Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

CHP’li Gençlerden 23 Nisan Mesajı:
Kurtuluşa öncülük etti
CHP’li gençler adına bir mesaj yayınlayan İl Başkan Yardımcısı Vural Karataş, 23 Nisan 1920 tarihinin, hem ülkemizin düşmanlardan kurtuluşuna hem de yeni bir devletin kuruluşuna öncülük eden büyük bir olay olduğunu hatırlattı
CHP İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcıs Vural Karataş’ın yayınladığı mesaj şöyle:
“Mücadele Edip Emperyalist Güçleri Yenerek Yepyeni Bir Devletin Kurulması, Demokratik ve Laik Bir Yönetim Biçiminin Gerçekleşmesi, Çağdaş ve Aydınlık Bir Yaşam Biçiminin Belirlenmesi ve Bunun İçin Yapılan Tüm Yenilikler, 23 Nisan 1920 Tarihinde Türk Milletinin Oluşturduğu İrade İle Kurulan Mustafa Kemal’in Liderlik Ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Attığı Kararlı Adımlarla Gerçekleşmiştir.
23 Nisan Cumhuriyet’in İlk Yıllarından Beri Coşkuyla Kutlanırken Son Yıllarda Çeşitli Bahanelerle Kutlamalar İptal Ettirilmiş, Yozlaştırılmış, Basitleştirilmiş, Kimilerince Kaldırılması Dahi Teklif Edilmiştir.
Bundan Hiç Kimsenin Şüphesi Olmasın Ki Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Gençlik Örgütleri Olarak; Cumhuriyet Sevdamızı, Atatürk Sevgimizi, Milli Egemenliğe Olan Tutkumuzu Yüreğimizden Kimse Söküp Atamayacaktır.
Cumhuriyet Güneşi; Atatürk Çocuklarının Cesaret ve Azmiyle Hiç Sönmeyecek, Parlaklığıyla Karanlığı Boğacak, Aydınlık Bir Türkiye’nin Sigortası Olmaya Devam Edecektir.
Bu Duygu Ve Düşüncelerle Tam Bağımsızlığı, Ulusal Egemenliği, Laik ve Tam Demokratik Cumhuriyeti Sonsuza Dek Yaşatma Kararlılığıyla Tüm Çocuklarımızın ve Ulusumuzun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını Kutlar Sevgilerimi Sunarım.”

MİNİK YÖNETİCİLER
23 Nisan Pazar günü (Yarın) saat 09:30-10.00 arasında Valilik yanı sıra 5 kurumun da başına minik öğrenciler geçecek. Yarınki sembolik görev üstlenmelerde hangi makama hangi okul öğrencilerinin oturacağı ise şöyle belirlendi:
Defne Sümerler O.O.- Garnizon Komutanlığı
Defne Tavla A.Edip Rende O.O.- Hatay B.Belediye Başkanlığı
Antakya Ataker O.O.- Antakya Kaymakamlığı
Defne Mustafa Kemal Akbay İ.O.-Defne Kaymakamlığı
Antakya Şehoğlu İ.O.-İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Baro etkinliği bugün İskenderun’da
KAT MÜLKİYETİ SEMİNERİ
Hatay Barosu, meslek mensuplarına yönelik eğitim çalışmalarına bugün yenisini ekliyor. Bugünkü etkinlik İskenderun’da.
Yargıtay Hukuk Dairesi Onursal Başkanı Mahir Ersin Germeç, Av. Mustafa Şeref Kısacık ve Av. Figen Erbek in katılımıyla gerçekleşecek olan Kat Mülkiyeti Hukuku Semineri, bugün saat 10.00’da İskenderun Doğa Koleji (AnıLife Oteli arkası) konferans salonunda yapılacak.
Hatay Barosu, etkinliğe katılacak meslektaşların isimlerini Baro’ya bildirmelerini istedi.

MİNİK VALİ HAYDAR MURSALOĞLU’DAN
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 97. Yıldönümünü dolayısıyla miniklerin sembolik makam koltuklarına oturması uygulamasında, Valilik koltuğuna, Haydar Mursaloğlu İlkokulu’ndan bir öğrenci oturacak.
Yarın Antakya Haydar Mursaloğlu İlkokulu Müdürü ile üç öğrencisi tarafından Hatay Valiliği’nde, Vali Erdal ATA’ya çiçek sunulacak ve bir öğrenci, temsilen Vali Erdal Ata’nın makamına oturacak.

MKÜ’ye 6 Prof. ve 16 Yrd. Doç. alınacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne 6 Profesör ile 16 Yardımcı Doçent alımı yapılıyor. MKÜ Rektörlüğü’nden yapılan duyuruda, değişik branşlarda olmak üzere, 6 Profesör ile 16 Yrd. Doç. alımı yapılacağı, kriterleri uyanların da 10 gün içinde başvurularını yapmaları gerektiği kaydedildi.

ÇOCUK BAYRAMI YÜRÜYÜŞÜ
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yürüyüşü yarınki törenlerde yapılıyor. Yarınki yürüyüş, saat 10.00’da Vali Ürgen Alanı’nda başlayacak ve Atatürk Caddesi ve Gündüz Caddesi üzerinden Spor Salonu’na kadar devam edecek. Yarınki yürüyüş için, Antakya ve Defne ilçeleri merkezindeki (eski adı ile köy ve belde okulları hariç) ilkokul ve ortaokullardan oluşan 48 kişilik (24 kız-24 erkek) bir öğrenci grubu da Vali Ürgen Alanı’ndan saat 10.00’da yürüyüşe geçecek.

GENÇLER ANTALYA BULUŞMASI
Yerel basının dijitale dönüşümü masada
ÇALIŞTAY, SALI GÜNÜ…
Basın İlan Kurumu’nun “Gençlerin Katılımı ile Yerel Yazılı Basının Dijitale Dönüşümü Çalıştayları”nın beşincisi 25 Nisan Salı günü Antalya’da gerçekleşecek.
Basın İlan Kurumu, Avrupa Birliği Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Erasmus+ programı kapsamında, 7 bölge ve 7 ilde çalıştaylar düzenliyor. Daha önce İstanbul, Diyarbakır, Ankara ve Trabzon’da düzenlenen çalıştayların beşincisi Antalya Akra Barut Hotels’de yapılacak. Antalya’da gerçekleşecek olan çalıştayın açılış konuşmasını Basın İlan Kurumu Proje Koordinatörü Cenk Koray Doğan, moderatörlüğünü ise İstanbul Ticaret Üniversitesi ÖĞRETİM ÜYESİ Yrd. Doç. Dr. Ahmet Oğuz Demir yapacak.
Çalıştaylarda, dijital dönüşüme ilişkin gençlerin görüş ve önerilerinin alınması, mevcut durumun analiz edilmesi ve düzenlenecek ana toplantıya ön raporun hazırlanması sağlanacak. Dört oturumdan oluşacak çalıştaylarda her oturum 90 dakika sürecek. Çalıştayların sonunda yazılacak raporlar, BİK Bayramoğlu Tatil Köyü’nde düzenlenecek 2 günlük Ana Yapısal Diyalog Forumu’nda kamuoyu ile paylaşılacak.
Etkinlik takvimi kapsamında 9 Mayıs’taki Ege Bölgesi çalıştayı İzmir, 16 Mayıs’taki Doğu Anadolu Bölgesi çalıştayı ise Erzurum’da gerçekleştirilecek.

Suriye’ye yardım malzemesi
5 Tır Yayladağı’na geldi
Türk Kızılayı ile çeşitli derneklerce İdlib kırsalındaki kamplara 5 tır yardım malzemesi gönderildi. Türk Kızılayı ve Dost Eli Derneği öncülüğünde çeşitli dernek ve hayırseverlerce temin edilen, un, giysi, su ve kuru gıdadan oluşan yardımlar, Suriye’ye gönderilmek üzere Yayladağı ilçesine getirildi.
Burada insani yardımların geçişi için açılan Güveççi mevkisine sevk edilen yardımlar, sınırın diğer tarafında bekleyen araçlara nakledildi. Yardımların, İdlib kırsalında, Yayladağı sınırı yakınlarına kurulan kamplardaki ailelere dağıtılacağı öğrenildi.

SAVAŞ’tan Kandil Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Miraç Kandili nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Yarın akşam Miraç Kandili’ni idrak edeceğiz. Miraç, Allah’ın sonsuzluğuna ve birliğine yapılan en görkemli şahitliktir.
Bugün, dünyada devam eden olumsuzluklardan, dünyamızı tehdit eden doğal afetlerden, küresel ısınma ve diğer tabii tehlikelerden, insanların hırs ve tutkuları yüzünden karşı karşıya kaldığımız olumsuzluklardan, anarşi ve terörden kurtulmak için Allah’ın sonsuz merhametine sığınmanın seçkin bir zamanıdır. Bu anın değerini iyi bilelim ve ‘duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var’ ayetine sımsıkı sarılalım. Daha güzel bir dünya, daha erdemli ve daha huzurlu bir hayat için Miraç Gecesi ile bir çıkış yapalım. Bu gece; devletimizin bekası, milletimizin huzuru ve mutluluğu, vatanımızın selameti için dua edelim. Bu duygu ve düşüncelerle Miraç Kandilinizi tebrik eder, Kandilin birlik ve beraberliğimize, sevgi, barış, huzur ve kardeşliğimize vesile olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ederim.”

Kimyeci’den Kandil Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, yayınladığı Miraç Kandili mesajında, yarın idrak edilecek gecenin özü olan MİRAÇ’ın, sevgili peygamberimizin şahsında insanlığın sınırsız bir yükseliş ufku olduğunu hatırlattı. Kimyeci, mesajında şöyle dedi:
“Peygamber efendimizin, kutlu bir yolculuk sonunda Cenab-ı Hakk’a ulaştığı Miraç Gecesi’ni idrak edeceğiz. Miraç, Peygamberimizin şahsında, insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufkudur. Miracın, manevi yükselişimiz olduğunu, onun da gönül ve ruh temizliğinden geçtiğini unutmayalım. Bu mübarek günde ruhumuzu karartan kötü duygu ve düşünceleri kalplerimizden atalım. Bu önemli günlerde çevremizle, yakınlarımızla olan bağlarımızı gözden geçirirken, doğruluğun, dürüstlüğün, paylaşımın, hak ve hukuka riayetin insani erdemler bağlamında ulaşılabilecek en üstün değerler olduğunu unutmayalım. Tüm hemşehrilerimin ve İslam âleminin mübarek Miraç Kandili’ni kutluyor, mübarek günlerin milletimizin birliğine, beraberliğine, sevginin, saygının daha da artmasına vesile olmasını diliyorum.”

YÖKDİL 4 dilde olacak:
İNGİLİZCE, FRANSIZCA, ALMANCA ve ARAPÇA…
Yükseköğretim Kurumu, YÖKDİL sınavının 9 Temmuz 2017 tarihinde yapılacağını duyurdu. YÖK Başkanı Yekta Saraç, YÖKDİL’in İngilizce dışında Almanca, Fransızca ve Arapça dillerinde de yapılacağını belirtti.
YÖKDİL sınavına ilişkin yapılan anketler sonucunda, İngilizce dışında, İngilizce’ye ek olarak hangi dillerde talep olduğuna dair anketlerde % 62 oy oranı ile Arapça’nın birinci geldiği kaydedildi.
2.YÖKDİL Sınavının 9 Temmuz 2017 tarihinde yapılması ve bu sınavın İngilizce’ye ek olarak “Almanca, Arapça, Fransızca” dillerinde de yapılmasına karar verilirken, ayrıca bu yıla mahsus olmak üzere YÖKDİL Sınavının üç defa yapılması kararı da çıktı. Üçüncü YÖKDİL’in Kasım ayında yapılması planlanıyor.

ÇOCUK ŞENLİKLERİ YARIN
Yarınki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında çocuk şenlikleri düzenleniyor. Yarın Spor Salonu’nda saat 10.30’da başlayacak olan etkinliklerin programı şöyle:
a) Saygı duruşu ve İstiklal Marşı
b) Türk Çocukları adına konuşma
c) Şiir
d) İl Milli Eğitim Müdürü Kemal KARAHAN’ın konuşması
e) Hatay Valisi Erdal ATA’nın Konuşması
f) Antakya Zübeyde Hanım Anaokulu öğrencilerinin gösterisi
g) Dans Gösterisi (Özel Hatay Doğa Koleji)
h) Halk Oyunları Gösterisi
i) Kız Grubu Gösterisi
j) Erkek Grubu Gösterisi
k) Jimnastik Grubu Gösterisi
l) Ödül Töreni ve Kapanış

Suriyeli Öğrencilere Malzeme Alımı
İHALE, PAZARTESİ GÜNÜ…
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, kendi bünyesindeki Suriye geçici eğitim merkezlerindeki Suriyeli öğrencilerin kırtasiye ihtiyaçları için alım yapıyor. Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, alımların 24 Nisan Pazartesi günkü ihale ile gerçekleşeceğini bildirdi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü duyurusu şöyle: “İlçemizde faaliyet gösteren geçici eğitim merkezlerindeki Suriyeli öğrencilere yönelik doğrudan nakit aktarımı doğrultusunda 24/04/2017 Pazartesi günü saat 10:00’da Pazarlık usulü (21-b) ile 3 Kalem Büro ve İşyeri Mal ve Malzeme Alımları ihalesi yapılacaktır. İhaleye katılmak isteyen firmaların, Ekap üyelikleri bulunması halinde, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Destek Hizmetlerine başvuru yapmaları gerekmektedir.”

PTT’ye 1750 Sözleşmeli Personel alınacak
Başvurular yarın sona eriyor
PTT, 1113 gişe görevlisi ve 637 dağıtıcı olmak üzere toplam 1750 sözleşmeli personel alacak. Adayların, gişe ve büro görevlisi kadroları için KPSS’den en az 70, dağıtıcı kadroları için de KPSS’den en az 60 almış olmaları gerekiyor. Hafta başında başlayan başvurular yarın akşama kadar yapılabilecek.

Payas Belediyesi Şiir Yarışması sonuçlandı
ÖDÜL KAZANANLAR
Payas Belediyesi’nin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği halinde düzenlediği “Kainatın Efendisi Sevgili Peygamberimiz SAV” konulu şiir yarışmasının sonuçları belli oldu. Şairler Derneği’nin de yer aldığı düzenleme komitesine gelen şiirler incelendi. Sonuçta dereceye giren eser sahiplerinin isimleri açıklandı. Jüri, dereceye layık gördüğü eserlerle ilgili sıralamayı ise bugün yapacak. Şiir yarışmasında dereceye giren eser sahipleri ile okullar alfabetik sıraya göre şöyle yer aldı:
Arzu Gül TUĞALAN- İDÇ Anadolu Lisesi
Emine Nazlı ALTAN- Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi
Habibe AĞYAR- Dörtyol Süleyman Demirel Anadolu Lisesi
Nursen UZUN- Kırıkhan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi
Sercan GEYİK- Payas Nursan Anadolu Lisesi
Tuğba ALACA- Antakya Nihal Turgut Anlar Anadolu Lisesi
Yarışmaya en çok şiirin; Antakya, İskenderun ve Erzin’den gönderildiği kaydedildi. Yarışma ödülleri de; 1.ye 5000 TL, 2.ye 4000 TL, 3.ye 3000 TL, 4-5 ile 6.ya ise 1000’er lira şeklinde belirlendi.

(Visited 1 times, 1 visits today)