Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Aile yardımları
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı: “Son 5 senede, 4 milyon 626 bin 243 annemize, yeni doğan 5 milyon 695 bin 178 bebek için doğum yardımı ödemesinde bulunduk. Doğum yardımı ödemelerimiz 2 milyar 399 milyon 48 bin liraya ulaştı.”

180 bin 466 başvuru
Tüketici hakem heyetleri, bu yılın ilk 4 ayında 180 bin 466 başvuru alırken, 165 bin 84 başvuruyu karara bağladı.

Üreticiye kredi
Ziraat Bankası tarafından, çiftçinin birikmiş elektrik ve su borcunu ödemesi için başlatılan kredi uygulamasıyla, çiftçi, birikmiş elektrik ve su borcunu kapatmak ve üretime devam etmek için 36 ay vadeli ve yüzde 9 sabit faizle kredi kullanabilecek.

2 milyonu aşkın
İHH İnsani Yardım Vakfı, “Hep Birlikte Ramazan” sloganıyla tamamladığı Ramazan 2020 çalışmaları kapsamında, 2 milyon 18 bin 612 ihtiyaç sahibine yardımda bulundu.

Yeni birimler
Polis Akademisi Başkanlığı’nca, “Kovid-19 Salgını ve Sonrası Devlet, Demokrasi ve Güvenlik” başlıklı rapor yayımlandı. Buna göre; Salgınlarla mücadelede yeni birimler kurulabilir.

Sınırda kontrol
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TSK Komuta Kademesi ile beraber 23 Mayıs’ta Hatay’a geldi. Bakan Akar, 2. Ordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla’dan bölge ve hudut hattındaki son gelişmelere ilişkin aldığı brifingin ardından sınırın sıfır noktasındaki birliklerde incelemelerde bulundu.

Yurtlar boşaldı
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yurt dışından gelen vatandaşların ağırlandığı yurtlarda kimsenin kalmadığını açıkladı.

İç hat uçuşlarına
4 Haziran’da başlıyor
Koronavirüs nedeniyle yurt içi ve yurt dışı seferlerini askıya alan SunExpress, gerekli tüm tedbirleri alarak, 4 Haziran’da iç hat uçuşlarına kademeli olarak başlayacağını duyurdu.

Plastik poşette
Kullanım arttı
Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, “Vatandaşlarımız tek kullanımlık olması sebebiyle market poşetine yöneldiler. Türkiye genelinde poşet kullanımı bu süreçte yüzde 40-50 oranında arttı” dedi.

Türkiye turizmi
Dünya Turizm Örgütü 2019 yılı verilerinin yer aldığı Mayıs 2020 barometresine göre, Türkiye, yine dünyada en çok ziyaretçi ağırlayan 6’ncı ülke oldu.

EKPSS’ye destek
Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, özel eğitim öğrenci ve mezunlarının Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na hazırlık sürecine destek sağlayacak mobil uygulamayı hayata geçirdi.

Online bayram
Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlenen partiler arası bayramlaşma programı; CHP ve MHP heyetleri ile AK Parti Genel Merkezinde video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Çiftçinin kabusu
Türkiye,15-24 Mayıs tarihleri arasında deyim yerindeyse yaz ve kış mevsimini birlikte yaşadı. Önce 40 dereceleri gören aşırı sıcaklar, sonra -1 dereceye kadar düşen aşırı soğuklar, dolu, don,fırtına bitkisel üretime büyük zarar verdi. Yaşanan felaketten çiftçiler çok büyük zarar gördü.

Terörist sayısı
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bu yılın başından bu yana, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde düzenlenen operasyonlarda “bin 458 teröristin etkisiz hale getirildiğini” açıkladı.

Sanal müzecilik
Milyonları buldu
Fransa’nın dünyaca ünlü Louvre Müzesi’ni, sanal ortamda ziyaret edenlerin sayısı, 71 günde 10,5 milyona ulaştı. Covid-19 salgını yüzünden kapanan Louvre Müzesi’ni, 12 Mart-22 Mayıs tarihleri arasında sanal ortamda ziyaret edenlerin önemli bir kısmını ABD vatandaşları oluşturuyor.

Eşitlik talebi
Sağlık çalışanları, eşitlik talebiyle eyleme geçti. Performans sisteminin kaldırılmasını isteyen meslek örgütleri, performans sistemine dayalı “tavandan ek ödeme” uygulamasının iş barışını bozduğunu ifade ediyor.

Biletler satışta
Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında seferleri durdurulan demir yolu ve hava yolu ulaşımında, Ramazan Bayramı sonrasında normalleşme çalışmalarına yavaş yavaş başlanacak.

İmza kampanyası
Uluslararası Af Örgütü, “acil eylem” çağrısı olarak, Covid-19 salgını sırasında Türkiye’de yüksek risk altında bulunan ifade ve düşünce özgürlüğü suçlarından mahkumların serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı.

Kadınlara dair
Kapsamlı Rapor
Doç. Dr. Ayşe Aylin Bayar, Prof.Dr. Öner Günçavdı ve Prof.Dr. Haluk Levent’in İstanPol Enstitüsü adına hazırladığı rapora göre; Yoksulluk sınırının altında 10,5 milyon kişi yer alırken, bu nüfusun yarıdan fazlasını kadınlar oluşturuyor. Rapora göre, yoksul kadınların yüzde 84,6’sı hiçbir şekilde çalışmazken, sadece yüzde 15,4’ü çalışma hayatı içinde.

Dünya genelinde
Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 5 milyon 503 bin 804’e çıktı.

TOBB Verileri
Nisan ayında 2 bin 878 şirket ve kooperatif kuruluşu gerçekleştirilirken, Covid-19 salgını nedeniyle bir önceki aya göre kurulan şirket sayısı yüzde 66,01, kooperatif sayısı yüzde 56,38, gerçek kişi ticari işletme sayısı yüzde 67,46 azalış gösterdi.

Siber Saldırılar
IntelProbe Siber İstihbarat Direktörü Seyhun Özbilen, siber saldırganların stratejilerini gündeme göre şekillendirdiğini belirterek, “Bu nedenle, son dönemde saldırılar salgının etkisiyle sağlık sektörüne yoğunlaştı” dedi.

Bayramda da
Koronavirüs salgınında ön safta yer alan sağlık çalışanları, kısıtlamanın sürdürüldüğü Ramazan Bayramı’nda hastaların tedavisi için nöbet tuttu.

Şimdi al, sonra öde!
Türkiye’nin en yaygın ticari araç satış ve servis ağına sahip otomotiv markası Anadolu Isuzu, ticari araç almak isteyen müşterilerine “Şimdi al 3 ay sonra ödemeye başla” kampanyası sunuyor.

Talebi arttırdı
Ulusal Havuz Enstitüsü Başkanı Korcan Kurtoğlu, “Kişisel havuz yapım talebi, koronavirüs nedeniyle geçen seneye göre yüzde 25-30 oranında arttı” dedi.

İlginç cezalar
Mahkemeler, bugüne kadar, çeşitli suçlardan yargılanan sanıklar hakkında; “sosyal paylaşım sitelerine girmeme”, “şiddet içerikli film izlememe”, “akşam dışarı çıkmayarak eşine ev işlerinde yardım etme” gibi ilginç cezalara hükmetti.