Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Normalleşme Kararları
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salı günü, aylar sonra ilk kez yüz yüze başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Yeni normalleşme sürecinde alınan kararlar şunlar:
-18 Yaş altı sokağa çıkma kısıtlaması kalktı.
-65 Yaş için yeni formül düzenlendi. Her gün saat 10:00 ile 20:00 arası sokağa çıkılabilecek.
-Lokanta, kafe gibi işletmeler saat 24’e kadar açık olacak.
-Sinema, tiyatro ve gösteri merkezleri 1 Temmuz itibari ile açılacak.
-Nikah salonları 15 Haziran, düğün salonları ise 1 Temmuz’da faaliyete geçecek.

CHP’de kadınlardan sürpriz açıklama
CHP Hatay il ve ilçe kadın teşkilatı yöneticileri, bugün bir araya gelip bir açıklama yapacak. Sürpriz açıklama ile ilgili olarak, “CHP Hatay İl Kadın Kolları, CHP Defne Kadın Kolları ve CHP Antakya Kadın Kolları olarak, 11 Haziran Perşembe günü saat 13.00’te CHP Hatay il binasında basın açıklaması yapılacaktır” duyurusu yapıldı.

Valilikten Maske Uyarısı
Hatay Valiliği, koronavirüs salgını riskine karşı önlem olarak kullanılan maskelerin, kullanım sonrası gelişigüzel yerlere atılmaması konusunda uyarıda bulundu. Hatay Valiliği’nin bu konudaki genelgesinde, “Toplumsal bir sorumluluk olarak, kullanılmış maske ve eldivenlerinizi yere değil lütfen çöpe atalım. Ferdi ve toplumsal sağlık için tedbirlere harfiyen riayet edelim. Birlikte başaracağız” mesajı verildi.

Belediyelere eleştiri
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, CHP’li belediyelerin çalışmalarına ilişkin olarak, “Yapamayacakları projeler sunup, altından kalkmayacakları vaatlerde bulundular, şimdi ise para yok diye ağlıyorlar” dedi.

İşsizlik rakamları
Türkiye’de işsizlik oranı, Mart’ta, geçen yılın aynı ayına göre 0,9 puan azalışla yüzde 13,2 oldu.

Valiler değişti
Buna göre, 18 ile yeni Vali ataması yapılırken, 23 ilin Valisi yer değiştirdi. 17 ilin Valisi “mülkiye başmüfettişi” olarak merkeze alınırken, Muğla Valisi Esengül Civelek ise Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak atandı.

YÖK düzenlemesi
Ek süre hakkı…
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, afet ve salgınlarda, tez aşamasındaki lisansüstü eğitim öğrencilerine bir dönem, sürece göre bir dönem daha olmak üzere en fazla iki dönem ek süre verilmesine yönelik yeni düzenleme yapıldı.

Personel alımı
TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğü, yardımcı makinist pozisyonunda istihdam etmek üzere 79 sözleşmeli personel alacak. Başvuru için gerekli belgeler 13 Temmuz’a kadar TCDD Genel Müdürlüğüne ulaştırılacak.

Hayvan ithalatı
Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü (HAYGEM), 2021 yılı sonundan itibaren besilik büyükbaş hayvan ithalatını sonlandıracağını duyurdu.

İyileşiyoruz
Türkiye’de son 24 saatte 3218 kişinin daha iyileşmesiyle, Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 144 bin 598 oldu.

Ayasofya
Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Hamza Akbulut, “Artık Ayasofya, tek din, tek millet, tek vatan, tek devlet ve ümmeti temsil eden bir cami haline getirilmelidir” dedi.

65 yaş üstü
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 65 yaş ve üstü vatandaşların haftanın her gün saat 10.00 ile 20.00 saatleri arasında dışarı çıkabileceklerini söyledi.

Turizme destek
BDDK, yurt içi havayolu, seyahat acenteleri ve konaklama harcamalarında kredi kartı taksit sınırını 12 aydan 18 aya yükseltti.

Yurtlar hazır
Sakarya’da koronavirüs tedbirleri kapsamında yurt dışından getirilen vatandaşları ağırlayan Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı yurtlar, normalleşme süreciyle yeniden öğrencilere hizmet vermek için hazırlanıyor.

İşgücü rakamları
İşgücü, Mart’ta, geçen yılın aynı ayına göre 2 milyon 235 bin kişi azalarak 30 milyon 104 bin kişi, işgücüne katılma oranı da 4,5 puanlık azalış ile yüzde 48,4 oldu.

Yaz okulları açılacak
Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) 81 ile 2019-2020 eğitim öğretim yılı sene sonu iş ve işlemlerine ilişkin yazı gönderildi. Buna göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nca, Eylül ayında ilkokula başlayacak çocuklar için yaz okulları açılması kararlaştırıldı.

Turizm hazır
Turizm sektörü, aldığı önlemler ve başlatılan Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı ile beraber, yerli ve yabancı konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor.

Yeni Normal
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel: “Normalleşme sürecini insanlar çok yanlış anladı bence. Bu süreç, yeni bir normal aslında. Daha steril ve toplumdan mümkün oldu-ğunca sosyal mesafeyi koruyarak geçirilecek bir süreç.”

LGS 20 Haziran’da
Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Giriş Sınavı’nın 20 Haziran’da yapılacağını duyurdu. Kısa adı ÖSYM olan Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Merkezi Sistem kapsamında, 2020 sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin sınavın, 20 Haziran Cumartesi günü sat 9.30 ve 11.30’da olmak üzere iki oturum şeklinde yapılması öngörüldü.

16 TARIM ZEHİRİNE YASAKLAMA
Tarım ve Orman Bakanlığı, 16 pestisit (tarım zehiri) etken maddesinin yasaklanmasına karar verdi. Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı, kararla ilgili olarak, “Bu olumlu bir adım ve kullanılan diğer tüm pestisitlere yönelik de aynı kararın alınmasını bekliyoruz” açıklaması yaptı.
Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin, 100’ün üzerinde kurum ve inisiyatifinin yer aldığı Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı tarafından başlatılan “Zehirsiz Kampanya” için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan güzel haber geldiği ve 16 pestisit etken maddesinin yasaklanmasına karar verildiği duyuruldu.

e-Devlet’ten ‘tek tıkla’…
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, e-Devlet Kapısı üzerinden ulaşabileceği yeni “Araçlarım” hizmetiyle vatandaşların hiçbir yere gitmeden birçok bilgiyi tek ekran üzerinden görüntüle-yerek ödeme işlemlerini yapabileceğini bildirdi.

Bakanlık duyurusu
Elektrik ve doğal gaz faturalarına afet ertelemesinde gecikme maliyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından karşılanacak.

2. Markası
Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’ın araştırmasına göre, bu yıl 1 milyar 616 milyon dolarlık marka değeriyle Ziraat Bankası, Türk Hava Yolları’nın ardından “Türkiye’nin en değerli 2. markası” oldu.

KOBİ’lere yaradı
Pandemi nedeniyle bankaların devreye aldığı destek paketleri, KOBİ’lere yaradı. BDDK verilerine göre, Mart’tan Nisan’a toplam kredilerdeki 207.7 milyar liralık artışın 95.7 milyar lirası KOBİ kredilerinden kaynaklandı.