Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

İskenderun’da trafik kazası
Uz. Çvş. Adnan Öztürk Öldü
Aslen Düzceli olan Uzm. Çvş. Adnan Öztürk, İskenderun’da yaşanan trafik kazasında hayatını kaybetti. Kazanın, Uzm. Çvş. Öztürk’ün otobanda aracıyla hızlı seyrettiği sırada meydana geldiği öğrenildi. Kazada ölen Uzm. Çvş. Adnan Öztürk’ün 24 yaşında ve yazın evlilik hazırlıkları yapan nişanlı damat adayı olduğu öğrenildi. Ölen askerin cenazesini, İskenderun’a gelen anne ile babası birlikte aldı, Düzce-Ahmetli ilçesine götürdü. Görev şehidi Uzm. Çvş. burada toprağa verildi.

Sınır dışı edildi
DEAŞ ile ilgili araştırma yapmak üzere 7 Nisan’da Türkiye’ye gelen ve 9 Nisan’da Hatay’da gözaltına alınan 35 yaşındaki İtalyan Gazeteci Gabriele Del Grande sınır dışı edildi. Konuya ilişkin açıklamayı İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano tarafından yapıldı.

Kent Konseyi kongre yaptı
YENİ YÖNETİM SEÇİLDİ
Hatay Kent Konseyi, 2’nci Genel Kurul toplantısını yaptı ve başkanlığa Dr. Nevide Kimyon yeniden seçildi. Cumartesi günkü Genel Kurul’da yönetime seçilen isimler şunlar:
Aydıner Kalacıoğlu, Mahmut Gülcü, Leman Kuseyri, Hayri Şahin, Mesih Hurigil, Yusuf Yener, Ahmet Benli, Abdulmecit Atar, Erdal Uğurlu, Rüştü İlkbaşaran, Yavuz Ateş, Ahmet Hüseyin Abay.

BORAJET UÇUŞLARI İPTAL!
Yurt içinde ve dışında 80 farklı noktaya uçuş yapan Borajet Havayolları uçuşlarını durdurdu. Borajet Havayolları açıklamasında, filonun yenilenip yeni uçuş rotalarının ve planlamaların yapılması için uçuşlara geçici bir süre ara verildiği belirtildi. Açıklamaya göre, satılan 30.000 olayındaki bilet sahibinin mağduriyet yaşamaması için de THY ile uçuşlarının sağlanmasına çalışıldığı öğrenildi.

TEOG Yarın
Hatay’da 27.172 öğrenci katılıyor
İlköğretim 8.sınıfta okuyan öğrencilerin katılacağı TEOG sınavı, Çarşamba ve Perşembe günleri yapılıyor. Ortaokul son sınıftaki öğrencilerin hangi liselerde okuyacaklarını belirleyen 2016-2017 öğretim yılı 2. dönem ortak sınavı, 26-27 Nisan Çarşamba ile Perşembe günleri 09.00 ile 12.00 saatleri arasında yapılacak.
Hatay’da, yarın ve Perşembe günü gerçekleştirilecek olan TEOG’a toplam 417 okulda 27.172 öğrenci katılacak.

106 Motosiklet trafikten men edildi
İlimiz genelinde trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında trafik ekipleri tarafından 17-23 Nisan 2017 tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde; 15.259 araç kontrol edildi, kusuru tespit edilen 2.617 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı, 106 motosiklet trafikten men edildi, meydana gelen 65’i yaralamalı 33’ü maddi hasarlı trafik kazalarında 96 vatandaşımız yaralandı. Ayrıca alkollü araç kullandığı tespit edilen 35 araç sürücüsünün sürücü belgesine geçici olarak el konuldu ve 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 9 sürücü hakkında da adli işlem yapıldı.

Samandağ Eğitim Sen’de
Tatsız Olay!
Eğitim Sen Samandağ Şubesi’nde bir süredir yaşanan görüş ayrılıkları geçtiğimiz hafta sonunda tatsız bir olaya dönüştü. İddiaya göre, seçilmiş kurul üyesi Esat Kudret’e yönelik olarak karşı görüştekilerden fiziki bir saldırı yapıldı. Eldeki tablo noktasında Samandağ Eğitim Sen’de yaşanan sıkıntılar öğretmen camiasında üzüntüyle karşılanıyor.

Suriyeli çocuklardan 23 Nisan kutlaması
Yayladağı ilçesindeki yatılı bölge okulunda kalmakta olan Suriyeli ailelerin çocukları da Pazar günkü 23 Nisan şenliklerine katıldı. Onlarca çocuk, Türk çocuklarıyla birlikte bayram coşkusu yaşadı. Suriyeli çocuklar, ezberledikleri Türkçe şiir ve şarkılarıyla da alkışlandı.
Bu arada Suriyeli ve Türk çocuklar birlikte tiyatro oyunu sahneledi, ayrıca skeç, çuval, balon patlatma, yoğurt, sandalye kapma, mendil kapmaca gibi oyunları birlikte oynadı.

Esnaftan vatandaşa Pazar filesi tavsiyesi
Naylon poşet kullanımını azaltmak için tavsiyelerde bulunan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Bir hafta içinde yalnızca 2 poşet daha az kullanıldığında haftada 6, ayda 24, yılda 312 adet poşet daha az tüketilmiş oluyor. Alışverişlerde kese kağıdı, bez çanta, file, tekerlekli pazar çantası veya sepet kullanılmalıdır’ diyerek daha az poşet kullanılması gerektiğini vurguladı.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin ilimizde sürdürülebilir enerji temini için yaptığı çalışmalar sırasında bugün ilimizde bazı bölgelerde kesinti uygulanıyor. Bugün ilimizdeki kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Yenihisar, Akamber, Akdarı ve Yunushanı Mahallelerine 9:00-12:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesi 510, 517, 504 ve 563 Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Cemal Gürsel Mahallesine 2:30-4:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi General Şükrü Kanadlı Mahallesine 8:30-13:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Akasya Mahallesi 172 Sokağa 9:00-10:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Saraycık Mahallesi Saraycık Sokağa 14:00-17:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Demrek Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Gökmeydan Mahallesi Atatürk Caddesine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Denizciler Atatürk Caddesine 9:00-12:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Denizciler 122 Sokağa 13:00-17:00 saatleri arasında Bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Hatay’da yarın bazı bölgelerde enerji kesintisi uygulanıyor. Yarın ilimizdeki kesinti programı şöyle:
Samandağ İlçesi Yeşilköy ve Koyunoğlu Mahallelerine 2:30-4:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Sutaşı Mahallesine 8:30-13:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Şenbük Mahallesi Karnıkara ve Kanlıdere Yaylasına 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ürgenpaşa Mahallesi 50 Sokağa 9:00-12:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Kuzeytepe Mahallesi Güven, Ulus, 16, Yıldırım, 11 ve 17. Sokaklara 8:30-12:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesi Serçe 1 Sokağa 14:00-17:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

TEOG maratonu
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sistemi kapsamında gelecek hafta gerçekleştirilecek ikinci dönem ortak sınavlarına 1 milyon 185 bin 328 öğrencinin katılımına yönelik planlama yapıldı.

Esnaftan Doğum Borçlanması mesajı
Kadınlarda doğum borçlanmasının sınırlarının genişletilmesi gerektiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Kadınların doğum borçlanması yapabilme hakkı, ilk kez sigortalı oldukları tarihten önceye çekilmelidir’ dedi.

(Visited 1 times, 1 visits today)