Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

MKÜ’de Yatay Geçiş Hatay

MKÜ’de Yatay Geçiş
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne (MKÜ) yatay geçişle ilgili prosedür konusunda bilgilendirme yapıldı. MKÜ duyurusu şöyle:
“İkinci sınıf ya da üst sınıflara, Ek Madde-1 ile (ÖSYM Puanıyla) müracaat edecek öğrenciler, sınıfınızı 1 seçerek devam edin. Transkriptteki derslerin muafiyetine göre üst sınıflara intibak yapılacaktır. Genel Not Ortalaması ile (GNO) müracaatlar, 17 Ağustos 2020 de başlayacaktır. Ek Madde 1 ile (ÖSYM Puanıyla) BESYO ‘ya müracaat yapılamaz. Genel Yetenek ile alan bölümlere sadece başarı ile müracaat edebilir.”

Türk Kızılay’dan
Beyrut için…
Beyrut Limanı’nda yaşanan patlamanın ardından yaraların sarılması için çalışmalarını sürdüren Türk Kızılay, felaket bölgesi ilan edilen kentteki ihtiyaçlar için “Beyrut Yaralı, Uzat Elini” çağrısıyla insani yardım kampanyası başlattı.

81 İl’de denetim
İçişleri Bakanlığı’nca 81 İl Valiliğine gönderilen genelge kapsamında, ülke genelinde hafta sonu düğün, nişan, kına gecesi, sünnet düğünü gibi etkinliklerde denetimler yapıldı.

Öğretmenlerde İl Dışı Tayin
Tercih edilecek okullar açıklandı. Bugün, başvuruda son gün…
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Personel Genel Müdürlüğü tarafından, il dışı tercih edilebilecek okullar listesi yayımlandı.
MEB Personel Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 2020 İl Dışı Atama Kılavuzu’na göre, il dışı atama süreci geçtiğimiz Cuma günü başladı Kılavuz’da belirtilen şartları taşıyan ve 31 Aralık 2020 itibariyle bulunduğu ilde 3 yıl çalışma süresini tamamlayan öğretmenler, il dışı başvuru sayfa üzerinden, il dışı yer değiştirme başvurusunda bulunabilecekler. İl dışı başvuru işlemleri, 6 – 10 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.
Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler için il dışı yer değiştirme başvuru işlemlerinde, öğretmenler, en fazla 40 okul tercihi yapabilecekler. Atama sonuçları, 11 Ağustos tarihinde açıklanacak.

GP’de İskenderun İlçe Başkanı;
MEHMET YILMAZ
Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun Genel Başkanı olduğu Gelecek Partisi’nin (GP) İskenderun İlçe Başkanlığı’na Mehmet Yılmaz getirildi. İlçenin bilinen siyasetçilerinden Mehmet Yılmaz, İlçe Yönetim Kurulu’nu oluşturma çalışmalarına başladı.

MHP Belen
İlçe Kongresi PERŞEMBE GÜNÜ
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), ilimizde kongre sürecini başlatıyor. MHP’de Belen İlçe Kongresi bu hafta yapılacak. MHP’nin Belen Kongresi, 13 Ağustos Perşembe günü saat 10.00’da, belediyeye ait sosyal tesislerde yapılıyor.

Suudi’den Türkiye’ye Dönmek İsteyenlere
Yarın uçak var…
Suudi Arabistan’da mahsur kalarak yurda dönemeyen gurbetçilerin tahliyesine yönelik çalışmalar son bulmadı. Edinilen bilgiye göre, özellikle Hataylı gurbetçiler için yarın Suudi Arabistan’dan İstanbul’a uçak seferi düzenlendiği kaydedildi. Suudi Arabistan – Türkiye arasında gerçekleşecek yarınki uçak seferi için bilet rezervasyonunun 0-533-417 69 24 nolu telefonla yapılabileceği duyuruldu.

DABİS Projesi
Üniversite tercih dönemindeki öğrencilerin doğru bölüm ve meslek tercihi yapmalarında yol gösterici olan psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerin objektif veriye ulaşmalarını sağla-mak amacıyla DABİS Projesi faaliyete geçirildi.

Sanal’ı sevdik
YÖK Başkanı Yekta Saraç, “Yükseköğretim kurumları ve programlarının dijital ortamda tanıtılmasına yönelik ilk kez düzenlenen sanal fuar, 4 gün içinde, 153 bin kayıtlı kişi tarafından ziyaret edildi” dedi. Sanal fuara, “https://sanalfuar.yok.gov.tr” adresi üzerinden erişim sağlandı.

İkiye katlandı
Yılın 7 ayında, Türkiye’de, 191 adet elektrikli ve 8 bin 129 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşirken, elektrikli otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 99, hibrit otomobil satışları da yüzde 47,3 yükseldi.

Hangi meslek?
Kariyer.net Genel Müdürü Uysal, “Yeni mezunlar ve işverenlere ‘geleceğin mesleği ne olacak’ diye sorduğumuzda, her iki grubun da ilk sırada yazılıma, ikinci sırada ise yapay zeka ve robot teknolojilerine yer verdiğini görüyoruz” dedi.

PCR testleri
Türkiye’ye hava veya kara yoluyla giriş-çıkış yapacakların Kovid-19 PCR testleri, Sağlık Ba-kanlığı tarafından ruhsat-landırılan tüm laboratu-varlarda çalışılabilecek.

Dünya genelinde
Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı, dünya genelinde 19 milyon 817 bini aştı.

Erişilebilirlik
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, engelliler başta olmak üzere, yaşlı ve hamilelerin binalara erişilebilirlik düzeyini belirlemek için, kısa adı “ERDEM” olan Erişilebilirlik Değerlendirme Modülü hazırladı.

Stokçuluk uyarısı
TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, “Sektör dışı hububat-bakliyat ticaretinde daha önce yer almayan kişilerin buğday alımları gerçekleştirdiğini gözlüyoruz” ifadesini kullandı.

Altın alırken!
TSK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Hediyelik altın alanların ve altına yatırım yaparak birikim yapanların hayal kırıklığına uğramaması için, bilinir ve güvenilir kuyumcu esnafından alışveriş yapılmalı.”

TBF ligleri
Türkiye Basketbol Federasyonu, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle “Basketbola Dönüş Protokolü”nü açıklayarak, ING Basketbol Süper Ligi’ni 26 Eylül’de başlatmayı planladığını duyurdu.

Önemli hatırlatma
Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercih sürecinde olan milli sporcuların ‘Yüzde Yüz Sporcu Bursu Mutabakatı’ çerçevesinde 52 vakıf üniversitesinde tam burslu okuyabileceklerini hatırlattı.

55 milyonu aştı
TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, küçükbaş hayvan sayısının 55 milyonu
aştığına işaret ederek, “Nüfus başına bir küçükbaş hayvan sayısı hedefine adım adım yaklaşıyoruz” dedi.

Pandemide
İlk üç ürün…
Nielsen’in 73 ülkede gerçekleştirdiği araştırmaya göre, pandeminin ilk 10 haftasında ciro artışı bakımından öne çıkan ilk üç ürün maya, kolonya ve un oldu.

Yakalanan terörist
Hatay’da yakalanan gri listedeki terör örgütü El Kaide üyesi Taner Küşioğlu’nun, 2010 yılında eşini boğazını keserek öldürdüğü gerekçesiyle girdiği cezaevinden firar edip örgüte katıldığı ortaya çıktı.

Valiliğe Genelge
İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliği’ne, “Ormanlık Alanlar ve Civarında Ateş Yakılma-ması” konulu genelge gönderildi.

‘PCR testi’ uyarısı
Türk Hava Yolları, 8 Ağustos tarihinden itibaren, 48 saat içinde alınmış negatif koronavirüs testi ibraz etmeyen yolcuların Almanya uçuşlarına kabul edilmeyeceğini duyurdu.

Gençlere destek
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Profil Temelli Danışmanlık Sistemi kapsamında 1 milyon 867 bin genç ile bireysel görüşme yaparak iş gücü piyasasına katılmalarına destek verdiklerini bildirdi

Orman köylülerine
Kredilerde düzenleme
Orman köylülerinin kalkınması için kullandırılan kredilerde düzenlemeye gidildi. Bu kapsamda ferdi, kooperatif ve kooperatif üst kuruluşları kredilerinden faiz alınmayacak.

Rezervler
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplam rezervleri, geçen hafta 2 milyar 786 milyon dolar azalarak 90 milyar 245 milyon dolara geriledi.

Yeni çalışma seti
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilkokul 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıf düzeyindeki öğrencilere yönelik “Öğren-meye Hazırım” ve 1’inci sınıf öğrencileri için “Tohum” isimli yeni kitap setleri hazırladıklarını bildirdi.

Asker paylaşımı
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı bölgesinde kahraman Mehmetçiklerin, kendileri için hazırlanan yemekleri Suriyeli kardeşleriyle paylaşmaya devam ettiğini bildirdi.

CHP’de açılım
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti olarak toplumun her kesimini kapsayan bir siyaseti hayata geçirmek istediklerini ve bunun mücadelesini verdiklerini söyledi.

Hayata dair…
Koronavirüsü yenen Prof. Dr. Cüneyt Göksoy: “Vücudunuza özen gösterin, sağlıklı olun, sigara içmeyin, egzersiz yapın, dengeli beslenin, kilonuza dikkat edin, Kovid’e yakalanmasanız bile ömrünüz uzamış olur.”

Sanal alışverişteyiz
Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi döneminde Türkiye’de internet ve telefon yoluyla alışverişe yönelik talep arttı.

Havuza dikkat
Medipol Pendik Üniversite Hastanesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yıldız Altan Aydın: “Yazın serinlemek için girdiğiniz havuz ve denizin temizliğini sorgulayın. Kirli suda havuz sistitine yakalanma riski var.”

Uçmayı sevdik
Türkiye genelindeki havalimanlarında Temmuz’da hizmet verilen toplam yolcu sayısı 6 milyon 224 bin 921 olarak kayıtlara geçti.

Tatilcilere uyarı
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, tatile çıkacaklara, rezervas-yon konusunda mağduriyet yaşamamaları için işletmeyle sözlü değil mail ya da yazışma yolu ile anlaşma yapmaları tavsiyesinde bulundu.

129 milyon lira
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, bu yılın 7 ayında yapılan denetimlerde, Çevre Kanunu’na aykırı faaliyette bulunan 2 bin 798 tesise toplam 129 milyon 401 bin 768 lira ceza uygulandı, çevre kirliliği oluşturan 156 işletmenin de faaliyeti durduruldu.

Emsal karar
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, bir müşteriye cinsel tacizde bulundu-ğu gerekçesiyle işten çıkarılan garsonun iş akdinin haklı nedenle feshedildiğine karar verdi.