Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

İşletmelere destek
Ticaret Bakanlığı, “e-Ticaret Olarak KOBİ’lerin Yanındayız Kampanyası” ile beraber, pazarlama sıkıntısı çeken küçük işletmelere çözüm getirmeyi amaçlıyor.

Güvenli liman
Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün neden olduğu belirsizlikler, güvenli liman olarak bilinen altına talebi artırırken, 2020’nin ilk çeyreğinde altın bazlı yatırım fonlarına son 4 yılın en güçlü fon girişi yaşandı.

Ek süre
Yarım kalan ve tamamlanamayan yatırımlardan, teşvik belgeleri 11 Mart 2020’den önce düzenlenen ve bu tarih itibarıyla süresi devam edenlere, talep halinde 1 yıla kadar ilave bitirme süresi verilebilecek.

Sosyal mesafe
İsfanbul AVM Yönetim Direktörü Kemal Baştürk, “AVM girişlerinde 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralı uygulanacak” dedi.

Yüzde 9,6 azaldı
Türkiye’nin enerji ithalatı faturası, Ocak-Mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,6 azalarak 9 milyar 980 milyon dolar oldu.

Ro-Ro seferleri
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni tip koronavirüs tedbirleri nedeniyle ihracat sevkiyatlarının olumsuz etkilenmemesi için, bazı Ro-Ro seferlerinde tır şoförlerinin tam izolasyonla gemiye binmesine izin verileceğini bildirdi.

Çiftçiye eğitim
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, çiftçilere eğitim verilmesi amacıyla hayata geçirdiği Uzaktan Eğitim Sistemi’nde, bazı derslerin interaktif yapılması ve çiftçinin sorularına doğrudan yanıt verilmesi sağlanacak.

Jeotermal enerjide
Tarıma ısıtma desteği
Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, Türkiye’de yaklaşık 4000 dekarlık alanda jeotermal ısıtma yapıldığını, bu alanı 4-5 katına çıkararak tarımdaki maliyetleri düşürmeyi hedeflediklerini bildirdi.

TFF Sağlık Kurulu
Kovid-19 salgını nedeniyle 1 Mayıs 2020 tarihinde “Futbola Dönüş Öneri Protokolü”nün ilk kısmını açıklayan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Sağlık Kurulu, liglere başlama tarihinin belli olmasıyla kalan bölümü de yayımladı.

23. Uçan Süpürge
23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin açılışı, video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Festival, 14 Mayıs’a kadar devam edecek. Festival kapsamındaki filmler, vakfın internet sitesi üzerinden, diğer etkinlikler ise internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek.

Okullar açılır mı?
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılma sürecine ilişkin olarak, “Haziran ayında bir çalışma olursa bu zorunluluk taşımaz. ‘Herkes gelecektir, devam alınacaktır’ şeklinde yapmayız bunu. Toplumun yumuşak bir geçişe ihtiyacı var” dedi.

Kurallar net
İçişleri Bakanlığı’nca yayımlanan genelgeye göre; berber, kuaför ve güzellik salonlarında çalışanlar maske kullanacak, müşteriler ise işleme göre maskeyi çıkarabilecek. Bu işyerleri, aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edemeyecek.

Şubat’ta azaldı
Türkiye’de işsizlik oranı, Şubat’ta, geçen yılın aynı ayına göre 1,1 puan azalışla yüzde 13,6 oldu. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 502 bin kişi azalarak 4 milyon 228 bin kişi olarak kaydedildi.

7 milyon öğrenciye
Ve 5,5 milyon veliye
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele sürecinde sadece 1,5 ayda 7 milyon öğrenci ve 5,5 milyon veliye rehberlik hizmeti verdiklerini bildirdi.

Korona: Son tablo
Türkiye’de toplam vaka sayısı 138 bin 657, can kaybı 3 bin 786, iyileşen hasta sayısı 92 bin 691 oldu.

Marka tercihimiz
Bu yılın ilk dört aylık dönemi sonunda Türkiye’de en fazla otomobil satışı gerçekleştiren marka, 18 bin 778 adetle Renault, en fazla hafif ticari araç satan marka da 10 bin 444 adetle Ford oldu.

Türkiye’ye getirildi
Kuveyt’teki 253 Türk vatandaşı ile Cezayir’deki 9’u yabancı uyruklu 101 işçi, yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında Türkiye’ye getirildi.

TFF’den açıklama
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Kovid-19 sürecinde futbol paydaşlarının tümünün sağlığı düşünülerek sezonun tamamlanmasının amaçlandığını duyurdu.

Normalleşme başladı
Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan berber, kuaför, güzellik salonu, alışveriş merkezleri ile giyim eşyası, ayakkabı, çanta, zücaciye gibi ürünlerin satıldığı işletmeler kontrollü şekilde faaliyete geçmeye başladı.

Esnafın talebi
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sosyal mesafe kurallarına uymak ve gerekli tedbirleri almak kaydıyla, yaz sezonunda düğünler için esneklik getirilmesi gerektiğini söyledi.

Teşekkür etti
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle bir süredir evlerinde kalan, ancak bugün dört saatliğine dışarı çıkma imkanı bulan 65 yaş üstü vatandaşlara sabırları için teşekkürlerini sundu.

13 bin 716 kişiye
İçişleri Bakanlığı, 8-10 Mayıs’ta kısıtlama kararına uymayan toplam 13 bin 716 kişiye adli ya da idari işlem uygulandığını bildirdi.

Umreye gidemeyenler
Kovid-19 nedeniyle umreye gidemeyenlerin ücret iadeleri için başvuru ekranı açıldı. Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün “https://hacumre.diyanet.gov.tr” adresi üzerinden, “Umre Para İadesi Talep Ekranı”na T.C. kimlik numarası girilerek başvuru yapılabilecek.

Salda’da yeniden!
Salda Gölü yakınında, çevre düzenlemesi yapan yüklenici firmanın usulsüz çalışmayla alandan taşıdığı malzeme, bilim insanlarının kontrolünde el işçiliğiyle yapılan hassas çalışmayla eski yerine bırakıldı.

356 AVM!
Kovid-19 salgını nedeniyle market, eczane ve hijyen ürünleri satan firmalar dışında, hizmetlerini durduran 356 alışveriş merkezi, dünden itibaren müşteri ağırlamaya başladı.

Araştırma sonucu
Araştırma Şirketi GfK analizine göre, her 2 kişiden biri, Kovid-19 salgını sona erdiğinde, AVM içindeki mağazalar yerine cadde üzerindeki mağazalardan alışveriş yapacak.

Otomotiv üretimi
OSD verilerine göre, yılın ilk dört ayında toplam otomotiv üretimi, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28 azalarak 352 bin 309 adet, otomobil üretimi ise yüzde 24 azalarak 244 bin 869 adet oldu.

Anneler Günü
Koronavirüs tedbirleri kapsamında yaklaşık 40 gündür kapalı olan çiçekçilerin yüzü, Anneler Günü’nde güldü.

Akşener’den çağrı
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanan krizden nasıl çıkılacağını görüşmek üzere siyasi parti genel başkanlarını ortak aklı işletmek için “memleket masası” etrafında toplanmaya çağırdı.