Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

LGS  7 Haziran, YKS  20 Haziran’da
Liselerin son sınıfındaki ya da mezun öğrenciler için YKS Sınavları, bu yıl 20 Haziran’da yapılıyor. YKS başvuruları, 6 Şubat ile 3 Mart tarihleri arasında. ÖSYM, Liselere Giriş Sınavı tarihini de 7 Haziran 2020 şeklinde belirledi. Bu arada, kamuda memur olmak isteyenler için de KPSS, bu yıl 19 Temmuz şeklinde belirlenirken, başvuruları ise 5-20 Mayıs tarihleri arasında yapılabilecek.

Barış Koşusu
Binlerce yıllık geçmişi ile onlarca medeniyeti topraklarında barındıran Hatay, barış için bir araya gelen koşucuları üçüncü kez misafir etmeye hazırlanıyor. Koşu, ALİKEV ve Hatay Büyük Şehir Belediyesi işbirliğiyle 22 Mart 2020 günü Antakya’da gerçekleşecek.

2019’da 1047 Doktor ülkeyi terk etti
Geride kalan 2019 yılında, Türkiye’den, büyük bölümü Avrupa ülkelerine olmak üzere toplam 1047 doktor göç ederek, mesleğini ülke dışında sürdürme kararını uygulamaya koydu. Bundan 8 yıl önce ülke dışına çıkan doktor sayısı 59 iken, bugün bu sayı 1047’ye ulaştı. Resmi bilgilere göre, Türkiye’den yurt dışına göç ederek mesleğini ülke dışında yapma kararı alan doktor sayısı, son 8 yıl itibariyle şöyle:
2012 :59 Doktor
2013 :90 Doktor
2014 :118 Doktor
2015 :150 Doktor
2016 :245 Doktor
2017 :482 Doktor
2018 :802 Doktor
2019 :1047 Doktor

Bu hafta çocuklara
Aaron Woodley’nin yönetmenliğini üstlendiği animasyon film “Kutup Köpekleri” ile Mithat Gökçe’nin yönettiği yerli animasyon “Maceracı Yüzgeçler: Büyük Gösteri”, bu hafta vizyona giriyor.

Destek Çek
Türkiye Finans’tan “Destek Çek” uygulaması… Uygulama sayesinde, müşteriler, çeklerinin vadesi geldiğinde hesapları müsait olmasa bile ödemelerini yapabilecek

Maaşını taşıyanlar
Şekerbank, maaşını taşıyan emeklilere, 3 yıllık taahhüt karşılığında; maaş tutarına göre 375 ila 450 TL, iki otomatik ödeme talimatı için 150 TL, 10 kişiyle sınırlı olarak yönlendirdiği her yeni emekli için de 150 TL promosyon verecek

Bu yıl devrede
Türkiye’de iklim verilerine ve yöreye uygun, ihtiyacı kadar enerji ve su tüketen ve bulunduğu yerin coğrafi özelliklerini kullanan bina uygulamalarının yaygınlaştırılması amacıyla hayata geçirilecek YeS-TR yazılımı, bu yıl tamamlanacak.

İdlib çağrısı
Avrupa Birliği, İdlib’de sivillere yönelik hava saldırıları ve bombalamaların kabul edilemez olduğunu ve durdurulması gerektiğini bildirdi.

Ödeme başladı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, memur emeklilerine aylık farklarının dün ödenmeye başlandığını, SSK emeklilerine 26 Ocak’a kadar, Bağ-Kur emeklilerine ise 25 ila 28 Ocak arasında ödeneceğini bildirdi.

Dokunulmazlık
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Davutoğlu’nun dokunulmazlık açıklamasıyla ilgili, “Dokunulmazlığın kaldırılması, dosyası Meclise intikal eden milletvekilleri bakımından söz konusuydu. 550 milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılmadı” dedi.

9 ayın zirvesi
Tüketicilerin gelecek 12 aya ilişkin maddi durum beklentisi 2020 yılına yükselişle başlayarak 79,50 puanla 9 ayın zirvesine çıktı.

Ehliyet Yenileme
2 Yıl Uzatıldı
İçişleri Bakanlığı, eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme süresinin 31.12.2022’ye kadar uzatıldığını duyurdu. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:
“01.01.2016 tarihinden önce düzenlenmiş olan eski sürücü belgelerinin yeni tip sürücü belgeleri ile değiştirilmesi sürecinde, vatandaşlarımızın başvuru yoğunluğun-dan kaynaklı yaşayabilecekleri mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla, eski sürücü belgelerinin değiştirilme süresi Bakanlığımızca 31.12.2022’ye kadar uzatılmıştır.”

Hatmek’te Plates Kursu
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği protokolü çerçevesinde, Antakya HATMEK Eğitim Merkezi’nde düzenlenecek olan plates kursunun kayıtları başladı Plates kursunun, Şubat ayında başlayacağı ve kayıtların sürdüğü kaydedildi.

MTV ilk taksit
Bu yıla ilişkin motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) birinci taksit ödemesi için tanınan süre 31 Ocak Cuma günü dolacak. Bu yıl uygulanacak MTV, Ocak ve Temmuz ayları olmak üze-re, iki taksitte ödenecek.

5 Üniversite
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler Projesi’ne Yozgat Bozok, Kırklareli, Hitit, Bartın, Artvin Çoruh üniversitelerinin de katıldığını bildirdi.

Olumsuz beklenti
Gelecek 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi endeksi Aralık ayında 57,1 iken, Ocak ayında yüzde 0,5 oranında azalarak 56,8 oldu. İşsiz sayısı beklentisi endeksinin azalması, işsiz sayısı beklentisinde artış yaşanacağı anlamına geliyor.

Fiyatlara zam
Hizmetlerin özel sektöre devri ile ilgili tartışmaların sürdüğü Yüksek Hızlı Tren’de, ücretlendirme yönteminde yapılan değişiklikle beraber bazı indirim uygulamaları kaldırılınca, yolculuk ücretlerinde artış yapıldı.

Süre uzadı
İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 1 Ocak 2016’dan önce düzenlenen eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme süresinin 31 Aralık 2022’ye uzatıldığını bildirdi.

Bağış çağrısı
Türk Kızılay, İdlib’e ilk etapta 1.000 adet “Acil Konaklama Evi” inşa edecek. Hayırseverler, 3 bin lirayla bir ev ya da istenilen tutarı www.kizilay.org.tr adresindeki bilgilere göre bağışlayabilecek.

İndirime düzenleme
Markalar artık mağaza camlarına, reyonlarına ve internet sitelerine yüzde 70, yüzde 60+30 gibi tüketiciyi yanıltan indirimleri yazamayacak. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) tarafından yapılan çalışmaya göre kampanyalar artık yıl boyunca sürmeyecek. Yılda 3’er aylık iki kampanya döneminde en fazla yüzde 50 indirim duyurulabilecek.

KOBİ’lere çağrı
Anadolu Aslanları İşadamlar Derneği (ASKON) Antalya Şube Başkanı Cahit Urfan, global dünyada mücadele edebilmek için KOBİ’lerin birleşerek hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Meclis gündeminde
AK Parti Milletvekilleri, çarşı ve mahalle bekçilerine; halka yardım, vatandaşlardan kimlik sorabilme görevi ile adli görevler verilmesi gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

Hayvan haklarına
Yasal çerçeve
36 Maddelik Hayvan Hakları Kanun Teklifi, iki ay içinde Meclis’e geliyor. Buna göre; Artık hayvanlar ‘eşya’ olmaktan kurtulup “canlı’ gibi korunacak. Hayvan hakları önlemlerini almayan belediye başkanları yargılanacak. Evdeki hayvanlara çip takılacak, sokağa bırakanlara da 10 bin TL’ye kadar ceza var.

Deprem korkuttu
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Ankara’nın Akyurt ilçesinde 06.54’te 4,5 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

‘FETÖ’ açıklaması
Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), halen görevde olan hakim ve savcılar hakkında FETÖ/PDY silahlı terör örgütüyle irtibat veya iltisaklarına dair gelen tüm ihbar ve şikayetlerin titizlikle incelendiğini bildirdi.

Sınıra takviye
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından, Suriye sınırındaki askeri birliklere zırhlı personel taşıyıcılarla komando takviyesi yapıldı. Komandolar ve araçların, Suriye sınırında konuşlu askeri birliklere takviye amacıyla gönderildiği öğrenildi.

Toplanan para
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Suriye’nin İdlib şehrinde yaşanan insanlık dramına çare olmak için başlatılan destek kampanyasında toplanan yardımın 150 milyon lirayı geçtiğini söyledi.

Esnafın talebi
Zincir marketlere ve AVM’lere karşı ayakta kalma mücadelesi veren bakkal ve bayii esnafının gelirinin büyük bir kısmını ekmek, sigara ve gazete satışından elde ettiğinin altını çizen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Haksız rekabet orta-mının önüne geçmek için esnafımızın defter tutma hadleri yeniden belirlenmeli” dedi.

Rezervler yükseldi
TCMB tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. Buna göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, geçen hafta 242 milyon dolar artarak 106 milyar 456 milyon dolara yükseldi.

(Visited 1 times, 1 visits today)