Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Ücretsiz izne Maaş desteği

Ücretsiz izne
Maaş desteği
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlarımız merak etmesin. Onlar için de maaş desteğini başlatacağız” dedi.

Kaynak Ankara’dan
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Kovid-19’a karşı aşı ve ilaç geliştirme dahil, Ar-Ge projelerinde çalışacaklar için TÜBİTAK Stajyer Araştırmacı Burs Programı başlatıyoruz” dedi.

Görme engellilere
Türkiye Satranç Federasyonu, “Satranç Eğitimini Geliştirme” projesi ve “Evde Satranç Var” kampanyası kapsamında görme engelli bireylere özel sesli satranç eğitim kitabı hazırladı. Seslendirmesini Kerem Seven’in yaptığı eğitim kitabının ilk içeriği 10 Nisan’da yayınlanacak.

FIFA kararı
Futbolcular için
FIFA, sezon sonu bitecek futbolcu sözleşmelerinin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ara verilen ligler tamamlanana kadar geçerli sayılacağını açıkladı.

15 günde bir
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her ay hazırlanarak, internet sitesinden erişime açılan örnek soru kitapçıkları, artık 15 günde bir yayımlanacak.

WhatsApp’tan tedbir
Mobil mesajlaşma ve arama uygulaması WhatsApp, koronavirüs salgınıyla ilgili yalan ve manipülatif haberlerin yayılmasını önlemek için paylaşımları kısıtlama kararı aldı.

Pazar yerleri
Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Ali Karaca, pazarlar için getirilen “seçmece” yasağına uyulması konusunda vatandaşlardan destek beklediklerini belirterek, “Pazarcıların, ürünleri doğrudan poşete koyması lazım. Ancak insanlar seçmeye alışmış” dedi.

E-devlet kolaylığı
Kovid-19 salgını sürecinde birçok kamu hizmeti ülkenin dijital portalı “turkiye.gov.tr” adresinden verilmeye başlanırken, vatandaşların sistemi kullanımları da hızla artıyor.

İş kaybı
Uluslararası Çalışma Örgütü, Kovid-19 krizinin, 2020’nin ikinci çeyreğinde küresel olarak çalışma saatlerinin yüzde 6,7’sini ortadan kaldırmasının beklendiğini, bunun da 195 milyon kişinin tam zamanlı işini kaybetmesi anlamına geleceğini bildirdi.

3 ay ertelendi
KOSGEB’in kredi destek programından faydalanan ve bankalara ödemeleri devam eden 136 bin KOBİ’nin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına tekabül eden 713 milyon lira tutarındaki borçlarında ertelemeye gidildi.

Uzaktan Eğitim
Milli Eğitim Bakanlığı’nca TRT EBA kanallarında başlatılan “BİZDEN” isimli veli kuşağında, her gün bir uzman; sağlık, eğitim, psikososyal destek gibi başlıklarda ekranlarda olacak.

Turizm sektörü
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Acente belgeleri artık devredilebilecek. Bununla ilgili kanun değişikliğini yeni çıkacak torba yasa için Meclis’e gönderdik” dedi.

Mart Enflasyonu
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 11,8 olarak gerçekleşti, aylık artış ise yüzde 0,57 oldu.

İşten çıkarmalar
Yasaklanabilir mi?
COVID-19 salgınının, Türkiye’de istihdamı da olumsuz etkileyeceği tahmin ediliyor. Prof. Dr. Serdar Sayan’a göre, işsiz sayısına 2 milyon daha eklenebilir. Sendikalar, işten çıkarmaların yasaklanmasını istiyor.

Basın emekçileri
İfade özgürlüğü
Gazetecilik meslek örgütleri, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen yeni infaz indirimi düzenlemesinin, basın ve ifade özgürlüğüne yeni bir darbe vurabileceğinden endişe ediyor.

Personel alımı
TÜBİTAK SAGE’nin Ankara’daki merkezinde görev yapmak üzere “Usta” hizmet grubunda 34 proje personeli istihdam edilecek. Başvurular, 22 Nisan’a kadar, TÜBİTAK İş Başvuru Sistemi (https://kariyer.sage.tubitak.gov.tr) üzerinden gerçekleştirilebilecek.

Bayram ikramiyesi
Ödemeler başladı
Ramazan Bayramı ikramiyeleri, emekli aylığı aldıkları ödeme günü 17, 18, 19 Nisan olanlar için 7 Nisan’da yatarken, 20- 21- 22 Nisan olanlar için 8 Nisan’da, 23-24 Nisan olanlar için 9 Nisan’da, 25-26 Nisan olanlar için de 10 Nisan’da hesaplara yatacak.

4,4 milyon aileye
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Dar gelirli 2,1 milyon aileye sağlanan 1000 lira nakdi yardımı, yeni 2,3 milyon aileyle birlikte toplamda 4,4 milyon aileye vereceğiz” dedi.

TOBB’a eleştiri
Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank’ın ortak açıklamasında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıkloğlu’nun sosyal medya üzerinden kamu bankalarına yönelik haksız ve gerçek dışı eleştirilerinin olduğu belirtildi. TOBB, şirketlerin bankalar tarafından, kredi başvurusu dahi alınmadan geri çevrildiğine dair şikayetleri dile getirmişti.

Yeni yapılanma
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) mücadelesinde “Toplum Bilimleri Kurulu” adıyla yeni bir kurul oluşturduklarını belirterek, “Kurul, süreçle ilgili öngörü çalışmaları yapacak, toplumsal öneriler getirecek” dedi.

Dualar, evlerde!
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında camilerde toplu ibadet ve faaliyetlere ara vermesi nedeniyle, Berat Kandili evlerde okunan dualarla idrak edildi.

Wuhan’da bir ilk
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının ortaya çıktığı Çin’in Hubei eyaletindeki Wuhan kentinde karantina kaldırıldı. Yetkililer, 11 milyon nüfuslu Wuhan’da yaşayanların kentten izin almadan çıkabileceklerini açıkladı.

Bir Robin Hood daha
Muğla’nın Milas ilçesinde bir hayırsever, maddi durumu iyi olmayanların, marketin veresiye defterine yazdırdıkları yaklaşık 3 bin liralık borcunu ödedi.

Yardımlar sürüyor
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında, ilk etapta verilen 1000’er liralık destekten faydalanmamış ihtiyaç sahibi 2 milyon 300 bin haneye daha 1000’er lira nakdi destek verileceğini açıkladı.

İlk bağışçı
Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonu ve Türk Kızılay’ın yürütücülüğünde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı başlatılan “immün plazma” tedavisi için ilk gönüllü plazma bağışçısı, koronavirüsü yenen Dr. Kürşat Demir oldu.

Orduevleri de
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın talimatıyla, bazı orduevleri ve askeri misafirhaneler, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelenin kahramanları haline gelen sağlık çalışanlarına hizmet vermeye başladı.

Emsal karar
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, Kahramanmaraş’ta bir tüketicinin başvurusu üzerine, banka tarafından kredi masraflarını faizlendirmesinin yasal olmadığına ve bunun iade edilmesine hükmeden mahkemenin emsal niteliğinde karar verdiğini açıkladı.