Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Meteoroloji’den hava tahmini:
Hatay Kıyısı Sağanak Yağışlı
Meteoroloji, ilimiz ve çevresinde, bugün ve yarın, havanın zaman zaman rüzgarlı ve kıyı kesiminde sağanak yağışlı geçeceğini duyurdu. Meteoroloji tahmininde, Hatay’ın kıyı kesimlerinin, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği belirtildi ve ısının da 4-6 derece düşeceği belirtildi.

Tokdemir, sürücü kurslarına Vergi Desteği istedi
İlimiz CHP Milletvekili İsmet Tokdemir, bir önergeyle, sürücü kursların desteklenmesini ve vergi kolaylığı sağlanmasını istedi. Milletvekili Tokdemir, açıklamasında şunları kaydetti:
“Tüm özel eğitim kuruluşları, motorlu taşıtlar sürücü kursları, SRC eğitim merkezleri ve iş makineleri operatörlük kurslarının eğitim ve sınav hizmetlerinin durdurulduğu pandemi döneminde, işyeri kira ödemeleri için devlet desteği, SGK ödemelerinin ötelenmesi, desteklenmesi yada geçmişe dönük yapılandırılması ve yıllık ruhsat harcının bir defaya mahsus alınmaması ile ilgili kurum sahipleri ve çalışanları adına yaklaşık 55.000 perso-nelin talep ve beklentileri ile ilgili bir çalışma olup olmadığını, soru önergesi ile Milli Eğitim Bakanlığı’na sordum.”

Bugün 15-20 Yaş Arası Gençlere
4 Saatlik Sokağa Çıkma İzni
Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararının alınarak uygulamaya geçirilmesi kapsamında, Hatay Valiliği, önceki gün 0-13 arası bugün de 15-20 yaş arası gençlerin sokağa çıkarak 4 günlük izinlerini kullanabileceklerini duyurdu. Valilik açıklamasında, “Gelinen noktada kaydedilen olumlu gelişmeler ile Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda, koronavirüs salgınının etkileri gözetilerek belirlenecek kurallara uyulması kaydıyla, İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından il genelinde uygulanmak üzere alınan 2020/43 sayılı karar kapsamında, ilimiz genelinde 14 yaş ve altı çocuklarımızın 27.05.2020 Çarşamba günü; 15-20 yaş arasındaki gençlerimizin ise 29.05.2020 Cuma günü, 11.00-15.00 saatleri arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilmelerine izin verilmiştir” denildi.

Suç duyurusu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesaplarından kendisi hakkında hakaret içerir paylaşımlarda bulunan, aralarında CHP’li belediye başkanı ve parti temsilcilerinin de bulunduğu 7 şüpheliyle ilgili avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulundu.

75 Gün aradan sonra bugün camilerde yeniden Cuma Namazları başlıyor
Öğretmenlere Görev İddiası…
Koronavirüs salgını nedeniyle 16 Mart’ta kapatılan ve normalleşme adımları kapsamında 29 Mayıs’ta (bugün) toplu ibadete açılacak olan camiler için öğretmenlerin görevlendirildiği ortaya çıktı. Yurdun birçok yerinde, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, 29 Mayıs günü cami avlularında kılınacak cuma namazı öncesinde, erkek öğretmenlerin, camiye gelenlere maske ve dezenfektan dağıtmak için görev almasını istediği öne sürüldü. Karara itiraz eden öğretmenlere, “Gönüllü olmazsanız, biz görevlendiririz” denildiği de savunuldu. Gelişmenin, ilimizi kapsayıp kapsamayacağı belli değil.
İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, ilçe camilerinde görev alacak öğretmenlere ihtiyaç duyulduğunu belirterek, okul müdürlerinden görevlendirme yapmalarını istedi. Bazı illerde de Okul müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürlerinden gelen talimat üzerine, öğretmenlerin de içinde olduğu WhatsApp gruplarına, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesini gönderdi. Genelge mesajında şöyle denildi:
“Genelge doğrultusunda, gönüllü erkek öğretmenlere ihtiyaç vardır. Sadece Cuma Namazı saatinde, namaz kılınan yerde; sosyal mesafe, hijyen, maske gibi konularda görev yapılacak olup, polis desteği sağlanacaktır. Görev süresi, Cuma Namazı boyunca, ortalama bir saat kadardır. Görev alacak arkadaşların, sonraki görevlendirmelerde bu durumu göz önüne alınacaktır.”
Gelişme, öğretmen sendikalarında tepkilere yol açtı. Bazı illerdeki uygulamaya, Türk Eğitim Sen ve Eğitim Sen Genel Merkezleri ile taşra teşkilatlarının karşı çıktığı bilgileri var.

Yarışma Bugün
İstanbul’un fethine ilişkin bilgi yarışması, online olarak, Türkiye genelinde yapılıyor.
Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye genelinde lise öğrencileri arasında, online olarak, İstanbul’un fethi ile ilgili bilgi yarışması düzenliyor. Milli Eğitim Bakanlığı açıklamasında, yarışma katılımının, http://ogm.eba.gov.tr/yarisma-basvuru adresinden, yarışma saatinden 15 dakika öncesine kadar devam edeceği kaydedildi eve şu bilgi verildi:
“Yarışmada, 10’u İstan-bul’un fethi ve Fatih Sultan Mehmet temasından olmak üzere, 20 soru sorulacak. Ortaöğretim Genel Müdür-lüğü’nün, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın katkılarıyla 29 Mayıs’ta düzenleyeceği yarışmaya lise öğrencileri başvurabilecek. Başvurular, http://ogm.eba.gov.tr/yarisma-basvuru adresi üzerinden 29 Mayıs Cuma günü (bugün) 16.45’e kadar, yani yarışma saatinden 15 dakika öncesine kadar devam edecek.
Öğrenciler, 29 Mayıs günü (bugün) 16.45’e kadar, T.C. kimlik numaralarıyla giriş yaparak yarışmanın başlamasını bekleyebile-cek. Yarışma, 20 sorudan oluşacak ve her bir soru için yanıtlama süresi 15 saniye olacak. Yarışma soruları, 29 Mayıs’ta EBA TV Lise’de saat 17.00’de eş zamanlı olarak da http://ogm.eba.gov.tr/yarisma-basvuru adresinde yayınlanacak.
EBA TV Lise ile http://ogm.eba.gov.tr/yarisma-basvuru adresi üzerinden 17.00’de başlayacak yarışma kapsamında, İstanbul’un fethi ve Fatih Sultan Mehmet temasından 10 soru, Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Kül-tür, Sanat ve Spor kategori-sinden, 9, 10, 11 ve 12.sınıf öğrencilerinin seviyeleri dikkate alınarak hazırlanan 1’er soru olmak üzere, toplam 20 soru sorulacak.
Yarışma sonuçları, 29 Mayıs saat 19.15’te ogm.meb.gov.tr sitesinde yayınlanacak. Yarışmada birinciye tablet, ikinciye akıllı saat, üçüncüye 200 TL hediye çeki, sonraki 20 öğrenciye 100’er TL hediye çeki verilecek.”

MEB’den öğrencilere
Milli Eğitim Bakanlığı’nın, lise öğrencilerinin birinci döneme ait derslerini gözden geçirmelerine destek olmak için hazırladığı soru destek paketi, öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunuldu.

Yeni Rehber
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileriyle, Kovid-19 sonrası kontrollü normalleşme süreci kapsamında hazırlanan rehberler tek başlıkta toplanırken, 11 sektöre yönelik alınması gereken tedbirler de belirlendi.

Sorulara cevaplar
Yapay Zeka ile…
Milli Eğitim Bakanlı-ğı’nca, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle başlatılan uzaktan eğitimde öğrencilerin ve velilerin sorularının anlık cevaplanabilmesi için Türk Mühendislerince geliştirilen yapay zekaya sahip “EBA Asistan” ile 6 haftada yaklaşık 10 milyon mesaja yanıt verildi.

İptal yok ama…
Öteleme var…
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, Kovid-19 sürecinde erken rezervasyonların büyük bir kısmının iptal edilmediğini belirterek, “Rezervasyonların ileri tarihe ötelenmesi turistlerin Türkiye’den vazgeçmediğini gösteriyor” dedi.

MSB Öğrencileri
Aday İşlemleri
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Milli Savunma Üniversitesi askeri öğrenci aday tercih işlemlerinin 1-26 Haziran tarihlerinde yapılacağını duyurdu.

Maskeyle işlenen
suçlar için uyarı
Hukukçular, yeni tip koronavirüs salgınında maske takma zorunluluğunun, maske takılarak gerçekleşen hırsızlık, yağma, gasp gibi yaygın suçlarda şüpheliler için kamuflaj fırsatı yaratabileceği uyarısı yaptı.

ALO’da yoğunuz
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde vatandaşlarla bire bir iletişim kurmak için 7/24 esasıyla kurduğu Alo 181 Çağrı Merkezi, bu yılın ilk 4 ayında 190 bin 221 çağrı cevapladı.

Beklenti Anketi
AA Finans Beklenti Anketi’ne göre, ekonomistler, GSYH’nin 1. çeyrekte yüzde 5,2 artmasını bekliyor. Ekonomistlerin 2020 yılsonu büyüme beklentisi yüzde eksi 1,5 oldu.

TFF 1.LİG HABERLERİ
-Bursaspor kalecisi Çağlar Şahin Akbaba, transferde adının Süper Lig kulüpleriyle anılmasından memnuniyet duyduğunu belirtti. Bu durumu, gösterdiği performansın bir karşılığı olarak gördüğünü vurgulayan Çağlar, şu anda sadece Bursaspor’un başarısına odaklandığını ifade etti.
-TFF 1’inci Lig temsilcisi Altınordu, forvet Kemal Rüzgar’ı elinden kaçırmak istemiyor. Sözleşmesi sezon sonunda bitecek gurbetçi santrfor için son dönemde Süper Lig ekiplerinin nabız yoklamaya başladığı öğrenildi.
-İbrahim Öztürk: “Altay’da şampiyonluk yaşayıp, jübilemi yapmayı düşünüyorum.”
-Erzurumspor’un 28 yaşındaki orta saha oyuncusu Emrah Başsan: ”En çok zorlandığım oyuncu Riera oldu. Ne zaman geçsem, tekme atıyor, yanıma gelip tükürüyor falan. Galatasaray ile oynamayalım dedirtti. Belalım oldu adam resmen.”
-UEFA standartlarındaki 33 bin kişilik Yeni Adana Stadı’nın inşaatında son aşamaya gelindi. Stadyumda; Adanaspor için 11 bin 187 turuncu, 4 bin 627 beyaz, Adana Demirspor için de 11 bin 187 mavi ve 4 bin 627 lacivert koltuk yer alacak.
-Ertuğrul Ersoy: “Bursaspor’u seviyorum. Bana çok şey kattı. Çok güzel başarılar elde ettim. Çocukluk hayalimi orada gerçekleştirdim, ama söyleyeceğim şey, benim hakkım yendi. Saha içindekilere değil de, saha dışındaki eleştirilere çok kırıldım.”
-Bursaspor’un unutulmaz kalecilerinden Nevzat Dinçbudak, transfer süreçlerinde, oyuncuların yetiştikleri kulüplere dair güzel mesajlar vermesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’de tüm takımların yerli oyuncu aradığını kaydeden Dinçbudak, “Sorsanız, herkesin oğlu sanki Maradona” ifadelerini kullandı.
-TFF 1. Lig ekibi Osmanlıspor’da, bir personelin koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklandı.
-Trabzonspor, Balıkesirspor’da forma giyen 2000 doğumlu Rahmi Anıl Başaran’ın transferi için kulübüyle prensip anlaşmasına vardı.
-BB Erzurumspor Teknik Direktörü Mehmet Özdilek: “Sehic, çok önemli bir oyuncu. Türkiye’nin en iyi 5 kalecisinden biri bana göre. Beşiktaş’a gideceği haberleri bize de geliyor. Lig bittikten sonra bir karar vereceğiz.”

SÜPER LİG 12 HAZİRAN, 1.LİG
19 HAZİRAN’DA
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, dün olağanüstü bir toplantı yaparak, Süper Lig’de maçların 12 Haziran’da, Birinci Türkiye Ligi’nde de maçların 19 Haziran tarihinde başlatılması kararlarını bir kez daha aldı. TFF Yönetim Kurulu’nun dünkü toplantısında alınan kararlar şöyle:
– Süper Lig, daha önce belirlendiği gibi 12 Haziran’da başlıyor.
– Süper Lig’de, 7 takımın ‘küme düşme kaldırılsın’ başvurusu reddedildi.
– Ziraat Türkiye Kupası, belirlenecek takvime göre oynanacak.