Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Gazete dağıtımı
Hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta, gazete dağıtımının, gazete şirketlerinin vasıtasıyla evlere servis şeklinde yapılacağı bildirildi.

Hafta Sonu Pazarı
Cuma ve Pazartesi
Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca, yeni tip koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında uygulanacak sokağa çıkma yasağı nedeniyle, hafta sonu kurulacak pazarların Cuma ve Pazartesi gününe alındığını açıkladı.

Paylaşımlara takip
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Sosyal medyada son 31 günde, asılsız ve provokatif koronavirüs paylaşımları yapan, 5 bin 603 sosyal medya hesabı incelendi, 765 şüpheli şahıs tespit edildi, 303 şahıs yakalandı” bilgisi verildi.

İyileşiyoruz
Türkiye’de son 24 saatte Kovid-19 tedavisi tamamlanan 1415 kişi daha taburcu edilerek toplam sayı 7 bin 89’e ulaştı.

Bakanlık desteği
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Şu an itibariyle bize başvuran firma sayımız 232 bine ulaşmış durumda. Şu anda 2 milyon 700 bin çalışanımız için kısa çalışma ödeneği başvurusu almış durumdayız” dedi.

2 Milyar’a yaklaştı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” sloganıyla başlattığı ve 7 aylık maaşını bağışladığı kampanyaya yapılan toplam bağış adedi 613 bin 115’e (1,7 Milyar Lira) ulaştı.

Üyelik fırsatı
Hürriyet Emlak Başkan Yardımcısı Zeynep Tandoğan, “31 Mayıs’a kadar geçerli yeni kampanyamız, 15 binden fazla emlak ofisine ciddi bir tasarruf imkanı sunuyor, 2 ay ücretsiz üyelikle, sektöre 10 milyon liradan fazla tasarruf imkanı sağlıyoruz” dedi.

Korona sonrası!
Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı Genel Koordinatörü Burhanettin Duran, birçok ülkenin koronavirüs salgını sonrası yaşanacaklara hazırlık yaptığını belirterek, “Buna hazırlıklı olmak zorundayız” dedi.

Uzman uyarısı
Uzman Psikolog Gülüm Bacanak, “Sürekli birlikte vakit geçirmek yerine, evde herkesin kendisi için nefes alacağı bir alan ve kişisel rutinler oluşturması, eşler arasındaki saygı ilişkisine olumlu etki sağlayacaktır” dedi.

Ekmekte sıkıntı yok
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, “Herkes, ekmeklerini, geçen hafta sonu olduğu gibi bu hafta da tedarik edecek. Cuma günü fırın önlerinde yığılma yapılmasına gerek yok” dedi.

İnternet alışverişi
Ticaret Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında alınan tedbirler sonucu artan internet alışverişlerinde yaşanabilecek mağduriyetlere karşı vatandaşları uyardı.

Merkez Rezervleri
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, geçen hafta 634 milyon dolar azalarak 88 milyar 920 milyon dolara geriledi.

Yeni Dersin adı…
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile YÖK arasında imzalanan işbirliği protokolüyle, “Gönüllülük Çalışmaları”, üniversitelerde seçmeli ders olacak.

Devlet ödesin
CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, “Çiftçinin SGK primleri ertelenmesin. Çiftçinin sigorta primleri devlet tarafından ödensin. Ertelerseniz çiftçi önünde sonunda borçlarla karşılaşacak ve aslında büyük yıkımı o zaman görecek” diye konuştu.

Çatıdaki ‘enerji’
Türkiye’de çatı tipi güneş enerjisi santrali kurulumunda 4 bin 500 megavatlık ekono-mik potansiyel bulunurken, bunun yatırıma dönüşmesi halinde, yılda 300 milyon dolarlık gaz ithalatının önüne geçilebileceği hesaplanıyor.

Erteleme talebi
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Başkanı Emre Kartaloğlu, bu aydan başlayarak verilmesi gereken tüm beyan ve bildirimlerin sağlıklı günlere kadar ertelenmesini talep etti.

Konut Satışları
Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden derlenen bilgiye göre, yabancılara yılın ilk çeyreğinde en fazla konut satışı yapılan iller İstanbul, Antalya ve Ankara oldu.

Sağlıkta
KPSS İşlemleri
30 Nisan’a uzatıldı
Sağlık Bakanlığı tarafından, KPSS-2020/5 yerleştirme sonuçları ardından, hastanelerde ve sağlık kurumlarında çalışmaya hak kazananlar hakkında yeni duyuru yayımlandı. Bakanlık, daha önce 17 Nisan tarihine kadar KPSS-2020/5 personel alımı işlemleri ertelendiği şeklindeki açıklamasının ardından uygulanan sokağa çıkma yasağından dolayı, başvuruların
30 Nisan’a kadar yeniden ertelendiğini duyurdu.

Emeklilere uyarı
Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, emeklilerin, kredi kullanırken, taksitleri ödeyememeleri halinde maaşlarına el konulabileceğine dair muvafakat verebildiklerini belirterek, maaşlarının tümüne haciz konulmaması için muvafakat evrakını imzalamamaları gerektiğini bildirdi.

Yeni Dönem
Yaklaşık 90 bin hükümlünün tahliyesinin önünü açan infaz düzenlemesini içeren kanun, yeni reformları hayata geçirerek infaz hakimlerinin görev ve yetkilerini genişletecek.

Emsal karar
Yargıtay 20. Hukuk Dairesi, alt kattaki daireye su akıtmasına rağmen banyosunu ve balkonunu tamir ettirmeyen komşunun tazminat ödemesine ilişkin yerel mahkeme kararını onadı.

Minarelerden okunsun
Kayseri Barosu Başkanı Cavit Dursun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği dilekçeyle, 23 Nisan akşamı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. yılı olması nedeniyle, İstiklal Marşı’nın minarelerden okunmasını önerdi.

Bakkallarımız…
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Geçmişte olduğu gibi bakkallarımız ticari işletme olmasının yanı sıra mahallenin faizsiz bankası, güvenliği ve ışığıdır. Nakit parası olmayan, kredi kartlarını dolduran vatandaşlarımızın imdadına yine bakkal amcalarımız koşmaktadır.”

Vakıflara kaynak
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ek 2 periyodik pay göndereceğiz. Aktarılacak kaynak 352 milyon 880 bin 238 TL” dedi.

31 ilde denetim
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan 31 ilde dün saat 15.00-24.00 arasında polis ve jandarma uygulaması yapıldı.

% 27,5’i çocuk
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre, Türkiye’nin çocuk nüfusu, geçen yılsonu itibariyle 22 milyon 876 bin 798 olarak belirlendi. Çocuklar, ülke nüfusunun yüzde 27,5’ini oluşturdu.

Cezalar arttı
Cezaevlerinden yaklaşık 90 bin kişinin tahliye edilmesini sağlayan infaz düzenlemesine yönelik yasayla, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) dört maddesine kasten yaralama, tefecilik ve suç örgütü kurmada cezaları artıran yeni hükümler eklendi.

23 Nisan zamanı
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, vatandaşları, 23 Nisan akşamı saat 21.00’da evlerinden İstiklal Marşı’nı okumaya tekrar davet etti.

2-5 derece artacak
Türkiye genelinde hava sıcaklığının 2-5 derece artması ve mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

CHP’li gençlerden
Video Konferans
CHP Hatay İl Gençlik Kolları Başkan ve Yöneticileri, haftalık ile aylık olağan toplantılarını, koronavirüs salgınına karşı video konferans yöntemiyle yapıyor.
CHP Gençlik Kolları Yöneticisi Barış Birim, son toplantı ile ilgili şu bilgiyi verdi:
“Önceki gün akşam, Hatay İl Gençlik Kolları Yönetimi olarak, video konferans yöntemiyle olağan toplantımızı gerçekleştirdik. Toplantımızda genel gündemi değerlendirdikten sonra,Covid-19 salgının uzun süre devam etmesi halinde CHP Hatay Gençlik Kolları olarak neler yapılabileceği hakkında konuştuk.”

Ankara karar verdi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla, 59 ülkeden yaklaşık 25 bin vatandaşın yaklaşan Ramazan ayı ve bayramını evlerinde geçirebilmesi için büyük çaplı bir operasyon başlattıklarını duyurdu.

Turizm Haftası Kutlamasına Kovid 19 Engeli
Her yıl Nisan ayı ortasında kutlanan Turizm Haftası, bu yıl KOVİD 19 engeline takıldı. Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, 15-22 Nisan tarihlerinde kutlanan Turizm Haftası ile ilgili mesajında şunları kaydetti:
“Ülkemizde turizm bilincinin geliştirilmesi, iç turizmin canlandırılması ve halkın turizm hareketlerine katılımının sağlanması amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası’nda, bu yıl COVID-19 sebebiyle herhangi bir etkinlik yapılmamaktadır. Tarihi ve kültürel değerleri ile ülkemizin önemli turizm merkezlerinden birisi olan ilimizin doğal, tarihi ve kültürel değerlerini tanıtımı sosyal medya, yerel televizyon ve gazetelerde işlenecektir.
Turizm sektörümüz, her türlü etkene karşı aşırı duyarlıdır. Ülkemiz ve ilimiz için önem taşıyan bu sektör için herkesin duyarlılık, sorumluluk ve sağduyuyla, kendi yetkileri ya da olanakları çerçevesinde neler yapabileceği üzerinde düşünmesi ve faaliyetlerini buna göre gerçekleştirmesi, ülkemiz ve ilimiz turizmi açısından son derece önemlidir. Bu bağlamda, ilimiz turizmini hep birlikte en kısa zamanda en ileri hedeflere taşıyabilmemiz dileğiyle, Turizm Haftası’nı kutlarız.”