Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Savaş’tan “Ras El Seni”

Savaş’tan “Ras El Seni” Kutlaması
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, her yıl 14 Ocak’ta Alevi kesiminin kutladığı “Ras El Seni” dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Savaş’ın mesajı şöyle:
“Alevi hemşehrilerimizin, miladi takvime göre her yıl 14 Ocak’ta kutladığı ‘Ras El Seni’ gününü kutluyor, hoşgörü, birlik ve beraberlik içerisinde geçireceğimiz nice yıllar diliyorum. Ras El Seni (Yılbaşı), Rumi (Şemsi) Miladi Takvim’e göre yeni yılın başlangıcı, ayın birine denk gelen 14 Ocak’ta, dini bayram havasında kutlanıyor.” -Cemil Yıldız-

Hatay’da alkollü 41 sürücüye işlem
Ehliyetleri 6 Ay İptal…
İlimiz Hatay genelinde, trafiğin denetlenmesi ve düzenlenmesine yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında yapılan denetim ve kontrollerde, 41 sürücünün alkollü şekilde direksiyon başında olduğu ortaya çıktı. Yapılan denetimler sırasında alkollü araç kullandığı tespit edilen 31 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konulurken, 1,00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 10 sürücü hakkında da gerekli adli işlem yapıldı. Alkollü araç kullananların ehliyetleri de 6 ay süreyle alıkonuldu.

Hatay BŞB’ye Teşekkür
Defne ilçesi Turunçlu ve Akdeniz Mahallelerinde oturanlar, Büyükşehir Belediyesi’nin Uğur Mumcu Bulvarı’ndaki beton asfalt çalışmasından ötürü teşekkür etti. Bu konuda verilen mesaj şöyle:
“Sevgili Hatay Büyükşehir Belediyesi… Uğur Mumcu Bulvarı’nda yaptığınız asfalt çalışmasından dolayı size teşekkür etmek istiyoruz. Bulvar’ın her tarafı asfalt yapıldı, ama maalesef Turunçlu Mahallesi istikametine giden yol eksik kaldı. Bulvar’dan, köprü ağzına kadar olan kısım da keşke asfalt yapılsaydı. Orada, ciddi anlamda bir kot farkı var ve bu durum, araçlar için sorun teşkil ediyor.”

MKÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Lisansüstü sınav sonucu
Belli Oldu…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü 2019-2020 Bahar yarıyılı lisansüstü giriş sınavının değerlendirmesi yapıldı ve sonuçlar açıklandı. 6 Ocak 2020 Pazartesi günü gerçekleştirilen Lisansüstü Bilim Sınavı sonuçlarına göre yapılan değerlendirme sonucunda, başarılı olan öğrencilerin kesin kayıt için 27-31 Ocak 2020 tarihleri arasında belirtilen evraklarla birlikte, Fen Bilimleri Enstitüsü Öğrenci İşleri Bürosu’na başvurmaları gerektiği duyuruldu.

7 Günde 4165 Araca Ceza
İlimiz genelinde trafik ekipleri tarafından 06-12 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde, 4165 araç sürücüsü, kurallara uyumsuzluktan ötürü cezalandırıldı. Son bir haftalık trafik kontrolleri verileri şöyle:
18.931 araç kontrol edildi, kusuru tespit edilen 4.165 araç sürücüsüne Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı tanzim edildi, 61 motosiklet çeşitli nedenlerden trafikten men edildi, 243 okul servis aracı kontrol edildi, 13 araç sürücüsüne çeşitli maddelerden ceza tatbik edildi.

Özhavare Akdeniz Şubesi
Açılış Cuma Günü…
Antakya’daki süper marketlerden ‘Özhavare’, hafta sonunda ilimiz Defne ilçesinde yeni bir şube açıyor. Özhavare Süpermarketi, Defne ilçesi Akdeniz Mahallesi’nde yeni bir binada hizmet vermeye hazırlanıyor. Akdeniz Mahallesi’nde, Akdeniz Hastanesi yakınındaki Özhavare Süpermarketi açılışı, 17 Ocak Cuma günü yapılıyor.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde, bugünkü kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Yaylacık Mahallesi Yaylacık Sokağa 09:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesi Atatürk, E-5 Kara Yolu, Demirkol ve eski İskenderun Yolu Sokak ile Kuzeytepe Mahallesi Uğur Mumcu, İbni Sina ve Abdi İpekçi Sokak. Odabaşı Mahallesi Abdi İpekçi, İbni Sina, Uğur Mumcu, Bulut, 65, 66 ve 1. Değirmen Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Gökmeydan Mahallesi 32, Atatürk, 26, 103 ve 33 Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde, yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Maraşboğazı Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Kisecik Mahallesine 09:30-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Aşağı Kepirce Mahallesi Kepirce, 1, 5, Şirinnar ve Aşağıkepirce(Mücavir) Sokaklara 09:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Akbez Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Kumlu İlçesi Aktaş ve Gülova Mahallelerine 09:00-13:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek. -Haber Merkezi-

7 Günde 102 Kaza: Ölü Yok, 81 Yaralı
İlimizde yeni yılın ilk hafta sonunda, il genelinde toplam 102 trafik kazası meydana geldi.
Bu kazalarda olay yerinde ölüm olmazken, 81 kişi ise yaralandı. Trafik kazalarının 56’sı yaralanmalı, 46’sı ise maddi hasarlı oluştu.

Prim gün sayısı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Tarım BAĞ-KUR sigortası prim aylık 914 liraya çıktı. Çiftçinin bu primi ödemesine imkan bulunmamaktadır. Prim gün sayısı, 2008 yılında olduğu gibi 15 güne indirilmelidir.”

İmar düzenlemesi
AK Parti, imar planlarında karşılaşılan davaların ivedi yargılama ile mahkemelerde görülmesinin önünü açan, kaçak yapılarla ilgili düzenlemeler getiren, yüksek binaların inşasının önüne geçilmesini amaçlayan kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu.

Spor’un gündemi Meclis’e iniyor
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasası’nın yakın bir zamanda Meclisin gündemine geleceğini söyledi.

Uzmanında uyarı
Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Fatih Ağalar, fıtığın kendiliğinden iyileşmediğini ve zaman kaybedilmeden tedavi edilmesi gerektiğini belirtti.

Yoksulluk endeksimiz
Türkiye Kamu-Sen’in araştırmasına göre, 2019’un Aralık ayında dört kişilik ailenin asgari geçim haddi 6 bin 897 lira 69 kuruş, tek kişinin yoksulluk sınırı ise 3 bin 408 lira 93 kuruş oldu.

Esnafın talebi
Yeni yılda vatandaşların ev sahibi olmasının kolaylaşması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Konut satış teşvikleri sürmeli. Öte yandan firmalar da elini taşın altına koyup konut fiyatlarını makul seviyede tutmalı” dedi.

Önemli veri
15 Ocak Çarşamba: 11:00/Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi/Aralık/Önceki: + 7.8 milyar TL

Kat sınırı geliyor
TBMM’ye sunulan kanun teklifiyle, şehirlerin silüetini bozan yüksek yapı dönemi kapanacak. Bundan sonra imar planlarında ‘yükseklik serbest’ tanımı yer almayacak. Her ilçe için çevresindeki diğer yapılara da bakılarak bir kat sınırı konacak. Sınırları belediye meclisleri belirleyecek.

Emekliye ikramiye
2019 yılını hem ikramiyelerle hem de zamlı maaşlarıyla kazançlı geçiren emekliler, 2020 yılına da yine aynı şekilde kazançlı girdi. Her iki dini bayram öncesi verilen 1000’er liralık emekli ikramiyelerinin de artırılması gündemde.

Beyaz perdede
Kadrosunda ünlü isimlerin yer aldığı, komedi-gerilim türündeki “Bıçaklar Çekildi”, bir grup su altı araştırmacısının hikayesini anlatan “Derin Sular” ve bir arkadaşlık hikayesi ‘Biz Böyeyiz’, sinemaseverlerle buluşan 10 film arasında dikkati çekiyor.

MB bekleniyor
Küresel piyasalarda jeopolitik gelişmeler takip edilirken, yurt içinde 16 Ocak Perşembe günkü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu toplantısı yatırımcıların odağında yer alıyor.

Görücüye çıkıyor
750’nin üzerinde firmanın binlerce ürününü sergileyeceği CNR İMOB Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı (21-26 Ocak), 50 bini yabancı olmak üzere 150 binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yapacak.

İnsani yardım
İyilik-Der Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nce, bombardımandan kaçarak Türkiye sınırına yakın çadırlara yerleşen İdlibliler için, içerisinde gıda, ayakkabı, temizlik malzemesi, battaniye, kışlık giyimin yer aldığı 6 tırlık yardım gönderildi.

Havalimanı’nda Uyku kabini hizmet
İstanbul Havalimanı’nda, yurt dışında birçok havaalanında bulunan uyku kabini uygulaması başladı. “İGA Sleepod” isimli uyku kapsülünün saatlik ücreti 9 Euro olarak belirlendi.

Siyasi ayak Araştırılsın
CHP, FETÖ’nün siyasi ayağının ortaya çıkarılması için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını talep etti. Önerge, CHP Grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un imzasını taşıyor.

Cari denge
Cari denge, Kasım ayında 518 milyon dolar açık verdi. Ekonomistler, cari işlemler hesabının Kasım’da 450 milyon dolar açık vermesini bekliyordu.

Yeni düzenleme
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt dışına ilişkin harcamalarda taksitlendirme sürelerinin altı aydan üç aya düşürülmesine karar verdi.

Değişim rüzgarı
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) Cumartesi günü düzenlenen seçimli genel kurulunda, iş konseylerinde önemli değişimler yaşandı. Yüksek katılımla gerçekleşen genel kurulda, 6 bölge koordinatöründen 4’ünde başkan değişti.

Destek yok!
Üreticilerin, bu yıl bitkisel üretimde dikkat etmeleri gereken çok önemli bir uygulama var. Ekim nöbeti (münavebe) uygulaması kapsamında, 2018 üretim yılından başlamak üzere, aynı tarlaya aynı tek yıllık bitkiyi 3 yıl üst üste ekenlere, o tarladaki ürün için destek verilmeyecek.

Esnafın derdi: ‘Stopaj Yükü’
Esnafın üzerinden stopaj yükünün kaldırılması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Stopaj oranı yüzde 5’e düşürülmeli ya da stopajı esnafımız değil, asıl ödemekle yükümlü olan iş yeri sahibi ödemeli” dedi.