Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Yaman’ın “Su Kemeri” sorunu
Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, 3 yıllık başkanlığı döneminde, ilçedeki SU KEMERİ restorasyon projesini hayata geçiremediğini kaydetti. İMO’nın Cumartesi günü Antakya’da gerçekleşen “Tarihi Eserler Çalıştayı”nda konuşan Yaman, ilçedeki tarihi SU KEMERİ ile ilgili olarak Bakanlıklar, Genel Müdürlük, Bölge Müdürlükleri ve Kurullarla yaklaşık 10-12 kez yazıştıklarını, hiçbir cevabi yazıda çözüm öngörülmediğini, “Şunu da yapın, şunu de ekleyin” türünden söylemlerle karşılaştıklarını kaydederek, “Tarihi su kemeri üstünden su geçiyor. Her an yıkılabilir, afet yaşanabilir. Ancak bir şey yapamıyoruz. Çözüm de göstermiyorlar. Sıkıntılıyız” açıklaması yaptı.

Kırıkhan’da kaza
2 yaşındaki çocuk öldü
Kırıkhan’da, geri giden bir minibüsün ezdiği 2 yaşların-daki çocuk hayatını kaybetti. Kazada Z.İ. adlı 2 yaşın-daki kız çocuğu, küçük yaşta bir çocuğun kullandığı öğrenilen minibüsün arka arkaya gidişi sırasında aracın altında kaldı ve hayatını kaybetti. Kazaya neden olan H.D. adlı küçük çocuk ile ailesi hakkında işlem başlatıldı.

Eczacılardan farklı etkinlik;
AÇIK HAVA ÇALIŞTAYI..
Hatay Eczacı Odası, yaklaşan “Eczacılık Günü” kutlamaları çerçevesinde farklı bir etkinlik düzenliyor. Bu kapsamda Antakya ve Defne’de bulunan eczacılar adına yarın sabah 09.00’dan başlamak üzere, akşam 17.00’ye kadar köprübaşı eski Arkeoloji Müzesi önünde “Smart Eczane Çalıştayı Açık Hava Çalışması” gerçekleştirilecek.
Yarın saat 17.00’den sonra da 19.00’a kadar olmak üzere, Antakya’daki KONAK Restaurant’ta Smart Eczane adına bir sunum gerçekleştirilecek. Konak Restaurant’ta 2 saat sürecek sunumda; Smart Eczane Projesi’ne genel bakış ve Hatay’da Smart Eczane uygulamaları, Smart Eczane uygulamasında Astım Koah hasta takipleri ve genel değerlendirmesi, DİSC kişilik testi ve interaktif uygulama yanı sıra Smart Eczane Türkiye genel değerlendirmesi yapılacak.
Yarınki bu etkinliğin konuşmacıları; Eczacı Odası Yönelicisi Ecz.Şekip Kirbeci ile Hatay Eczacı Odası Smart Eczane Proje Eğitmenleri, Eczacılar Seda Emre, Nilgün Yarar, Emrah Tümkaya, Gülsen Ertem, Yunus Yıldırım ve Gözde Yıldırım olacak.

İskenderun’da Siyaset-Basın Buluşması
BUGÜN…
İskenderun’da, AK Parti Milletvekili Orhan Karasayar ile İlçe Belediye Başkanı Seyfi Dingil, ilçede görevli basın mensuplarıyla bugün bir araya geliyor. Basınla kahvaltı ortamında buluşma, saat 09.00’da Hasan Baba Restaurant’ta.

Hatay’dan Suriye’ye
4 ayda; 18 MİLYON EKMEK
İnsani Yardım Vakfı, hayırseverler ve bağışçıları desteğiyle, 2014 yılının Ocak, Şubat, Mart ile Nisan aylarında Hatay’dan Suriye’ye 18 milyon ekmek gönderdi.
Aynı dönemde ilimizden 2044 TIR dolusu yardım malzemesi gönderildi. Hatay’dan sağlanan bu yardımlar, Halep ile İdlib başta olmak üzere, yörede savaş mağduru sivillere dağıtılıyor.

İmzalara devam
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Emek ve Aksaray Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde hak sahibi İsmail Alaçay ile ıslak imzalı sözleşme imzaladı. İmza töreninde Başkan Kimyeci’ye Başkan Yardımcısı Elçin Eryetli ve Kentsel Dönüşüm Müdürü Tüge Gündüz eşlik etti.

Vatandaşa iyi haber
Beyaz eşya ve elektrikli ev aletleriyle mobilyalara yönelik vergi indirimlerinin süresi 30 Eylül’e kadar uzatıldı. Buna göre, döner koltuk ve sandalyeler, yatak haline getirilebilen oturmaya mahsus mobilyalar, büro mobilyaları, mutfakta ve yatak odalarında kullanılan ahşap mobilyalarla plastik maddeden yapılan mobilyaların KDV’si 30 Eylül’e kadar yüzde 8 olacak.

(Visited 1 times, 1 visits today)