Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

3 Şüpheli tutuklandı
Hatay’da 1 gözaltı…
Adana’da İl Emniyet Müdürlüğünce, 9 gün önce yakalanan bir kişiye ev hapsi cezasının verildiği terör operasyonu kapsamında aranan şüpheliler; M.S.Y. Adana’da, B.A. İstanbul’da ve Suriyeli M.E.N. de Hatay’da gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerin adından adliyeye sevk edilen zanlılar, nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.
-OPERASYON-
Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, bir şüphelinin Suriye’deki terör gruplarında yer alan kişilere “drone” gönderdiği bilgisi üzerine çalışma başlatmış, ekipler, şüpheli C.D’yi (32) 9 gün önce Hatay’a göndermek istediği “drone”la kargo firmasında gözaltına almıştı. Hatay’da bir adrese gönderilen “drone”un, daha sonra kaçak yollardan Suriye’ye ulaştırılacağı belirlenmiş, şüphelinin bu yöntemle terör gruplarında yer alan kişilere 4 “drone” gönderdiği öne sürülmüştü. Adliyeye sevk edilen C.D., çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince ev hapsi tedbiri uygulanarak serbest bırakılmış, firari 3 şüphelinin yakalanması için de çalışma başlatılmıştı.

İhracatçı Kredi Faizi Düştü
Hükümet, ihracatçılara verdiği TL cinsinden kredi faizini düşürdü Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın dün yaptığı açıklamaya göre, ihracatçıların Eximbank üzerinden kullandığı TL cinsinden kredi faizi % 7,95’e düşürüldü.

MEB’e Yönetici Sınavı 15 Mart’ta
Başvuru Bugün Başlıyor
Milli Eğitim Bakanlığı, Yönetici Seçme Sınavı duyurusunu yayınladı. 15 Mart 2020’de yapılacak sınavın başvuruları, 22-30 Ocak tarihlerinde alınacak. Bu duruma göre, bugünden itibaren başvuru yapılabilecek. Kariyer kurgusunu “eğitim yöneticisi” olarak planlayan Öğretmenler için çok önemli olan 15 Mart 2020 tarihi, sınav günü olarak belirlendi. Öğretmen sendikaları, sınav öncesi açıklamalarında, kamudaki tüm yöneticilerin sadakat gösterecekleri tek yerin devlet olması gerektiğini savunurken, “Bu, liyakat esaslı düzenin tesis edilmesi için de, bir kimsenin ya da grubun referansıyla değil, sınav başarısıyla yönetici ataması ön koşuldur” vurgusu yapıyor.

Sınırın ötesi kanlı
Rus savaş uçaklarının İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içerisindeki yerleşimlere düzenlediği saldırılarda, 7’si çocuk toplam 12 sivil hayatını kaybetti.

En güvenli sistem
YSK Başkanı Sadi Güven, “Türkiye’de seçim ne kadar tartışılırsa tartışılsın seçim güvenliği açısından dünyanın en iyilerinden birisiyiz” dedi.

Ameliyatsız tedavi
Medicana Bahçelievler Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ahmet Çapar, “Bel fıtığına bağlı ağrıların yüzde 85-90’ı ilaç tedavisi, fizik tedavi uygulamaları, egzersiz, davranış tedavisi ile tedavi edilebilmektedir” dedi.

İdlib’e 3 tır
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, AK Parti Gençlik Kolları üyelerince başlatılan kampanya kapsamında, Suriye’nin İdlib kentine 3 tır insanı yardım ulaştırıldı. AK Parti Reyhanlı Gençlik Kolları Başkanı Abdulgafur Horoz, yardım çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

Sonuçlar açıklandı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün sözleşmeli pozisyonlarına yerleştirme sonuçları açıklandı. Sonuçlar, ÖSYM’nin “https://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden erişime açıldı.

Emeklilerin için
Banka promosyonu
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türkiye Bankalar Birliği, emeklilerin aylıkları karşılığında bankalardan aldığı yeni promosyon miktarlarını Şubat ayında belirleyecek.
Görüşmeler, 13 milyon emekliyi ilgilendiriyor.

Bakanlıktan sürücülere
Uygunsuz park uyarısı
İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesaplarından paylaşılan videoda, vatandaşların, park etmesi halinde araçlarının çekilmesine neden olacak noktalara değinildi.
Video sonunda, uygunsuz park eden sürücülere, 132 ile 264 lira arasında değişen miktarlarda idari ceza uygulanacağı da anlatılıyor.

Darısı başımıza!
Amsterdam Belediyesi, genç yetişkinlerin yüksek eğitimlerini tamamlamaları veya kendilerine uygun işe girmeleri için bir projeye imza attı. Projeye göre belediye genç yetişkinlerin borçlarını satın alacak.

Esnafın uyarısı:
Altın Bilezik!
Meslek öğrenmenin, sanayide ya da berberin yanında çırak olmanın ceza yöntemi olmadığını hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Paland-öken, “Meslek edinmek, iş öğrenmek, kalifiye eleman olmak ve bunları daha genç yaşta öğrenmek, altın bileziktir” dedi.

TOBB uyardı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 81 ilde faaliyet gösteren 365 oda ve borsa yönetimine, gıdada taklit ve tağşiş yapan üye firmaların bu faaliyetlerinin disiplin kurullarında ele alınmasına yönelik talimat gönderdi.

İhracatçıya müjde
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Türk Eximbank’ın KOBİ’lere ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırdığı TL kredilerindeki faizi, yüzde 7,95’e çektik” dedi.​

AKP İlçe Başkanı Özdemir’in acı günü
BABASI VEFAT ETTİ
AK Parti Samandağ İlçe Başkanı Semir Özdemir, ba-ba acısı yaşadı. İlçe Başkanı Semir Özdemir’in babası Mehmet Özdemir, Samandağ’da toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Kongreler sonlanıyor
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, şu an itibarıyla 800’e yakın ilçede kongrelerin bittiğini söyledi. Torun, “İnşallah il kongrelerinin ardından, 28-29 Mart’ta büyük bir şölen ve büyük bir coşkuyla iktidar yürüyüşümüzü devam ettireceğiz. İlk seçimde de iktidar olacağız” dedi.

Erken seçim yok
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Türkiye’nin bugünkü siyasi şartları içerisinde, hiçbir şekilde erken seçimi gerektirecek rasyonel bir sebep yok” dedi.

Hedef büyüdü
Hatay’da, geçen yıl 8,2 milyon liralık ciro elde ederek “üretim lideri” olan Dörtyol Recep Atakaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, bu yıl ekonomiye daha fazla katkı sunulması hedefleniyor.

MEB Operasyonu
FETÖ’nün Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, 11’i görevde, 16 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

77 İl’de birden
Emniyet Genel Müdürlüğü’nce (EGM), son bir haftada sokak satıcılarına yönelik 77 ilde gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonlarında, 4 bin 621 kişi gözaltına alındı.

3 aya indirildi
Ticaret Bakanlığı, BDDK’nın kredilere yönelik vade düzenlemesine uyumlu olarak, fiyatı 3 bin 500 liranın üstündeki cep telefonu satışlarında taksit süresini 3 aya düşürdü.

Trafikten men
Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 17-19 Ocak’ta ülke genelinde şehirler arası yolcu taşıyan otobüslere yönelik denetimler gerçekleştirildi. Denetimlerde, 351 otobüs taşımacılık faaliyetlerine uymadığı gerekçesiyle trafikten men edildi.

İYİ Parti’de hedef
Haziran sonuna kadar Türkiye’yi dolaşacağını belirten İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partililerden de çalmadık kapı, gidilmedik köy, sıkılmadık el bırakmamalarını istedi.