Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

TİM Heyeti Bugün Hatay’da
Ocak İhracatı Antakya’da Açıklanacak
Kısa adı TİM olan Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin ev sahipliğinde, Ocak 2020 ihracat rakamları basın açıklaması, 3 Şubat Pazartesi günü (bugün) ilimizde yapılıyor. 2020 yılı Ocak ayına ilişkin ihracat verileri, TİM Başkanı İsmail Gülle tarafından; Akdeniz İhra-catçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Hayri Uğur, Birlik Başkanları ve ihracatçıların katılımı ile 3 Şubat 2020 Pazartesi günü saat 10:30’da The Museum Hotel Antakya’da gerçekleştirilecek toplantıyla duyurulacak.

750 Engelli Öğretmen Alımı
Başvurular bugün başlıyor
Milli Eğitim Bakanlığı, Engelli Öğretmen alımı yapıyor. Yapılan duyuruya göre, başvurular 3 Şubat Pazartesi günü (bugün)başlayacak ve 7 Şubat Cuma gününe kadar devam edecek. 2016 ile 2018 yıllarında yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na [EKPSS (Lisans Düzeyi)] katılan adaylar arasından belirtilen alan ve kontenjanlarla sınırlı olmak üzere, Ek-2 Engelli Öğretmen Atama Takvimi’nde belirtilen süre içerisinde başvurular alınarak, 750 (yedi yüz elli) Engelli Öğretmen ataması yapılacağı duyuruldu.
750 Engelli Öğretmen alımında en çok kontenjan ayrılan branşlar ise şunlar:
Sosyal Bilgiler : 97 Kişi
Felsefe : 96 Kişi
Tarih : 95 Kişi
Türk Dili ve Edebiyatı : 70 Kişi
Beden Eğitimi : 50 Kişi
Matematik : 49 Kişi
Biyoloji : 30 Kişi

TSK’da uygulama
Kıyafet değişimi!
Milli Savunma Bakanlığınca bir süredir yürütülen çalışmanın tamamlanmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinde yeni bir uygulama hayata geçti. Diğer ordular ve yurt dışındaki örnekleri dikkate alınarak detaylıca yapılan çalışma sonrasında “karacılar”, harici kıyafet olarak adlandırılan resmi üniforma ile şapka yerine bere kullanmaya başladı.

Burs ödemeleri
Milli Eğitim Bakanlığı, burs ödeneklerinin öğrencilerin banka hesaplarına yatırılmasına başlandığını açıkladı.

Milyoner sayımız
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlenen bilgilere göre, yurt içinde ve dışında yerleşik milyonerlerin toplam sayısı 2019 sonunda 225 bin 440’a yükseldi.

Borsa kaybetti
Altın-Döviz kazandı
Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri, haftalık bazda ortalama yüzde 2,46 azalış kaydederken, 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı yüzde 1,84, Dolar/TL yüzde 0,71, Avro/TL yüzde 0,84 değer kazandı.

Ders başı zamanı
2019-2020 eğitim öğretim döneminin ikinci yarısının başlayacağı okullarda, 6-10 Nisan’da ara tatil yapılacak. İkinci yarıyıl 19 Haziran 2020 Cuma günü tamamlanarak, 11 haftalık yaz tatiline girilecek.

TSK Sevkiyatı Hatay üzerinden sınıra
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Hatay’ın Suriye sınırına obüs, zırhlı personel taşıyıcısı (ZPT) ile komando ve mühim-mat sevkiyatı sürüyor. Suriye sınır hattına çeşitli birliklerden TIR’lara yüklü obüsler, komando ve mühimmatlardan oluşan askeri konvoy, geniş güvenlik önlemleri altında Hatay’ın Kırıkhan ilçesine ulaştı. Sabah saatlerinden bu yana süren sevkiyatta; askeri araç, komando ve mühimmatların, ihtiyaç duyulan sınır birliklerine konuşlandırılacağı öğrenildi.

Taşıt Takas Sistemi Bugün Başlıyor
Araç alım satımında yeni dönem olan TaşıtTakas Sistemi, 3 Şubat Pazartesi günü (bugün) başlıyor. Bugün başlayacak olan “TaşıtTakas Sistemi” ile beraber, noterler bünyesinde gerçekleştirilecek araç alım satım işlemlerinde, alım satıma konu nakit tutar, araç mülkiyetinin el değiştirmesiyle eş anlı olarak güvenli bir şekilde karşı tarafa transfer edilebilecek.
Yılda 8 milyona aracın alım-satım ve devir işleminin gerçekleştiği ikinci el otomobil pazarında, 3 Şubat 2020 tarihi ile güvenli ödeme döneminin başlayacağı belirtiliyor. Ocak ayının ilk haftasında Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği arasında imzalanan protokol sonrasında, ikinci el araç alım satımına yönelik Güvenli Ödeme Sistemi’nin kurulması ve işletilmesi için noterlere yetki verildi. İkinci el taşıt satışında kimi zaman ortaya çıkan dolandırmaya yönelik olumsuz girişimleri de kökünden ortadan kaldıracak sistem, günde 30 bin, yılda ise yaklaşık 8 milyon taşıtın ticaretinin yapıldığı pazarda alım satım işlemlerini de kolaylaştıracak. Noterlerde ödeme işlemlerinin belgelendirilmesi için daha önce ödeme yapılmasından kaynaklı çeşitli suistimallere yol açılırken, vatandaşın yanında nakit taşımak zorunda kalmasından kaynaklı ortaya çıkan çalınma riski de yeni sistemle sona ererek satış bedeli ile aracın mülkiyeti eş zamanlı olarak devredilecek. Sistem sayesinde, vatandaş, daha güvenli, hızlı ve az maliyetli bir ödeme sistemi ile taşıt alım satım işlemini gerçekleştirebilecek. Sistem, sadece ikinci el ticaretinde ortaya çıkan olumsuzlukları ortadan kaldırarak işlemleri hızlandırmayacak, ayrıca kayıt dışı ticaretin de önüne geçilmesine yardımcı olacak.

87 milyon lira
Elazığ merkezli depremden etkilenenler için açılan yardım kampanyasında banka hesaplarında 60 milyon 124 bin 993, SMS sisteminde 27 milyon 874 bin 400 lira olmak üzere, toplam 87 milyon 999 bin 393 lira yardım toplandığı bildirildi.

CHP’de Kongreler
CHP’nin 14 Aralık 2019’da başlayan 37. Olağan Kurultay takvimi kapsamında ilçe kongreleri tamamlanır-ken, 26 Ocak’ta başlayan il kongrelerinde ise bugüne kadar altı il başkanı belirlendi.

Hatay Amanoslarda
Terörist yapılanması
Suriye’de 16 yaşındayken katıldığı terör örgütü YPG/PKK’dan, ailesi ve emniyet güçlerinin çabasıyla kurtarılan ve hakkında açılan soruşturması tamamlanan terörist M.Ş.Ç. (20), örgütün sözde Amanos yapılanmasına ilişkin bilgi verdi. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısının hazırladığı iddianame, Hatay 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Başvurular başlıyor
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), 750 engelli öğretmen ataması için başvurular bugünden itibaren 7 Şubat’a kadar alınacak. Adaylar, tercihlerine Açılan İl Milli Eğitim Müdürlükleri içerisinden en fazla 10 tercihte bulunabilecek.

Sendikalı İşçi sayısı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca hazırlanan 2020 Ocak ayı istatistiklerine göre, 13 milyon 856 bin 801 işçiden 1 milyon 917 bin 893’ü sendika üyesi.

Tarım da Çelik de
Türkiye’de turunçgil, pamuk, zeytin ve bazı meyve sebzelerin üretiminde üst sıralarda yer alan Hatay, geçen yıl 1,6 milyar dolarlık çelik ihracatıyla, İstanbul’dan sonra sektörde Türkiye’nin en fazla dış satım yapan kenti oldu.

KHK Talebi
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) üyesi 28 parlamenter, Türkiye’de Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden alınan memurların durumuyla ilgili olarak Venedik Komisyonu’ndan görüş istenmesini talep etti.

2. Ülke olduk
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2019 yılı faaliyet raporu açıklandı. Raporda, Türkiye, inceleme aşamasında bulunan en çok dosya sayısına sahip 2. ülke oldu.

İşsizlik Maaşı
Türkiye’de işsizlik 2019 yılında rekor seviyelere erişirken bu durum işsizlik maaşı ödemelerine yansıdı. İşsizlik fonundan 2018 yılında işsizlere 5,89 milyar TL ödenirken bu rakam 2019 yılında 10 milyar TL’yi aştı. Son bir yıldaki artış yüzde 71 olurken son iki yıldaki artış ise yüzde 104’e karşılık geliyor.

MHP’den “red”
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Elazığ’ın afet bölgesi ilan edilmesi teklifinde bulunan CHP’yi eleştirerek, “CHP, TBMM’ye hangi konuda teklif getirirse getirsin, MHP olarak destek vermemiz mümkün değildir” dedi.

1 Yılda Yüzde 134
Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan İstanbul’daki Avrasya Tüneli’nden geçiş ücretine yüzde 56 zam geldi. Köprü geçiş ücretleri son 1 yılda Türkiye’de en çok zamlanan ikinci ürün veya hizmet oldu. Köprü geçiş ücretleri son 1 yılda yüzde 134 arttı.

Sorulara cevaplar
İletişim Başkanlığı, Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin detaylarla, tüm soruların yanıtlarını içeren kanalistanbul.gov.tr adlı internet sitesini yayına açtı.

Sınıra takviye
Hatay’da konuşlu birliklere takviye amacıyla gönderildiği öğrenilen araçları taşıyan konvoy, İslahiye ilçesine geldi. Polis ekiplerinin nezaret ettiği konvoydaki araçların, sınır birliklerinde konuşlandırılacağı kaydedildi.

Üyelik daveti
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, sendikasız bütün çalışanları Hak-İş’e bağlı sendikalarda örgütlenmeye davet etti.

Protez el hayali
İdlib’te bir yıl önce meydana gelen hava saldırısında sağ elini kaybeden, sol elinde deformasyon oluşan ve sol gözünde ise yüzde 50 oranında görme kaybı yaşayan Rafid Maguni, çocuklarına sarılabilmek için protez elin hayalini kuruyor.

Seyahat uyarısı
Nişantaşı Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Hacıosman, seyahat edenlerin, koronavirüs salgını nedeniyle dikkatli olması gerekliğini belirterek, “Kişilerle iletişim kurarken, araya bir metre kadar mesafe konulmalı” dedi

Arındırma işlemi
Milli Savunma Bakanlığı, yeni tip koronavirüs salgını dolayısıyla, Çin’in Wuhan kentinden tahliye edilen vatandaşları taşıyan uçak ile içinde bulunan malzemelere arındırma işlemi uygulanacağını bildirdi.

TÜVTÜRK uyarısı
TÜVTÜRK tarafından, ücretsiz olarak alınabilen araç muayene randevusu için, telefonla veya bazı internet siteleri aracılığıyla ücret talep eden kişilere itibar edilmemesi gerektiği bildirildi.

AFAD açıklaması
AFAD’dan yapılan açıklamada, Elazığ merkez-li depremden etkilenenler için açılan yardım kampanyasında toplam 86 milyon 470 bin 662 lira yardım toplandığını bildirdi.

Kitap Fuarı açılıyor
Uluslararası CNR Kitap Fuarı, 8 – 16 Şubat’ta CNR Expo İstanbul Fuar Merkezi’nde 7’nci kez kitapseverleri buluşturmaya hazırlanıyor.