Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

3 İlçeye doktor kadrosu
Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, üç ilçeye ihtiyaç olan doktor atamalarını yapıyor.
Vizeli doktor ataması yapılacak olan 3 ilçe; Altınözü, Reyhanlı ve Hassa olarak sıralanıyor. Bu ilçelerdeki İlçe Sağlık Müdürlüklerine, personel temininde güçlük çekilmesi dolayısıyla il içi atama yöntemiyle vizeli doktor atamasında bulunulacağı, bunun için de başvuruların 17 Nisan ile 5 Mayıs tarihleri arasında yapılabileceği kaydedildi.

İşitme engelli CUMA ağır yaralı
Hatay Büyükşehir İşitme Engelliler Futbol Takımı oyuncusu Cuma Ahrez, yoğun bakımda tedavi altında. Genç futbolcunun, geçirdiği bir iş kazası sonucu yaralandığı ve hastanede tedavi altında tutulduğu öğrenildi.
İşitme engelli genç futbolcu Cuma Ahrez’in ilk güne göre sağlık durumunun iyiye gittiği öğrenildi.

7 ASM’ye doktor ataması
4 MAYIS’TA
Hatay İl Halk Sağlığı Merkezi, bünyesindeki aile sağlık merkezlerine ihtiyaç olan doktor atamalarını yapıyor. Bu seferki kura çekimi 4 Mayıs Cuma günü yapılıyor. Puanlama ve kura usulü doktor ataması yapılacak Aile Sağlık Merkezleri şunlar:
Antakya 16 Nolu ASM
Antakya-Odabaşı ASM
Altınözü-Boynuyoğun ASM
Hassa-Akbez ASM
Hassa-Aktepe- ASM
Kırıkhan-Ceylanlı ASM
Kırıkhan-Camuzkışlası ASM

TEOG, Bugün ve Yarın:
Hatay’dan 27.172 öğrenci katılıyor
2016-2017 Öğretim yılı 2. dönem ortak sınavı TEOG, bugün ve yarın 09.00 ile 12.00 saatleri arasında yapılıyor. Hatay’da 417 okulda toplam 27.172 öğrenci TEOG sınavına katılıyor.
TEOG’un sonuçları; Anadolu, Fen ve Sosyal Bilimler başta olmak üzere, devlet liseleri ve kolejlere girişte kriter olarak alınıyor.
Sezeryanla doğumda:

HATAY 6.SIRADA
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ilimiz Hatay, sezeryanla doğum olaylarında Türkiye’de 81 il içerisinde 67. sırada bulunuyor. TÜİK verilerine göre, 2015 yılında sezaryen doğumlarının en yüksek oranda görüldüğü bölge % 64 ile TR6 Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur, Adana, Mer-sin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye) olurken, en düşük oranda görüldüğü bölge ise %33 ile Kuzeydoğu Anadolu (Erzurum, Erzincan, Bayburt, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) oldu.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2016 yılı sonuçlarına göre, yeni doğan bebeklere konulan en popüler erkek isimleri Yusuf, Eymen ve Ömer, en popüler kız isimleri ise Zeynep, Elif ve Hiranur oldu. Son 17 yılda doğan çocuklara verilen en popüler erkek isimlerinin Yusuf, Mehmet ve Mustafa, en popüler kız isimlerinin ise Zeynep, Elif ve Merve olduğu görüldü.

N.Özkan İ.O. kantini kiralanıyor
İHALE 3 MAYIS’TA
Antakya merkezdeki eğitim kurumlarından Nizamettin Özkan İlkokulu’nun kantini kiralanıyor. Nizamettin Özkan İlkokulu’nda 1736 öğrencinin öğrenim görmekte olduğu, kantinin yıllık kirasının da 50.000 TL olarak belirlendiği kaydedildi. Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, ihalenin, 3 Mayıs Çarşamba günü ilçe binasında saat 09.45’te yapılacağını bildirdiler.

Hatay’ın En Güzel Yemek Hikayesi
MKÜ’DE BAŞLADI
İlimizde, “Hatay’ın En Güzel Yemek Hikayesi” etkinliği start aldı.
MKÜ’de, Turizm Gezi ve Gastronomi Topluluğu tarafından 23 Mayıs tarihine kadar sürecek olan etkinlik 24 Nisan Pazartesi günü başlatılırken, etkinliğin, Antakya Meslek Yüksekokulu’nda sürmekte olduğu ifade edildi. Turizm Gezi ve Gastronomi Topluluğu tarafından hayata geçirilen Hatay’ın En Güzel Yemek Hikayesi’nin 23 Mayıs’a kadar 1 ay süreyle devam edeceği duyuruldu.

Diyanet, 415 İmam Hatip alacak
Diyanet İşleri Başkanlığı, 415 İmam Hatip almak için ilana çıktı Başvurular 21 Nisan Cuma günü başlarken, 28 Nisan Cuma gününe kadar devam edeceği kaydedildi.
Diyanet İşleri Başkanlığı, taşra teşkilatındaki sözleşmeli imam-hatip pozisyonlarına, 2016 yılı KPSS puan sırası esas alınarak, her bir grup için belirtilen boş kadro sayısının üç (3) katına kadar çağrılacak adaylar arasından sözlü sınav sonucu başarı sırasına göre 4-B sözleşmeli İmam-Hatip alınacağını duyurdu.

Yarın enerji alamayacak yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, altyapı ve üstyapı çalışmaları çerçevesinde yarın ilimizde kesinti uyguluyor. Yarın ilimizdeki kesinti programı şöyle:
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu Mahallesi, İskenderun İlçesi Güzelçay Mahallesi ve Belen İlçesi Karapelit Mahallesi’ne 09.00-17.00 arası,
Samandağ İlçesi Kuşalanı Mahallesi’ne 08.30-13.30 arası,
Antakya İlçesi Küçükdalyan Mahallesi Berfin, Nehir, Funda ve Sema sokaklara 09.00-13.00 saatlerinde enerji verilemeyecek.

Son gün 28 Nisan
30 Eylül 2016 tarihinde başlayan hububat, baklagil ve dane mısır fark ödemesi desteği başvuruları, 28 Nisan 2017’de sona erecek. 2016 yılı tarımsal destekleri kapsamında fark ödemesi desteği olarak, kilogramda; buğday, arpa, yulaf, çavdar ve tritikale için 5 kuruş, kuru fasulye, nohut ve mercimek için 30 kuruş ve dane mısır için 2 kuruş ödenecek.

Esnaftan eleştiri
Petrol fiyatlarına zam yaparken acele ededenler acaba indirimde neden bu kadar acele etmiyorlar’ diye konuşan, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Her hafta petrole yapılan zamları konuşur olduk” dedi.

Çalışmalar sürüyor
Kanalizasyon ve yağmursuyu hatlarının yetersiz geldiği noktaları tespit ederek hizmet atağını sürdüren HATSU yeni yapılan binaların altyapı ihtiyaçlarının giderilmesi ve abone bağlantılarının yapılması amacıyla vatandaşlardan gelen talep üzerine çalışmaların aralıksız sürdüğünü açıkladı.

Daha da yoksullaştık
Türk-İş, dört kişilik ailenin açlık sınırının 1,518 lira, yoksulluk sınırının ise 4,945 lira olduğunu açıkladı. Geçen yıl nisan ayında açlık sınırı 1,387 lira, yoksulluk sınırı 4,518 lira; bir önceki ay ise açlık sınırı 1,481 lira, yoksulluk sınırı 4,823 liraydı.

YAŞLILARDA, ÇOCUKTA KALMA İSTEĞİ…
Yaşlıların % 40,2’si, çocuklarının yanında yaşamak istediğini ifade etti.
Aile yapısı araştırması 2016 senesi sonuçlarına göre, kendilerine bakamayacak kadar yaşlandıklarında çocuklarının yanında yaşamak isteyen yaşlı bireylerin oranı % 40,2, evde bakım hizmeti almak isteyenlerin oranı % 38,6, huzurevine gitmek isteyenlerin oranı ise %7,7 olarak gerçekleşti. Fikri olmayan yaşlı bireylerin oranının ise % 12,9 olduğu görüldü.
Aile yapısı araştırması sonuçlarına göre, yaşlı bireylerin, kendilerine bakamayacak kadar yaşlandıklarında huzurevinde kalmayı istemelerinin en önemli nedeni % 48,9 ile çocuklarına yük olmayı istememeleri oldu. İkinci en önemli neden % 20,2 ile huzurevlerindeki imkanların daha rahat olması, üçüncü en önemli neden ise % 11,2 ile çocuklarının kendileriyle birlikte yaşamayı istememeleri oldu.

POPÜLER İSİMLER
Erkeklerde YUSUF, Kızlarda ZEYNEP…
Ülkemizdeki son istatistiki bilgilere göre, bebeklere konulan en popüler erkek ismi Yusuf, kız ismi Zeynep oldu.

Esnaf indirim istiyor
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Son bir hafta içerisinde döviz kurlarında yaşanan düşüşle birlikte petrol fiyatlarının da uluslararası piyasalarda da hızla azalması acilen akaryakıt fiyatlarına yansıtılmalıdır’ dedi.

Bugün sınav günü
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından (MEB) ortaokul 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen ikinci dönem merkezi ortak sınavların ilk oturumu bugün gerçekleştirilecek.
Öğrenciler, bugün yapılacak birinci oturumda Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 27 Nisan Perşembe günkü ikinci oturumda ise Fen Bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınava girecek.

(Visited 1 times, 1 visits today)