Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Vali Vekili Orhan Mardinli
Ağabeyi vefat eden Vali Erdal Ata 3 gün izne ayrıldı.
Vali Ata’nın, cenaze töreni ve başsağlığı kabulü için memleketi Sivas’a gittiği ve yarın akşam saatlerinde Hatay’a döneceği öğrenildi. Bu arada Hatay Valiliği’ne de Vali Yrd. Orhan Mardinli’nin vekalet ettiği duyuruldu.

Defne Koleji Etkinliği Müzik Yarışması
24 Mayıs’ta
Antakya Defne Koleji, ortaokul ile lise öğrencileri arasında müzik yarışması düzenliyor. Yarışma ön elemeleri, 22-23 Mayıs, finali ise 24 Mayıs’ta yapılıyor. Jüri üyeliğini; Sezgin Suna, Sinan Seyfittinoğlu, Tunga Çakıcı ile Natalia Soğuksu’nun üstleneceği belirtilen yarışmaya katılım için başvuruların 8 Mayıs Pazartesi gününe kadar yapılabileceği duyuruldu. Ortaokul ile lise öğrencilerine açık iki kategoride ayrı ayrı değerlendirileceği kaydedilen yarışmada ilk 3’e girenlere 1000 TL, 750 TL ve 500 TL para ödülü verileceği duyuruldu.

Yapı-İnşaat Gayrimenkul Fuarı: Açılış Bugün
Hatay’da ilk kez düzenlenen 1. Hatay Yapı İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı bugün açılıyor. Çevre yolu üzeri Otogar yanındaki alanda oluşturulan Fuar’ın açılışı bugün saat 13.30’da. Fuar, 3-7 Mayıs tarihleri arasında, 5 gün boyunca, sabah 10: 00 ve akşam 22: 00 saatleri arasında gezilebilecek.Fuar organizasyonu tarafından yapılan açıklamada, firmaların bu Fuar’a katılarak sektörel bilgi akışından faydalanabileceklerine dikkat çekilirken, Hatay’ın 15 ilçesinden yoğun sektörel katılımların olması yanı sıra, iç pazarda üretici ve tüketiciyi bir araya getirerek sektöre hareket ve canlılık kazandırmasının beklendiği kaydedildi.

Ayhan Kara Vakfı , “1.Bahar Şenlikleri” ev sahibi
21 MAYIS’TA
Samandağlı genç işadamı, kültür-sanat dostu Ayhan Kara, adını taşıyan Vakıf ile bu ayın sonuna doğru Samandağ’da gerçekleşecek 1.Bahar Şenlikleri’nde çok önemli bir sergi açılışına ev sahipliği yapıyor. Samandağ Atatürk Anadolu Lisesi 1. Bahar Şenlikleri Heykel Sergisi, 21 Mayıs Pazar günü Mağaracık Ayhan Kara Vakıf merkezinde açılacak. Sergi, 21 – 31 Mayıs tarihleri arasında ziyaretçilere açık tutulacak.

YAMAN’DAN TEŞEKKÜR
Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Harbiye Atatürk Hidro Parkı’nın yeniden hizmete açılışı nedeniyle gerçekleştirilen Bahar ve Emek Şenliği’ne katılanlara teşekkür etti.
16 Nisan’da gerçekleşen referandumda Defne’nin aldığı rekor oy adına gururlu olduklarına da değinen Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, “Dünyanın her tarafından Defne adına tebrik mesajları ve telefonları alıyorum. Bu inanılmaz bir gurur. Açık ve net söyleyebilirim ki, hayatım boyunca yaşadığım en önemli, en gurur verici şeydi. Sizler, Türkiye’nin aydınlık yarınları için inanılmaz güçlü bir meşale oldunuz. Türkiye rekorunu kırdınız. Bu, herkese nasip olunacak bir onur değil. Tekrar tekrar hepinizi yürekten tebrik ediyor, önünüzde saygıyla eğiliyorum” dedi.

Polisten, trafiği göz ardı eden önlemler…
SÜRÜCÜLER MAĞDUR EDİLDİ
Hatay Polisi, önceki günkü 1 Mayıs kutlamalarında aldığı güvenlik önlemleri ile tam not almasına aldı da, trafiği göz ardı eden kısmı ise eleştirildi.
Hatay Emniyeti, Pazartesi günü öğle saatlerinden itibaren, eski Maksim Gazinosu önünden olmak üzere Harbiye yönüne doğru olan kısmı çift şeritli olmak üzere motorlu araç trafiğine kapatırken, geçişler ise Yeloğlu Köprüsü üzerinden verildi. Uygulama, bu yönü kullanan sürücüleri zor durumda bıraktı. Yüzlerce sürücü gün boyu sıkıntı çekti. Kent halkı, polisin, Sümerler’e giden Harbiye Caddesi’nin bir bölümünü kapatıp diğer kısmından geçiş verebileceğine savunarak, “Böyle bir uygulama sıkıntıyı minimize ederdi. Binlerce sürücü ızırap çekti, sinir krizleri geçirdi” yorumları yapıyor.

38 Alkollü ehliyetine el konuldu
Trafik ekiplerinin kontrolleri sırasında alkollü araç kullandıkları belirlenen 38 sürücünün ehliyetlerine geçici süreyle el konuldu. Edinilen bilgiye göre, 24-30 Nisan tarihleri arasında ilimiz genelindeki kontroller sırasında 38 araç sürücüsünün ehliyetlerine 6’şar ay süreyle el konuldu, ayrıca yüksek miktarda para cezaları düzenlendi.

Sarıseki İpek Çalıştayı
İskenderun’un mahallelerinden Sarıseki’de üretilen ipeklerin tanıtımı amacıyla bir çalıştay düzenlendi. Bu konudaki açıklamada, “5 Mayıs Cuma günü Antakya Ottoman Palace Oteli’nde Hatay Sarıseki İpek Turizm Çalıştayı yapılıyor” denildi.

N.Özkan İ.O. kantini kiralanıyor
İHALE BUGÜN
Antakya Nizamettin Özkan İlkokulu kantini ihale ile kiralanıyor. Nizamettin Özkan İlkokulu kantini kiralama ihalesi bugün saat 09.45’te Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılıyor. 1736 öğrencinin öğrenim görmekte olduğu Nizamettin Özkan İlkokulu kantini yıllık kirası için 50.000 TL isteniyor.

Öğretmen Atama Takvimi
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü, öğretmenlere yönelik mazeret ya da normal il içi atama istekleri sürecinin bu ayın sonunda işleyeceğini duyurdu. Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü duyurusuna göre, il içi yer değiştirme başvuruları 22-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında alınacak, atamalar 6 Haziran 2017 tarihine kadar sonuçlandırılacak ve ataması yapılanların ilişik kesme işlemleri de 12 Haziran 2017 tarihinden itibaren başlatılacak.

Öğretmen Mansuroğlu’nun acılı günü:
Babası Vefat Etti
Defne ilçesi Balıklıdere Mahallesi Ortaokulu’nda görevli Öğretmen Onur Mansuroğlu, baba acısı yaşadı. Balıklıdere Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Onur Mansuroğlu’nun vefat eden babasının cenazesi dün saat 11.00’de ilçeye bağlı Samankaya Mahallesi’nde toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Kurumlarda süre bitti
24 Nisan günü sonuna kadar verilmesi gereken ‘muhtasar beyannameler, damga vergisi beyannameleri ve katma değer vergisi’ beyannamelerinin verilme süreleri 26 Nisan Çarşamba günü sonuna kadar uzatılıp, bu süre de geçtiğimiz hafta sonunda tamamlanırken, 25 Nisan günü sonuna kadar verilmesi gereken kurumlar vergisi beyannamelerinin verilme süreleri de dün sona erdi. Böylelikle, mükelleflere sağlanan ek süreler tamamlanmış oldu.

KPSS Deneme Sınavı
Data Akademi, “memurlar.net” üyelerine özel olarak KPSS deneme sınavı hazırladı. 2017 yılında yapılacak KPSS başvuruları, 13-23 Mart tarihleri arasında alındı. Alan Bilgisi ve ÖABT başvuruları ise 27-31 Mart tarihleri arasında alındı. KPSS Genel Kültür Genel Yetenek oturumu 21 Mayıs’ta, Alan Bilgisi oturumları ise 27 ve 28 Mayıs tarihlerinde yapılacak.,,

HTO etkinliği Konferans
BUGÜN…
Hatay Tabipler Odası’nda, “Tıp 2 Diyabet Tedavisinde Metabolik Cerrahi Etkinliği” konulu bir sunum var. Sunumu, Antakyalı Hekim Opr. Dr. Ahmet Özdemir yapacak. Doktorlara ve halka açık olduğu belirtilen etkinlik bugün saat 18.00’de Tabip Odası’nda yapılıyor.

HGC’den Başsağlığı Mesajı
Hatay Gazeteciler Cemiyeti, bir mesajla, Vali Erdal Ata’nın ağabeyinin ölümünden duyulan üzüntüyü diye getirdi.
HGC Başkanı Ahmet Yetişen, mesajında, “Hatay Valisi Erdal Ata’nın ağabeyi Abdullah Ata vefat etti. Merhuma Tanrı’dan rahmet, Sayın Valimiz ve ATA Ailesi’ne başsağlığı dileriz” dedi.

Önal Vefat Etti
Uzun yıllar Büyük Antakya Oteli’nde teknik servis müdürü olarak görev yapan Abdullah Önal vefat etti. Önal’ın dün sabah saatlerinde hayatını kaybettiği öğrenildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Toplum Gönüllüleri mesajı, LYS-YGS adaylarına…
HAZIRLIK YARDIMCI KİTAP İSTEYENLERE
Ali Nurlu’nun başkanı olduğu Hatay Toplum Gönülleleri Derneği, LYS ile YGS sınavı öncesinde, sahip olduğu hazırlık ve yardımcı kitapları ihtiyaç sahibi adaylara aktarmak istiyor.
Dernek Başkanı Ali Nurlu, bu konudaki mesajında şunları söyledi:
“LYS-YGS sınavına hazırlanan öğrencilerimiz için, elimizde, 9-10-11-12. sınıf ve LYS ve YGS sınavına hazırlık yardımcı kitaplar ve soru bankaları mevcuttur. İhtiyacı olanlar Dernek merkezimize gelip bu kitaplardan kendilerine uygun olanları seçebilirler. (İrtibat Telefonu-0532-467 6550)”

Liselerde Öğrenci Kontenjanları
Ortaöğretimde öğlenci kontenjan giriş takvimi belli oldu. Yönetmeliğin kontenjan belirleme ile ilgili 25. Maddesi hükümleri doğrultusunda e-Okul Sistemi üzerinde uygulama şöyle:
– 08-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında okul müdürlüklerince okullarına ait kontenjan bilgilerinin girişleri,
– 15-18 Mayıs 2017 tarihleri arasında kontenjan bilgilerinin İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından kontrol ve onayları,
– 22 Mayıs-02 Haziran 2017 tarihleri arasında kontenjan bilgilerinin İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından kontrol ve onayları,
– 05-09 Haziran 2017 tarihleri arasında kontenjan bilgilerinin Bakanlık birimleri tarafından kontrolü yapılacak.

Usta öğreticilere kadro yok…
Milli Eğitim Bakanlığı, bazı basın yayın ya da sosyal medyada usta öğreticilerin kadroya alınacaklarına ilişkin haber ve yazıların yer aldığını hatırlatarak, bunların doğru olmadığını, halen bu yönde bir çalışma bulunmadığını duyurdu.
MEB açıklamasında, “Bakanlığımıza gelen telefon, mail ve şikayetlerde; geçici görevle çalışan usta öğreticilere kadro verilmesini sağlayacaklarına dair çalışma yürütüldüğünü iddia ederek maddi menfaat elde edildiğine ilişkin duyumlar alınmıştır. Bakanlığımızca, geçici görevle çalışan usta öğreticilerin kadroya alınmasına ilişkin herhangi bir çalışma ya da işlem yürütülmemektedir” denildi.

Benzinde İndirim
Akaryakıtta dövize dayalı indirim sürüyor. Benzinin litresine 11 kuruş, LPG’de de litrede 10 kuruş indirime gidildiği bildirildi.
Yeni düzenleme üzerinden fiyatlar bu sabahtan itibaren geçerli olacak.

Yarınki enerji kesintileri
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için yaptığı çalışmalar çerçevesinde kesinti uygulaması da yapıyor. İlimizde yarınki enerji kesinti programı şöyle:
Kırıkhan ilçesi Alparslan, Fatih, Menderes ve 408 Evler mahallelerine 08: 30-16: 30 saatleri arası,
Samandağ ilçesi Cumhuriyet Mahallesi 43 ve 64 sokaklara 09: 00-17: 00 saatleri arası,
Antakya ilçesi Karaali Mahallesine 09: 00-17: 00 saatleri arası,Samandağ ilçesi Çanakoluk Mahallesine 08: 30-15: 30 saatleri arası,
İskenderun ilçesi Modernevler Mahallesi 309/7 Sokağa 09: 00-17: 00 saatleri arası,
Arsuz ilçesi Karaağaç Mahallesine 09: 00-17: 00 saatleri arasında, Avcılarsuyu Mahallesine 09: 00-17: 00 saatleri arasında enerji verilemeyecek.

Kut’ül Amare Zaferi kutlandı …
Hassa ilçesinde, Osmanlı ordusunun 1916 yılında Irak’ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı Kut’ül Amare Zaferi’nin yıl dönümü nedeniyle etkinlik düzenlendi.
Aktepe Ortaokulu tarafından Belediye Konferans Salonundan düzenlenen etkinlikte, Kut’ül Amare Zaferi ile ilgili belgesel öğrencilere izlettirildi. Öğrenciler tarafından müzik dinletisinin de sunulduğu etkinliğe, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Karakaya, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Cafer Yıldız, kurum amirleri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Milletvekili Şanverdi: Kentsel Dönüşüm Antakya için büyük bir değer
AK Parti Hatay Milletvekili ve MKYK Üyesi Fevzi Şanverdi, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’yi makamında ziyaret etti, Kentsel Dönüşümün önemine vurgu yaptı.
Başkan Kimyeci, Milletvekili Şanverdi ve beraberindeki heyetin ziyaretinden dolayı memnuniyetini ifade etti, Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında ayrıntılı bilgiler sundu.
Referandum sürecinde yürütülen çalışmalardan dolayı Başkan Kimyeci’ye teşekkürlerini ileterek ziyaretteki konuşmasına başlayan Milletvekili Şanverdi, Antakya Belediyesi’nin tüm birimlerinin bu süreçte gayretle çalışmalarını takdirle karşıladıklarını belirtti. Şanverdi, konuşmasının devamında, Kentsel Dönüşüm projesinin Antakya için büyük bir değer olduğunu ve her ayrıntının çok güzel düşünülmüş olduğunu dile getirdi.

(Visited 1 times, 1 visits today)