Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

MKÜ GÜZEL SANATLAR’A 65 ÖĞRENCİ ALINACA
Ön kayıtlar haftaya başlıyor
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Resim ve Grafik Bölümü’ne, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında TYT Ön Kayıt Özel Yetenek Sınavı Sistemi ile öğrenci alınacak. Yetenek sınavı, Resim ve Grafik Bölümleri için ortak yapılacak ve tek aşamada gerçekleştirilecek. Alınacak öğrencilere ait kontenjan; taban puan; taban puan türü; ön kayıt tarihi; yetenek sınavı tarihi, uygulama biçimi ve değerlendirme kriterleri, başvuru için gerekli belgeler, genel ve özel koşullar ile sınavda uyulacak kurallar adaylara duyurulurken, kontenjanlar da; Resim Bölümü 25 Öğrenci, Grafik Bölümü 30 Öğrenci ve Heykel Bölü-mü 10 Öğrenci şeklinde belirlendi.
MKÜ-Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü için başvurular internet üzerinden yapılacak. Belirtilen tarihler dışında ve eksik evrakla yapılan başvuruların kabul edilmeyeceği kaydedilirken, ön kayıtlar, Resim ve Grafik Bölümleri için 31 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında, Heykel Bölümü için ise 9-14 Eylül 2020 tarihleri arasında, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi web sayfalarında ilan edilecek olan internet adresinden online olarak yapılarak, yine bu adres üzerinden sınav giriş belgeleri alınacak.
MKÜ duyurusunda ayrıca, şahsen başvuru yapılmayacağı kaydedildi.
MKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim-Grafik Bölümü’ne öğrenci alımı ile ilgili takvim şöyle:
Ön Kayıtlar: 31 Ağustos-7 Eylül
Sözel Yetenek Sınavı: 8 Eylül
Sınav Sonucu: 9 Eylül
Kesin Kayıt: 10-11 Eylül
Yedekler: 14 ve 16 Eylül
Heykel Bölümü takvimi de şöyle oluşturuldu:
Ön kayıtlar: 9-14 Eylül
Sınav: 15 Eylül
Sınav Sonucu: 16 Eylül
Kesin kayıtlar: 17-18 Eylül
Yedekler: 21 Eylül
Heykelcilik Bölümü’ne ise 10 aday alınacağı duyuruldu.

Akçaylılar bugün ne diyecek?
Maden Ocağı açılmak isteniyor…
İlimiz İskenderun ilçesine bağlı Akçay Mahallesi kırsalına maden ocağı işletmeciliği için bugün bölge halkıyla bir toplantı gerçekleştirilecek. Bugünkü toplantıda, mermer ocakları için halkın görüşü alınacak.
Batı Toros Mermer Mad. San. Tic. A.Ş. tarafından, Akçay Mahallesi’nde, Mermer Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi Projesi’nin hayata geçirileceği duyuruldu. Söz konusu proje için, Batı Toros Şirketi, 25 Ağustos Salı günü (bugün) saat 10.30’da, bölge halkını bilgilendirmek için ‘Halkın Katılım Toplantısı’ yapacak. Halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerinin alınacağı toplantının, Akçay Mahallesi Umut Kıraathanesi’nde yapılacağı duyuruldu.

İlçelerde Salgın Denetim Merkezleri oluşturuldu
İHBARLAR, 112-155-156’ya…
İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl’e gönderilen genelgede, maskesiz dolaşan vatandaşların, il/ilçe salgın denetim merkezlerine ihbar edileceğini belirtti. İçişleri Bakanlığı, maske takmayan vatandaşların denetim merkezlerine bildirilmesi için bir ihbar hattı hazırladı.
Bakanlıkça dün yapılan açıklamada şöyle denildi:
“İçişleri Bakanlığı tarafından Kovid -19 tedbirleri kapsamında hayata geçirilen İl Sağlık Denetim Merkezi uygulamasına ihbarlar gelmeye başladı. Artık vatandaşlar, karşılaştıkları Kovid-19 tedbirlerine aykırı durum veya davranışları, Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden bildirerek; 112, 155,156 çağrı numaralarını arayarak veya Valilik/Kaymakamlıkça belirlenen ihbar hatlarını kullanarak, il/ilçe salgın denetim merkezlerine anında iletebiliyor.
İçişleri Bakanlığı’nca daha önce Kırıkkale’de pilot uygulama olarak devreye alınan İl Salgın Denetim Merkezi uygulaması, ülke genelinde yaygınlaştırılarak, dün itibariyle tüm il/ilçe salgın denetim merkezlerinin kurulumu sağlandı. İllerde Valinin gözetiminde, Vali tarafından görevlendirilen Vali Yardımcısının, ilçelerde Kaymakamın koordinasyonunda faaliyet gösteren il/ilçe salgın denetim merkezlerinin işyeri ya da mahalle denetim ekiplerinin sevk ve idaresi sağlanacak.
Ülke genelinde dün devreye alınan İSDEM üzerinden, şu ana kadar 17 bin 993 denetim ekibi ve bu ekiplerde görevli olan 65 bin 184 kişinin yetkilendirilmesi, Valilik ve Kaymakamlıklarca yapıldı. Denetim planlamasını ve koordinasyo-nunu sağlamak, ekiplerin sevk ve idare işlerini yürütmek, gelen ihbar ve şikayetleri denetim ekipleri aracılığıyla sonuçlandırmakla görevli il/ilçe salgın denetim merkezleri, 7/24 esasına göre faaliyet gösterecek.

HASİAD 25 Yaşında
Kısa adı HASİAD olan Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği, kuruluşundan bu yana 25 yılı geride bıraktı. Sivil toplumun kurumsallaşması ve özel girişimciliğin yaygınlaşması, güçlü bir Türkiye ve dünya kenti Hatay’ın oluşması amacıyla kurulan Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD), bugün itibariyle 25. yaşında HASİAD’ın bünyesinde, kayıtlı 150 iş insanı olduğu öğrenildi.

YAYLADAĞI’NDA TRAKTÖR DEVRİLDİ
6 TARIM İŞÇİSİ YARALI…
İlimiz Yayladağı ilçesinde, tarım işçilerini taşıyan bir traktör devrildi, 6 kişi yaralandı. Güzelyurt Mahallesi’nde C.A.’nın kullandığı 42 J 3657 plakalı traktör, kontrolden çıkarak yol kenarına devrildi. İhbar üzerine olay yerine gelen 112 Acil Servis ekipleri, yaralıları, ilk müdahalenin ardından çevre hastanelere kaldırdı. Kaza nedeniyle trafik bir süre kontrollü verilebildi.

Başvuru zamanı
COVID-19 döneminde kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin desteğinden yararlanan işletmelerden, çalışmaya başlayanlar için uygulanacak normalleşme desteği başvuruları dün başladı.

İlçelere teşvikler
Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar” değiştirildi. 53 ilde bir alt bölgedeki teşviklerden yararlanacak ilçeler tek tek belirlendi. Hatay da 53 İl arasında.

Ceza yağdı
İndirimli satış uygulamaları ve sipariş iptalleriyle ilgili mevzuat hükümlerine aykırı davranan firmalara son bir yılda yaklaşık 1,2 milyon lira idari para cezası kesildi.

15 Eylül’de
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, su ürünleri avcılığının Akdeniz’de 15 Eylül’de, diğer denizlerde 1 Eylül’de başlayacağını, 15 Nisan’da da tüm denizlerde sona ereceğini duyurdu.

Maske var ama…
Antakya’da, toplu ulaşım araçlarında yaşanan kalabalık tedirgine diyor. Maske kuralına çoğunlukla uyulduğu görülürken, kalabalık nedeniyle ‘sosyal mesafe’ kuralının hiçe sayıldığı gözlerden kaçmıyor.

Emsal karar
Yaptığı köy düğünüyle evlenen ancak damadın ‘resmi nikah kıydıracağım’ vaadini yerine getirmemesi üzerine şok yaşayan genç kadın, soluğu mahkemede aldı. Tazminat talebi mahkemeden dönen kadına müjdeli haber Yargıtay’dan geldi. “Uygun bir manevi tazminata hükmedilmesi gerekir.”

İstedikleri okullara
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, LGS kapsamındaki yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre, öğrencilerin yüzde 98’i tercih ettikleri okullara yerleşti.

Yasaklama yok
İçişleri Bakanlığı, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarıyla ilgili yasaklama kararının olmadığını, yeni tip kronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bazı tedbirlerin alındığını bildirdi.

Tarlalar cepten
Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, “Kullanıma açtığımız mobil yazılım TARKİP ile ortaklarımız, tarladaki ürünlerine ait gelişim, verim, sağlık, su ve stres (hastalık, ilaç takip gibi) durumlarını harita üzerinden takip edebilir” dedi.

Maske üretimi
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında bugüne kadar üretilen maske sayısının 80 milyonu geçtiğini bildirdi.

(Visited 1 times, 1 visits today)