Eski otogar satış ihalesi, 30 Ekim’de yapılıyor.

CHP’den “Dünya Çiftçiler Günü” Mesajı
Bugün, 15 Ekim Dünya Çiftçiler Günü. CHP, bir mesajla bugünü kutladı. CHP’nin, Ziraat Mühendisi kökenli Tarım İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Leyla Sakaroğlu imzalı mesaj şöyle:
“Bugün Dünya Çiftçi Kadınlar Günü. Doğanın üretkenliği ile kadının üretkenliğinin mayası aynıdır . Topraklarda, na-sırlı emekçi elleriyle umut yeşerten çitçi kadınlarımızın Dünya Çiftçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.”

İşsizlik arttı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz 2019’a ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre; Türkiye’de işsizlik oranı, Temmuz’da, geçen yılın aynı ayına göre 3,1 puan artışla yüzde 13,9 oldu.. Bu dönemde işsiz sayısı 1 milyon 65 bin kişilik artışla 4 milyon 596 bin kişi olarak hesaplandı.

Taşıt Kredisi için Kampanya Grubu
Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklamaya göre, 26 Eylül’de duyurulan otomotiv sektörüne yönelik yerli üretime özel iş birlikleri, yeni firmaların katılımlarıyla genişlemeye devam ediyor. GAZ Grubu’nun Türkiye’de ürettiği Gazelle marka hafif ticari araçlar da bu kapsamda kampanyaya dahil oldu.

Türkiye lider
A Milli Futbol Takımı, 2020 Avrupa Şampiyonası (EURO 2020) Elemeleri H Grubu’nda Fransa ile deplasmanda 1-1 berabere kaldı ve liderliğini sürdürdü.

FETÖ Operasyonu
Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Genel Kurulunca, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile irtibatları nedeniyle daha önce tedbiren görevden uzaklaştırılan 6 hakim ve savcı meslekten ihraç edildi.

ABD’den yaptırım Çelik üreticilerine
Söz konusu yaptırımlar ABD ile yürütülen 100 milyar dolarlık ticaret görüşmelerinin durdurulmasını da kapsıyor. Bu arada, Türkiye’den çelik ithalinde uygulanan gümrük vergileri, yüzde 50’ye, yani Mayıs ayındaki indirimden önceki seviyeye çıkarıldı.

Emsal karar
Herhangi bir müracaatı ve sözleşmesi bulunmamasına rağmen, kimlik bilgileri kullanılarak adına kredi kartı çıkartılan tüketici, hakkında başlatılan icra takibiyle sarsıldı. Tazminat talebi Tüketici Mahkemesi’nce kabul görmeyen mağdur tüketiciye müjdeli haber, tam 10 sene sonra Yargıtay’dan geldi.

Sorunlar Bakanlıkta
Pamuk üreten illerden gelen Oda Başkanları, pamuk üreticilerinin sorunları ve üretici borçlarının yapılandırılması konusu başta olmak üzere, tarımın sorunlarını ve çiftçinin taleplerini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye aktardı

Kadın etkisi
Unilever Türkiye ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin, Yönetim Kurulu’nda, yüzde 20 kadın olan şirketlerin yarattığı fayda ve değerin, diğerlerine göre daha fazla olduğunu belirtti.

Destek, Hatay’dan…
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu üyesi, sanatçı Hülya Koçyiğit, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı’na destek verdi.

Evli çiftler de E-Ticaret’de…
Ağustos-Eylül aylarında “çeyiz” kelimesi 500 bin kez arandı, bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlar yüzde 250 artarak 400 bin adet çeyiz ürünü satıldı.

Sınıra takviye
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye sınırındaki birliklere askeri araç takviyesi yapıldı. Konvoy, Suriye sınırında konuşlu askeri birliklere doğru hareket etti.

Aday öğretmenler Yemin Edecek
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 24 Kasım, Öğretmenler Günü olmasının yanı sıra adaylık sürecini tamamlamış öğretmenlerin yemin etme günü olarak da belirlendi.

Kadınlar ilk sırada
Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, “Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan:”Kadınlarımız bu sene kan bağışında atak yapmaya başladı. 9 aylık rakamları incelediğimizde yüzde 23 artış var” dedi.

Enerji içeceklerinde Ham madde tespiti
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan,”performans artırıcı enerji yüklü” adı altında satışa sunulan çikolata ve kahvelerde ilaç ham maddelerinin tespit edildiğini bildirdi.

Obezite tetikliyor
Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkan Yardımcısı Ayşegül Atmaca, obezite ile depresyon arasında ilişki olduğunu işaret ederek; depresyonun obeziteyi, obezitenin depresyonu tetikleyebileceğini söyledi.

CHP’den eleştiri
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, işsizlik rakamlarını değerlendirerek, “Ülkeyi yönetenler, inim inim inleyen vatandaşlarımızın sesine kulak tıkamamalıdır.” dedi.