Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Personel alımı
İçişleri Bakanlığı, Avukat, Mühendis, İstatistikçi, Ekonomici, Grafiker ve Programcı istihdam edecek. Başvurular, 11 – 15 Mayıs 2020 tarihleri arasında internet üzerinden yapılabilecek.

Düğün alışverişleri
Online mecralarda
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle düğünlerin ertelenmesine karşın, çiftler, mobilya ve züccaciye ürünleri gibi düğün alışverişlerini online platformlardan sürdürüyor.

Borçlar silinmeli
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle çiftçilerin zarar görmemesi için sulama birliklerine olan borçlarının silinmesini önerdi.

Enflasyon Raporu
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2020’nin ikinci Enflasyon Raporu’nu 30 Nisan 2020 tarihinde açıklayacak.

Kesin bilgi yok
TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, Kovid-19 virüsünün mutasyona uğrayarak insandan hayvana ve hayvanlardan tekrar insana bulaştığı yönündeki iddiaların hiçbir bilimsel veriye dayanmadığını bildirdi.

23,801 vatandaş
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 76 ildeki yurtlarda 23 bin 801 vatandaşın karantinada olduğunu, 32 bin 668 vatandaşın ise evlerine uğurlandığını açıkladı.

Kumanya ile açtılar
İçişleri Bakanlığı’nın, Hatay dahil 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta uyguladığı sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle yol kontrolü yapan polisler, ilk iftarlarını görevleri başında kumanya ile açtı.

İş’e devam desteği
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: “İşletmelerimize sunduğumuz KGF kefaletli İş’e devam Desteği kapsamında da başvurular 143 bin 769’a ulaştı.”

Üretim hız kesmiyor
Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Çukurova’da, yeni tip koronvirüsün tarımsal üretimi olumsuz etkilemesine izin verilmeden, tarlalarda çalışmalar devam ediyor. Ülkenin en erken soğan hasadı yapılan ovada, bu yıl 40 bin dekar alanda 160 bin ton verim bekleniyor.

Önemli veri
24 Nisan Cuma: 10:00/Kapasite Kullanım Oranı/Nisan/Gerçekleşen: % 61.6/Önceki: % 75.3

Değişiyoruz
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, Kovid-19 salgını nedeniyle, insanların artık riski azaltmak için markete gitmeden önce ihtiyaç listesi hazırladığını, pek çok kişinin de internet üzerinden alışveriş yaptığını belirtti.

Haftanın kazananı
Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 0,59, altının gram satış fiyatı yüzde 2,17, dolar/TL yüzde 0,59 değer kazanırken, avro/TL yüzde 0,01 değer kaybetti.

MB Rezervleri
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, geçen hafta 1 milyar 9 milyon dolar azalarak 87 milyar 911 milyon dolara geriledi.

Döviz hesapları
Yurt içi yerleşiklerin döviz hesabında bir önceki hafta başlayan artış geçtiğimiz hafta da devam etti ve 195 milyar 566 milyon dolara çıktı. Geçtiğimiz hafta euro hesapların dolar karşılığı 2 milyar dolar azalırken; kıymetli maden depo hesaplarındaki 2,1 milyar dolarlık artış dikkat çekti.

KOBİ’lere destek
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “KOBİ’lerin e-ticaretin imkanlarından en etkin şekilde faydalanmaları için ‘E-Ticaret olarak KOBİ’lerin Yanındayız’ kampanyasını başlattık” dedi.

Esnafın talebi
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, koranavirüs sebebiyle 65 yaş ve üstünde işyeri bulunan esnaf ve sanatkarların kısa sürede olsa işyerlerini açmalarına izin verilmesi gerektiğini belirtti.

60 binin üzerinde
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bugüne kadar 60 binin üzerinde Türk vatandaşının Türkiye’ye getirildiğini söyledi.

Antalya adresi
Spor Turizmi Birliği Derneği Başkanı Recep Şamil Yaşacan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında ara verilen Süper Lig’in Antalya’da tamamlanabileceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu’ndan
‘sosyal devlet’ vurgusu
İnsanların oturup yeniden düşünmesini de gerektiren bir sürecin yaşandığını aktaran CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu virüsün, bize gösterdiği bir ‘sosyal devlet’ gerçeği var. Yani insan odaklı, insanı yücelten, kucaklayan bir devlet” vurgusunda bulundu.

MEB, Youtube’da!
Milli Eğitim Bakanlığı, müzik öğretmenlerinin evlerinde eş zamanlı orkestra oluşturarak; Türk Sanat, Halk, Pop, Rock, Tasavvuf Müzik türlerinde eserler icra ettiği bir Youtube kanalı açtı.

Oruç uyarısı
Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Altay, şeker hastalığına bağlı bazı olumsuz ve hayatı tehdit edici durumların ortaya çıkabildiğini belirterek, yüksek risk grubunda bulunan diyabet hastalarına orucu önermediklerini söyledi.

Pandemi sonrası
Yeni dünya düzeni
Yeditepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Barış Gençer Baykan: “Kovid-19 pandemisi sonrası çoğu iktisadi ve siyasi analizin ve modelin değişmesi ve güncellenmesi gerekecek.”

Fırıncılara teşekkür
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kovid-19 tedbirlerine uyan fırıncılara, “Salgınla mücadelede sokağa çıkmanın sınırlandırıldığı günlerde yaptıkları hizmetlere ve Ramazan ayında belirtilen kurallara riayet eden tüm fırıncılarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Kentsel dönüşüm
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hızlı, yerinde dönüşüm ve gönüllülük esasıyla, her yıl 300 bin olmak üzere, 5 yılda 1 milyon 500 bin konutu dönüştürerek ülkeyi depremlere hazır hale getireceklerini bildirdi.

AVM’ler için tarih
11 Mayıs sonrası…
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş: “Bilim Kurulumuz onay verirse, perakendeciler de talepte bulunursa 11 Mayıs’tan itibaren AVM’lerin kademeli olarak açılabileceğini söylüyoruz.”

En etkili maske
ABD’de yürütülen bir araştırma, evde maske yapılması durumunda yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı en etkili koruma sağlayan kumaşların pamuk, ipek ve şifon olduğunu gösterdi.

Turizmcinin talebi
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, 2021 turizm sezonuna biraz olsun rahat ulaşabilmek için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan iç turizmi hareketlendirecek destekler beklediklerini bildirdi.