Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Meclis Toplanıyor
Antakya Belediye Meclisi, 2 Mart Pazartesi günü (bugün) toplanıyor. Meclis, saat 14.30’da, Atatürk Caddesi Mahfel Meclis Salonu’nda Mart ayı olağan toplantısını yapmak üzere toplanacak. Meclis’in gündeminde 3 madde bulunuyor.

Eliaçık’ın acılı günü
Kayınbabası Vefat Etti
Emekliliği öncesi, Hatay ve Gaziantep illerinde İl Kültür Turizm Müdürlükleri görevinde bulunan Hasan Eliaçık, kayınpeder acısı yaşadı. Hasan Eliaçık’ın eşi Kadriye Eliaçık’ın babası Hayretin Akbaş, vefat etti. Antakya’da kızının yanında kalan merhum Hayrettin Akbaş’ın cenazesi, memleketi Balıkesir’e götürüldü ve dün toprağa verildi.
Hasan Eliaçık, acısını şöyle paylaştı:
“Yaşamı hep üretmek, çalışmak, paylaşmak olan, insan sevgisi ile dolu dolu bir yaşam süren güzel adam, eşim Kadriye Eliaçık’ın babası Kayımbabam Hayrettin Akbaş aramızdan ayrılmıştır. Cenazesi dün Hatay’dan alınarak, ebedi istirahatgahı olan Balıkesir’de sonsuzluğa uğurlandı. Çok hüzünlüyüz.”

CHP’de uyarı
Parti teşkilatlarına
CHP’de gerçekleştirilen MYK toplantılarında, Suriyeli mültecilere yönelik provokasyonlara karşı parti örgütlerinin uyarıldığı ve dikkatli olmalarının istendiği belirtildi.

GEKAP Beyan Süresi uzadı
Kısa adı GEKAP olan Geri Kazanım Katılım Payı’nın beyan süresi uzatıldı. Geri Kazanım Katılım Payı beyannamelerinin gönderilmesi için 2 Mart 2020 tarihi, yani bugün son gündü. Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan bu konuda ek süre verildiği haberi geldi. Elektronik ortamda gönderilmesi gereken Geri Kazanım Katılım Payı beyannamelerinin verilme süresi, 30 Mart 2020 Pazartesi gününe kadar uzatıldı. Konuyla ilgilenenler, “GEKAP beyannameleri için ek süre verilmesi, bu süre içerisinde iş dünyasının bilgilendirilmesi ve konunun daha etraflıca değerlendirilmesi açısından çok doğru bir karar oldu” açıklamasında bulundu.

Samandağ’da kaçak sigara operasyonu …
Samandağ ilçesinde yapılan operasyonda 660 paket kaçak sigara ele geçirildi.
Alınan bilgiye göre, Samandağ İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro ekipleri tarafından kaçak sigara sattığı tespit edilen 3 farklı adrese eş zamanlı operasyon yapıldı. Operasyonlarda 80 paket doldurulmuş tütün sigara olmak üzere farklı markalardan oluşan 580 paket kaçak sigara ele geçirildi. Toplam 660 paket gümrük kaçağı sigaraya el konuldu.

ATSO Etkinliği Bugün:
Kişisel Verilerin Korunması Paneli
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), 6698 sayılı “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” kapsamında Oda ev sahipliğinde bir panel düzenliyor. Panel, 2 Mart Pazartesi günü (bugün) yapılıyor.
Erol Bilecik Lisesi salonunda bugün saat 13.30’da başlayacağı duyurulan panele konuşmacı olarak, Avukatlar; Can Ertürkan, Gözde Emir, Alican Yazdıç ile Gamze Demircin katılıyor.
ATSO bilgilendirmesinde, panelin önemli bir etkinlik olduğu belirtildi ve dileyen herkesin katılabileceği duyuruldu.

Ülkü Ocakları: Gösterilerin içinde değiliz
Antakya Ülkü Ocakları bir açıklama yaparak, İdlib’de, rejimin alçak saldırısı sonrası yaşanan Şehit olaylarına tepki anlamındaki amaçsız yürüyüş ve gösterilerin içinde olmadıklarını duyurdu. Antakya Ülkü Ocakları adına, Başkan Mehmet Soyalan imzasıyla yapılan açıklama şöyle:
“Antakya Ülkü Ocakları olarak, herhangi bir yürüyüş veya toplanmanın içerisine dahil değiliz. Meydanlarda bozkurt işareti yaparak toplanan, Suriyelilerin dükkanlarını hedef gösteren, taşkınlık çıkaran veya bunu planlayanların Ülkü Ocaklarıyla herhangi bağlantısı yoktur. Hele hele ülkücülük adına bunu yapan, Ülkü Ocakları adını kullanarak bu paylaşımları yapıp taşkınlık çıkaranlara uyarımızdır… Yapmayın, hesabını sorarız!
Bizim şu anki görevimiz, Şehitlerimizin cenaze törenlerine katılıp, milletimize yakışır bir tavırla, Hatay’ın birlik ve beraberlik ruhuna gölge düşürmeden, onları istirahatgahlarına yolcu etmektir. Hassasiyetimiz budur.”

BİK Yardımı
Basın İlan Kurumu, Türkiye genelindeki basın derneklerine şube müdürlükleri aracılığıyla yardımda bulunacak. Başvuru yapmak isteyen basın dernekleri için başvuru evrakları kurumun web sitesinde yer alıyor.

Emsal karar…
Tahrik İndirimi
Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Erzurum’da eski kız arkadaşını 12 kez bıçaklayarak öldüren sanık için kadının iteklemesi, tokat atması ve hakaret etmesi nedeniyle “haksız tahrik” indirimi uygulanmasına hükmeden Daire kararını yerinde görmedi.

107 bin sürücü
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 1 Ocak 2019-24 Şubat 2020’de yaya geçitlerinde ihlal yapan 107 bin 159 araç sürücüsü ile kırmızı ışıkta ya da geçmemesi gereken yerlerden geçen 14 bin 317 yaya hakkında işlem yapıldığını bildirdi.

İdlib Politikası
Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, ”Türkiye savaş istemiyor ama güvenliği tehdit edilirse de güç kullanmakta tereddüt etmeyecek” dedi.

Hatay’dan seslendi
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, geçtiğimiz hafta geldiği Hatay’da, “Hak uğrunda mücade-lemiz, birlik ve beraber-lik ruhumuz” konulu hutbe irat etti, Cuma Namazı kıldırdı.

Ücretsiz olacak
Afetlerde vatandaşları uyaracak Ulusal Mobil Uyarı Sistemi için geri sayım… Sistemden yapılacak bilgilendirme ücretsiz olacak.

Mührü kaldırılacak
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Şartını çevre mevzua-tına uygun şekilde yeri-ne getirirlerse, santrallerin açılımını gerçekleştireceğiz. Yerine getirme-meleri durumunda da kapatma işlemimiz devam ediyor” dedi.

Enflasyon beklentisi
AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne göre, ekonomistlerin Şubat ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 0,71 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin şubat ayı için enflasyon beklentileri en düşük yüzde 0,40, en yüksek yüzde 1,20 aralığında yer aldı.

Trafikte kalabalığız
Trafiğe Ocak ayında 94 bin 540 aracın kaydı yapılırken, 5 bin 233 ara-cın trafikten kaydı silindi. Böylece trafikteki toplam araç sayısı Ocak’ta 89 bin 307 arttı.

Yardım Tırları
Bu defa Katar’dan
Katar Charity Derneği’nce temin edilen 50 tır yardım malzemesi, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) koordinesinde Suriye’nin İdlib kentine gönderildi.