Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Çağ Hastalığı: Kanser
Antakya-Odabaşı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği etkinliği kapsamında “Çağımızın Hastalığı Kanser” konulu konferans bugün veriliyor. Etkinlik, Odabaşı Mahallesi’ndeki İstanbullu Apartmanı’ndaki Dernek binasında olacak. Uzm.Dr. Serdal Kanuncu’nun sunumunu gerçekleştireceği konferans, saat 19.00’da başlayacak olup, halka açık olacak.

Başkan’dan kutlama
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven:
“Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘En büyük eserim’ dediği Cumhuri-yet, geleceğimiz adına en büyük güvencemizdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. Yıl dönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun.”

Sorunlar masada
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Hatay’da, İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Başkanı Kemal Kutlu ve meclis üyelerini ziyaret etti.​ Sektörün sorunları ve beklentilere ilişkin görüş alışverişinde bulunan Hisarcıklıoğlu, Oda’nın çalışmalarını yakından takip ettiğini dile getirdi. İskenderun’un tarih boyunca önemli bir liman kenti olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, sahip olduğu potansiyelden daha fazla yararlanılması gerektiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, İskenderun’dan İskenderiye’ye tekrar ro-ro seferleri yapılabilmesi hususunun takip edilmesini de istedi.

Festival Teşekkürü
Altınözü Kaymakamlığı, geride kalan hafta sonunda yapılan Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’nin gerçekleşmesinde emeği olan ve katılım sağlayan, resmi -özel kişi ve tüm kuruluşlara teşekkür etti. Altınözü Kaymakamlığı teşekkür mesajı şöyle:
“Kaymakamlığımız ve Belediyemiz organizasyonuyla 26-27 Ekim tarihleri arasında, zeytin diyarı Altınözü ilçemizde düzenlenen 3. Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’ne katılım sağlayan ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.”

Çiftçi Çocuğu Öğrencilere Burs
Başvuruda Son 2 Gün
Tarım sektörünün geleceğine de destek olmayı amaçlayan GÜBRETAŞ, Ziraat Fakültelerinde eğitim gören başarılı çiftçi çocuklarına karşılıksız eğitim bursu veriyor.
Tarım sektöründe nitelikli insan gücünü arttırmayı ve Ziraat Mühendisliğini teşvik etmeyi amaçlayan GÜBRETAŞ, Ziraat Fakültelerinde eğitim görüp ekonomik desteğe ihtiyacı olan belli sayıda çiftçi çocuğuna 2007 yılından beri burs desteği veriyor. Lisans öğrencilerinin yanı sıra, belli sayıda tezli yüksek lisans ve doktora öğrencisine de verilen GÜBRETAŞ Eğitim Bursu için, 31 Ekim 2019 gecesine kadar internet üzerinden başvuru yapılabiliyor.
Başvurularda, çiftçi çocuğu olma ve Ziraat Fakültelerinin “Bahçe Bitkileri, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Bitki Koruma, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme ile Biyosistem Mühendisliği” bölümlerinden birinde lisans veya lisansüstü programa ilk kez 2019-2020 eğitim döneminde kayıt yaptırmış olma şartları aranıyor.
Bu yıl Lisans düzeyindeki bursiyer öğrenciler için aylık 325 TL, Tezli Yüksek Lisans öğrencileri için 650 TL ve Doktora öğrencileri için 975 TL olarak belirlenen GÜBRETAŞ Eğitim Bursu’na başvurular ise devam ediyor.
Ziraat Fakültesi’nin ilgili bölümlerini bu yıl kazanıp GÜBRETAŞ Eğitim Bursu desteğinden yararlanmak isteyen öğrenciler, 31 Ekim 2019 tarihine kadar şirketin internet sayfası üzerinden burs başvurusu yapabilecek.
Öğrenim dönemi boyunca 9 ay ödemenin yapıldığı GÜBRETAŞ Eğitim Bursu başvuru sonuçları, 15 Kasım’da, şirketin internet sitesinden açıklanacak.

Anıt’ta buluşma
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcık-lıoğlu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı sebe-biyle, İskenderun Protokolü ile birlikte İskenderun Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle andıklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu, törene katılanlarla sohbet etti.

Gazeteci Yetmez’in acı günü
Babası Vefat Etti
Reyhanlı doğumlu, Antakya’da yıllardır gazetecilik yapan ve halen TRT Muhabirliği görevini yürüten Hasan Yetmez adlı meslektaşımız, baba acısı yaşadı. Gazeteci Yetmez’in babası vefat etti ve üç gün önce, Reyhanlı Kuleteye Mahallesi aile mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, dün, ikindi namazı sonrası aziz ruhuna Hatm-i Şerif okutulan merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Esnaf uyardı
Kaçak sarma tütün ve makaron tütün satışlarındaki artışın son dönemde arttığını ve vergi kaybının yıllık 10 milyara yaklaştığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “önlem alınmalı” dedi.

İşsizlik uyarısı
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan işsizlikle etkin ve sürdürülebilir mücadele için esnek çalışma modellerinin yaygın uygulanması şart” dedi.

Sendika çağrısı
Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Buna göre; Dört kişilik bir aile için açlık sınırı, Ekim’de 2 bin 58 liraya yükseldi. Aynı ay yoksulluk sınırı da 6 bin 705 lira olarak hesaplandı.

Açlık ve yoksulluk
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) her ay düzenli olarak yaptığı ‘açlık ve yoksulluk sınırı’ araştırmasının ekim ayı sonuçlarını açıkladı.

Bakanlık girişimi
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, kütüphanelerde düzenlenecek etkinlikler için rehber niteliğinde kılavuz oluşturulacak.

Sınav tarihi
Uzman başöğretmenlik sınavının ne zaman yapılacağı sorularına cevap veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınavın yapılabilmesi için Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılması gerektiğine işaret etti.

Kamudaki tablo
2020 yılı bütçe gerekçesinde, kamu kurum ve kuruluşlarının elindeki taşıt, lojman ve sosyal tesislerin sayıları açıklandı. Buna göre, kamuda, 113 bin araç ve 252 bin lojman bulunuyor.

Yerli sinema
7. Koğuştaki Mucize; Joker, Karakomik Filmler ve Cinayet Süsü gibi iddiaları yapımları geride bırakarak, vizyona girdiği üçüncü hafta sonunda da üst üste gişenin lideriği olmayı başardı.

Önemli veri
30 Ekim Çarşamba: 10:00/Ekonomik Güven Endeksi/Ekim/Önceki: 86.0

Emeklilerimiz!
Avustralya’da Melbourne Mercer’in her sene hazırladığı Küresel Emeklilik Endeksi’ne bu sene Türkiye de eklendi. Buna göre; 37 ülkeyi kapsa-yan en iyi emeklilik araştırma-sında Türkiye sondan 3. sıra-da yer aldı. Zirvede ise Hollan-da ve Danimarka bulunuyor. Türkiye sadece Arjantin ve Tayland’ın üstünde yer aldı

Fuar hazırlığı
Sağlık Bakanlığı’nın ev sahipliğinde “6’ncı Türk Tıp Dünyası Kurultayı” ile “HIMSS’19 Eurasia Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı ve Fuarı” 30 ve 31 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Hatay’ın da gündeminde
Geçen yıl 200 dekar olan lif, tohum ve sapa amaçlı kenevir ekim alanı, bu yıl 5 kat artış göstererek bin dekara ulaştı.

Tarımda Teknoloji
Tarım Kredi Kooperatiflerince, üretim artışı ve verimlilik sağlanmasında büyük önemi bulunan tarımda dijitalleşme ve teknoloji kullanımı, 2. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nda (31 Ekim-3 Kasım) masaya yatırılacak.

Cumhuriyet’e özel
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı2nca, Cumhuriyet’in ilanının 96. yılı dolayısıyla özel olarak hazırlanan videoda, Anadolu’yu Türklere vatan kılan Malazgirt Zaferi’nden Cumhuriyet’in ilanına kadar geçen tarihi süreç anlatıldı.