Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

“Bana Antakya’yı anlatır mısın?”
Bilgi yarışması salı günü…
Antakya’daki liseliler arasında, konusu “Bana Antakya’yı anlatır mısın?” olan bir bilgi yarışması düzenleniyor. Bilgi Yarışması, 16 Mayıs Salı günü yapılıyor. Antakya Kültür Merkezi’ndeki bilgi yarışmasına katılacak liseler şunlar:
Narlıca A.L.
Erol Bilecik TEAML
Y. Behzetoğlu A.L.
N.Turgut Anlar A.L.
Şehit A.Benli MTAL
TOKİ Şehit S.Yılmaz A.L.

Hatay FETÖ’de son durum:
23 Gözaltı, 1104 tutuklama,208 firari var
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmekte olan FETÖ-PDY soruşturması kapsamında halen ilimizde 23 şüpheli gözaltınta tutulurken, 1104 kişinin cezaevlerinde tutuklu olduğu ve 208 firari bulunduğu açıklandı.
Resmi açıklamalara göre, Hatay FETÖ’de son bilgiler şöyle:
Açığa alınan :457 memur
İdari soruşturulan :557 memur
İhraç edilen :1647 memur
Halen tutuklu :1104 kişi
Adi kontrolle serbest :1003 kişi
Tutuksuz yargılanan :974 kişi
Firari :208 kişi
Adli soruşturulan :3312 kişi
Hatay’da halen gözaltındaki 23 kişinin mesleki konumları şöyle: 1 Adliye personeli ,7 öğretmen, 2 il dışı öğretmen,12 sivil,1 Kredi Yurtlar Kurumu personeli.
Geçtiğimiz hafta içerisinde Hatay’da tutuklanan 90 kişinin mesleki dağılımları da şöyle:
1 mülki amir,1 asker,4 polis,1 savcı,26 öğretmen,2 il dışı öğretmen,50 sivil,1 İSTE personeli,1 müftülük personeli 1 Aile ve Sosyal Politikalar personeli, 1 DOĞAKA personeli.

NAMIK TAN BUGÜN HATAY’DA
ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi, Antakyalı hemşerimiz Namık Tan bugün memleketine geliyor. Büyükelçi Tan, bugün Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın konuğu olacak ve “Türkiye Dış Politikası” ile Türkiye-Suriye İlişkileri” konusunda sunumda bulunacak. Tan’ın sunumu, Erol Bilecik kongre salonunda saat 14.45’te başlayacak.
Bugünkü etkinlikte, hemşerimiz ‘TBMM Muhabiri’ Nida Yılmaz’ın moderatörlüğünde, MAN Genel Müdür Yardımcısı Mustafa İskifoğlu, “Firmaların İnsan Kaynakları Çalışmaları” ile “Personel Alımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar” konusunda bir sunumda bulunacak. ATSO etkinliği konferans öncesi, saat 14.00’te kokteyl ikramında bulunulacak.

KİTAP FUARI YARIN AÇILIYOR
Hatay Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde ilk kez düzenlenen “Hatay Kitap Fuarı” yarın açılıyor. Fuar, Otogar yakınlarındaki Primemall’ın karşısındaki arazide düzenleniyor. Hatay Kitap Fuarı, Primemall AVM karşısında, 130 yayınevinin katılımı ve 200’den fazla etkinlikle düzenleniyor.

MAĞARACIK SALLANDI
Deprem büyüklüğü 3,2
İlimiz Samandağ ilçesi Mağaracık Mahallesi merkezli olmak üzere önceki gün bir küçük ölçekte deprem meyanda geldi.
Kandilli Rasathanesi ölçümlerine göre, 9 Mayıs salı günü saat 16.43 sıralarında Mağaracık merkezli yerin 15 km derinliğinde 3,.2 büyüklükte bir deprem meydana geldi. Deprem can yada mal kaybı oluşturmadı.

NEHİR’DEN, ENGELLİLER MESAJI
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Başkan Nehir’in mesajı şöyle:
“Engelli bireylerin önündeki engelleri kaldırarak engelsiz bir yaşam sağlamak çağdaş bir ülke olmanın koşuludur. Çağdaş bir dünyada yaşamak, toplumun bütün bireylerini kapsayan çalışmaları gerçekleştirmekten geçmektedir. Toplumsal yaşamımızda sağlıklı bireyler kadar, engelli bireylerin de eşit ve erişilebilir tüm hizmetlerden yararlanması ve toplumsal yaşama katılımlarının sağlanması, yaşam standartlarının yükseltilmesi gerekmektedir. Engelliler haftası bu konuda farkındalık oluşturmak, engelli vatandaşlarımızın ve ailelerinin sorunlarına dikkat çekilmesi çözüm yollarının bulunması açısından önemli bir haftadır. Engelli yurttaşlarımıza engelsiz bir dünya yaratılması, bu konuda toplumun önyargılarından arındırılması, pozitif ayrımcılığa tabi tutulmaları, sosyal haklardan ve hizmetlerden yeterince yararlandırılmaları konusunda gerekli düzenleme-lerin bir an önce hayata geçeceği aydınlık yarınlar diliyor; engelliler haftasını yürekten kutluyorum. Engellilerimize ve ailelerine sağlıklı, mutlu, huzurlu bir yaşam temenni ediyorum. ” -Gökay Gökdemir-

GÖNENÇ’ten “Engelli” mesajı
CHP Defne İlçe Başkanı Mehmet Gönenç bir mesajla “Engelliler Haftası”nı kutladı.
Gönenç’in mesajı şöyle:
“Engelli vatandaşların sorunlarına çözüm üretmek ve tüm hizmetlerden eşit bir biçimde yararlanmalarını sağlamak, ekonomik, sosyal ve siyasal hayata katılmalarının yollarını açabilmek çağdaş devlet olmanın en önemli göstergelerinden biridir. Tüm siyasi partiler, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşları, kısacası bütün vatandaşlar yürütülen çalışmalara gereken desteği vermelidir. Bu konuda yapılacak çalışmalar, insanımıza ve toplumumuza gösterdiğimiz saygının anlamlı bir ifadesi olacaktır. Engelli olduğu için hiç kimse toplumdan dışlanmamalı, aksine engelinden dolayı hiçbir imkândan yoksun kalmamasına özen gösterilmelidir. Onların yardıma değil; sevgiye ihtiyaçları olduğunu düşünerekten onlara sevgiyle kucak açılıp şefkat gösterilmelidir. Engellilere yönelik bakım ve rehabilitasyon hizmetleri, evde bakım hizmeti, ailelerine yönelik danışmanlık ve destek hizmetleri artırılmalıdır. Yürürlükte olan kanunlara uyulup devlet memurluklarında ve özel sektörde engellilere yönelik istihdam kotalarının yasal zorunluluk olarak uygulanması gerekmektedir. Bu yönde atılacak adımlarla engellilerimizin yaşamdan zevk almalarını ve yaşama daha sıkı bağlanmalarını sağlanacaktır. Engelliler Haftası münasebetiyle bütün olumsuzluklara rağmen zor şartlar altında hayata sıkı sıkıya sarılan tüm engelli vatandaşları- mızın 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını kutlar; geleceğe daha umutla bakabilecekleri huzurlu ve mutlu bir yaşam dilerim. Sorunlarının çözümü hususunda da engellilere sadece bugün değil; her gün önem verilmesini temenni ederim.” -Gökay Gökdemir-

TÜBİTAK 60 PERSONEL ALIYOR
Türkiye Bilimsel Araştırma Kurumu TÜBİTAK, iki ayrı alanda toplam 60 personel alımı yapıyor.
TÜBİTAK’a; lisans mezunu 15 kişi başvurusu 15 Mayısta sona erecek şekilde, diğer 45 kişi için de aynı kriter ve koşullarda başvuruları 19 Mayısta bitecek şekilde personel alımı öngörülüyor.

Kazada ölen MUSTAFA ALPER İskenderun eski Başsavcısıydı
Dün sabah Denizli’de meydana gelen trafik kazasında şoförü ile birlikte hayatını kaybeden Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper, üç yıl önce ilimizde görev yapmaktaydı. Merhum Başsavcı İskenderun’da görev yapmaktaydı. Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, dün sabah öğrendiği kaza haberine çok üzüldü.
Baro Başkanı DÖNMEZ’in mesajı şöyle:
“Önceden İskenderun Başsavcılığı yapan ve halen Denizli Cumhuriyet Başsavcısı olan Mustafa Alper ve şoförü Muzaffer Akşehirli elim bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Kazada koruma polisi de ağır yaralandı. Yakından tanıma fırsatı bulduğum kıymetli bir hukukçuydu. Allah rahmet eylesin. Mekanları Cennet Olsun. Yaralı koruma polisine de acil şifa diliyorum.”

Hataylı Kuaför 4. oldu
İstanbul’da gerçekleştirilen ve Türkiye’deki en iyi kuaförlerin katıldığı “Saç Yapma Yarışması”nda Hataylı Kuaför Türkiye dördüncüsü olmayı başardı. Hatay’lı Kuaför Cuma Karaahmetlioğlu, “İstanbul Hair Fast Altın Makaslar” Yarışması’nda 40 yarışmacı arasında 4. oldu.

HATAY’DA 457.347 ARAÇ VAR
Otomobil sayısı 192.810 ile % 45 oranında..
Resmi bilgilere göre, ilimiz Hatay’da kayıtlı toplam 457 bin 347 motorlu taşıt bulunuyor. Hatay’daki resmi araçlar içinde otomobillerin oranı % 45, sayısı 192.810 olarak açıklandı.
Resmi bilgilere göre, Hatay ilimizdeki toplam 457.347 aracın dağılımı da şöyle:
Otomobil :192.810
Minübüs :12.219
Otobüs :3704
Kamyonet :59.430
Kamyon :20.179
Motosiklet :146.693
Traktör :21.632
Öte yandan Türkiye genelinde trafiğe kayıtlı araç sayısı 21 milyon 362 bin 512 oldu. Mart ayı sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam 21 milyon 362 bin 512 adet taşıtın %53,8’ini otomobil, %16,4’ünü kamyonet, %14,1’ini motosiklet, %8,3’ünü traktör, %3,9’unu kamyon, %2,2’sini minibüs, %1’ini otobüs, %0,3’ünü ise özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

TEDAŞ’a 49 kişi alınacak.
Toroslar Elektrik Dağıtımı Şirketi, 49 personel alımı yapıyor. Lisans mezunları arasından alınacak 49 kişilik kadro için başvurular yarın sona eriyor.

FİTRE 16 TL
Bu yılki fitre miktarı 16 TL olarak belirlendi. Hatay Müftülüğü, 2017 yılı fitre miktarının kişi başı 16 TL olduğunu duyurdu.
FİTRE, İslamiyet’te, insanın yaradılışına bir şükür olmak üzere ve sevap kazanmak kastıyla verdiği ‘sadaka’ demektir.

HANE HALKI % 8..
HATAY; Yalnız anne ve tek çocukla kalmada önde..
Türkiye’de 2016 yılında toplam hanehalklarının %8,2’sini yalnız ebeveyn ve çocuklardan oluşan hanehalkları oluşturdu. Daha detaylı incelendiğinde toplam hanehalklarının %1,7’sini baba ve çocuklardan oluşan hanehalkları, %6,5’ini ise anne ve çocuklardan oluşan hanehalkları oluşturdu.
Yalnız anne ve en az bir çocuğundan oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu iller %7,9 ile İzmir, %7,8 ile Adana ve %7,7 ile Bingöl ve ilimiz Hatay,
En düşük olduğu iller ise %4,5 ile Bayburt, %4,6 ile Ardahan ve %4,7 ile Tokat oldu. Yalnız baba ve en az bir çocuğundan oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu iller %2,6 ile Malatya, %2,5 ile Gümüşhane ve %2,4 ile Iğdır ve Kilis, en düşük olduğu iller ise %1,2 ile Nevşehir, Kayseri ve Tokat oldu.

MKÜ-YÖS YAPILDI
MKÜ’de okuyacak yabancı öğrencileri belirleyen sınava 2350 kişi katıldı.
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) lisans ve önlisans programlarında öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrencileri belirlemek amacıyla sınav yapıldı. İki aşamada gerçekleşen sınava toplam 2 bin 350 aday başvuru yaptı.
MKÜ- Tayfur Ata Sökmen Kampüsü’nde 1500 ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nde 850 adayın katılımıyla aynı gün ve aynı saatte gerçekleşen sınavda adaylara çoktan seçmeli olarak 80 soru soruldu.
120 dakikalık sınav sonunda, adayların ön lisans programları için asgari 40 puan, lisans programları için asgari 60 puan, Veterinerlik Fakültesi için asgari 70 puan, Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi ile Diş Hekimliği Fakülteleri için asgari 80 puan almaları gerekiyor.
-Adil Yeşildağ-

(Visited 1 times, 1 visits today)