Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatay Fetö’de Son 7 Gün:

27 Polis açığa alındı, 22 kişi  meslekten ihraç edildi,  gözaltındaki 46 kişi mahkemeye  çıkarıldı, 21’i tutuklandı.

İlimizdeki Fetullahçı Terör Örgütü ile Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik soruşturma çerçevesinde, son 7 günde toplam 27 Polis Memuru açığa alınıp haklarında idari ve adli soruşturma başlatılırken, adli mercilere çıkartılan 46 kişiden 21’i tutuklandı. Gazetemizin dün sabah 09.00 itibariyle edindiği bilgilere göre, Hatay FETÖ soruşturmalarında son 7 günlük bilgiler şöyle:

-27 Polis açığa alındı, 3 Polis MYO personeli ile 2 MKÜ personeli göreve iade edildi.

-22 Memur meslekten ihraç edildi. İhraç edilenlerden 6’sı Asker, 2’si Polis MYO Personeli, 1’i MKÜ, 2’si Doğu Akdeniz, 1’iKosgeb Personeli.

-Gözaltında iken mahkemeye çıkartılan 46 kişiden 21’i tutuklandı, 25’i adli kontrol şartıyla ya da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

-Tutuklanan 21 kişiden 4’ü Asker, 1’i il dışı Polis, 10’u Adliye Personeli, 2’si Öğretmen, 3’ü sivil, 1’i Halk Sağlığı ve 1’i PTT Personeli.

-Adli kontrol şartıyla 21 kişi serbest bırakıldı. Bu şekilde serbest bırakılanların sayısı 918’e çıktı.

-Adliye’ye çıkartılanların 12’si tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Serbest bırakılanların toplamı 628’i buldu.

-Firari 180 kişi bulunuyor.

– Haklarında adli soruşturma açılan kişi sayısı son 7 günde 223 artarak toplam 2593’e ulaştı.

 

CHP’li Gençler “Anayasaya Hayır”a hazır…

CHP Hatay İl Gençlik Kolları yönetici ve üyeleri, olası referandum öncesi hazırlıklarını hızlandırdı. CHP’nin 15 İlçe Gençlik Kolu Başkanı, hafta sonunda Antakya’da bir araya geldi ve İl Gençlik Kolları Başkanı Ümit Kutlu başkanlığında toplanarak çalışma takvimini belirledi. CHP’li gençlerin ortak mesajı ise şu oldu:

“Ülkemiz ve Cumhuriyetimiz için bir adım öne çıkıyoruz. Meclis’te vekillerimize saldıran zihniyeti, Soma’da madencileri ve Eskişehir’de Ali İsmail’i tekmeleyenlerden tanıyoruz. Ülke genelinde gençlik kollarımıza olan fiziki ve hukuki baskıyı, geçmişte Mustafa Kemal’e Padişah tarafından çıkarılan tutuklama kararından tanıyoruz. Ve şunu çok iyi biliyoruz ki, son CHP’li kalana kadar Cumhuriyet’i savunmaya devam edeceğiz, korkmuyoruz. Biz korkusuzluğu, 1881’de gözlerini açan Selanikli bir yetimin ‘ülkede her şey bitti’ denildiği anda Cumhuriyet’i ilan etmesinden biliriz. Mustafa Kemal’in evlatları emanete sahip çıkacak ve Cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır. Ne başkanlığa ne de hilafete asla geçit vermeyeceğiz. Yaşasın Laik Cumhuriyetimiz.”

Mesaja imza atan üyeler ise şu isimler oldu:

“Ümit Kutlu, Ayperi Dalyan, Onur Alp Arıkan, Yıldız Gezel, Mehmet Ali İsaoğulları, Hasan Değirmenci, Eda Güler, Erol Başol, İklime Kabasakal, Onur Bataş, A.Kemal Kazar,  Kemal Tel, Mehmet Murat Gezmen, Abdurrahman Vuran, Salih Aral, Semih Elmasoğlu, Vural Karataş, Eser Baldıran, Taner Kırılmış, Süleyman Kalabaz ve Burak Kimyonsan.

 

İMO’da Mesleki Seminer

İŞ İSKELESİ ANLATILDI

İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi, “İş İskelesi” konulu bir mesleki seminer gerçekleştirdi. Seminer, geçtiğimiz hafta sonunda, Perşembe günü İskenderun’da, Cuma günü de Antakya’da gerçekleştirildi. Seminer’i, İnş.Yük. Müh. Beste Ardınç sundu.

Sunucu Ardınç, binaların ve diğer yapıların inşaat, bakım, onarım ve yıkım işlerinin gerçekleştirilmesinde güvenli bir çalışma ortamının ve bu ortama güvenli erişim sağlanması için gerekli olan geçici inşaat yapısı, yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliği, iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği, ahşap ve ön yapımlı çelik ile alüminyum alaşımlı bileşenlerden oluşan dış cephe iş iskelelerine dair tebliğler konusunda katılımcı meslektaşlarına bilgiler sundu.

Panelist İnş.Yük. Müh. Beste Ardınç’ın, “İş İskeleleri standarda sahip olmalı mıdır?” başlıklı sunumdan özet bilgiler ana başlık halinde şöyle:

“Seçilen iskelenin kurulum ve kullanım şekline göre, sağlamlık ve dayanıklılık hesapları üreticiden temin edilir, mevcut değilse de yapılır veya yaptırılır. Bu hesaplar yapılmadan veya yapılan hesaplar sonucunda iskelenin güvenli olmadığının tespit edilmesi halinde, iskeleler kullanılamaz.”

 

İskenderun’da karbonmonoksit zehirlenmesi: 1 ÖLÜ…

İskenderun’da, geçtiğimiz hafta sonunda bir evde sobadan çıkan karbonmonoksit gazı evdeki iki kişiyi zehirledi.

Eşlerden Mahmut Yıldırım, zehirlenme sonucu hayatını kaybederken, Hüsna Yıldırım ise koma halinde hastaneye kaldırıldı. Yaşlı çiftin bu durumu, komşuların kapıyı çalıp cevap alamamaları sonrası ortaya çıktı.

 

Erzin’de kaza: 1 ÖLÜ…

Erzin’deki trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti. Zafer Öztürk’ün kullandığı aracın, önce elektrik direğine çarptığı, ardından da portakal bahçesine uçtuğu kazada, sürücü Zafer Öztürk hayatını kaybetti. Kazanın, aşırı hız sonucu direksiyon hakimiyetinin kaybolması nedeniyle yaşandığı belirtiliyor.

 

Bugün Enerji Verilemeyecek Yerler

Toroslar elektrik çalışmaları dolayısıyla, bugün ilimizde bazı bölgelerde kesinti uygulanıyor. Bugün ilimizdeki kesinti programı şöyle:

İskenderun İlçesi Cırtıman Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,

Kırıkhan İlçesi Saylak Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,

Defne İlçesi Harbiye Mahallesi 13. (Dursunlu) Sokağa 9:00-16:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

 

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler

Toroslar Elektrik A.Ş.’nin şehir şebekesi ile trafolara yönelik yenileme, bakım ile onarım çalışmaları dolayısıyla yarın ilimizde kesinti yapılıyor. Yarın ilimizdeki enerji kesintisi programı şöyle:

İskenderun İlçesi Düğünyurdu Mahallesi’ne 9:00-17:00 saatleri arası,

Hassa İlçesi Demrek Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,

Reyhanlı İlçesi Yeşilova Mahallesine 9:00-16:00 saatleri arasında bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

 

MKÜ’ye Lisansüstü Alımı

BAŞVURULAR BAŞLADI

Hatay MKÜ’ye, 2016-2017 bahar yarıyılı lisansüstü öğrenci alımı başladı. MKÜ internet sitesinde alınacak lisansüstü öğrencilerle ilgili duyurular yayınlandı. Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü lisansüstü öğrenci alımı için başvurular başladı.

 

SHIRLEY  30 Ocak’ta Antakya’da

Ödüllü Usta Oyuncu Sumru Yavrucuk’tan Muhteşem Bir Komedi! “Shirley”,  bu ayın sonunda ilimizde oynuyor.

Oyun, 30 Ocak Pazartesi 20.00 Meclis Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

 

GÜLER’in acılı günü

BABASI VEFAT ETTİ

AKP Antakya İlçe Yöneticisi Hüseyin Güler, Baba acısı yaşadı. Hüseyin Güler’in Babası vefat etti.

Kentte “Arap Hüseyin” adıyla anılan Hüseyin Güler’in vefat eden Babası dün toprağa verildi.

ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesi’ne başsağlığı diler.

 

Kabzımal Komisyoncular Derneği Kongre yaptı

BAL, YENİDEN BAŞKAN…

Antakya Meyve ve Sebze Kabzımal Komisyoncuları Derneği, olağan genel kurulunu yaptı. Geçtiğimiz hafta sonunda yapılan Kabzımal Komisyoncuları Derneği Genel Kurulu’nda başkanlığa Mustafa Nizamettin Bal yeniden seçildi.

Kongre ardından yapılan seçimlerde Yönetim Kurulu’na ek liste ile şu isimler seçildi:

M.Nizamettin Bal,  Sabahaddin Balon, Adnan Berber, Ahmet Zafer Şahutoğlu, Rıdvan Gül, Yusuf Düşer, Fehmi Sıkar, Ali İnan, İbrahim yüksek.

Meyve Sebze Hali Komisyoncular Derneği’nin Denetim Kurulu’nda ise Refik Güzel, Cihan Öztürk ile Serdar Duyan yer alırken,  Türkiye Haller Birliği Federasyon delegeliğine seçilen isimler de şunlar oldu:

  1. Nizamettin Bal, Sabahaddin Balon, Rıdvan Gül, Adnan Berber.

Kongre’de yeniden başkan seçilen M.Nizamettin Bal, Hal’deki yeni düzenlemeler ile Yeni Hal yapımına ilişkin üyelere bilgiler verdi.

 

Trafik Kontrolleri:

Alkollü 37 sürücünün ehliyetine el konuldu

İlimizde trafiğin denetlenmesi ve düzenlenmesine yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında, alkollü araç kullandıkları belirlenen 37 sürücünün ehliyetine geçici süreyle el konuldu. Alınan bilgiye göre, ilimiz genelindeki 15 ilçede son bir haftalık dönemde yol kontrolleri sırasında alkollü araç kullanan 37 kişinin ehliyetine 6 ay süreyle el konuldu. Bu arada 1.00 promilin üzerinde alkol aldığı belirlenen 11 sürücü hakkında da adli işlem yapılmaya başlandı.

 

7 Günde 79 Kaza:

ÖLÜ YOK, 108 YARALI

İlimiz genelinde, 9-15 Ocak tarihleri arasında, 50’si yaralamalı ve 29’u maddi hasarlı olmak üzere meyana gelen toplam 79 trafik kazasında ölüm olayı gerçekleşmezken; 108 kişi ise yaralandı. Yapılan açıklamaya göre, ilimizde trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında trafik ekipleri tarafından yapılan denetim ve kontrollerde 16.522 araç kontrol edildi, kusuru tespit edilen 3.031 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı ve 76 motosiklet trafikten men edildi.

 

Baraj Düşsün Teklifi CHP’den

Anayasa Değişiklik Paketi tartışmaları sırasında gündeme taşınan ‘erken seçim’ tartışmaları sürerken, CHP, seçim barajının yüzde 3’e düşürülmesi için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.

 

Sergi Reyhanlı’da

Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen, “Çanakkale 1915, 101’inci Yıl Savaş Malzemeleri Müzesi” adlı Sergi, 16 Ocak Pazartesi günü Reyhanlı ilçesi Öğretmenevi’nde kapılarını açtı.

Sergi, 21 Ocak Cumartesi gününe kadar ziyaretçilerini bekliyor.

 

Kapanan İşyeri Sahibi, Suriyeli…

İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, haksız rekabet ve kazancın önüne geçmek için esnafları ruhsat almaları konusunda uyarıyor. Zabıta ekiplerinin yapmış olduğu denetimlerde, Sarıseki’de Suriyeli bir kişi tarafından açılan ruhsatsız diş laboratuvarını mühürlendi.

 

Antakya Belediyesi Hizmeti: ÜCRETSİZ KURSLAR

Antakya Belediyesi Gençlik Merkezi’nde ücretsiz resim kursları başlatıldı.

Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada; Güzel Sanatlar Fakültesi, Güzel Sanatlar Lisesi ve Eğitim Fakültelerine hazırlanan öğrencilere ve bunun yanı sıra hobi amaçlı resim sanatıyla ilgilenen her yaş grubundan Antakyalılara ücretsiz kurs imkânı sunulduğu belirtildi.

Katılmak isteyen vatandaşların, Gençlik Merkezi’ne şahsen başvurabileceği gibi, 0326 227 22 22 numaralı telefondan da bilgi alabilecekleri bildirildi.

 

20 Gün Aşımı Adres Beyanına 506 TL CEZA…

Bulundukları adresi terk ederek başka yere taşınanların yeni adreslerini 20 gün içinde il nüfus idaresine bildirmeleri gerekiyor.

Hatay İl Nüfus yetkilileri, gerçeğe aykırı adres beyanında bulunan vatandaşlara 1.016 TL, adresini değiştirip yeni adresini 20 iş günü içerisinde Nüfus Müdürlüklerine beyan etmeyen vatandaşlara da 506,00 TL idari para cezası uygulanacağını bildirdiler.

 

BUGÜN 7 MAÇ VAR

Hatay Amatör Küme’de bugün 7 maç oynanacak. Maçlardan biri Süper Lig, biri 2. Amatör ve 5’i Birinci Amatör Küme’ye ait. Bugünkü maçlarla ilgili program şöyle:

Süper: Reyhanlı-Defne

Reyhanlı’daki bu maçın başlama saati, 14.00…

1.KÜME:

Harbiye-Kırıkhan G.

Şirince-Dörtyol

Yayladağı-Maşuklu

Karaağaç-Kaan Tem.

Bekbele-Uğurdal Kol.

2.KÜME.

Arsuz-Aşkarbeyli

 

Türk ve Suriyeli gençler futbol maçı oynadı

SURİYE 6-4 GALİP

Hatay Birinci Amatör Küme ekibi Yayladağıspor ile bu  ilçedeki Suriyeli gençlerden oluşan Bayırbucak  Gençlikspor futbol takımları arasındaki maçı Suriye takımı  6-4 kazandı. Maç, Yayladağı Stadı’nda oynandı. Maçı, Türk ve Suriyeli sporseverler birlikte ve kardeşçe izledi.