Kısa Kısa haberler

Kısa Kısa haberler

KDV Beyanı uzatıldı
26 Mart’tan 24 Nisan’a…
Maliye Bakanlığı, yarın en geç verilmesi gereken Katma Değer Vergisi Beyannamesi ile ödeme süresini uzattı Bakanlık kararıyla; Muhasebeciler ve esnaftan gelen istekler üzerine, 26 Mart 2020 tarihine kadar verilmesi gereken katma değer vergisi beyanname verme ve ödeme süreleri 24 nisan tarihine uzatılırken, 31 Mart’a kadar verilmesi gereken ba-bs formlarının verilme süresi de 30 Nisan 2020 tarihi sonuna bırakıldı.

Tosyalı: Zaruri olmadıkça  evden çıkmayın
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını nedeniyle açıklama yaptı ve “Bu virüsten korunmak için İskenderun halkımızdan rica ediyorum evde kalalım” dedi. Başkan Tosyalı açıklamasında; “Devletimizin ve Sağlık Bakanlığımızın yayınlamış oldukları bildirilerde bu krizi önlemenin en birinci kuralı evde kalmak. Mecburi olarak işimiz olmadığı müddetçe lütfen evimizden çıkmayalım. Çıktığımız zamanda da kimseyle temas etmeyelim. Biz İskenderunlular olarak üzerimize düşen görevi yapmak zorundayız. Değerli İskenderunlular, Evlerinizde kalmanız, sizlerin ve sevdiklerinizin sağlığı için hayati derece önemlidir. Lütfen zaruri olmadıkça sokağa çıkmayalım. Sizlere aileniz ile birlikte sağlıklı günler diliyorum” dedi.

Cemil Aktaş’ın acı günü
Kayınpederi Vefat Etti
Hatay Radyo Televizyonu (HRT) Genel Müdürü Cemil Aktaş’ın eşi Azize Aktaş’ın babası vefat etti. Hatay BŞB personeli Azize Aktaş’ın babası Yusuf Azazi vefat etti.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Çekmece-M. Aksoy sakinleri günlerdir SU’suz
İlimiz Defne ilçesi Çekmece Mahallesi’nin Armutlu Mezarlığı kesimindeki yerleşim birimleri bir kaç günden beri susuz. Çekmece-Muammer Aksoy Caddesi’nde suların akmadığı ve burada ikamet edenlerin büyük sıkıntı çektiği bildirilirken, HATSU’dan soruna çözüm bulması istendi.

40 Şehre dağıtıldı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’den Kovid-19 için getirileren ilaçların ambulans uçaklarla 40 şehre dağıtıldığını, söz konusu ilaçların yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören Kovid-19 hastaları için kullanılacağını açıkladı.

Basına destek
Basın İlan Kurumu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele sürecinde sahada zor ve riskli şartlar altında çalışan gazetecilere ve yayınlarını aksatmadan sürdüren basına destek olmak amacıyla yeni kararlar aldı.

Yapı Kredi desteği
Bireysel ve tüzel müşterilerin; 30 Nisan’a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemeleri, talep edilmesi halinde, mevcut koşullarla 30 Haziran’a kadar ötelenecek.

İstisna isteniyor
İVHO Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, “İçişleri Bakanlığı genelgesinde sokağa çıkma yasağında istisna tutulan mesleklerin içinde veteriner hekimlerin yer almaması, hem toplum sağlığı hem de hayvan sağlığı hizmetlerini olumsuz etkiler” dedi.

Benzinde İndirim
LPG’de 10 güne kadar 70 krş. indirim gündemde
OPEC ve OPEC dışı bazı ham petrol üreticisi ülkelerin, 6 Mart’ta Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenledikleri toplantıda üretim kesintisi kararı alamamasının ardından tarihi düşüşler yaşayarak son 4 yılın en düşük seviyelerine gerileyen petrol fiyatlarının iç piyasadaki akaryakıt fiyatlarına yansıması devam ediyor.
İki hafta içerisinde benzine 4, motorine ise 3 defa gelen büyük indirimlerin son adresi LPG oldu.
Petrol fiyatlarının 25 doların da altına inmesiyle birlikte, LPG fiyatının baz alındığı Cezayir-Sonatrach fiyatlamasında da düşüş olduğunu kaydeden sektör uzmanları, yaptıkları açıklamada, düşen petrol fiyatları ile ortaya çıkan maliyet düşüşünün LPG fiyatlarında dolarda ve ay sonuna kadar ürün fiyatında aşırı bir değişim olmadığı takdirde 60-70 kuruşluk bir indirim ihtimalini ortaya çıkardığını belirtiyor.
Akaryakıt fiyatlarındaki gibi indirimin bugünden yarına yapılmayacağını da belirten sektör uzmanları, LPG’de beklenen büyük indirimin ay sonunda gerçekleşeceğini ve Nisan ayının ilk haftası pompa fiyatlarına yansıyabileceğine vurgu yapıyor.
Sektör uzmanları, otogaz fiyatlarındaki 60-70 kuruşluk büyük indirimin bugünkü gelişmeler ve döviz kurları üzerinden hesaplandığında ortaya çıktığını bu rakamın ilerleyen günlerde değişebileceğinin de altını çiziyor.
Bu arada akaryakıt türlerinden benzinin de litre fiyatı bu sabahtan itibaren olmak üzere litrede 22 kuruş indirildi.

İçişleri Genelgesi
Toplu Taşımada Yolcu % 50 Kapasitede…
Marketler de 09.00-21.00 arası açık kalacak
İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen “Koronavirüs Salgını ile Mücadele” kapsamında gönderilen ek genelgeyle, marketlerin açılış-kapanış saatleri yeniden belirlenirken yolcu taşıma minübüs-otobüslerdeki kapasitenin de % 50’yi geçmemesi gerektiği belirtildi.
İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, il ve ilçelerdeki küçük, büyük tüm marketlerin açılış ve kapanış saatleri “09.00-21.00”şeklinde belirlendi. Ek genelge ile beraber, yolcu otobüslerinde de kapasitenin % 50’yi geçmemesi gerektiği hatırlatıldı. Genelgeye göre, bir otobüste yolcu taşıma kapasitesi örneğin 20 ise, bu otobüse en fazla 10 kişi alınabilecek.

Fatih Terim de
Pozitif çıktı…
Sarı-kırmızılı takımın ve Türk futbolunun 66 yaşındaki başarılı teknik adamı Fatih Terim, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Yapılan test sonuçlarına göre, koronavirüs sonucum pozitif çıkmıştır. Hastanede emin ellerdeyim. Merak etmeyin. En kısa zamanda haberleşmek üzere” ifadelerini kullandı.

Dua edildi
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının bir an önce son bulması ve hastaların şifa bulması için yurt genelindeki camilerin hoparlöründen yatsı ezanının ardından dua edildi.

Fahiş fiyatlar
Yaş meyve ve sebze başta olmak üzere, gıda piyasasında rekabeti bozucu eylemlerde bulunan kişi ve kurumlar hakkında, Rekabet Kanunu ile belirlenen en ağır idari para cezasının uygulanacağı bildirildi.

Sağlıkçıya ödeme
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sağlık Bakanlığının talebini hızla karşıladıklarını ve bu kapsamda tüm sağlık çalışanlarının performans ödemelerinin 3 ay üst tavandan yapılacağını bildirdi.

İnsanlık sınavı
Ünlü Oyuncu Fadik Sevin Atasoy, “Evde kalıyorum, sadece kendi sağlığım için değil, çevreme duyduğum hassasiyetten dolayı da. Bunu birlik ve beraberlikle aşabiliriz. Lütfen komplo teorileri üretmeyelim” dedi.

Emlak Katılım’dan
Erteleme imkanı
Banka, bireysel ve kurumsal müşterilerine, 31 Mart’a kadar yapılması gereken taksit, kar payı ve anapara ödemelerinde erteleme imkanı sunuyor.

Öğrencilerin erişiminde
Üniversiteler tarafından üretilen dijital ders içerikleri, Yükseköğretim Kurumları Dersleri adı verilen web ara yüzünde üniversite öğrencilerinin erişimine sunuldu. YÖK Dersleri Platformuna “https://yokdersleri.yok.gov.tr/” internet adresi üzerinden giriş yapılacak.

Garanti BBVA’dan
Ekonomik destek
KOBİ’lerin nakit akışına destek olmak amacıyla, tedarikçi finansman limitlerinde esneklik sağlanacak. Bireysel müşterilere, tüketici kredileri ve ek hesap ödemelerini 3 ay süreyle erteleme yanı sıra kredi kartı borcu ödemelerinde de destek sağlanacak.

30 Haziran’a kadar
Akbank’tan, bireysel ve tüzel müşterilerin, 30 Nisan’a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemelerinin, talep olması halinde mevcut koşullarla 30 Haziran’a kadar ötelenebileceği bildirildi.

3 ay erteleme
DenizBank, bireysel ve ticari müşterilerinin talep etmesi durumunda, 30 Nisan’a kadar olan anapara, faiz ve taksit ödemelerinde 3 aya kadar öteleme imkanı sağlayacak.

Bakandan çağrı
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Büyüklerimiz, evde kalarak sadece koronavirüsten değil, elinde telefonla dolaşıp onları kaydeden etkileşim hastalarından da korunacaklardır” dedi.

İşletmelere çağrı
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yeni tip koronovirüsten (Kovid-19) etkilenen işletmelere, çalışanını koruması ve istihdamını düşürmemesi çağrısını yaparak, “İhtiyacın olan kaynak Kısa Çalışma Ödeneğinde” ifadesini kullandı.