Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

MKÜ’DE İNGİLİZCE DİL SINAVI
15-16 EYLÜL…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) İngilizce dili ile ilgili sınav bu hafta yapılıyor. Konuya ilişkin MKÜ duyurusu şöyle:
“Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği ve Fen-Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümleri için Hazırlık Sınıfı İngilizce Yeterlilik Sınavı 15.09.2020 Salı günü saat 09.00’da Fen-Edebiyat Fakültesi dersliklerinde yapılacaktır. Sınava girecek öğrencilerin, ilgili tarihte en geç 08.45’te, T.C. kimlik kartları ve kırtasiye malzemeleri (kalem, silgi, açacak) ile birlikte Fen-Edebiyat Fakültesi’nin önünde hazır bulunmaları gerekmektedir.”

Hatay’da 7 ASM’ye Doktor Ataması
25 EYLÜL’DE…
İlimizdeki 7 Aile Sağlık Merkezine, ihtiyaçları olan doktor atamaları önümüzdeki hafta yapılıyor.
Sağlık İl Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, 25 Eylül Cuma günü İl Sağlık Müdürlü-ğü’nde Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu başkanlığındaki komisyon önünde, puanlama ve kura sistemiyle, boş bulunan 7 ASM’ye doktor ataması gerçekleştirilecek.
İlimizde doktor ataması yapılacak 7 Aile Sağlık Merkezi şunlar:
Antakya-Bohşin ASM
Arsuz-Gözcüler ASM
Defne-Armutlu 2 Nolu
Rasim Gali ASM
Dörtyol-Yeniyurt ASM
Dörtyol-Yeşilköy ASM
Kumlu-1 Nolu ASM
Reyhanlı-2 Nolu
Gani Bahadırlı ASM

1 HELİKOPTERE AYDA 23 MİLYON GÜNLÜĞÜ 216 BİN LİRA
Geçtiğimiz hafta ilimizde yaşanan orman yangını sırasında söndürme çalışmalarına katılan helikopterlerin her birinin günlük ücretinin 216 bin lira olduğu öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, helikopterler, ihaleyle, 1 Temmuz ile 15 Ekim tarihleri arasında yangın söndürmede kiralanıyor. Bu sürede, 1 helikopter için ödenen ücret 23 Milyon Lira civarında oluyor. Türk Hava Kurumu’nun, tüm bakımlarını yaptırdığı göreve hazır 6 uçağını kullanmayan Orman Bakanlığı, helikopter ihalesi açtı. İhale sonucuna göre, Bakanlık, bir helikoptere günlük 216 Bin, 107 gün için toplam 23,1 Milyon Lira ödeyecek.
-BULUNAMADI!-
Yangınlarla mücadele için planladığı sayıda uçak bulamayan Orman Bakanlığı, helikopter ihalesi açtı. Yasanın esas usul ola-rak gördüğü rekabetçi “açık usul” yerine “21b pazarlık” usulünün tercih edildiği iddia edilen ihale, hiç kimseye duyurulmadan gerçekleşti. 16 Haziran’daki ihale, jet hızıyla sonuçlandırılarak EAB Havacılık’a verildi. 24 Haziran’da imzalanan sözleşmeye göre, 1 Temmuz-15 Ekim tarihleri arasında 1 helikopter için top-lam 107 günlük kira bedeli 23 Milyon 112 Bin TL oldu. Buna gö-re, firmaya günlük 216 bin TL kira ödenecek.

Hafta boyunca
İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toros, “Türkiye’de, mevsim itibariyle bahar aylarında daha çok karşılaşılan toz taşınımı, bu hafta boyunca etkisini gösterecek” dedi.

Bakan, Velilerle!
Milli Eğitim Bakanı
Ziya Selçuk, okulların 21 Eylül’de yüz yüze eğitim için açılması hazırlıkları devam ederken, ilk ders zili öncesinde,
ilkokul 1. sınıf öğretmenleri ve okul yönetimlerinin velilerle çevrimi içi toplantılar yapmaya başlayacağını bildirdi.

Ne yapmalı?
Salgın sürecinde; alışveriş merkezleri, giyim mağazaları, kırtasiyeler, kozmetik ile oyuncak satış yerlerinde mümkün olduğunca özellikle ürünlere temastan kaçınılması, maske kullanılması, mekanda kısa süre kalınması ve hijyen ile fiziksel mesafeye dikkat edilmesi, virüsün bulaşmasına engel oluyor.

BESYO BOŞ KONTENJANLARI
18 EYLÜL’DE İLAN EDİLECEK
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitim Spor Yüksekokulu’nda boş kalan kontenjanlar bu hafta sonunda açıklanıyor. MKÜ BESYO Müdür-lüğü’nden yapılan duyuru şöyle:
“18.09.2020 Cuma günü saat 17.00’da, Yüksekokulumuz programlarında boş kalan kontenjanlar ilan edilecektir. İlan edilen kontenjanlara başvuru için, adayların, Yüksekokulumuz internet sayfasından temin edecekleri matbu başvuru dilekçesini doldurarak, 21.09.2020 saat 17.00’a kadar [email protected] e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir. Boş kontenjanlara yerleştirme, adayların yerleştirme puanları ve ön kayıt sırasında yapmış oldukları tercihleri esas alınarak yapılacaktır.”
MKÜ BESYO duyurusunda, kesin kayıt için istenen belgeler de şöyle sıralandı:
“Lise diploması aslı veya yeni tarihli mezuniyet belgesi aslı ve fotokopisi. Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı/Türkiye Cum-huriyeti Kimlik belgesi aslı ve fotokopisi. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na kayıt yaptırmasında sakınca yoktur ibaresi olan Sağlık Raporu (Tek Hekim raporu yeterli). Son altı (6) ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf (6 adet).”

HAMMUŞ’UN YERİNE ÖDÜL
İlimiz Defne ilçesinin Döver yerleşim biriminde bulunan, yılların tesisi “Hammuşun Yeri” yine ödül aldı. Kentin en başarılı işletmeciliği kapsamında, tamamı organik ürünlerle konuklarına mükemmel sabah kahvaltısı ile yemek ikramında bulunan “Hammuşun Yeri” işletmesine gelen ödülle ilgili olarak, işletme yetkilileri şu bilgilendirmeyi yaptı:
“Misafirlerimize sonsuz teşekkürler. Yapılan güzel ve yapıcı yorumlarla takdirinizi kazanmak, bizler için çok önemli. Bu sene de, ödülümüz, bağımsız bir seyahat ve değerlendirme sitesinin yolladığı Trip Advisor 2020 Travellers Choice Ödülü Sertifikamız elimize ulaştı. Bizleri tercih ettiğiniz için sonsuz teşekkürler.”

Maske Cezaları…
MOBESE’DEN KESİLECEK
Trafik kazalarının çok sık yaşandığı, özellikle ilçeler arası yollarda ve hafta sonları tatil yörelerinde vatandaşların kurallara uymasını sağlamak, halkın can ve mal güvenliğini korumak amacıyla yeni tedbirler hayata geçiriliyor. Bu kapsamda, Hatay İl Emniyet Müdürlüğü ile 15 İlçe Emniyet Müdürlüğü, kurallara uymayan sürücülere ve yanlarındaki yolcuya, emniyet kemeri ve maske cezasını MOBESE görüntüsünden kesebilecek.
Koronavirüs tedbirleri kapsamında, vatandaşların can ve mal güvenliğinin korunması, trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla; her türlü trafik kusuru, kırmızı ışık ihlali, hatalı sollama, hız limitini aşma, trafik güvenliğini sıkıntıya sokacak şekilde araç kullanmak, emniyet kemeri takmamak, koronavirüs tedbirleri kapsamında birden fazla kişinin seyahat ettiği araçlarda maske takmamak gibi birçok kural ihlaline de ceza kesilecek.

Uyarı ilk elden!
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Halil Üney, “Bir hafta önce koluna maskeyi takanların şimdi solunum cihazına bağlandığını görünce üzülüyoruz. ‘Keşke o kalabalığa girmeseydim’ diyen hastalarımızın sesini herkesin duymasını istiyoruz” dedi.

KPSS Soru-Cevap Anahtarı
BUGÜN YAYINDA…
Kamu Personeli Seçme Sınavlarında (KPSS) çıkan sorular ile cevap anahtarı hafta başında yayınlanıyor. ÖSYM’nin bu konudaki açıklaması şöyle:
“Değerli KPSS adaylarımız…
Geçtiğimiz hafta sonu uyguladığımız KPSS Lisans Genel Yetenek Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumları sorularını ve cevap anahtarını, 12-13 Eylül tarihlerinde (Cumartesi ile Pazar) yaptığımız KPSS Alan Bilgisi oturumları ile birlikte 14 Eylül Pazartesi günü yayımlayacağız.”

Tasarruf edildi
Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 2010 yılından bu yana uygulanan ve sürekli geliştirilen e-belge uygulamaları sayesinde yaklaşık 28 milyarın üzerinde belge elektronik ortamda düzenlendi, 2,8 milyar lira maliyet tasarrufu sağlandı.

Ne yapmalı?
Sağlık Bakanlığı, bulaş riski yüksek olan bu yerlerde müşterilerin en çok “ürünle temastan” kaçınması gerektiği, tercihlerini olabildiğince gözle yapması, mekanlarda kısa süre kalması gerektiğine işaret etti.

Otobüs Firmalarına
İçişleri Bakanlığı, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan kimi firmaların “hes kodu” olmadan biletleme yapması üzerine harekete geçti, 81 il Valiliğine, “Şehirlerarası Otobüslerde HES Kodu Zorunluluğu” konulu genelge gönderdi.

‘Ciro’ şartı değişti
Şirketlere kredi notu alma zorunluluğu getiren düzenlemede; 500 milyon TL ve üzeri ‘ciro’ koşulu, 500 milyon TL’yi aşan ‘kredi’ koşulu olarak değiştirildi. Toplam kredisi 500 milyon TL’yi aşan şirketlerin, 30 Haziran 2021’e kadar kredi derecelendirme notu alması gerekiyor.

Yatırım araçları
Hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1,51, altının gram satış fiyatı yüzde 1,49, dolar/TL yüzde 0,32, euro/TL yüzde 0,76 değer kazandı.

Okul Servisleri
Taşımacıların, kara yolu yolcu taşımacılığı yetki belgelerinden birine sahip olma zorunluluğuna ilişkin süre 30 Haziran 2021’e kadar uzatıldı.

Pozitif çıktı
Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın’ın COVID-19 testinin pozitif çıktığı duyuruldu. Beşiktaş Kulübü sitesinde yer alan açıklamada, “Gerekli izolasyon ve takip sürecine başlanmıştır” denildi.

Kira fiyatları
Pandemiden etkilenmeyip kira fiyatları en çok yükselen il, yüzde 25 artışla Muğla oldu. Muğla’yı yüzde 23’lük artışla İstanbul takip ederken, Antalya yüzde 21 oranıyla kira fiyatları en çok artan 3’üncü il oldu.

Kısırlaştırılacak
Ulusal Turunçgil Konseyi’nin girişimleri ile Tarım ve Orman Bakanlı-ğı’nın koordinesinde sürdürülen proje kapsamın-da Akdeniz Meyve Sineği zararlısının kitle üretimi yapılacak ve erkek sinekler radyasyon kullanılarak kısırlaştırıldıktan sonra doğaya salınacak.

Hakemler de…
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 1 üst klasman hakemi ve 2 üst klasman yardımcı hakeminin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Eski Hataysporlu
Yukatel Denizlispor’u 5-1 mağlup eden Göztepe’nin Teknik Direktörü İlhan Palut, rakipleri karşısındaki ciddiyetlerini ve oyun disiplinlerini sezon boyunca sürdürmek istediklerini bildirdi.

TRT Yapımı
Her hafta farklı bir temanın işleneceği, TRT 1’in yeni günlük dizisi “Türkan Hanım’ın Konağı”, 14 Eylül’den itibaren hafta içi her gün 9:30’da izleyiciyle buluşacak.

48 ilde üretim
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koruyucu maske üretiminin, 48 ilde 139 okulda gelen talepler doğrultusunda devam ettiğini söyledi, bugüne kadar 50 milyon maskenin üretildiği bilgisini verdi.

Esnafın beklentisi
Ticari akaryakıt desteğinin şart hale geldiğini belirten, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Özel ticari akaryakıt verilmesi, artan maliyetlerin düşürülmesi bakımından şoför esnafımızı bir nebze de olsa rahatlatacaktır.”

KPSS heyecanı
ÖSYM Başkanlığı’nca düzenlenen Kamu Personel Seçme Sınavı’nın (KPSS) Alan Bilgisi 3’üncü oturumu dün yapıldı. Adaylara; işletme, muhasebe ve istatistik testlerindeki 120 soruyu yanıtlamaları için 160 dakika süre tanındı.

Dünya geneli
Kovid-19 salgınında tespit edilen vaka sayısı, dünya genelinde 28 milyon 946 bini aştı. Virüs nedeniyle 924 bin 610 kişi hayatını kaybetti.

Bakanlık uyarısı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “100 bin aktif hastamız yok. Bahse konu yaklaşık 100 bin kişi, o tarihe kadar seyahati HES kodu sayesinde engellenmiş, izolasyonda olması gereken pozitif ya da temaslı kişileri ifade ediyor.”

Kılavuz hazırlandı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nce, 2023 yılına kadar kademeli olarak Sıfır Atık Sistemini kurması gereken hedef kitlelere yol gösterici olması için kılavuz hazırlandı.

Sektör memnun
Okul servis araçlarında zorunlu hale getirilen; emniyet kemeri, mesleki yeterlilik belgesi, oturmaya duyarlı koltuk sensörü, iç kamera ve kayıt sistemleri zorunluluğunun bir yıl ertelenmesi, servisçiler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Önemli veri
15 Eylül Salı: 11:00/Merkezi Yönetim Bütçe Dengesi/Ağustos/Önceki: – 29.7 milyar TL