Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Atıf Sayın’ı Kaybettik Antakya’nın

Atıf Sayın’ı Kaybettik
Antakya’nın tanınmış simalarından, geçmiş yıllarda bir dönem Gazetemiz Yazı İşleri Müdürlüğü görevinde de bulunan Atıf Sayın vefat etti. Merhumun cenazesi, 29 Şubat Cumartesi günü (bugün) öğle namazı sonrası Affan Camisi’nden kaldırılacak.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Hatay Valiliği Açıklaması
Yaralı Askerlerle İlgili Bilgi İletişimi…
Hatay Valiliği, Suriye’nin İdlip bölgesinde Şehit olan Mehmetçiklerimiz ile yaralı Gazilerimizle ilgili bilgi almak isteyen ailelerinin ulaşabileceği iletişim numarasını açıkladı.
Duyuru şöyle:
“27.02.2020 tarihinde İdlib’ de Şehit olan ve yaralanan Mehmetçiklerimiz ile ilgili bilgi almak isteyen ailelerimiz için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şube Müdürü Kevser Sandıkçı’ya 0326 214 02 63 numaralı telefondan ulaşabilirler. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

AKP Bugün-Yarın 4 ilçede kongre yapıyor
Defne, Samandağ, Belen, Arsuz…
AK Parti’de büyük kongre süreci başlıyor. AK Parti, ilimizde ilçe kongreleri sürecini de bugün başlatacak. Önceden belirlenen programa göre,
AK Parti’de bugün
2, yarın da 2 ilçede kongreler yapılıyor.
Programlar şöyle:
BUGÜN: Defne ve Samandağ
YARIN: Belen ve Arsuz
Bugünkü AKP Defne İlçe Kongresi saat 10.00’da, Antakya Atatürk Caddesi’ndeki Mahveli Salon’da yapılırken, Samandağ Kongresi ise 14.00’te yapılacak. Yarınki kongrelerin başlama saatleri de, Belen’de 10.00 ve Arsuz’da 14.00 olarak duyuruldu. Bu arada AK Parti’de, Defne ile Hassa ilçelerine ilçe başkanları atandı. Defne’ye Mehmet Döner, Hassa’ya Cafer Sarı atandı.

Savaş’tan Taziye Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İdlib’de gerçekleştirilen hain saldırıda Şehit düşen ve yaralanan askerlerimiz için mesaj yayımladı. Başkan Savaş, üzüntülerini dile getirdiği mesajında şöyle dedi:
“İdlib’den aldığımız kara haberin üzüntüsünü yaşıyorum. Bu kötü zamanlarda, yine birlik ve beraberlik içinde kalmalı, ordumuzun ve devletimizin yanında olmalıyız. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı Mehmetçiklerimize acil şifalar ve yüce milletimize sabır diliyorum. Milletimizin ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin başı sağ olsun. Rabbim, sınır ötesinde görev yapan Mehmetçiklerimizi korusun.”

Meclis Pazartesi Günü Toplanıyor
Antakya Belediye Meclisi, Mart dönemi toplantısını 2 Mart Pazartesi günü yapıyor. 2 Mart Pazartesi günü saat 14.30’da Atatürk Caddesi Mahfel Meclis Salonu’ndaki Mart ayı olağan toplantısında, gündemde bulunan 3 madde görüşülecek.

1000 Türk Şoför Türkmenistan Sınırında…
Bekleyiş 9. Gününde
Aralarında ilimizden kişilerin de olduğu 1000 civarında Türk TIR şoförü, Türkmenistan sınırında bekletiliyor. Nedeni ise koroni virüsü! Konu, ilk kez Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme geldi. Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, konuyu ilgili Bakanların ve Bürokratların dikkatine çekerek, “Türkmenistan’a gıda ve yük taşıyan, korona virüs nedeniyle kapalı olan Lütfabad Sınır Kapısı’nda 9 gündür mahsur kalan bine yakın şoförümüzün mağduriyetini TBMM Genel Kuru-lu’nda dile getirdim. Acil çözüm bekliyoruz” açıklaması yaptı.

İYİ Parti 2 ilçe kongresini erteledi
İYİ Parti Genel Merkezi, hafta sonunda Hatay’da gerçekleşmesi beklenen iki ilçe kongresini, Şehit haberleri dolayısıyla ileri bir tarihe erteledi. İYİ Parti il Başkanlığı’ndan yapılan bilgilendirmede, “İl Başkanlığımızın Genel Merkezimiz ile yaptığı istişarede, hafta sonu yapılacak Reyhanlı Kongresi ve Dörtyol’da yapılacak delege seçimleri, ilerleyen bir tarihe ertelemiştir” denildi.

Akar Hatay’da
Türk Askerinin Suriye’de şehit edilmesi olayının ardından, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile İdlib’deki faaliyetlerin sevk idare edildiği Hatay’daki Taktik Komuta Yeri’ne geldi.

2153 Personel
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Bakanlığımıza mühendis, sağlık teknikeri, teknisyen, tekniker, veteriner hekim branşlarında 2 bin 153 personel alımı yapacağız” dedi.

Umreye gidemeyene
Parası hemen iade
Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Suudi Arabistan’nın, umre ziyaretlerini askıya almasına ilişkin olarak, “Umre kaydı için bize başvuranların istemeleri halinde, ödedikleri paraları kendilerine iade edebiliriz” açıklamasında bulundu.

Polislik Sınavları
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “POMEM’de zannediyorum mülakatlar bitmiştir. Eğer bitmişse, sınav sonuçlarının açıklanması hazırlıkları yapılıyordur” dedi.

Mülteci uyarısı
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Mülteci politikamız aynıdır ama ortada bir durum var, artık mültecileri tutabilecek durumda değiliz” dedi.

4 bin tutuklama
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucuyla mücadele çalışmaları kapsamında 2 ayda 3 bin 759 şüphelinin tutuklandığını bildirdi.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Belen İlçesi İssume Mahallesi 31 Sokağa 13:00-16:00 saatleri arası,
Hassa İlçesi Akbez Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Barıştepe, Dumlupınar, Esentepe, Kocatepe ve Muradiye Mahallelerine 09:00-13:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi İsmet İnönü Mahallesine 10:00-12:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Modern Evler Mahallesi 298/1, 298/2, 298/4, 298/5, 298/7, 298/8, Şht. Astsb. Bülent Bilger, Şht. Polis Murat Akbulut, 298/3, 301, 308, 301/3, 301/4, 301/2, 301/5, 309/4, Şht. Polis Mehmet Yardımcı ve 301/1 Sokaklara 12:00-16:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Bayır, Kurtuluş ve Fidanlık Mahallelerine 09:00-15:30 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Yukarıokçular Mahallesi Yukarıokçular ve Cezaevi Sokaklara 10:00-15:30 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

RTÜK uyardı
RTÜK, “Suriye’den gelen resmi olmayan ön haberlere dayandırılarak verilen şehit haberleri konusunda durumun ‘milli bir mesele’ olduğunu hatırlatarak meslektaşlarımızın dikkatini çekiyoruz” ifadelerini kullandı.

Regaip Kandili
İslam aleminde mübarek kabul edilen ve Recep, Şaban, Ramazan aylarını kapsayan “üç ayların” habercisi Regaip Kandili, Hatay’da, vatandaşların doldurduğu camilerde düzenlenen programlarla idrak edildi.

Günlük 2.5 destek
Aylık 75 liralık destek
17 Şubat’ta TBMM’ye sunulan torba teklif komisyonda kabul edildi. 7 milyon sigortalının yararlanacağı asgari ücret desteğinin maliyeti 6.7 milyar lira olacak.

Esnafın talebi:
Vergi İndirimi
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Turizm sektöründe yaşanan olumsuz tablodan esnafımızın etkilenmemesi adına, vergi indirimi gibi destekler sağlanmalı” dedi.

Bakanlık devrede
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, maske fiyatlarında görülen fahiş fiyat artışlarına ilişkin kendilerine 8 firmaya yönelik şikayet geldiğini belirterek, “Reklam Kurulu toplantısı 10 Mart’taydı,
biz onu maske şikayetlerinden dolayı 3 Mart’a çektik” dedi.

Ticaret açığı
İkiye katlandı
Ocak ayında Türkiye’nin ihracat yüzde 6,4, ithalatı yüzde 18,8 arttı.
Dış ticaret açığı yüzde 94,3 artarak 4 milyar 448 milyon dolara çıktı.

5 bin oldu
Trafik sigortası olmayan bir aracın yaptığı kazada zarar gören 3’üncü kişilerin ölümü durumunda mirasçılarına, sakatlık veya iş göremezlik durumunda ise kendilerine tazminat ödeyen Güvence Hesabı’ndan yararlananların sayısı geçen yıl 5 bine yaklaştı.

MEB Projesi
MEB bu yıl, 21 ilde, en az bir Anadolu Lisesinin sınavla öğrenci alan okullar kapsamına alınmasını kararlaştırdı.