Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatay dahil
İçişleri Bakanlığı’nın yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında yayımladığı genelge kapsamında büyükşehirler ve Zonguldak’ta araç giriş çıkışı yasağı başladı.

34,4 milyon kişi
Türkiye’de, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 20 yaş ve altı ile 65 yaş ve üstü için uygulanan sokağa çıkma yasağı, yaklaşık 34,4 milyon kişiyi kapsıyor.

Yurtlarda toplam!
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yurt dışından gelenlerin 14 günlük karantina süreçlerini geçirdikleri yurtlarda halen 15 bin 756 vatandaşın bulunduğunu duyurdu.

Uyku ve melatonin
Uzmanlar, yeni tip koronavirüs pandemisinden korunmak için evde kalmak kadar, zamanında ve yeterli uyumanın da önemli olduğunu belirtiyor.

Devreye giriyor
Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda, Türk Kızılay’ın yürütücülüğünde, küresel bir sağlık sorunu haline gelen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisinde kullanılacağı duyurulan “immün plazma” tedavisi gelecek hafta devreye alınacak.

1 Milyonu geçti
Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 1 milyon 118 bini aştı.

MEB’den üretim
Milli Eğitim Bakanlığı, cerrahi maskede ayda 2 milyon olarak belirlediği üretim hedefini güncelleyerek, 10 milyona çıkardı. MEB, koronavirüs önlemleri kapsamında, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde üretim kapasitesini harekete geçirmişti.

Aşı çalışması
Bitki Bilimleri ve Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yürütülen çalışmada, koronavirüsün vücuda tutunmasını sağlayan ‘S’ (spike) proteinine karşı vücudun antikor üretmesinin sağlanması amaçlanıyor.

8 bin 41 operasyon
İçişleri Bakanlığı’nca yürütülen iç güvenlik operasyonları kapsamında, Mart ayında düzenlenen 8 bin 41 operasyonda 89 terörist etkisiz hale getirildi.

20 Nisan’a kadar
THY Genel Müdürü Bilal Ekşi: “Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 30 büyükşehirden havayolu ile de çıkışların 15 gün süreyle geçici durdurulmasından dolayı, iç hatlarda 14 büyükşehire yapılan kısıtlı sayıdaki iç hat seferlerimiz 20 Nisan tarihine kadar iptal edilecektir.”

Defin açıklaması
Sağlık Bakanlığı’nca, yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin defin işlemlerinde, diğer enfeksiyon hastalıklarından hayatını kaybetmiş kişilerin cenazelerinden farklı bir uygulamaya gerek olmadığı bildirildi.

Cuma Namazı
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, salgın ve benzeri durumlarda Cuma Namazına ara verilmesinin veya belirli yerlerde kılınmasının geçmişte de uygulandığı bildirildi.

Medya-İş’ten çağrı
Medya İşçileri Sendikası (Medya-İş), basın çalışanlarının görevi başında olduğunu belirterek, vatandaşlara, “Evde kal haber olma” çağrısında bulundu.

Kadın cinayetleri
İçişleri Bakanlığı, yılın ilk 3 ayında kadın cinayetlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22 oranında azaldığını bildirdi.

Hijyen Güvencesi
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı İbrahim Balcı, “Fırıncılarımız Kovid-19 salgını nedeniyle hijyene özel önem veriyorlar. Vatandaşlarımız ekmeklerini gönül rahatlığıyla alabilirler” dedi.

Ödemeler evlerde
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,”İşsizlik sigortası, iş kaybı tazminatı, ücret garanti fonu ödemesi ve kısa çalışma ödemeleri, vatandaşlara PTT çalışanları tarafından 6 Nisan’dan itibaren konutlarında teslim edilecek” dedi.

Bakanlık uyardı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Fahiş fiyat uyguladıkları iddiasıyla, şu anda yaklaşık 7 bin 400 firma daha inceleme altında, savunmalarını istedik” dedi.

Dolandırıcılar!
BDDK, son günlerde kurumun adının kullanılarak, vatandaşların kişisel verileri ve kart bilgilerinin ele geçirilmeye çalışıldığı yönünde ihbar ve şikayetler alındığını bildirdi.

Talep patlaması
Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 11 Mart’tan bu yana, online market alışverişinde talep patlaması oldu.

Mart fiyatları
Tüketici fiyatları bazında Mart’ta en yüksek fiyat artışı yüzde 45,37 ile sivri biberde gerçekleşirken, en çok ucuzlayan ürün ise yüzde 93,2 ile bankayla para havale ücreti oldu.

Enflasyon rakamı
Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Mart’ta aylık bazda yüzde 0,57, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,87 artış gösterdi. Yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında yüzde 11,86, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 8,50 oldu.

Süre uzatıldı
Süresi gelen araç muayenesini 3 ay içinde gerçekleştiremeyen motorlu taşıt sahipleri, işlemlerini bu sürenin bitiminden itibaren 45 günde yapabilecek.

e-kitaplar artıyor
Türkiye’de yayımlanan kitap sayısı 10 yılda yüzde 76,5 artarak 61 bin 512’ye ulaşırken, web tabanlı e-kitap yayın sayısı ise aynı dönemde yaklaşık 20 katına çıkarak 6 bini geçti.

Nisan’da başlıyor
TRT Çocuk, okul öncesi çocuklara yönelik olarak hazırladığı yeni içeriğini minik seyircileriyle tanıştırmaya hazırlanıyor. Büyük hayal gücü olan, akıllı, kibar ve meraklı “Yade”, şirin arkadaşı “Mati” ile çocuklara yeni bir macera sunacak.

Hastalara iyi haber
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 4’ü kanser ve epilepsi, 3’ü parkinson olmak üzere, 93 ilacın daha geri ödeme listesine alındığını bildirdi.

91 İl Sağlık Müdürü
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 81 İl Sağlık Müdürü ile gerçekleştirdiği toplantıda; yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı illerde yürütülen çalışmaları, hastaların durumunu, tedavi protokollerini, yoğun bakım doluluk oranlarını ve mevcut ihtiyaçları ele aldı.