Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

CHP’li Kaya Bugün Hatay’da
CHP’nin Eğitim ve Spordan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılarından Yıldırım Kaya, bugün Hatay’a geliyor. CHP’li Kaya’nın üç gün süreyle ilimizde kalacağı, ikili ve gruplu görüşmelerde bulunacağı, saat 10.00’da il binasında bir basın toplantısı düzenleyeceği, ardından Erzin’e gideceği öğrenildi. CHP’li Yıldırım Kaya’nın, ülke gündemiyle ilgili son gelişmeler konusunda açıklamalarda bulunması bekleniyor.

Yabancı öğrencilerden ziyaret …
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, Erasmus+ KA347 “Haydi Suriye’yi Konuşalım Projesi” kapsamında kente gelen Litvanya ile Romanyalı öğretmen ve öğrencileri kabul etti.
Kaymakam Yönden, kaymakamlık toplantı salonundaki ziyarette öğrencilere kentin sahip olduğu sosyal, ekonomik, tarihi ve kültürel zenginlikleri hakkında bilgi verdi. Bu coğrafyadaki insanların birlik, beraberlik ve kardeşlik ile barış, hoşgörü, sevgi, saygı ve uyum içerisinde yaşadığını ifade eden Yönden, heyete Suriyelilerin kamu iş ve işlemlerinin yürütüldüğü Suriyeli Danışma Ofisini de gezdirdi.
Türkiye’de olmaktan memnuniyet duyduklarını belirten heyette, İskenderun’u çok beğendiklerini dile getirdi.

Antakya Belediyesi’nden temizlik çalışmaları
Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, şehir genelindeki 95 mahallede sorumluluk kapsamındaki alanlarda kapsamlı temizlik çalışmaları gerçekleştiriyor.
Yapılan açıklamada; Zülüflühan Mahallesi’nde kepçe ve kamyon yardımıyla inşaat ve bahçe atıkları temizleme çalışması, Saraykent ve Ovakent Mahallesi’nde kapsamlı temizlik çalışması gerçekleştirildiği belirtildi.

İmar Denetçisi
Sayı artıyor…
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kaçak yapı ile mücadelemiz devam ediyor. Şu an bin 100 imar denetçimiz var, bu imar denetçi sayısını 2 bin 100’e çıkarıyoruz” dedi.

Faiz kararı
Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 250 baz puan düşürerek yüzde 16,50’den yüzde 14,00’e çekti.

Vergi düzenlemesi
AK Parti Milletvekilleri, “çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi” alınmasını hedefleyen bazı vergi kanunlarında değişiklik içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Baraj inşasına
Yeni düzenleme
Baraj inşası için gerekli taşınmazların kamulaştırılması konusunda yetki tanınan idarenin talebiyle, il dahilinde görev yapmak üzere Valilik bünyesinde Komisyon kurulacak.

Sınav Yönetmeliği
Kamu Görevlerine İlk defa atanacaklar İçin yapılacak sınavlar hakkında genel yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni Pamuk çeşidi
Çok su isteyen bir bitki olan pamukta, kuraklığa dayanıklı çeşitlerin geliştirilmesi için İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde (İYTE) devam eden çalışmalar sonucu, yüzde 60 daha az suyla aynı verim ve kaliteyi sağlayan pamuk çeşidi bulundu.

Kent Gençlik Konseyi Etkinliği Bugün
Atatürk Konferansı
Hatay Kent Konseyi Gençlik Meclisi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliği olarak bir konferans düzeledi. Yapılan açıklamada, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili konferansın bugün HATMEK’te düzenleneceği duyuruldu. Etkinlik duyurusunda, “Konferansımızın misafiri olan ve Atatürk’e benzerliği ile tanınan Sayın Göksal Kaya’nın sürpriz gösterisini izlemek ister misiniz?” mesajı verildi.

Hak var, ama…
Kullanılmıyor…
Tüketiciler Birliği açıklamasında, tüketicinin; aldığı malın iadesini, değişimini, ücretsiz onarımını ve bedel indirimini talep etme hakkı olduğu, ancak 22 yıldan bu yana bedel indirimiyle ilgili bir talepte bulunulmadığı bildirildi.

Resepsiyonlar iptal
Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, Zafer Bayramı ve Cumhuriyet Bayramı’nda düzenlenen resepsiyonlar, kabul törenine dönüştürüldü.

Turunçgil ihracatı:
Lider, Rusya…
Türkiye’den, 2019-2020 sezonunun 1 Eylül-15 Ekim döneminde, 57 ülkeye 132 bin 941 tonluk turunçgil ihracatından 64 milyon 376 bin 581 dolar gelir elde edildi. Dış satımda 20 milyon 768 bin 260 dolarla Rusya ilk sırada yer aldı.

YÖK Müjdesi
Devlet yükseköğretim kurumlarında 50/d statüsünde görev yapan araştırma görevlilerinden, başka bir ilde ve yükseköğretim kurumunda lisansüstü eğitim görenlerin kadroları, eğitimi gördükleri devlet üniversitelerine geçici olarak tahsis edilecek.

Kırıkhan’da “Meme Kanseri” farkındalık yürüyüşü …
Kırıkhan’da, meme kanseri farkındalık yürüyüşü gerçekleştirildi.
Kırıkhan Kanser Erken Teşhis Merkezi (KETEM) tarafından düzenlenen etkinliğe, Dr. Aytolga Çelik, KETEM’ de görevli hemşireler ve gönüllü kadınlar katıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndan General Şükrü Kanatlı Caddesi’ne kadar yürüyen görevliler, 40-69 yaş arası kadınlara meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kolon kanseri ile ilgili bilgi ve erken teşhisin önemini anlatan broşürler dağıtıldı.
Dr. Aytolga Çelik, Her yıl Ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı olarak değerlendirilir. Meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kolon kanserinin erken teşhisleri tedavilerin olumlu sonuçlanması için çok önemlidir. Bu vesile ile 40-69 yaş arası vatandaşlarımızı KETEM’e davet ediyoruz dedi.

Personel alımı
Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, Adalet Bakanlığı’nın merkez teşkilatında çalıştırılmak üzere mütercim kadrosuna 4 İngilizce, 3 Fransızca ve 3 Almanca dilinde sözleşmeli personel alımı gerçekleştirilecek.

MEB’den adım
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okumak, araştırmak ve bilgiye ulaşmayı kolaylaş-tırmak amacıyla hazırlanan “Öğretmen Kitaplığı” uygulamasının devreye alındığını bildirdi.

Geri adım attı
TFF 1. Lig ekiplerinden Adana Demirspor’da Kulüp Başkan Murat Sancak, başkanlığı bırakma kararını, taraftara olan sevgi ve saygı-sından dolayı 4 haftalığına askıya aldığını belirtti.

Yargı Reformu
Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında belirlenen amaç ve hedefler doğrultusunda düzenlemeler içeren Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bağış, önemli…
Türkiye Organ Nakli Vakfı Başkanı Eyüp Kahveci, Türkiye’de her 100 aileden 27’sinin ölen yakınlarının organlarını bağışladığını bildirdi, bu alandaki bağış oranının yüzde 27 olduğunun altını çizdi.

Sınav tarihi
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, LGS kapsamındaki merkezi sınav tarihi 7 Haziran 2020 olarak belirlendi.

Mesleki Yeterlilik
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Bugüne kadar yaklaşık 770 bin kişiye Mesleki Yeterlilik Belgesi verdik. Hedefimiz, 2023’e gelmeden, 1 milyon kişiye Mesleki Yeterlilik Belgesini kazandırmak” dedi.

Oda ve Borsalar
TOBB, Diyarbakır’da ilk kez düzenlediği akreditasyon çalıştayı ile 269 oda ve borsa genel sekreteri ve akreditasyon sorumlularını Diyarbakır’da bir araya getirdi.