Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Dörtyol’da Çatışma
1 Asker, 1 korucu hafif yaralı…
İlimiz Dörtyol kırsalında bölücü terör örgütüne yönelik gerçekleşen operasyonda 1 asker ile 1 korucu hafif yaralandı. Planlı operasyonda yaralanan asker ile korucu ambulansla hastaneye kaldırıldı. Yaralı asker ile korucunun sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Antakya Meclisi bugün toplanıyor
Antakya Belediye Meclisi, Mayıs ayı olağan toplantısını bugün yapıyor. Bugün saat 16.00’da başlayacak olan Meclis gündeminde; İhtisas komisyonlarına üye seçimi, 2016 mali yılı kesin hesabının görüşülmesi, sosyal denge tazminatı sözleşmesi yapmak üzere Belediye Başkanı’na yetki verilmesi, öğrencilere beceri eğitimi, staj ve tamamlayıcı eğitim yaptırılmasının görüşülmesi, Antakya ilçe ve mahalle sınırlarının belirlenmesinin görüşülmesi, Antakya Belediyesi’ne ait gayrimenkulün Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Hatay İl Müdürlüğü’ne tahsis edilmesinin görüşülmesi, imar tadil teklifleri ve komisyon raporu bulunuyor.

Seldiren’de Orman Yangını
Samandağ-Seldiren ormanlık alanında yangın çıktı, 5 hektar kızılçam zarar gördü.
Orman yangını 4 saatte söndürülebildi.

Çalıştay Eserleri Sergisi bugün
2. Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayı, Samandağ ve Antakya’daki etkinliklerle devam ediyor. Ressam Ali Taş yönetiminde, Ressam-Şair Fatma Elvan Öztürk, Uluslararası Aktivist Sanatçıları Birliği Başkanı Ümit Yaşar Işıkhan, Şair-Yazar Sabahattin Yalkın ve Şair Nevruz Uğur’un katılımı ile Antakya’da yapılan söyleşi, kitap imza günü ve müzik dinletisi ilgiyle karşılandı. 2. Uluslararası Orontes Çağdaş Sanat Festivali ve Çalıştayı’na katılan sanatçıların yaptıkları eserler, bugün Saat 17.00’de Samandağ Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşacak.

CHP Kurultayı öne alındı
CHP, Olağan Genel Kurultayı’nı öne aldı. Dün toplanan CHP’de, Kurultay’ın Kasım ayında yapılması kararlaştırıldı.

Eczacıların etkinliği bugün
Açık Hava Çalıştayı
Hatay Eczacı Odası, yaklaşan “Eczacılık Günü” kutlamaları çerçevesinde farklı bir etkinlik düzenliyor. Antakya ve Defneli eczacılar adına, bugün sabah 09.00’dan başlamak üzere akşam 17.00’ye kadar köprübaşı eski Arkeoloji Müzesi önünde “Smart Eczane Çalıştayı Açık Hava Çalışması” gerçekleştirilecek.
Bugün saat 17.00’den sonra da 19.00’a kadar olmak üzere, Antakya’daki KONAK Restaurant’ta Smart Eczane adına bir sunum gerçekleştirilecek. Konak Restaurant’ta 2 saat sürecek sunumda; Smart Eczane Projesi’ne genel bakış ve Hatay’da Smart Eczane uygulamaları, Smart Eczane uygulamasında Astım Koah hasta takipleri ve genel değerlendirmesi, DİSC kişilik testi ve interaktif uygulama yanı sıra Smart Eczane Türkiye genel değerlendirmesi yapılacak.
Bugünkü etkinliğin konuşmacıları; Eczacı Odası Yönelicisi Ecz.Şekip Kirbeci ile Hatay Eczacı Odası Smart Eczane Proje Eğitmenleri, Eczacılar Seda Emre, Nilgün Yarar, Emrah Tümkaya, Gülsen Ertem, Yunus Yıldırım ve Gözde Yıldırım olacak.

Sorunlar azalıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), içmesuyu problemlerini çözüme kavuşturma adına başlatılan seferberlik ile sorunların en aza indirgendiğini duyurdu.

19.Hasta ve Çalışan Güvenliği Sempozyumu Hatay’da:
13 MAYIS’TA…
Hatay MKÜ Araştırma Hastanesi ile Hatay İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle “19.Hasta ve Çalışan Güvenliği Sempozyumu” düzenleniyor.
Etkinlik, 13 Mayıs Cumartesi günü MKÜ Atatürk Konferans Salonu’nda yapılıyor. MKÜ- İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenecek olan Sempozyum konuları ise şöyle sıralanıyor:
-Sağlıkta Kalite Standartları Perspektifinden Hasta ve Çalışan Güvenliği
-Kalite göstergeleri ile Hasta Güvenliği Yönetimi
– Sağlıklı Çalışma Yaşamı ve Risk Yönetimi,
– Cerrahi Süreçlerde Hasta Güvenliği
– Sağlık Hizmetlerinde Bilgi Güvenliği ve Mahremiyeti
– Sağlık Hizmeti İlişkili Enfeksiyonların Kontrolü
– Hemşirelik Hizmetlerinde Hasta Bakımı ve Bası Ülserleri
– Radyasyonun Etkileri ve Radyasyondan Koruma
– İlaç Güvenliği

Defne Hastanesi Resim Yarışması
Katılım Cuma’ya Kadar
İlimizdeki özel yataklı tedavi kurumlarından Defne Hastanesi’nin kültür ve sanat ekinlikleri bu yıl da sürüyor.
Defne Hastanesi, bu yıl 9.sunu düzenlediği “Resim Yarışması” için son katılımın 5 Mayıs olduğunu duyurdu.
Defne Hastanesi’nden edinilen bilgiye göre, “Doğa Senin Ellerinde” konulu resim yarışmasına serbest teknik stilinde katılınabileceği kaydedilirken, ödül tutarları da şöyle belirlendi:
İLKOKUL: 1.ye 750 TL, 2.ye 500 TL, 3.ye 300 TL
ORTAOKUL: 1.ye: 800 TL, 2.ye 600 TL, 3.ye 400 TL

“Türkçülük Günü”
Kutlama Yarın MKÜ’de
Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu tarafından Mustafa Kemal Üniversitesi’nde “Türkçülük Günü” kutlaması yapılıyor.
Yarın saat 16:30’da, Tayfur Sökmen Kampüsü amfi tiyatro alanında düzenlenecek olan “3 Mayıs Türkçülük Günü Kutlamaları” konulu etkinliğin herkese açık olduğu duyuruldu.
Coğrafi İşaret uyarısı
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ankara Ticaret Odası’nda (ATO) düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, yöresel ürünlere sahip çıkmak için coğrafi işaret almak gerektiğini söyledi.

TBMM’de görüşmeler hafta boyu…
Borçlara Yapılandırma
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), bugünden itibaren, kamuya yönelik borçların yeniden yapılandırılmasıyla ilgili yasal düzenleme için yoğun bir çalışma temposuna girecek. Meclis’in hafta boyunca sürdüreceği çalışmaları ardından çıkması beklenen yasalarla; Faizler silinecek, peşine indirim ve 36 ay taksit imkanıyla borçlar kolayca ödenecek.
Bugünden itibaren TBMM’de yapılacak görüşmeler neticesinde 73 milyar liralık yapılandırma tasarısının çıkması bekleniyor. Meclis’te üç günde çıkması beklenen yasalar, yaklaşık 9 milyon kişinin kamuya olan borçlarını kolayca kapatmasına imkan sağlamayı amaçlıyor.
Düzenleme ile beraber 19 Ağustos 2016’da yürürlüğe giren yapılandırma kanunu kapsamına giren alacak türleri ve alacaklı idareler esas alınarak, bu idarelerin 31 Mart 2017’ye kadar olan kesinleşmiş alacakları yapılandırılıyor.

“Guguk Kuşu” filmi gösterimi
Perşembe Günü
Hatay MKÜ’de hafta içinde “Guguk Kuşu” film gösterimi yapılıyor.
MKÜ Sinema Topluluğu tarafından yapılan duyuruda, “Guguk Kuşu” film gösteriminin 4 Mayıs Perşembe günü 14:00-16:30 saatleri arasında Atatürk Konferans Salonu Amfi II’de gerçekleştirilmesi düşünülüyor.

Öğretmenlerde il içi atamaları:
Başvuru 22-26 Mayıs’ta
Öğretmenlerde İl içi isteğe bağlı yer değiştirmelerle ilgili süreç bu ayın sonunda başlıyor. Zorunlu çalışma yükümlülüğü olmayan, zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlayan, zorunlu çalışma yükümlüsü olanlar veya bu yükümlülükten muaf tutulan öğretmenler ile sağlık ve eş durumu mazereti sebebiyle zorunlu çalışma yükümlülüğü ertelenecek öğretmenlerden ’30 Eylül 2017′ tarihi itibariyle bulundukları eğitim kurumunda en az 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, il içinde yer değiştirme isteğinde bulunabilecek
Öğretmenler, il içi yer değişikliği başvurularında en çok 40 eğitim kurumu tercih edebilecekler.
İl içi yer değişikliğine başvuracak öğretmenlerin hizmet puanlarının, 26 Mayıs 2017 tarihi dikkate alınarak belirleneceği kaydedildi.
Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden, 30 Eylül 2017 tarihi itibariyle zorunlu çalışma yükümlüğünü tamamlayacak olanlar, istemeleri halinde il içinde 1, 2 ve 3’üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarına yer değişikliği isteğinde bulunabilecek.
İl içi yer değiştirme başvuruları 22-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında yapılabilecek. Öğretmenlerle ilgili il içi atama istekleri Valiliklerce 6 Haziran 2017 tarihine kadar sonuçlandırılacak ve ataması yapılanların ilişik kesme işlemleri de 12 Haziran 2017 tarihinden itibaren başlatılacak.

(Visited 1 times, 1 visits today)