Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

İYİ Parti’de 2 İlçe Başkanı belli oldu
İYİ Parti, Dörtyol’da ilçe kongresini yaparak ilçe başkanı ve yönetimini belirlerken, Yayladağı ilçe teşkilatı oluşumu yetkisi de verildi. İl Başkanı Şefik Çirkin, Dörtyol İlçe Başkanlığı’na Gürcan Eker’in yeniden seçildiğini bildirirken, Yayladağı ilçe teşkilatını kurma görevinin de Serdar İşler’e verildiğini duyurdu.

Göçmen Kaçakçısı
17 Kişiye Gözaltı 8 Tutuklama
İlimiz Altınözü ilçesindeki göçmen kaçakçılığı ve uyuşturucu ticareti operasyonunda 17 kişi yakalandı. Bunlardan 8’i tutuklanırken, 9 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest kaldı. Jandarma operasyonlarında, sanıklarla birlikte 1 kilogram kubar esrar ve 32 kök hint keneviri de ele geçirildi.

Doç.Tiryakioğlu’nun acı günü
AĞABEYİ VEFAT ETTİ
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Tiryakioğlu, ağabey acısı yaşadı. Doç. Dr. Tiryakioğlu’nun abisi vefat etti ve toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

MKÜ Kantin ve Restoranı açıldı
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) kantini ile restoranı, 3 aylık aradan sonra yeniden açıldı ve hizmete girdi. Kantin ve restoran, dün aylar sonra hizmete başladı. MKÜ duyurusunda, “Üniversitemiz kampüsünde bulunan Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi kantini, Eğitim Fakültesi kantini, Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi kantini, çarşı restaurant ve çayevi, Pazartesi günü itibariyle hizmet vermeye başlamıştır” denildi.

BENZİNE-MAZOTA ZAM!
Akaryakıt türlerinden benzin ile mazota yeniden zam yapıldı. Benzinde, litre başına 24 kuruş, motorinde 23 kuruşluk fiyat artışı gerçekleşti. Akaryakıta zam yapılmasında, maliyetlerin artması ve değişken fiyat politikasının etkili olduğu öğrenildi.

Müftülüğe VHKİ için 14 kişi başvurdu
1 KİŞİ KAZANDI
Hatay İl Müftülüğüne alınacak Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni kadrosu için yapılan sınavda kazanan 1 kişi belirlendi. Mülakatla yapılan sınava 14 kişinin başvurduğu, 14 kişinin sınava katılırken 2 kişinin sınava girmediği, 14 kişiden tek kişinin kazandığı, sınavı kazanan ve VHKİ personeli olmayı hak eden kişinin de Antakya’dan Hasan Kuru olduğu kaydedildi. Hatay İl Müftülüğü duyurusunda, alınacak personelin ismi Hasan Kuru olarak açıklanırken, başvurmasına rağmen mülakatta elenen, sınavı kazanamayan isimler de şöyle sıralandı:
Ali Savaş, Reşit Taşyürek, Yusuf Doğru, Yusuf Küçük, İbrahim Kayabaşı, İbrahim Keleş, Mahmut Kandemir, Murat Büyükkaya, Enver Alkoç, Hanifi Bilgili, İzzettin Kayak, Muhammed Kaplan ile Yunus Akar.

Müftülük; 30 İmam-Hatip, Müezzin Alacak
Başvurular 3 Temmuz’a kadar
Hatay İl Müftülüğü, vekil imam hatip ve vekil müezzin kayyım alımı yapıyor. Müftülük duyurusunda, 19 Haziran günü başlatılan başvuruların 3 Temmuz tarihine kadar yapılabileceği hatırlatıldı. Müftülük duyurusunda, İlçe Müftülüklerindeki camilerde görevli İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımların geçici süreyle (kanuni izin, geçici görev veya görevden uzaklaştırma vb. nedenlerle) görevden ayrılmaları halinde, yerlerine, 657 Sayılı Devlet Memur]arı Kanunu’nun 86. Maddesi ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ilgili yönetmelikleri gereğince sözlü mülakat sonucuna göre açıktan, vekaleten 30 (otuz) kişi (Vekil İ.H. ve M.K.) personel alımı yapılacağı kaydedildi ve şu kriterler sıralandı:
“İmam-Hatip Lisesi mezunu veya üstü dini öğrenim düzeyine sahip olmak, 201B Yılı KPSSP 122 (Orta Öğretim mezunları), KPSSP 123 (Ön Lisans mezunları) veya KPSSP 124 (Lisans mezunları) sınavında 60 ve üzeri puan almış olma…”
3 Temmuz’da başvurular sona ererken, mülakata gireceklerin 7 Temmuzda ilan edileceği, mülakatın da ertesi gün, yani 8 Temmuzda yapılacağı duyuruldu.

İyileşiyoruz
Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan ve Bakan Fahrettin Koca’nın da Twitter’dan paylaştığı “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerine göre, Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 160 bin 240 oldu.

Mobil Uyarı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “SMS/JRT altyapısı ülke geneline kısa sürede acil durum SMS’i gönderebilecek seviyeye çıktı ve Ulusal Mobil Uyarı Sistemi (UYARSİS) çalışmalarını başlattık, yapacağımız son bir düzenlemeyle devreye alacağız” dedi.

Sağlıkta Tercihler Dün Sona Erdi
Sağlık Bakanlığı tarafından İstanbul’daki hastanelere yapılacak sağlık çalışanı alımı için tercih işlemleri 16 Haziran’da başladı. Adaylar, tercih işlemlerini, 16-22 Haziran tarihlerinde, tercih kılavuzunda belirtilen kurallara uygun olarak, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden T.C. Kimlik Numarası ve şifresini girerek yaptı. Tercih başvuruları dün itibariyle tamamlandı.
Açıklamaya göre, ÖSYM’ye veya Sağlık Bakanlığı’na posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Resmi Gazete’de yer alan atama yapılacak sözleşmeli pozisyonların unvan, branş, sayı ve öğrenim düzeylerine göre dağılımları şöyle:
Diyetisyen 8 (Lisans), Ebe 60 (Lisans), Fizyoterapist 8 (Lisans), Hemşire 1929 (Lisans), Hemşire 373 (Ortaöğretim), Psikolog 8 (Lisans), Sosyal Çalışmacı 8 (Lisans), Sağlık Teknikeri Anestezi 100 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Diyaliz 17 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Eczane 24 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Laboratuvar 48 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Patolojik Anatomi 14 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Röntgen 175 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Tıbbi Sekreter 228 (Ön Lisans), Toplam 2021 (Lisans), 606 (Ön Lisans), 373 (Ortaöğretim), Genel Toplam (3000).

Müftülüğe VHKİ için 14 kişi başvurdu
1 KİŞİ KAZANDI
Hatay İl Müftülüğüne alınacak Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni kadrosu için yapılan sınavda kazanan 1 kişi belirlendi. Mülakatla yapılan sınava 14 kişinin başvurduğu, 14 kişinin sınava katılırken 2 kişinin sınava girmediği, 14 kişiden tek kişinin kazandığı, sınavı kazanan ve VHKİ personeli olmayı hak eden kişinin de Antakya’dan Hasan Kuru olduğu kaydedildi. Hatay İl Müftülüğü duyurusunda, alınacak personelin ismi Hasan Kuru olarak açıklanırken, başvurmasına rağmen mülakatta elenen, sınavı kazanamayan isimler de şöyle sıralandı:
Ali Savaş, Reşit Taşyürek, Yusuf Doğru, Yusuf Küçük, İbrahim Kayabaşı, İbrahim Keleş, Mahmut Kandemir, Murat Büyükkaya, Enver Alkoç, Hanifi Bilgili, İzzettin Kayak, Muhammed Kaplan ile Yunus Akar.

Bakan talimatı
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın talimatıyla, görüntüleri sosyal medyada yer alan askerlere ilişkin başlatılan inceleme ve soruşturma sonucu sorumluluğu görülenler hakkında adli ve disiplin işlemi yürütülmesine karar verildi.

Sanal ticaret
Ticaret Bakanlığı’nca düzenlenen sanal ticaret heyetleri; Meksika, Kolombiya ve Şili ile Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Bahreyn ve Umman’a yönelik programlarla devam edecek.

Öldürmeyin
Doğal Hayatı Koruma Vakfı-Türkiye Yaban Hayatı Danışmanı, Veteriner Hekim Ahmet Emre Kütükçü, yılanları “mutlaka öldürülmesi gereken canlılar” olarak görmenin, yanlış olduğunu söyledi, yılanları öldürmenin ‘zoonoz hastalıkların önünü açabilir’ uyarısında bulundu.

MEB hazırlığı
Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına ilişkin çalışma yürüttüklerini aktaran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Rehber Öğretmenlere çok güzel haberlerimiz olacak” dedi.

Tüketici Güveni
Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Haziran ayında geçen aya göre yüzde 5.2 artışla, Mayıs ayındaki 59.5 düzeyinden, Haziran ayında 62.6’ya yükseldi.

Zirvede Kalan Maçlar
Hatayspor, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 1. Ligi’nde liderliğini sürdürürken, ligde bitime 5 hafta kaldı. 1. Lig’de zirve yarışındaki 5 takımın ligde kalan maçların programı şöyle:
HATAYSPOR:
Balıkesir-İç
Bolu-Dış
Keçiörengücü- İç
Adanaspor-Dış
Bursaspor-İç
ERZURUMSPOR:
Osmanlıspor-Dış
Ad.Demirspor-İç
Giresun-Dış
Altay-Dış
Ümraniye- İç
ADANA DEMİRSPOR:
Giresun-İç
Erzurumspor-Dış
Altay-İç
Ümraniyespor-Dış
İstanbulspor-İç
BURSASPOR:
Adanaspor-İç
Giresunspor-Dış
Altınordu- İç
Menemenspor-İç
Hatayspor-Dış
AKHİSARSPOR:
Ümraniye- İç
İstanbulspor- Dış
Balıkesirspor-İç
Boluspor-Dış
Keçiörengücü-İç

TFF 1.LİGDE BU HAFTA MAÇLARI
Hatayspor’un mücadele ettiği Türkiye Birinci Ligi’nde bitime 5 hafta kaldı. Bu haftaki maç programı şöyle:
Bursaspor-Adanaspor
Altınordu- Keçiörengücü
Eskişehir-Altay
Osmanlı-Erzurum
Menemen-Bolu
Ad.Demirspor-Giresun
Hatay-Balıkesir
Karagümrük-İstanbul
Akhisar-Ümraniye