Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Oy kullanmak isteyen hasta ya da yatalak seçmenlere;
444 38 33’ten destek
Yarınki referandumda oy kullanmak isteyip de rahatsızlığı dolayısıyla evinden ya da hastaneden dışarı çıkamayacaklara kolaylık sağlayacak bir uygulama var. Sağlık Müdürlüğü, evinde hasta yatan ya da yatalak olup seçmen vasfını taşıyanların oy kullanmak istemeleri durumunda, taşınarak sandığa götürülebileceklerini duyurdu. Bunun için de “444 38 33”nolu telefonla destek istenebileceği duyuruldu.

Polis aracıyla “Siyasi Anons” iddiası!
Antakya’da dün sabah, Akasya Mahallesi’nde devriye görevi yapan bir polis aracından Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’nin yapacağı toplantı için anons yapıldı. Polis aracından, Antakya Belediye Başkanı Kimyeci’nin Akasya Çarşamba pazarındaki toplantısı için siyasi anonsta bulunuldu.

Vali ATA’dan “Paskalya” Mesajı
Vali Erdal Ata, Paskalya Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vali Ata’nın mesajı şöyle:
”İlimiz kültür mozaiğinin ayrılmaz bir parçası olan Hristiyan vatandaşlarımızın Paskalya Bayramı coşkusunu en samimi duygularımla paylaşmaktayım.
Karşılıklı sevgi, saygı, hoşgörü ve kardeşlik duygularının en katıksız haliyle vücut bulduğu bayram günleri; bizleri kaynaştıran, birlik ve beraberlik duygularını daha da perçinleyerek yarınlara umutla bakmamızı sağlayan anlamlı zamanlardır.
Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, birlikte yaşama kültürünün en nadide örneğinin sergilendiği ilimizde bu bayram günlerini hep birlikte kutlamak; şiddet, kin ve nefretin yaşandığı günümüzde tüm dünyaya önemli mesajlar verecektir. Farklı dil, din, ırk ve mezhepten birçok insanın bir arada kardeşçe yaşadığı Hatay’da bu hoşgörü anlayışının yaşatılması kadar geleceğe aktarılması için de herkese önemli görevler düştüğünün bilincindeyiz.
Bu düşüncelerle, kader birliği içinde yüzyıllardır bu topraklarda bir arada yaşadığımız Hristiyan vatandaşlarımızın Paskalya Bayramı’nı kutlar; birlik, beraberlik ve kardeşlik dolu nice bayramlar dilerim.”

YAMAN’dan Paskalya Kutlaması
Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Hıristiyan âleminin en büyük bayramı kabul edilen ve yarın kutlanacak olan Paskalya Bayramı için bir mesaj yayınladı. Yaman’ın mesajı şöyle:
“Sevgi ve hoşgörü çerçevesinde yaşam sürdüğümüz güzel kentimizde, farklı inanışların farklı kutlamalarına aynı saygıyla eşlik ettiğimiz bu muazzam düzenin nesiller boyu sürmesini temenni ediyoruz. Torunlarımıza bırakacağımız en güzel miras, bu hoşgörü mozaiğinin birbirinden ayrılmaz renkleri olacaktır. Aynı barış havasını soluduğumuz tüm Hıristiyan kardeşlerimizin Paskalya Bayramı’nı kutluyor, yüzyıllardır süregelen bu birlikteliğin nesilden nesile aktarılmasını ümit ediyoruz.”

M.Eğitim’de sınav sonuçları
HİZMET GEÇİŞLERİ BELLİ OLDU
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü, kısa süre önce gerçekleşen hizmet grupları arasındaki sınavla ilgili sonuçları açıkladı. Sonuçlar, Hatay Milli Eğitim internet sitesi üzerinden TC kimlik numarası ile sorgulanıp öğrenilebiliyor.

Payas’ta Tren kazası: 1 ÖLÜ
Payas’ta yük treninin çarptığı beton yüklü mikserin sürücüsü Mehmet Coşkun kazada can verdi. Olay, Payas’ın Yenişehir Mahallesi’ndeki hemzemin geçitte yaşandı.
Tren, beton yüklü miksere çarptı, kamyon sürücüsü Mehmet Coşkun olay yerinde hayatını kaybetti. Kaza soruşturuluyor.

HBB’nin borcu 800 Milyon TL
Hatay Büyükşehir Belediyesi ile bağlı HATSU’nun toplam borcunun 800 milyon lira civarında olduğu bildirildi.
BŞB Başkanı Lütfü Savaş, bu yöndeki bir soruya cevap verirken, “1 milyar Türk Lirası borç ile başladığımız bu yolculukta borcumuzu 800 milyona indirdik” açıklaması yaptı.

Hatay’da Ulusal Kitap Fuarı:
12-22 MAYIS’TA
Ulusal Kitap Fuarı, gelecek ay ilimizde düzenleniyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, böylesi önemli bir kültürel organizasyonda ev sahipliği ile destekte bulunacağı kaydedildi. BŞB Başkanı Lütfü Savaş, 12-22 Mayıs tarihleri arasında Hatay Ulusal Kitap Fuarı’nın gerçekleşeceği açıklamasında bulundu.

İskenderun’da silahlı saldırı
1 KADIN AĞIR YARALI
İskenderun’da, market sahibi bir kadın, borç para vermediği gerekçesiyle silahla vuruldu. 50 Yaşlarındaki Hatice Uçman adlı market sahibi kadının ağır yaralandığı olayda saldırgan Y.G.’nin kaçtığı ve polis tarafından arandığı bildirildi.

Turizm Haftası bugün başlıyor
15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanacak Turizm Haftası için bir mesaj yayınlayan Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay’ın huzuru, tarihi ve kültür birikimi ile eşsiz şehir olduğu vurgusu yaptı. Vali Ata, yayınladığı mesajda, Hatay’ın eşsiz tarihi kültür birikimi ve huzurlu bir kent olmasıyla turizmde ön saflarda yer alması gereken bir şehir olduğunu belirtti. Vali Ata’nın mesajı şöyle:
”Toplumda farkındalık yaratarak turizmin önemine dikkat çekmek ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri Turizm Haftası olarak kutlanmaktadır.
Ülkelerin ekonomik kalkınmasında önemli bir görev üstlenen turizm, kültürlerarası ilişkilerin geliştirilmesinde büyük önem arz eden, bir barış meşalesi gibi dünyamıza ışık tutan bir sektör haline gelmiştir. Turizm faaliyetleri ile bireyler yaşadıkları çevre dışındaki yaşanmışlıkların, güzelliklerin farkına varmakta ve gerçekleştirdikleri turizm gezileri ile daha pozitif düşünceler çerçevesinde farklı donanımlar kazanmaktadırlar.
Bu anlamda binlerce yıllık tarih ve kültür birikimiyle eşsiz bir şehir olan Hatay, sayısız doğal güzellikleri ve tarihi değerleriyle turizm konusunda dünyada önemli bir yere sahiptir. Bizler de adeta bir kültür hazinesi olan ilimizin bu potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek ve dünya turizm gelirlerinden hak ettiğimiz payı alabilmek için her türlü gayreti göstermenin bilinci içindeyiz. Bu anlayışla ilimizde turizme hizmet edecek her türlü tesis, konaklama hizmetleri ve nitelikli insan gücünün arttırılması için çalışmalarımızı aralıksız sürdürmekteyiz.
Bu düşüncelerle, Turizm Haftası’nda tüm halkımızı imkanları dahilinde turizm etkinliklerine katılmaya çağırıyor; başta turizm sektöründe hizmet veren tüm kurum ve kuruluşlarımız ile sektör çalışanlarının olmak üzere tüm Hataylı vatandaşlarımızın Turizm Haftası’nı kutluyorum.”

KILIÇDAROĞLU GENELGESİ
Sandıklardan ayrılmayın…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün 81 İl Başkanı’na gönderdiği genelgede, Partililerden, sayım sonuçları açıklanana ve tutanak düzenlenene kadar sandık başından ayrılmamalarını istedi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu, İl Başkanlarına gönderdiği yazısında, 16 Nisan’da; Parti yöneticileri, örgüt üyeleri ve sandık görevlilerinin sonuçlar kesinleşinceye kadar görev yerlerinden ayrılmamasını istedi.

Kırıkhanlı Sanayicilere
OSB’DE YER TAHSİSİ
İlimiz Kırıkhan ilçesindeki organize sanayi bölgesinden yer edinmek isteyen girişimcilerin başvurularını yapabilecekleri duyuruldu.
Valilik’ten dün bu konuda şu açıklama yapıldı:
“Hatay Kırıkhan Organize Sanayi Bölgesi’nde tesis kurmak suretiyle yatırım yapmak isteyen firmaların yer tahsisi için Kırıkhan OSB Yatırımcı Ön Talep Formu doldurularak müracaat edilmesi gerekmektedir.
Kırıkhan Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırım yapmak isteyen firmaların, Kırıkhan Organize Sanayi Bölgesi Yatırımcı Ön Talep Formu’nu ‘excel’ ortamında eksiksiz olarak doldurup, kaşeli ve imzalı olarak [email protected] e-mail adresine 31/05/2017 tarihine kadar göndermeleri gerekmektedir. İlanen duyurulur.”

THY, 200 İİBF Mezunu alacak
Türk Hava Yolları (THY), 200 İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu alacak. İlan edilen duyuruya göre, alınacaklarda; Adli sicil kaydı veya adli sicil arşiv kaydı bulunmamak, 01.01.1988 ve sonrası doğumlu olmak, erkek adaylarda askerlik görevini tamamlamış olmak, askerlikten muaf olmak veya en az 2 yıl tecilli olmak, Microsoft Office uygulamalarına hakim olmak gerekiyor. Başvuracakların; İİBF, İİBBF, İİSBF, İktisat Fakültesi, İletişim Fakültesi, İşletme Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi, Ticari Bilimler Fakültesi ve benzeri mezunu olmaları gerekiyor.

LOTO’da 2 kişiye 13’er milyon TL
Süper Loto 495’inci hafta çekilişinde 6 bilen 2 kişiye 13’er milyon 10’ar bin lira ikramiye çıktı.
Süper Loto’da önceki akşam yapılan çekilişle kazandıran numaralar ise 4, 11, 30, 41, 47 ve 51 oldu.
6 bilen 2 kişi 13 milyon 10 bin 889 lira ikramiye kazanırken diğer ikramiyeler de şöyle oldu.
5 Bilen 135 kişi 12 bin 844 lira…
4 Bilen 8 bin 691 kişi 213 lira…
3 Bilen 193 bin 309 kişi 16 lira…

Propaganda bitimi BUGÜN
SAAT 18.00’DE
Yarın yapılacak referandumla ilgili propaganda süresi bugün sona eriyor. Yüksek Seçim Kurulu, propagandaların bugün akşam saat 18.00’e kadar yapılabileceğini bildirdi.

Mahalle Tasarısı Fikir Yarışması
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, “Şehir 2023” çalışmaları kapsamında ve İller Bankası bünyesinde “Mahalle Tasarımı Fikir Yarışması” düzenleniyor. Yarışmanın, “Mahalle” fikrini yeniden tanımlamayı, kurgulamayı, farklı boyutlarda içerecek biçimde planlama ve tasarım pratiklerini yönlendirmeyi ve mahalle fikirlerinin geliştirilmesini hedeflediği kaydedildi. Yarışmaya katılım sağlayacak kişilerin, Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile irtibata geçebilecekleri duyuruldu.

15 Ton Sazan avlanıyor
GÖLET KİRASI YILLIK 4000 TL
İhale 25 Nisan’da
Yayladağı ilçesi Gören-taş Mahallesi’ndeki 23 Temmuz Göleti, avlanma hakkı ihale ile kiralanıyor. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, 23 Temmuz göletinden yıllık avlanabilir stok miktarı yılda 15 ton ağırlı-ğında Sazan Balığı, avlan-ma alanı 31 ha, bunun için istenen ücret ise yıllık 4000 TL. İhale, 25/04/2017 Salı günü saat 10:00’da Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda yapılıyor.

Hatay’da Nakdi gerçekleşmede öncü kuruluş
MİLLİ EĞİTİM…
Hatay’da, 2017 yılında en yüksek yatırımı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yapsa da, yatırım yapan resmi kurumlar içinde Milli Eğitim Müdürlüğü nakdi gerçekleşmede ilk sırayı aldı. 47 milyon lira ile Gençlik Spor en yüksek yatırımı yapmakla birlikte, yılın geri kalan 3 aylık diliminde nakdi gerçekleşmede en yüksek parayı ödeyen kurum Milli Eğitim oldu. Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’nün nakdi gerçekleşmesi ilk 3 ay itibariyle % 28 civarında.
Hatay’da nakdi gerçekleşmenin en çok % 28 ile eğitim sektöründe olduğu görülürken, bunu % 18 oranla ulaştırma sektörü, % 10 oranla da turizm sektörü izledi.

(Visited 1 times, 1 visits today)