Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

MHP İlçe Kongreleri tamamlandı
15 İLÇE BAŞKANI BELLİ OLDU
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Hatay’da 15 ilçeye yönelik kongrelerini tamamladı. Geçtiğimiz hafta içinde ilçe kongrelerini tamamlayan MHP, Hatay’da 15 ilçede; ilçe başkanı, yönetim kurulları, disiplin, denetim kurulu üyeleri ile il delegelerini belirledi.
MHP’de seçilen 15 İlçe Başkanı şu isimlerden oluştu:
1. İskenderun: Turan Bozkurt
2. Antakya: Ali Kanlı
3. Kırıkhan: Hamza Cirnooğlu
4. Reyhanlı: Ali Kureşoğlu
5. Samandağ: Hikmet Külahlı
6. Yayladağı: Celal Atmaca
7. Altınözü: Adem Türk
8. Dörtyol: İlyas Berik
9. Hassa: Seydi Öztürk
10. Kumlu: Mustafa Çamlıbel
11. Defne: Ferit Kaplan
12. Arsuz: Adem Koçloğ
13. Belen: Seyfullah Gürbüz
14. Erzin: Ali Şener
15. Payas: Adem Akyürek

Resim Sergisi 30 Ağustos’ta
ÇOCUKLAR KATILABİLECEK
Hatay Büyükşehir Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları öncesinde bir resim yarışması düzenliyor Yarışmaya, çocuklar katılabilecek.
Duyuruda şöyle denildi:
“Sevgili Veliler. Pandemi nedeniyle evde olan çocuklarınızın yeteneklerini geliştirmek, görmek ve sergilemek istiyoruz. Konu, 30 Ağustos Zafer Bayramı. Resimlerin A3 boyutunda gönderilmesi tek koşuldur. Son gönderim tarihi, 24 Ağustos Pazartesi. Sergi açılış tarihi, 30 Ağustos Pazar. Resimleri bekliyoruz.”

MKÜ-Resim İş’e
40 Öğrenci Başvuru bugün başlıyor
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi Resim İş Bölümü’ne bu yıl 40 öğrenci alınıyor.
Hatay MKÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Özel Yetenek Sınavı Resim İş Öğretmenliği kontenjanı 40 aday ile belirlenirken, ön kayıtlar 17-21 Ağustos tarihlerinde yapılabilecek. Başvurular, bugünden itibaren yapılabilirken, yetenek sınavları da 1-3 Eylül tarihlerinde gerçek-leşecek. MKÜ Resim İş Bölümü’ne ön kayıtla yetenek sınavı üzerinden öğrenci alımı ile ilgili takvim ise şöyle:
Başvurular: 17-21 Ağustos
1.Aşama Desen Sınavı: 1 Eylül 2020 (Saat 10:00)
Sonuçları İlanı: 2 Eylül 2020
Kesin Kayıt: 7-9 Eylül 2020

AFRİKA ÇÖLÜNDE SAMANDAĞ İZİ
Fırıncıoğlu Ailesi, Merhum aile büyüğü anısına Afrika’da çeşme yaptırdı. İlimiz Samandağ ilçesinde, Fırıncıoğlu ailesi, merhum babalarının adını yaşatma adına, Afrika’nın ortasında, çöl dünyasında çeşme yaptırdı. Kısa süre önce vefat eden, Samandağ ilçesinin en eski tüccarlarından, hatta ilk tüccarı olduğu belirtilen, Çiğdede Mahallesi sakini Mehmet Ali ve Diyap Fırıncıoğulları kardeşlerin babası, işadamı Şaban Fırıncıoğulları’nın hatırasına Afrika’da çeşme yaptırıldı.
Samandağlı Fırıncıoğulları Ailesinin, hem babalarının adını yaşatmak hem de ihtiyaç duyan Afrikalı insanlara cansuyu olabilecek bir çeşmeyi hizmete sunmaları takdir gördü.

İMO çabası sonuç verdi
ALINACAK MÜHENDİS ORANI % 30 DÜŞÜRÜLDÜ
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Hatay Şubesi ile ülke genelindeki Odalar, inşaat mühendisliğinin daha kaliteli olmasını amaçlayan bir kampanya başlatırken, gelinen noktada istenen sonucun alındığı kaydedildi.
Hatay İnşaat Mühendisleri Odası, başarıyla sonuçlanan kampanya ile ilgili şu bilgiyi paylaştı:
“İnşaat Mühendisleri Odası Şubelerinin başlatmış olduğu ‘inşaat mühendisliği kontenjan azaltılması kampanyası’ sonuç verdi. YÖK’ün, 21.07.2020 tarihli basın açıklamasında, inşaat mühendisliği 2020 yılı kontenjanları 12071 den 8271 e düşürülmüştür. Emeği geçen tüm Şube Yönetim Kurulu üyelerine ve kampanyalarımıza katılan tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz.”

MKÜ KONSERVATUAR SINAVLARI
19-20 AĞUSTOS’TA
Ön kayıt sonuçları bugün belli olacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Devlet Konservatuarı Türk Müziği Anasanat Dalı tarafından 19 ve 20 Ağustos 2020 tarihlerinde yapılacak olan 2020-2021 Özel Yetenek Sınavı öncesinde ön kayıtlar, 14 Ağustos Cuma günü sona erdi. Türk Müziği konusunda kendini geliştirmek isteyen özel yetenekli gençlere yönelik olarak Hatay MKÜ Antakya Devlet Konservatuarı Türk Müziği Anasanat Dalı tarafından yapılacak olan Özel Yetenek Sınavları ise 19-20 Ağustos günleri yapılıyor. MKÜ Antakya Devlet Konservatuarı’na, ön kayıt başvuru sonuçları ise 17 Ağustos (Pazartesi günü) bugün açıklanıyor.
19-20 Ağustos Çarşamba ile Perşembe günkü sınavın, Hatay MKÜ Tayfur Sökmen Kampüsü’nde bulunan Antakya Devlet Konservatuarı’nda yapılacağı duyurulurken, takvim şöyle açıklandı:
Sınavlar: 19-20 Ağustos
Sonuçların açıklanması: 22 Ağustos
Kesin kayıtlar: 25-26 Ağustos
Bu arada sınavla ilgili iletişim ve başvuru hakkında 0326 245 55 16 nolu telefon hattından dahili 13900’dan bilgi alınabileceği duyuruldu.

Zirai alanda yangın
Yayladağı’nda, önceki gün akşam saatlerinde
çıkan zirai alandaki yangın korkuttu.
Yangın gece saatlerinde güçlükle kontrol altına alındı.
Yayladağı’nda, önceki gün akşam saatlerinde çıkan zirai alandaki yangın korkuttu. Yangın gece saatlerinde güçlükle kontrol altına alındı. Alınan bilgiye göre, Yayladağı ilçesi Yukarıokçular Mahallesi’nde bulunan zirai alanda henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Rüzgarında etkisiyle hızla yayılan alevlere 10 arazöz, 5 su tankı, 1 dozer, 5 teknik personel ve 30 işçi ile müdahale edildi. Yangın 3 saatin sonunda güçlükle kontrol altına alındı. 2 hektarlık alanın kül olduğu yangında soğutma çalışmaları sürerken, olayla ilgili inceleme başlatıldı. Yaralı leylek tedavi altında … Dörtyol’da, bir vatandaş tarafından yaralı halde bulunan göç yolundaki leylek tedavi altına alındı. Alınan bilgiye göre, Dörtyol ilçesine bağlı Kuzuculu Mahallesi’nde yaşayan Mehmet Karaca isimli vatandaş kanadından yaralı halde bulduğu göç yolundaki leylek için yetkililerden yardım istedi. Yaralı leylek, Dörtyol Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından tedavi altına alındı. Beslenmesi yapılan ve gözetim altında tutulan leyleğin sağlığına kavuştuktan sonra doğaya salınacağı bildirildi. Alınan bilgiye göre, Yayladağı ilçesi Yukarıokçular Mahallesi’nde bulunan zirai alanda henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Rüzgarında etkisiyle hızla yayılan alevlere 10 arazöz, 5 su tankı, 1 dozer, 5 teknik personel ve 30 işçi ile müdahale edildi. Yangın 3 saatin sonunda güçlükle kontrol altına alındı.
2 hektarlık alanın kül olduğu yangın-da soğutma çalışmaları sürerken, olayla ilgili inceleme başlatıldı.

Bekliyorduk!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 vaka sayılarındaki artışa ilişkin, “Dün (15 Ağustos), son 45 günün en yüksek vaka sayısını açıkladık. Bu sonucu bekliyorduk” ifadesini kullandı.

MEB duyurusu
Resmi ve özel eğitim kurumları, 8. ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunlara yönelik, 31 Ağustos 2020-6 Haziran 2021 tarihlerinde destekleme ve yetiştirme kursları açabilecek.

Virüse karşı
Akıllı duraklar
Vakaların artış gösterdiği Güney Kore’nin Başkenti Seul’de, akıllı otobüs durakları hizmet vermeye başladı. Bu duraklarda yolcuların ateşleri ölçülüyor, ateşi olanlar durağa ve otobüse alınmıyor.

Yılsonu tahmini
TCMB, ağustos ayı beklenti anketi sonuçlarına göre 2020 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde yüzde 10,22’den 10,82’ye yükseldi. Yılsonu dolar kuru tahmini de bir önceki anket döneminde 7,02 TL iken, bu anket döneminde 7,34 TL oldu.

Önemli veri
20 Ağustos Perşembe: 14:00/TCMB 1 Hafta Vadeli Repo Faizi (gösterge faiz)/20 Ağustos/Beklenti: % 8.25/Önceki: % 8.25

Okullarda yapılacak
Milli Eğitim Bakanlığı, 2020-2021 eğitim öğretim yılı açılış dönemi mesleki çalışma programının eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerin katılımıyla okullarda gerçekleştirileceğini bildirdi.

2. El Araçlar
Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el araç ticaretine yönelik düzenlemenin sektöre çeki düzen getireceğini, kayıt dışılığın da önüne geçileceğini belirtti.

KOBİ’lere mesaj
Simon-Kucher&Partners Türkiye Yönetici Ortağı ve Global Yönetim Kurulu üyesi Mert Terzioğlu, salgın sonrası normalleşme sürecindeki iş dünyasına yönelik olarak, “KOBİ’lerin değişime ayak uydurma konusunda daha çevik olmaları gerekli” dedi.

Gençlerden ilgi
Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerdeki mesleki ve teknik anadolu liselerinin LGS sonuçlarına göre öğrenci alan bölümlerinde kontenjanların tamamının dolduğunu belirtti.