Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Değerli Konut Vergisi Değişiklikle Çıktı
5 Milyon değerli binalara vergi yok…
TBMM Genel Kurulu’nda, Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri esnasında, Değerli Konut Vergisi’yle ilgili değişiklik yapıldı. Eklenen maddeye göre, 5 milyon-7.5 milyon değerinde olan konutların 5 milyonu aşan kısmı için binde 3, 10 milyona kadar değerli konutlar için 7.55 milyon lirası için 7 bin 500 TL, fazlası için binde 6, 10 milyonu aşan değerli konutların 10 milyon TL’si için 22 bin 500, fazlası için binde 10 vergi alınması kabul edildi.
BEYANNAME 1 YIL ERTELENDİ
Değerli konut vergisine ilişkin mükellefiyet, 2021 yılının başından itibaren başlayacak. Değerli konut vergisinin uygulanmasında, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin kanunlaşarak yürürlüğe girmesinden önce Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nce belirlenen değerler dikkate alınmayacak. Ayrıca değerli konut vergisine ilişkin hükümleri içeren Emlak Vergisi Kanunu’nun 43. Maddesi yürürlükten kaldırıldı.
Türkiye sınırları içinde bulunan mesken nitelikli taşınmazlardan, bina vergi değeri veya Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nce belirlenen değeri 5 milyon Türk Lirası ve üzerinde olanlar, değerli konut vergisine tabi.

23 Temmuz İ.O. kantini kiralanacak
İhale Bugün
Antakya’daki eğitim kurumlarından 23 Temmuz İlkokulu’nda okul katini kiralanıyor. Yapılan duyuruya göre, pazarlık usulü, kiralama ihalesi bugün yapılacak. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki ihale saat 10.00’da başlıyor. 23 Temmuz İlkokulu kantini için yıllık 500 TL ücret istenirken, okulda halen 784 öğrencinin öğrenim görmekte olduğu kaydedildi.

Zabıta denetimi
Samandağ Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde bütün sokak ve caddelerde kaldırım düzenleme, temizlik ve asayiş konularında denetimlerini ara vermeden sürdürüyorlar.

Gazeteciler de Mal Beyanında Bulunuyor
3628 Sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması ile ilgili uygulama, kamu görevlisi olmamalarına rağmen gazetecileri de içeriyor Yasaya göre, gazete sahipleri ile Yazı İşleri Müdürleri de 5 yılda bir mal bildiriminde bulunuyor.
Yasaya göre, bu yılki mal bildirimi süresi de dün tamamlandı ve gazete sahipleri ile Yazı İşleri Müdürleri mal bildiriminde bulundular
Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu’nun 8. Maddesi (p) fıkrasında, konuyla ilgili şu bilgi yer alıyor:
“Gazete sahibi gerçek kişiler ile gazete sahibi şirketlerin yönetim ve denetim kurulu üyeleri, sorumlu müdürleri, başyazarları ve fıkra yazarları, mal bildirimlerini bulundukları yerin en büyük mülki amirliğine vermekle yükümlüdürler, denilmekte olup, gazete sahibi gerçek kişiler ile gazete sahibi şirketlerin yönetim ve denetim kurulu üyeleri faaliyete geçme tarihini, sorumlu müdürleri, başyazarları ve fıkra yazarları bu işe veya görevlerine başlama tarihini izleyen bir ay içinde, görevlere devam edenler ise, sonu (0) ve (5) ile biten yılların en geç Şubat ayı sonuna kadar bildirimlerini yenilemek zorunda olduğu belirtilmektedir.
Süresinde mal bildiriminde bulunmama durumunda ise, Mal Bildiriminde Bulunulması Hakkındaki Yönetmeliğin 17. Maddesi’nde, ‘Bu Yönetmelikte belirtilen süreler içinde mal bildiriminde bulunmayanlara, bildirimin verileceği mercilerce yazılı olarak ihtarda bulunulur. Bu ihtar, ilgilisine, Tebligat Kanunu hükümlerine göre tebliğ olunur. İhtarın kendisine tebliğinden itibaren bir ay içinde bildirimde bulunmayanlar hakkında gerekli işlem yapılmak üzere yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulur’ denilmektedir. Bu doğrultuda, ilçemiz sınırları dahilinde faaliyette bulunan tüm mahalli yazılı, görsel ve işitsel basın mevkute sahibi ve çalışanları tarafından dikkate alınması ve Cemiyet Başkanlıkları/Temsilcilikleri üyesi olan mevkute sahibi ve çalışanlarının bilgilendirilmesinin sağlanması, söz konusu mal bildirim formunun eksiksiz bir şekilde doldurulmak suretiyle en geç 12 Şubat 2020 Çarşamba günü (dün bitti) mesai bitimine kadar Kaymakamlığımıza teslim edilmesi önemle rica olunur.”

Cankurtaran Kursu
Kurs 5 Mart’ta başlıyor
İlimizde cankurtaran kursu açılıyor. Milli Sutopu Antrenörü, Yüzücü Murat Saydaş, cankurtaran kursu ile ilgili şu duyuruyu yayınladı:
“Antakya’da (otellerde ve tatil köyleri havuzlarda iş bulmada yardımcı olacağız) 5 Mart’ta başlayacak olan Bronz –Gümüş Cankurtaran Kursumuza katılmak isteyenler için iletişim, 0532 763 81 92.”

Kuyumcuların
14 Şubat hazırlığı
“Aşk” temalı mücevherler ile üzerinde “Sonsuza kadar”, “Seni seviyorum”, “Bir tanem” gibi ifadeler yazılı kalpli, kelebekli, kar tanesi figürlü tasarımlar özel indirimlerle 14 Şubat’a özel satışa sunulurken, sevdiklerini hediyeleriyle mutlu etmek isteyenler de kuyumcuların kapısını çalıyor.

Gebelere uyarı
Sonuçları “Nature Communications” dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, gebelikte paraben içeren kozmetik ürünlerinin kullanımının, doğacak çocuğun kilolu olma ihti-malini artırdığı bildirildi.

Defne CHP’li kadınlar
görev bölümü yaptı
Defne İlçe Kadın Kolları yeni yönetimi ilk toplantısını gerçekleştirdi. CHP’nin Defne ilçesinde Nurten Kadı Akpınar başkanlığında gerçekleştirilen kadın kolları toplantısında, yeni Yönetim Kurulu görev dağılımı şöyle oluştu:
Cansu Kavasoğlu Akdeniz: Sekreter
Mediha Hazal Mansuroğlu:
Hukuk ve Kadın Hakları
Eylem İğde Çapar: Bilişim
Nilgün Karasu:
Yerel Yönetimler ve Örgütlenme
Esra Sabıroğlu: Çevre ve Hayvan Hakları
Devrim Öztürk Özdemir:
Kültür, Sanat ve Spor
Aylin Düzgün Yıldız:
Eğitim Sekreteri
Burçin Yıldız Serçe: Sayman
Aylin Kaya: STK ve Sosyal Politikalar
Nesibe Güllü: Eylem ve Etkinlikler
Defne İlçe Kadın Kolları yeni Başkanı Nurten Kadı Akpınar, geçmiş dönem Defne İlçe Kadın Kolları Başkanı Müzehher Parmaksız ve ekibine, yaptıkları hizmetten dolayı teşekkür etti.

Yayladağı’nda eğitime kar engeli
Taşımalılara İzin
İlimiz Yayladağı ilçesinde Salı akşamı başlayan kar yağışı sonrası kapanan yollar ve ulaşım güçlüğünü dikkate alan İlçe Kaymakamlığı, dün için taşımalı eğitim yapan uzaktan gelen öğrencileri izinli sayılması kararını aldı. Yayladağı Kaymakamlığı duyurusunda şöyle denildi:
“Yayladağı ilçesinde yağan kar ve aşırı buzlanma tehlikesinden dolayı, İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereği, 12 Şubat 2020 günü taşımalı eğitime bir gün ara verilmiştir. Aynı zamanda hamile ve engelli kamu personeli de idari izinli sayılacaktır.”

Kan bağışı
Türk Kızılay, kış koşullarında azalan kan stokları nedeniyle, vatandaşları, “İyi ki Varsın Kan Dostum” kampanyasına destek vermeye çağırdı.

Aile özür bekliyor
Hatay’ın ana vatana katılmadan önceki ilk ve tek Cumhurbaşkanı olan Tayfur Sökmen’in Ailesi, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın İngiliz The Guardian gazetesine verdiği demeçteki “İkinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım” ifadeleri için özür bekliyor.

Şubat sonu uyarısı
AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib konusunda Şam Yönetimi’ni uyardı: “Şubat ayının sonuna kadar rejimi Soçi muhtırası sınırları dışına yani gözlem noktalarımızın gerisine çıkartmakta kararlıyız.”

Personel alımı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 8 bin 844 sözleşmeli sağlık personelinin alınacağını bildirdi.

Emekliye Promosyon
Türk Ekonomi Bankası (TEB), yeni kampanyası ile beraber, emekli maaşını taşıyan ve 10 emekliyi TEB Emekli Bankacılığı ailesine katan müşterilerine 2 bin 500 TL’ye varan promosyon verecek.

Milli Eğitim’den Direksiyon Eğitim Kursu
Başvurular Yarın Son…
İlimiz Antakya ilçesinde, şoför olmak isteyenlere eğitim verecek Direksiyon Öğretmenliği Kursu açılıyor. Yapılan duyuruda, “Antakya Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü bünyesinde Motorlu Taşıt Sürücüleri Direksiyon Eğitimi Sınav Sorumlusu Yetiştirme Kursu” açılacağı belirtildi ve kursa başvuruların 12 Şubat Çarşamba günü (dün) başladığı kaydedilerek, başvuru sürecinin yarın (Cuma) sona ereceği belirtildi.
Duyuruda şöyle devam edildi:
“Başvurular, 12/02/2020 – 14/02/2020 tarihleri aralığında, 09:00 ile 16:00 saatleri içerisinde, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne yapılacaktır. Aşamalar, belirtildiği şekilde olacaktır:
1-Başvurular, şahsen yapılacaktır. Eksik evrakla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. MTSK Sınav Sorumlusu Yetiştirme Kursu’na kayıtlar 300 kişi ile sınırlıdır. İlk 300 kişi belirlenirken, başvuru tarih ve saati ile Müdürlüğümüze bağlı kurumlarda ve Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev yapıyor olma hususlarına dikkat edilecektir. Belirlenen kontenjanın uygunluğu halinde, diğer ilçelerden de yapılacak başvurular değerlendirmeye alınacaktır.
2-Kursa başvurusu alınan adaylar, direksiyon uygulama sınavına tabi tutulacaklardır. Uygulama Sınavı, ilçenin MTSK sınav güzergâhında, trafik kurallarına uygun araç kullanma uygulaması şeklinde olacaktır.
3-Direksiyon uygulama sınavında başarılı olanlar, 88 saat teorik ve 8 saat uygulama olmak üzere 96 saatten oluşan kursa tabi tutulacaklardır.

Kampanya kararı
Elazığ’da meydana gelen depremden etkilenen afetzedeler için yardım kampanyası düzenlenme-sine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Askeri Operasyon
Milli Savunma Bakanlığı, “İdlib’de 51 rejim unsuru etkisiz hale getirildi, 2 tank, 1 uçaksavar mevzii ile 1 mühimmat deposu imha edildi, 1 tank ele geçirildi” açıklamasında bulundu.

Engelli Öğretmen
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 750 engelli öğretmen ataması yapıldı. MEB’in internet sitesinde yer alan bilgiye göre, engelli öğretmen adayları, atama sonuçlarını “http://personel.meb.gov.tr/” adresinden e-Devlet kullanıcı hesapları ile öğrenebilecek. Bakanlıkça atanan 750 engelli öğretmen, 45 farklı branşta görev yapacak.

Örnek olun
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kadın Girişimciler Kurulu Bilgilendirme Semineri’nde, Kurul üyelerinden, genç kızlara başarı öykülerini anlatarak, rol model olmalarını istedi.​

Suç duyurusu
Anayasa Mahkemesi, mali denetimlerde uygunsuz-luk tespit ettiği 6 siyasi parti hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Önemli veri
14 Şubat Cuma: 14:30/Gelecek 12 Ay için Enflasyon Beklentisi/Şubat/Önceki: % 9.54

Askeri sevkiyat
İdlib’deki gerginlik artarken, bölgedeki hareketlilik de artıyor. Türkiye’nin farklı birliklerinden gönderilen ve içerisinde komandoların yer aldığı zırhlı personel taşıyıcılar (ZPT), bu kapsamda Hatay’ın Reyhanlı ilçesine ulaştı.

İndirime kanmayın!
Merdiven altı üreticilerinin Sevgililer Günü’nde artan alışverişleri fırsata çevirebileceğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Hediye alırken tanıdık ve bildik esnaf tercih edilmelidir” dedi.

Erdoğan uyardı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Askerlerimize en küçük zarar gelmesi halinde rejim güçlerini her yerde vuracağımızı ilan ediyorum” dedi.

Emeklinin talebi
Yedi emekli derneğinden oluşan Türkiye Emekliler Platformu, SGK ile Türkiye Bankalar Birliği arasında yapılacak banka promosyonu görüşmelerinde yer alma talebinde bulundu.

Boşaltmayacağız
Savunma Bakanı Hulusi Akar İdlib’deki Türk gözlem noktalarını boşaltmayacaklarını belirterek, NATO müttefiklerinden somut destek bekledikleri mesajını verdi.