Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatay’da 5 Milyon
143 Bin Maske Dağıtıldı
İlimiz Hatay genelinde, Pandemi süresince, vatandaşlara çeşitli kuruluşlar eliyle toplam 5 milyon 143 bin 260 adet maske dağıtımı gerçekleştirildi. Hatay Valisi Rahmi Doğan’dan alınan bilgiye göre, ilimizde pandemi süresince maske dağıtımı verileri şöyle oluştu:
-İlçe belediyelerince 1 Milyon 518 bin 850 adet
-Valilik-Kaymakamlıklarca 874 bin 410 adet
-Sağlık Bakanlığı ve Eczanelerce 2 milyon 275 bin adet
Vali Rahmi Doğan’ın verdiği bilgilere göre, Hatay’da toplam nüfusun 3,5 katı kadar maske, ücretsiz dağıtıldı.

Sokak ‘Yasak’
İçişleri Bakanlığı, ”14 büyükşehir ve Zonguldak’ta 29 Mayıs saat 24.00 ile 31 Mayıs saat 24.00 arasında vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacaktır” açıklamasını yaptı.

5 ülkeden biriyiz
Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa’da son 14 günde kümülatif vaka sayısında en fazla artış kaydedilen beş ülke arasında Türkiye’nin de bulunduğunu açıkladı.

Nüfus Daireleri Bugün Açık
Nüfus Müdürlükleri, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı başvurularının alınması için 30 Mayıs Cumartesi hizmet verecek. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Twitter hesabından yapılan açıklamada, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı başvurularının alınması amacıyla, tüm İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerinin 30 Mayıs Cumar-tesi 10.00-17.00 saatleri arasında açık bulundurulacağı bildirildi.
Açıklama şöyle:
“Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 30 Mayıs Cumartesi günü 15 yaşını tamamlayanların kendileriyle birlikte ana, baba, veli veya vasisi, T.C. kimlik kartı başvurusunda bulunmakla sınırlı olmak, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla sınava başvurulduğunu gösterir fotoğraflı belgeyle 10.00-17.00 saatleri arasında sokağa çıkabileceklerdir.
Öğrencilerimizin mağdur olmaması için başvurudan önce T.C. kimlik kartı bedellerinin, PTT, anlaşmalı bankalar ya da interaktif vergi dairesi https:// ivd.gib.gov.tr adresinden yatırılması ve son 6 ayda çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf ile bulundukları yer il veya ilçe nüfus müdürlüklerine randevusuz olarak müracaat etmeleri gerekmektedir.”

YKS Adayları rahatladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Perşembe akşamı açıkladığı 0-20 yaş arası gençlere yönelik sokağa çıkma kısıtlamasının 0-18 yaşlarına indirgenmesi, en çok yüksek öğrenim gençliğini sevindirdi. YKS adayları, haftalardır kapandıkları evlerinden 1 Haziran sonrası artık çıkabilecekler. 1 Haziran itibari ile 12. Sınıf öğrencilerinin sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılıyor. Sürücü kursları ve kütüphaneler de faaliyetlerine devam edecekler.
Bu durumda, YKS’ye girecek öğrencilerin de en azından deneme sı-navlarını okulda yapma-larına olanak tanınması gerekmiyor mu?

Halk Otobüslerinde paralı binişler kalkıyor
1 Temmuz Son Gün…
Hatay Büyükşehir Belediyesi Elektronik Ücret Toplama Sistemi’nde, elektronik kartı bulunmayan vatandaşların nakit ücret vermek suretiyle ulaşımlarını sağlamaya yönelik hâlihazırda uygulanan Şoför Kartlı Biniş Sistemi’nin 1 Temmuz 2020 itibari ile sona erdirileceğini bildirdi.
Yetkililer, daha önce Hatay Kartı olmayan vatandaşların 3 TL ödeyip, şehir içindeki araçlarda şoför kartı okutturarak biniş yaptığını, ancak UKOME kararı ile beraber, 1 Temmuz Çarşamba günü itibariyle tüm Hatay’daki toplu taşıma araçlarından paralı binişin (şoför kartı ) kaldırılacağını duyurdu.
Vatandaşların, 1 Temmuz tarihinden itibaren, Hatay genelindeki toplu taşımalarda sadece tam kart, öğrenci kart ve serbest kart kullanabileceklerinin altını çizen yetkililer, Hatay Kart’ı olmayan vatandaşların, belirtilen tarihe kadar kartlarını Hatay Kart bayileri ile kişiselleştirme ofislerinden temin edebileceklerini bildirdiler.

TBMM kapalı
TBMM yerleşkesine, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında getirilen ziyaretçi yasağının, 30 Haziran tarihine kadar uzatıldığı bildirildi.

SONER KIYMACI ASALETEN ATANDI
Dörtyol İlçe Tarım Müdürlüğü görevini vekaleten yürüten Sonar Kıymacı için asaleten atama gerçekleşti. Edinilen bilgiye göre, Resmi Gazete’de yayınlanan kararname ile beraber, Dörtyol İlçe Tarım Müdürlüğü’ne Soner Kıymacı asaleten atandı.

5 Stratejik başlık
Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu; “gıda arz güvenliği”, “biyogüvenlik”, “siber güvenlik ve iletişim altyapısı”, “tıbbı cihaz” ile “ilaç ve aşı” alanlarında çalışma başlattı.

Rekor başvuru
Türksat ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı iş birliğiyle 5’inci kez düzenlenecek uluslararası “Türksat Model Uydu Yarışması”na, yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli üniversitelere mensup 149 takım tarafından rekor sayıda başvuruda bulunuldu.

Alman turist hazır
Peki, risk var mı?
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, 15 Haziran’dan itibaren Almanya’dan Avrupa Birliği’ne uçuşların tekrar başlayacağını açıkladı. Maas, Türkiye dahil diğer uçuşlar için de çalışmaların devam ettiğini belirtti.

İlaç uyarısı
Dünya Sağlık Örgütü’nün, COVID-19 tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin etken maddeli ilacın klinik testlerini durdurmasının ardından, Türkiye’de ilacın kullanımına devam edilip edilmeyeceği henüz bilinmiyor.

Sınav duyurusu
ÖSYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’na (MSÜ) başvuranlardan, atandıkları sınav merkezinin bulunduğu ilden farklı ilde ikamet etmek zorunda kalan ve bu nedenle sınav merkezi değişikliği yapmak isteyenlerin değişiklik taleplerinin alınacağını bildirdi.

Saman yüklü kamyonette yangın …
Antakya’da, seyir halindeki saman yüklü kamyonette çıkan yangın söndürüldü. Nusret Özbolat yönetimindeki 31 D 3517 plakalı saman yüklü kamyonet, Antakya-Reyhanlı kara yolunda seyir halindeyken henüz belirlenemeyen nedenle alev aldı. Sürücünün haber vermesi üzerine olay yerine sevk edilen itfaiye ekipleri yangını söndürdü.
Kamyonette hasar oluşurken samanların tamamı da yandı.

Zehir taciri yakalandı …
İskenderun ilçesinde otomobilden atılan uyuşturucuyla ilgili bir şüpheli gözaltına alındı. İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Amirliği ekipleri, şüphe üzerine kentte bir otomobili durdurdu.
Bu sırada otomobilden atılan poşeti inceleyen polis, kağıda sarılı 32 paket halinde toplam 15,34 gram toz esrar ele geçirdi.
Uyuşturucunun kendisine ait olduğunu söyleyen B.T. gözaltına alındı. Araçta bulunan ve sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan 4 kişiye toplam 12 bin 600 lira ceza uygulandı.

HATSU’dan su kaybını önleme çalışmaları
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), içme suyu şebekelerinde oluşan altyapı arızalarına müdahale ederek su iletiminin sağlıklı hale getirildiğini belirtti. Vatandaşlardan ALO 185 HATSU Çağrı Merkezi’ne gelen şikâyetlerin koordineli bir şekilde ilgili birimlere iletildiğini belirten Genel Müdürlük, her geçen gün altyapı sorunlarına müdahale sürecinin hızlandırıldığını vatandaş memnuniyeti odaklı hizmetlerin devam ettiğini açıkladı.
Hatay’ın muhtelif noktalarındaki içme suyu şebekesinde oluşan arızalara müdahale eden HATSU, şebekelerde oluşan arızaların yeni içme suyu borularıyla onarıldığını ve su kaybının önüne geçildiğini belirtti.

TFF 1.LİG HABERLERİ
-Balıkesirspor Başkanı Kadir Dağlı: “Aly Malle’nin transferi konusunda Trabzonspor ile prensip anlaşmasına vardık.
-Adana Demirspor Teknik Direktörü Cüneyt Dumlupınar: “11’inde Bolu’ya geldik. Çalışmalarımız gayet iyi gidiyor. 19 Haziran’a göre her şeyimizi planlamış durumdayız.”
-Erzurumspor futbolcusu Emrah Başsan: ”Acun abi, eski takımım Fortuna Sittard’ı alırsa harika olur. Zaten futbolun içinden gelen ve futbolu yaşayan bir insan. Aynı zamanda dadaş olduğu için de Erzurumspor ile hazırlık maçı alır, onları sahada ağırlamak isteriz.”

HATAY STORE AÇILDI
Hatayspor ürünlerinin satıldığı Antakya Primemall AVM’deki Hatay Store Mağazası 2,5 aylık aradan sonra açıldı. Perşembe günü açılışı yapılan Hatay Store’da, bugün ve yarınki mesai düzenlemesinin kısa süreli olacağı, 1 Haziran Pazartesi gününden itibaren ise mağazanın günün tamamında satışlarını sürdüreceği duyuruldu.

TFF: 5 Oyuncu değişikliği hemen başlayacak
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), sezonun kalan bölümünde, lig ve kupa maçlarında takımlara 5 oyuncu değişikliği hakkı verileceğini duyurdu.
TFF’den konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:
“Futbolcu sağlığını korumak amacıyla IFAB tarafından kabul edilen ve ülke federasyonların takdirine bırakılan 5 oyuncu değişikliği konusunda talimat düzenlemesi yapılarak, sezonun geride kalan lig ve kupa maçlarında söz konusu uygulamaya geçilmesi kararı alınmıştır. Bu değişiklikler, devre arası hariç olmak üzere, oyunu kesintiye uğratmamak adına, müsabaka esnasında en fazla 3 defada yapılabilecektir. Böylece kulüplerimiz, bir maçta daha fazla oyuncuyu kullanma şansına sahip olacaktır.”