Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Tavla Muhtarı “KORONA”
söylentilerini doğruladı
2 Vaka Var, Panik Yok…
İlimiz Defne ilçesi Tavla Mahal-lesi’nde 2 kişinin koronavirüse yakalandığı söylentileri doğrulandı. Tavla Muhtarı Acip Turunç, sosyal medyada yankılanan haberlere ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:
“Sevgili arkadaşlar, 2 gün, çok yoğun bir süreç geçirdik. Yurt dışından gelip mahallemizde ikamet eden 2 vatandaşımızın testleri pozitif çıkmıştır. Bugün İlçe Sağlık-tan aldığımız haberler, hastalarımızın testlerinin negatif çıktığı yönündedir. Biz de her ihtimale karşı, yakınlarına ve temas ettiği 17 kişiye de, İlçe Sağlık Müdürümüzden test yapılması için talebimiz oldu. Bugün testler yapıldı. Sonuçları en geç haftaya çıkması beklenmektedir.
Şimdilik mahallemizde olağan üstü bir durum görülm-emektedir. Temennimiz, test yapılan arkadaşlarımızın da testlerinin negatif çıkmasıdır. Mahallemizde, belediyeden gelen ekipler, işyerlerimizi ve sağlık ocağını dezenfekte etti. Mahallemizin karantinaya alındığı söylentileri asılsızdır, itibar etmeyiniz. Saygılarımla.”

Sokağa çıkma cezası ödemesi
30 Haziran’a kadar % 25 indirimli
Gelir İdaresi Başkanlığı, salgın sırasında ilan edilen sokağa çıkma yasağını ihlal edenlere kesilen 3 bin 150 liralık cezanın, peşin ödeme indiriminden yararlanarak 2 bin 362 lira olarak ödenebileceğini duyurdu. Pandemi sürecinde uygulanan sokağa çıkma yasağını ihlalde 3150 TL ceza alanlar için indirimli ödemede son tarihin 30 Haziran olduğu belirtildi.
Bu arada, idari para cezası uygulanan kişilerin, karar tutanağının kendilerine tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde sulh ceza hakimliğine itirazda bulunabileceği da kaydedildi. Sokağa çıkma yasağı ihlali cezasının, tebliğden itibaren bir ay içerisinde ödenmesi gerektiği kaydedilirken, ancak ödenmemesi durumunda, cezanın tahsili amacıyla borçlunun sahibi olduğu menkul ve gayrimenkullere haciz uygulanabileceği uyarısı yapıldı.

HATSU, Kırıkhan içme suyu arızası giderildi
Hatay BŞB bünyesindeki HATSU, Kırıkhan’da üç gün önce yaşanan içme suyu sıkıntısının, arızanın giderilmesi ile sone erdirildiğini bildirdi. HATSU açıklamasında şöyle denildi:
“Karayollarının çalışması nedeni ile içmesuyu hattında yapılan deplase çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte, Kırıkhan Cumhuriyet Mahallesi Opet civarı, çevre yolu civarı, Alsancak Mahallesi Can Hastanesi civarı, Aydınlı Mahallesi alt kısmı ve 46 Konutlar Mahallesi’nin alt kısımlarını besleyecek hatta tekrardan su verilmiştir. Hatların dün gece dolmasının ardından, su iletimi normale dönecektir.”

HDP, Defne’den Arıtma’nın kaldırılmasını istedi
HDP Hatay İl Yönetimi, bir açıklama yaparak, ilimiz Defne ilçesi Turunçlu Mahallesi’ndeki arıtma tesisinin kaldırılmasını istedi. HDP İl açıklamasın-da, Defne ilçesinin tam da merkezinde kurulu olan arıtma tesisi ve hayvan barınağının her geçen gün büyüyen bir sağlık tehdidine dönüştüğü görüşüne yer verildi ve şöyle denildi:
“Arıtma tesisi ile hay-van barınağının, civarın-daki yerleşim yerlerinde yaşayan insanlar üzerinde yarattığı fiziksel, bedensel, ruhsal tahribatlar kadar ekonomik ve çevresel anlamda da dayanılmaz boyutlara varan olumsuz etkiler yaratmıştır. İçinde bulunduğumuz pandemi süreci de göstermiştir ki, hiçbir tesis, hiçbir yapı veya işletme halk sağlığından daha önemli olamaz. Bizler, on binlerce insanı ve çevreyi etkileyerek bölgeyi yaşanmaz hale getiren ve giderek bir halk sağlığı sorununa dönüşen arıtma tesisi ile hayvan barınağının daha uygun yere taşınmasını ve yeri-nin de, bölgede yaşayan halkın ve çevrenin ihtiyaçları, hassasiyetleri ve beklentileri kapsamın-da Defne Kent Park olarak düzenlenmesini talep ediyoruz.”

İSTE Anahtar KİT’leri Dörtyol MYO’ya
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Dörtyol Meslek Yüksekokulu Müdürü Ögr. Gör. Bahattin Gözübenli, Covid-19 için üretilmiş oldukları temassız kapı açma kitlerini, Dörtyol Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Göğüs Hastalıkları Uzmanı Müjde OCAK aracılığıyla Dörtyol Devlet Hastanesi doktor ve çalışanlarının kullanımına sunmak üzere teslim etti.
Dörtyol Meslek Yüksekokulu Müdürü Ögr. Gör. Bahattin Gözübenli, “Bu vesileyle, Pandemi sürecinde vefakarca çalışan sağlık çalışanla-rına Yüksekokulumuz olarak son-suz teşekkürlerimizi ilettik” dedi.

MKÜ KÜTÜPHANESİ YENİDEN AÇILIYOR
PAZARTESİ GÜNÜ
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tayfur Sökmen Kampüsü’ndeki, merkezi büyük kütüphane, yeniden açılıyor. Pandemi süreci nedeniyle kütüphanenin hizmetlerine ara verilmişti. Yapılan açıklamada, “COVID-19 tedbirleri kapsamında ve pandemi kuralları çerçevesinde, kütüphanemiz, 08.06.2020 Pazartesi günü itibariyle kullanıcı hizmetlerine açılacaktır” denildi.

TÜBİTAK Yarışmasına Hatay’dan 5 Proje
1.Tübitak İnsansız Hava Araçları Yarışması başvuruları 16 Şubat ile 23 Mart tarihleri arasında yapılırken, yarışmaya katılmaya hak kazanan projeler içinde 5 tanesi, ilimiz Hatay’dan. Edinilen bilgiye göre, yarışmalar 16-20 Eylül 2020 tarihlerinde yapılacak. Yarışmaya; Antakya Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi iki, Bilim Sanat Merkezi, Hatay Fen Lisesi ve Erol Bilecik Mesleki Teknik Anadolu Lisesi de birer olmak üzere, toplam 5 proje yarışmaya katılıyor.
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü açıklamasında, projeleri yarışmaya hak kazanan 5 okulun ismi tek tek sıralanarak teşekkür edilirken, projeleri kabul edilen okullarımızın yönetici, öğretmen ve öğrencilerini tebrik ediyor finallerde başarılar diliyoruz” denildi.

HASSA’YA HASTANE
İhale 15 Haziran’da
İlimiz Hassa ilçesi, devlet hastanesine kavuşuyor. Edinilen bilgiye göre, 15 Haziran tarihinde Bakanlıkça hastane yapımı için ihaleye çıkılacak. 50 Yatak kapasiteli ve tam donanımlı Hassa Devlet Hastanesi’nin, 15 Haziran 2020 tarihinde ihaleye çıkacağı duyuruldu.
Hassa Devlet Hastanesi ile ilgili bilgi şöyle:
“Proje; 3.300 m² oturum alanına, 14.750 m² kapalı alana sahip olup, bodrum + zemin + 3 kattan oluşmakta. Yatırımın, yaklaşık 45 Milyon TL’ye mal olması öngörülmekte.”

Bakan uyardı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Virüs, ağız ve burun yoluyla bulaşıyor. Ağız veya burun açık kalırsa, maske takmış, ama gözümüzü gerçeğe kapatmış oluruz. Risk bu kadar mesafesizken, uyarıları dinleyelim” açıklamasında bulundu.

7 Madde daha
Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi’nin birinci bölümünde yer alan 7 madde TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

3 Vekil Cezaevinde
Milletvekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu ile HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları cezaevine götürüldü.

Biber yakmadı!
Tüketici fiyatları bazında Mayıs’ta en yüksek fiyat artışı yüzde 40,87 ile çilekte gerçekleşirken, en çok ucuzlayan ürün ise yüzde 51,37 ile sivri biber oldu.

Sürücü Belgeleri
Türk vatandaşlarının diğer ülkelerden aldıkları sürücü belgesiyle Türkiye’de araç kullanabileceği süre, 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı.

Türkiye’ye övgü
Türkiye’nin, salgını birçok ülkeden çok daha iyi idare ettiğini vurgulayan Economist dergisindeki bir yazıda, “Strateji işe yaramış gibi görünüyor. En çok etkilenecekler, salgının en kötüsünden kurtulmayı başardı” denildi.

Dünya genelinde
Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün tespit edildiği kişi sayısı, dünya genelinde 6 milyon 702 bin 835’e ulaştı.

Uçuş noktaları
Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş., yurt içi uçuşlarının, 27 destinasyonu kapsayacak şekilde genişletildiğini bildirdi.

‘Alo TÜİK’ geliyor
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu tarafından, vatandaşların çeşitli konularda bilgi alabilmeleri amacıyla, 124 kısa numarası Türkiye İstatistik Kurumu’nun kullanımına verildi.

Hafta sonu açık
YKS’ye girecek öğrencilerin T.C. Kimlik Kartı başvurularının alınması amacıyla tüm il ve ilçe nüfus müdürlükleri yarın 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacak.

Taşıt Kredisi
Kamu bankalarının yeni tip koronavirüsle mücadelede normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için açıkladığı “taşıt kredisi” paketleri, ikinci el araç satışlarına hareket getirdi.

Bakanlık desteği
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından tüm sağlık kuruluşlarına gönderilen genelgeye göre, uygulanmaması gereken durumlar hariç, ayrım yapılmaksızın, tespit edilen her gebeye demir ve D vitamini desteği yapılacak.

AA’da oylama
Anadolu Ajansı’nın web sitelerinden Türkçe ve İngilizce dillerinde mayıs ayının fotoğraf ve videolarını seçmek için oylamalar devam ediyor. Oylamalar, “photovideorate.aa.com.tr” internet adresi üzerinden 7 Haziran 23.59’a kadar sürecek.

İptal edildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım” ifadelerini kullandı.