Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Ramazan İmsakiyesi
BUGÜN YARIN
İmsak :03:57 03:55 Güneş :05:28 05:27
Akşam :19:36 19:36
Yatsı :21:01 21:02

Payas’ta Ceset
Payas’ta, 85 yaşındaki kayıp yaşlıyı bulma çalışmaları, cesedinin bulunmasıyla sonuçlandı. Cesedi bulunan yaşlının, Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde oturan Ahmet Turan Özkul olduğu bildirildi. 85 yaşındaki yaşlının cesedi, arazide bulundu. Polis ekipleri, Ahmet Turan Özkul’un cansız bedenini, aynı mahalledeki boş bir arazide buldu. Özkul’un cesedi, otopsi için Adlı Tıp’a gönderildi.

Dörtyol’da Aynı Evde 2 Ceset
İlimiz Dörtyol ilçesinde, iki kişinin cansız bedenleri kaldıkları evde bulundu. Edinilen bilgiye göre, Ali Aytaç Sevlim (33) ile Feride Demir’den haber alamayan yakınları, Sevlim’in Üçkoz Yaylası’ndaki evine geldi.
Sevlim ile Demir’in evde hareketsiz yattığını gören yakınları, durumu jandar-ma ve sağlık ekiplerine bildirdi. Sağlık ekipleri, Sevlim ile Demir’in hayatını kaybettiğini belirledi. Cesetler, otopsi yapılmak üzere Adil Tıp’a gönderildi.

Hatay’da Kovid Vaka Sayısı 240
Dünyayı saran koronavirüs salgınının ilimiz özelindeki son durumuna göre, Hatay genelinde testi pozitif çıkan toplam 240 vaka bulunuyor. Edindiğimiz bilgilere göre, 240 vaka içinde yaklaşık 100 kişinin hastanelerde tedavisi sürdürülürken, bunların 16-17’si yoğun bakım ile Entübe durumunda. Diğer 140 kişi ise takipli olarak evlerinde ya da karantinada tutuluyor.

Antakya’da motosiklet kazası
1 Ölü…
Antakya’ya bağlı Gökçegöz Mahallesi’nde, motosikletle otomobilin çarpışması sonucu bir kişi hayatını kaybetti. Antakya-Gökçegöz kara yolunda, Yılmaz A.’nın kullandığı 31 ASS 55 plakalı otomobil, karşı şeritten gelen Ahmet Karabiber idaresindeki 31 N 7025 plakalı motosikletle çarpıştı. Kazada, çarpışmanın etkisi ile şarampole devrilen motosiklet sürücüsü Ahmet Karabiber, hayatını kaybetti.

Saraykent’te Altyapı çalışmaları:
2 Kuruma Kazı İzni…
Antakya Saraykent Mahallesi’nde iki resmi kuruma altyapı çalışmaları için kazı izni verildi. Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden konuyla ilgili şu duyuru yapıldı:
“Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak altyapı çalışmaları için kazı ruhsatı verdiğimiz Antakya ilçesi Saraykent Mahallesi Afet Evler mevkiinde, Toroslar Elektrik A.Ş. ve Türk Telekom kurumları eş zamanlı olarak alt yapı çalışmalarına başlamış olup, bu çalışmaların 25.05.2020 tarihlerinde bitmesi planlanmaktadır. Ayrıca Toroslar Elektrik A.Ş. ve Türk Telekom kurumlarının çalışmalarının ardından, Aksagaz Dağıtım A.Ş. tarafından 08.06.2020 tarihinde alt yapı çalışmalarına başlanması planlanmaktadır.”

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Akhisar Mahallesi, Alahan Mahallesi Alkayalar, Kale ve Fatih Sokaklar ile Alazı Mahallesi Cumhuriyet ve Atatürk cad.11. sokak. Anayazı Mahallesi Atatürk, Yeni, Yeşiltepe, Akevler ve 1000 Sokaklar, Derince Mahallesi Paymar, Akpa, Sağlık ve Yurt Sokak ile Üçgedik Mahallesi Şehit Ali Yaşar Sıkar, Okul, Dağ, Su Deposu, Mezarlık ve Akkaya Sokaklara 06:00-10:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Akhisar Mahallesi 1.Kısım, 1.Kısım 1A Blok, 1.Kısım 1C Blok, 1.Kısım 1D Blok, 1.Kısım 1 E Blok, 1.Kısım 2B Blok, 1.Kısım 3B Blok, 1.Kısım 4A Blok, 1.Kısım 4B Blok ve 1.Kısım 6B Blok Sokaklara 10:00-12:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesi Egemenlik, Taksim, Ahmet Ayık, Atatürk, Mimar Sinan(Esenbulak), 4031, 4132, Harbiye, Mimar Sinan, Aydın, 4020 ve Mengene Sokaklara 6:00-9:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

KPSS Başvuruları
30 Haziran’da
ÖSYM, koronavirüs salgını dolayısıyla birçok sınavın tarihinde değişikliğe giderken, yeni düzenlemelerle ilgili de açıklamalar yapıyor. Buna göre;
-KPSS Lisans (GY-GK, Alan Bilgisi ve ÖABT) için başvurular 30 Haziran ile 13 Temmuz tarihleri arasında alınacak. Sonuçlar da 22 Ekim’de açıklanacak.
-KPSS Önlisans için başvurular, 21 Ağustos ile 2 Eylül tarihleri arasında alınacak. Sonuçlar da 26 Kasım’da açıklanacak.
-ALES/2 için başvurular 1-12 Ekim tarihleri arasında alınacak. Sonuçlar 7 Ocak 2021’de açıklanacak.

Sektörün çağrısı
Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, yeme-içme sektörünün artık faaliyetlerine başlaması gerektiğini belirterek, “Restoran ile kafeler, belirlenecek standartlara uygun bir şekilde kapılarını açmalı” dedi.

Aşevlerine kaynak
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Desteklediğimiz aşevleri 2019’da 38 bin 422 kişilik kapasite ile hizmet verdi. 2020 yılı için kapasitemizi 39 bin 484 kişiye yükselttik” dedi.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Akhisar Mahallesi 1.Kısım, 1.Kısım 1A Blok, 1.Kısım 1C Blok, 1.Kısım 1D Blok, 1.Kısım 1 E Blok, 1.Kısım 2B Blok, 1.Kısım 3B Blok, 1.Kısım 4A Blok, 1.Kısım 4B Blok ve 1.Kısım 6B Blok Sokaklara 15:00-18:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Şarkonak Mahallesi 515, 505, Akdeniz(Mustafa Kemal), 511, 518, 509, 510, 519 ve 521 Sokaklara 15:00-18:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Kömürçukuru Mahallesi Armutlu ve Hopur Yaylalarına 14:30-16:30 saatleri arası,
Erzin İlçesi Hürriyet Mahallesi Sokullu Mehmet Paşa, Sultan Aziz, Uğur Mumcu, Hasan Güven, Namık Kemal, Sultan Mahmut, Turunç, Koca Hüseyin ve Muhtar Sokaklara 14:30-17:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Orhangazi Mahallesi Orhangazi ve Bekbele Sokaklara 14:30-18:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Beşaslan ve Gazimurseltepesi Mahallelerine 15:00-18:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Alakuzu Mahallesine 15:00-18:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

KANATLI CADDESİ TRAFİĞE AÇILDI
İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında trafiğe kapatılan Antakya ilçesindeki Asi kenarında yer alan Kanatlı Caddesi, trafiğe açıldı. Bu arada yeni düzenleme olarak da, yapılan duyuruda, “11.05.2020 Pazartesi itibari ile trafiğe açılan Kanatlı Caddesi’nde araç parkları, yatay olarak yapılacaktır. Dikey park ve çiftli park yapan sürücüler ile ilgili gerekli yasal işlemler yapılacaktır” denildi.

BENZİN-MAZOTTA İNDİRİM
Bu sabahtan itibaren geçerli olmak üzere, motorinde 12 kuruş, benzinde 7 kuruş indirim yapılıyor. Yeni uygulama ile beraber, bu sabahtan itibaren geçerli olmak üzere, motorinde 12 kuruş, benzinde ise 7 kuruşluk indirim gerçekleşti.
Bu arada, önceki gün de benzinin litre fiyatında gece yarısından geçerli olmak üzere 19 kuruş indirime gidilmişti. Yeni düzenleme ile birlikte, benzinde toplam 26 kuruşluk indirim olacak.

Hatay Devlet’te
Covid-19 Psiko
Destek Hattı
Hatay Devlet Hastanesi bünyesinde, “Kovid 19 Psiko Sosyal Destek Hattı” oluşturuldu. Hastane yönetiminden edinilen bilgiye göre, Covid-19 nedeniyle büyük fedakarlık gösteren hastane personelinin kendisine ve çocuklarına, salgının yol açtığı psikolojik etkilerle mücadelede destek olmak amacıyla, bir psiko destek hattı oluşturularak hizmete sokuldu.
Hatay Devlet Hastanesi’ndeki Psiko Sosyal Destek Hattı’nın her gün saat 08:00-22:00 arasında hizmet vermekte olduğu kaydedilirken, 05529041246 numaralı telefondan psiko destek hattına ulaşılabileceği duyuruldu.

Destek Paketi
Birevim, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kapsamında “Çiftçi Destek Paketi”ni hizmete sundu. Yeni paketle, stratejik öneme sahip tarım sektöründe faaliyet gösteren ve “Çiftçi Kayıt Sistemi”nde kayıtlı olan ya da “Tarımsal İşletme Belgesi ” ile tarımsal faaliyetler ile uğraştığını belgeleyen çiftçi tasarruf sahiplerine; tüm tasarruf programlarında indirimli çalışma bedeli üzerinden ekstra yüzde 10 çalışma bedeli indirimi sunulacak.

Kovid 19 etkisi
Akıl sağlığımıza!
BM, yeni tip koronavirüsün insan sağlığını sadece fiziksel değil, psikolojik olarak da etkilediğini belirterek, hükümetlere, salgınla mücadelede akıl sağlığı hizmetlerini artırmaları ve finanse etmeleri çağrısında bulundu.

Pozitif çıktı
TFF 1. Lig ekiplerinden Büyükşehir Belediye Erzurumspor’da 4’ü futbolcu 11 kişinin yeni tip koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklandı.

Kontrol altında
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 salgını ile ilgili, “Salgının 5’inci haftasından itibaren istikrarlı bir iyileşme içindeyiz. Şu anki şartlarda salgın kontrol altında” dedi.

Dünya’da durum
Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki vakalara ilişkin verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, dünyada Kovid-19’a yakalanan kişi sayısı 4 milyon 400 bin 900’e çıktı.

18-19 Mayıs’ta açık
İçişleri Bakanlığı, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek öğrencilerin kimlik kartı başvurularının alınması adına tüm il/ilçe nüfus müdürlüklerinin 18-19 Mayıs tarihlerinde açık olacağını bildirdi.

Araç uyarısı
AKO Akü Genel Müdürü Hulki Büyükkalender, “Uzun süre kullanılmayan araç aküleri, bakım gerektirmeyen türde olsalar dahi boşalabilir. Bu durumda araçların kilidi bile açılamayabilir” dedi.

Çiftçiye destek
Şekerbank’ın açıklamasına göre, banka, “Çiftçi Destek Paketi” ile 24 aya varan vadeler için aylık yüzde 0,99 faiz oranıyla, çiftçilerin nakit ihtiyacını karşılıyor. Kampanyadan yararlanan çiftçiler, kredi geri ödemelerini hasat döneminde yapıyorlar.

Bayram kredisi
Garanti BBVA; çalışanların, esnafın ve emeklilerin Ramazan Bayramı öncesi artan ihtiyaçlarını kolayca ve en uygun şartlarda karşılayabilmesi amacıyla, yüzde 0,99’dan başlayan faiz oranı ve 60 aya varan vadelerle bayram kredisi kampanyası başlattı.

Özel ihtiyaç kredisi
Türk Ekonomi Bankası (TEB), Ramazan Bayramı’na özel kampanyasıyla, kredi kullanmak isteyen müşterilerine yüzde 0,99 faiz oranıyla ve 36 aya varan vade seçenekleriyle kredi fırsatı sunuyor.

AFAD memnun:
Yönetim başarılı
AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, “Türkiye, pandemi sürecini başarıyla yönetti. Türkiye’nin yoğun bakım kapasitesi son 2 ayda hiç aşılmadı. Sadece bu parametre bile Türkiye’nin pandemi sürecini başarıyla yönettiğinin ispatıdır” dedi.

İdari izinli
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamu çalışanların 18 Mayıs Pazartesi günü idari izinli sayılmasının uygun görüldüğü bildirildi.

Devre tatil sistemi
Devremülk ile Devre Tatil Yatırımcılar ve Pazarlamacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan, yeni tip koronavirüsün turizm sektöründe yarattığı krizin kısa sürede atlatılması için, kıyı bölgelerindeki otellerin “devre tatil” sistemi ile çalıştırılmasını önerdi.

Bakan açıkladı
İzolasyon sayesinde riskin yönetildiğini, sosyal mesafe kuralıyla virüsün önünün kesildiğini, maske kullanımıyla, solunum yoluyla bulaşan virüse karşı ciddi önlem alındığını anlatan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 Mart’tan itibaren uygulanan filyasyonla, tedbir ve tedavinin birbirini tamamladığını aktardı.

19 Mayıs coşkusu
Dijital ortamda…
Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu yılki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile Gençlik Haftası etkinliklerini Kovid-19 salgını nedeniyle meydanlarda değil, interaktif olarak dijital ortamda kutlayacak.

Uygulama sona erdi
Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, noterliklerde pandemi döneminde uygulanan tek-çift uygulamasının sona erdiğini, normal mesai dönemine geçildiğini duyurdu.

Daha çok kart
Daha çok harcama
Nisan ayında 2 milyon adet kart, ilk kez internetten ödemelerde kullanılırken, Mart ayı ile birlikte pandemi döneminde toplam 5 milyon kart internetten ödeme ile tanıştı.

Hijyen genelgesi
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kovid-19’a ilişkin kontrollü normalleşme sürecinde turizm faaliyetlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla, konaklama tesislerinde alınacak önlemlere ilişkin genelge yayımlandı.

9647 vatandaş
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 76 ildeki yurtlarda 9 bin 647 vatandaşın karantinada olduğunu, 62 bin 593 vatandaşın ise evlerine uğurlandığını açıkladı.