Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Yeni düzenleme
TBMM Genel Kurulu’nda, AK Parti Milletvekillerince hazırlanan Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Ticaret Borsaları
Tedbirleri konuştu
TOBB Ticaret Borsaları Konseyi, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında video konferans yoluyla toplandı. Toplantıda, gündemdeki konular ve ekonomide hayata geçirilen destekler ile tedbirler kapsamında gelinen noktaya ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu, ihtiyaç duyulan yeni adımlar istişare edildi.

Tahliye sürüyor
AFAD, yurt dışından getirilip karantinaya alınan vatandaşların kaldığı yurtlardan, 23 bin 50 kişinin tahliye edildiğini bildirdi.

Kızılay gönüllüleri
Maske paketliyor
Türk Kızılay, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında vatandaşlara ücretsiz dağıtılacak maskeler için tedarik, paketleme ve lojistik çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Sezaryen uyarısı
ABD’de, “Jama Network Open” Dergisinde yayımlanan araştırmada, sezaryen yöntemiyle dünyaya gelen kadınlarda “obezite ve tip 2 diyabet” riskinin daha yüksek olduğu bildirildi.

Erken uyuyun
Emisyonu azaltın
Uzmanlar, günde 2 saat erken uyumanın, Türkiye’de günlük 4 bin tondan fazla karbondioksit emisyonunu azaltacağını bildirdi.

Yeni Paket
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ekonomide yeni tedbirler kapsamında 15 maddelik teklif oluşturduklarını açıkladı. Muş, “Kısa çalışmadan herkes faydalanacak” dedi.

Yüzde 50 arttı
Son bir ayda e-ticarete başlamak isteyen KOBİ sayısı, 6 ayın ortalamasına kıyasla yüzde 50 artış gösterdi. Market, gıda, hızlı tüketim, temizlik, dezenfektan, kitap, oyuncak, küçük ev aletleri ve çocuk tekstili kategorilerinde e-ticaret sitelerinin satışları yüzde 200 arttı.

Önemli veri
17 Nisan Cuma: 14:30/Gelecek 12 AY İçin Enflasyon Tahmini/Nisan/Önceki: % 9.51

Bilimsel Yanıt
ABD’nin önde gelen eğitim kurumlarının başında yer alan Standford Üniversitesi’nde yapılan bilimsel araştırmaya göre, ormanların bölünmesi ve yok edilmesi, vahşi hayvanlardaki virüslerin ve diğer patojenlerin insana sıçrama olasılığını artırıyor.

AYM’ye taşınıyor
Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen ceza infaz düzenlemesi AYM’ye taşınıyor. Açıklama, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’tan geldi. Özkoç, “İnfaz düzenlemesini Anayasa Mahkemesine (AYM) götüreceğiz. Arkadaşlarımız hazırlıklara başladı” dedi.

Tahliyeler başladı
Resmi Gazete’de yayımlanan “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” gereği, cezaevlerinden tahliyeler başladı.

Düşüşe geçti!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüsle mücadele ile ilgili olarak, Türkiye’de 4. haftada vaka artış hızının düşüşe geçtiğini söyledi.

1 ay daha
Komuta kademesinin de katıldığı toplantıda, TSK’daki koronavirüs tedbirleri ile yeni alınacak önlemleri değerlendiren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Kasım 2019’da silah altına alınanların hizmet sürelerinin bir ay uzatılmasını planlıyoruz” dedi.

İddialara yalanlama
“Salda Gölü bizim kalbimiz, en değerli varlıklarımızdan bir tanesidir” ifadesini kullanan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Paylaşılan olumsuz görüntüler, Salda Gölü’nü koruma eksenli projemizi kesinlikle yansıtmamaktadır” dedi.

90 bin kişi
TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen infaz düzenlemesine ilişkin kanunun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından, cezaevindeki yaklaşık 90 bin kişinin tahliye edilmesi öngörülüyor.

Negatife döndü
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde konvelesan plazma tedavisi uygulanan 78 yaşındaki hastanın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) test sonucunun negatife döndüğü bildirildi.

‘Zincir’ uyarısı
Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF), sokağa çıkma yasağı gibi uygulamalarla, tedarik zincirinde bir kopukluğa meydan verilmemesi gerektiğini belirtti.

‘Yerli’ zamanı
Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle tohum ithalatında ortaya çıkan sorunların, yerli tohum üreticileri için bir şans olduğunu belirtti.

27 Nisan’a kadar
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce, iller arasındaki adres bildirimi tescil işlemleri 27 Nisan’a kadar durduruldu.

Sağlıkta Şiddet
MHP İstanbul Milletvekili Hayati Arkaz, sağlıkta şiddet düzenlemesiyle beraber daha önceki cezaların iki katına çıkarılacağını, sağlık çalışanlarına yönelik şiddette cezanın ertelenmeyeceğini belirtti.

Dayanışma zamanı
Adıyaman’ın Besni ilçesinde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı bulunan yaşlı kadının bahçesini jandarma ekipleri traktörle sürerek ekime hazır hale getirdi.

Bakanlıktan 81 İl’e
Tarım ve Orman Bakanlığı, hayvancılık ve gıda işletmeleri ile tüketicilerin Kovid-19’a karşı alması gereken tedbirlere ilişkin broşür ve afişler hazırlatarak 81 İl’e gönderdi.

Hukukçu görüşü
Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Avukat Prof. Dr. Talat Canpolat, koronavirüs salgını nedeniyle, rızası olmaksızın ücretsiz izne çıkarılmak istenen işçinin, bu talebi kabul etme zorunluluğu olmadığını söyledi.

Oruç tavsiyesi
Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Alan uzmanlarından alınan bilgilere göre sağlıklı bireylerin oruç tutmaları hastalığın (yeni tip koronavirüs) yayılması bakımından özel bir risk oluşturmamaktadır” denildi.

Vatandaşa çağrı
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, vatandaşlara, PTT çalışanlarının iş yükünü artıracak gereksiz siparişler vermemeleri çağrısında bulundu.

THY açıklaması
Türk Hava Yolları (THY) açıklamasında, “Yeni koronavirüs (Kovid-19) küresel salgını sebebiyle, tüm dış hat uçuşlarımız 20 Mayıs 2020 tarihine kadar durdurulmuştur” denildi.

Demir yollarında
‘insansız’ taşıma
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “28 Mart’tan itibaren demir yollarımızda yolcu taşıması kısıtlanınca tüm imkanları yük taşımacılığı için seferber ettik. Mümkün hatlardaki demir yollarımızı insan teması olmadan yük taşıması için kullanıyoruz” dedi.

Ankara gündemi
‘Özel Bankalar’
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, vatandaşların özel bankalarla yaşadıkları sıkıntıları bildiklerini belirterek, “Bu asla kabul edebileceğimiz bir şey değil. Bu konunun titizlikle üzerine gideceğimizin bilinmesini isteriz.” dedi.