Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Türkiye’de Kadın Cinayetleri Raporu:
Son 7 Yılda Artış Var…
Ülke gündeminde olan kadın cinayetleri irdelendiğinde, ülkemizde son yıllarda periyodik bir artışın yaşandığı görülmekte. “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu” verilerine göre, ülkemizde son 7 yıllık kadın cinayetleri verileri şöyle:
-2013 yılında 237 kadın cinayeti,
-2014 yılında 294 kadın cinayeti,
-2015 yılında 303 kadın cinayeti,
-2016 yılında 328 kadın cinayeti,
-2017 yılında 409 kadın cinayeti,
-2018 yılında 440 kadın cinayeti,
-2019 yılının 11 aylık diliminde ise en az 430 kadın öldürüldü.

Gözetim altındaki
İşkenceye önlem!
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kolluk gözetimi altında işkence ve kötü muamele bir insanlık suçudur ve bunu tamamen sıfırlama kararlılığındayız” dedi.

Arıcılara destek
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Organik Arıcılık Yapan Yetiştiricilerin Desteklenmesine Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı.
Buna göre; Organik arıcılık yapan yetiştiricilere kovan başına 10 lira destek ödemesi yapılacak.

Savaş’tan “Kadın Hakları” Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 5 Aralık 1934’te Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını verdiği ve o günden günümüze kadar, kadınlar; siyasetten ekonomiye sağlıktan eğitime, yasama yürütme ve yargıdan iş dünyasına kadar her alanda görev alıp başarı elde etmiştir. Türk kadınların yaşamın her alanında özgürce yer almasının yolunu açan Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ile anıyor, umut dolu geleceğimizin inşa edilmesinde büyük emekleri olan kadınların haklarına dikkat çeken Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

İMO-Geoteknik Sınavı
22 ARALIK’TA
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası tarafından 22 Aralık 2019 Pazar günü saat 14.00’te, Bölgesel Geoteknik Eğitimi Sınavı yapılacak. Sınavların, eş zamanlı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleştirileceği duyuruldu. Sınava sadece, İMO tarafından 2017, 2018 ve 2019 yıllarında düzenlenen Bölgesel Geoteknik Eğitimlerine katılan ve sınav hakkı olan İMO üyeleri katılabilecek. Katılımcıların; İstanbul, Ankara ve İzmir’de yapılacak olan sınavlara, girmek istedikleri ildeki İMO şubesine en geç 13 Aralık 2019, saat 17.00’a kadar sınav için kayıt yaptırmaları gerektiği duyuruldu.
Sınavda, adaylara 90 soru sorulacak.

Slovenya Büyükelçisi Hatay’da
Slovenya’nın Ankara Büyükelçisi Primoz Seligo, dün ilimize geldi. Slovenya Büyükelçisi, dün İskenderun’daki Valilik Çalışma Ofisi’nde Vali Rami Doğan tarağından kabul edildi. Büyükelçi, daha sona İskenderun Belediyesi’ni ziyaretle, Başkan Fatih Tosyalı ile görüştü. Büyükelçi Seligo, Hatay’da bulunmaktan memnun olduğunu söyledi.

Dörtyol Belediye Başkanı Keskin’in duyarlılığı…
Kadın Hakları Günü:Kadın Başkan Vekili
İlimiz Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, “5 Aralık Türk Kadınına Seçme-Seçilme Hakkı Verilmesi” yıldönümünde, “kadın” jestinde bulundu. Başkan Fadıl Keskin, ilçe dışına çıkması üzerine, başkan vekilliğini, Meclis’in kadın üyesi Fatma Görgen Selimoğlu’na verdi. Daha önce de belde belediye başkanlığı yapan Fatma Görgen Selimoğlu, Dörtyol Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu. Başkan Vekili Fatma Görgen Selimoğlu, dünkü Belediye Encümeni toplantısına da başkanlık etti.

Kırıkhanlı Kore Gazisi vefat etti
Kırıkhanlı Kore Gazisi Musa Kardöl vefat etti. Kırıkhan ilçesinde hayatını kaybeden 90 yaşındaki Kore Gazisi Musa Kardöl için, dün ilçede askeri tören düzenlendi ve son yolculuğuna uğurlandı. Merhum Kore Gazisi Kardöl için, Bektaşlı Mahallesi mezarlığında cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine Kırıkhan Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Gaziler ve vatandaşlar katıldı

Yüzde 14 arttı
Ceza infaz kurumunda 31 Aralık 2018 tarihindeki kişi sayısı, 2017 yılının aynı tarihine göre %14 artarak 264 bin 842 oldu. Ceza infaz kurumlarının 31 Aralık 2018 tarihindeki nüfusunun %78,9’unu hükümlüler ve %21,1’ini tutuklular oluşturdu. Bu kişilerin %96,1’ini erkekler, %3,9’unu ise kadınlar oluşturdu.

İstihdam müjdesi
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ekim’de 10,4 milyar liralık yeni yatırım için teşvik belgesi düzenlediklerini, bu yatırımlar hayata geçirildiğinde, 23 bin 14 kişiye istihdam sağlana-cağını öngördüklerini bildirdi.

2 milyona yaklaştı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkarlara ait iş yeri sayısının kasım sonu itibarıyla 1 milyon 926 bin 823’e ulaştığını bildirdi.

BBP’nin asgarisi
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, asgari ücretin bütçe artış oranıyla doğru orantılı olması gerektiğini belirterek, “Bu yıl asgari ücretin 2 bin 475 lira olmasını biz Büyük Birlik Partisi olarak teklif ediyoruz” dedi.

Sac boyayanlar
Kansere dikkat…
SciTechDaily’nin haberine göre, ABD Ulusal Sağlık Enstitülerinin 46 bin 709 kadın ile gerçekleştirdiği ve sonuçları “International Journal of Cancer” dergisinin internet sitesinde yayımlanan araştırma, düzenli saç boyayanlarda meme kanserine yakalanma riskinin, boyamayanlardan yüzde 9 daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

İmam Hatiplerde
‘başarı’ grafiği…
‘Anadolu İmam Hatip Liselerinin başarı grafiği hızla yükseliyor’ diyen, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Yılmaz, Kur’an ve sünneti merkeze alan din eğitiminin çok önemli olduğunu belirtti.

Bu Yarışma
Kazandırıyor!
Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB), tasarruf ve yatırım bilincini aşılamak amacıyla düzenlediği “6. Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” Kısa Film Yarışması için başvuru süreci tüm heyecanıyla devam ediyor. Dereceye girenlerin 12.500 TL’ye varan yatırım fonu kazanacağı yarışmaya son başvuru tarihi, 6 Mart 2020.

Olağanüstü Kongre
Türkiye solunun birçok bileşeninin bir araya gelmesiyle 1996’da kurulan Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), yayımladığı Parti Meclisi bildirisiyle, 22 Aralık itibariyle Olağanüstü Kongre kararı alındığını duyurdu.

Memnun etmedi
Öğretmen Sendikalarından yapılan açıklamalarda, PISA 2018 sonuçlarında, 2015 sonuçlarına göre yükselişe karşın halen OECD ortalamasının altında olunduğu eleştirisi öne çıktı.