Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

MHP İl Kongresi Cumartesi günü
Milliyetçi Hareket Partisi’nde (MHP) 15 ilçe kongresi tamamlandı. Sıra il kongresinde. Edinilen bilgiye göre, MHP Hatay İl Kongresi, 19 Eylül Cumartesi günü, çevre yolunun Gülderen kavşağındaki Ayışığı Kır Bahçesi’nde yapılacak.

Değer artış payı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, parsel bazında nüfusu, yapı yoğunluğunu ve kat adedini artıran plan değişiklikleri yapılamayacak.

EBA ziyareti
Avrupa Birliği, Mesleki ve Teknik Eğitim yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi (SEUP), kapsamında gerçekleştirilen, Gezgin EBA Destek Noktası, Antakya ilçesinde, Mansurlu Mahallesi’ndeki öğrencilerle buluştu.

Hatay’daki okullara, 1090 Temizlik ve 140 Güvenlik Görevlisi alınacak…
BAŞVURULAR CUMA GÜNÜNE KADAR
Başvurular İŞKUR’a
İlimizdeki 15 İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalıştırılmak üzere, ihtiyaç olan 1090 temizlik işçisi ile 140 güvenlik görevlisi alımı yapılıyor. Alımlar, geçici işçi statüsünde olacak. Hatay Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından, kısa olarak TYP olarak bilinen Toplum Yararına Program kapsamında, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine, 9 ay süreyle, 1050 Temizlik Görevlisi ve 140 Güvenlik Elemanı olmak üzere toplamda 1190 geçici personel alınacak. Başvurular, 14 -18 Eylül 2020 tarihleri arasında, İŞKUR E-Şube ve ALO170 üzerinden yapılabiliyor. Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Hatay Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ziya Yüksel, konuyla ilgili şu bilgiyi verdi:
“14 Eylül Pazartesi gününden itibaren, Toplum Yararına Program (TYP) başvurularını almaya başlıyoruz. Şu hususun altını çizmek istiyorum… İŞKUR portalına kaydolmak, tek başına yeterli değildir. Vatandaşlarımızın, TYP için ayrıca başvuruda bulunması gerekmektedir. Mart ayından beri ülkemizde görülen COVİD-19 salgınına karşı yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında, hastalığın yayılmasını önleme adına, vatandaşlarımızın başvuru için İŞKUR e-şube (https://esube.iskur.gov.tr/) ve ALO170 kanallarını kullanmaları gerekmektedir. Genel Müdürlüğümüzün yazılı talimatları gereğince, İl Müdürlüğümüz ve İskenderun hizmet merkezimizden herhangi bir başvuru alınmayacaktır.”

DİŞ HEKİMLERİ ANMA ETKİNLİĞİ
Dişhekimleri, pandemi sürecinde yitirdikleri meslektaşlarını anıyor. Türk Dişhekimleri Birliği ile Hatay Dişhekimleri Odası ortak açıklamasında şu bilgiye yer verildi:
“Covid -19 nedeniyle yitirdiklerimizi anıyoruz. Türk Dişhekimleri Birliği ve Dişhekimleri Odalarının da içinde yer aldığı tüm sağlık meslek örgütleri tarafından, COVID-19 nedeniyle yitirdiğimiz tüm yurttaşlarımızın ve sağlık çalışanlarının anısına saygı olarak, 14- 18 Eylül 2020 tarihlerinde ‘siyah kurdele takılması’, 17 Eylül Perşembe günü saat 12.30’da ise hastanelerde, bütün sağlık kurumlarında ‘1 dakikalık saygı duruşu yapılması’ kararı alınmıştır.”
Hatay Dişhekimleri açıklamasında, meslek mensuplarına yönelik olarak da, “Tüm meslektaşlarımızın ve halkımızın katılımını bekliyoruz” denildi.

HDP’den saldırılara kınama
HDP Hatay İl Eşbaşkanları Aysel Eşiyok ile Kerem Nalbant, ortak bir açıklama yaparak, Sakarya’da Mardinli tarım işçilerine, üç gün önce de Afyon-Dinar ilçesindeki işçilere saldırı olaylarına dikkat çekerek, “O kirli eller, işçilerin ve emekçilerin üzerinden çekilsin” mesajı verdiler. HDP açıklamasında, saldırıların sadece işçilere yapılmadığı, aynı zamanda Türkiye’nin toplumsal barışına, kardeşliğine ve ortak vatanda bir arada yaşama iradesine yapıldığı kaydedildi.

Vatandaş zorda
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, pandemi nedeniyle her zamankinden çok evde kalmak zorunda olan vatandaşların ve işleri sekteye uğrayan esnafın, kış döneminde elektrik ve doğalgaz faturalarını ödemede zorluk yaşayacağına işaret etti.

Hileli ürünler
Tarım ve Orman Bakanlığı taklit ve tağşiş yapıldığı tespit edilen ürünlerin ve firmaların listesini kamuoyuyla paylaştı. Bakanlık, 91 firmadan 113 parti ürünü listeye aldı.

Ülke genelinde
Yurt genelinde son bir haftada gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonlarında, 56 ilde 2 bin 651 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonlarda, 45 tabanca ve tüfek ile 18 bin 215 lira ele geçirildi, 2 bin 651 şüpheli gözaltına alındı.

MKÜ’DE HOBİ BAHÇELERİ Kura çekimi Cuma günü…
Hatay Mustafa Kemal Üniver-sitesi’nde (MKÜ) geçmişte oluşturulan ve Akademisyenlere sıra ile yararlan-maları için dağıtılan Hobi Bahçeleri için hafta sonunda kura çekimi yapılıyor. Hatay MKÜ Rektörlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:
“Üniversitemiz 30 ve 35 numaralı hobi bahçeleri boşaltılmış olup, yeniden tahsisleri için 18.09.2020 tarihinde saat 16.00′ da kura çekilişi yapılacaktır. Daha önce başvuran ve akademik unvanı Profesör Doktor olan akademik personelin yeniden başvurusuna gerek bulunmamaktadır. Ancak daha önce unvanı Doçent olarak talepte bulunan ve geçen süre zarfında unvanı Profesör Doktor olan akademik personelin 18.09.2020 tarihi saat 12.00′ a kadar yeniden talepte bulunmaları gerekmektedir.”

e-Devlet’e taşındı
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, “Yeni kimlik kartına sahip tüm adaylar, ‘e-Devlet Kapısı’ uygulaması üzerinden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ne kayıt olabilecek” dedi.

Önemli veri
18 Eylül Cuma: 14:30/Gelecek 12 Ay İçin Enflasyon Beklentisi/ Eylül/Önceki: % 9.70

Yeni Barolar
Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince, soruşturma ve kovuşturma makamlarının talebi üzerine müdafi veya vekillerin görevlendirilmesinde yeni kurulacak Barolara kayıtlı Avukatlar da yer alabilecek ve görevlendirmelerde Baroların eşit temsili dikkate alınacak.

FETÖ Operasyonu
FETÖ’nün TSK yapılanması soruşturmasında hakkında gözaltı kararı verilen, aralarında muvazzaf askerlerin de bulunduğu 47 şüpheliden 17’si yakalandı.

Konut satışı
Türkiye’de konut satışları, ağustosta yıllık bazda yüzde 54,2 artarak 170 bin 408’e ulaştı. Ağustos’ta satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 25,7 geriledi.

Dünya genelinde
Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tespit edilen vaka sayısı, dünya genelinde 29 milyon 449 bini geçti, virüs nedeniyle 932 bin 802 kişi hayatını kaybetti.

Başvurular başladı
KPSS ortaöğretim başvuruları başladı. Başvurular, elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla ve “https://ais.osym.gov.tr” adresindeki ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapılabilecek.

Bireysel başvuru
Anayasa Mahkemesi’nin, hakkındaki mahkumiyeti kesinleştiği gerekçesiyle milletvekilliği düşen Enis Berberoğlu’nun bireysel başvurusunu 17 Eylül’de karara bağlaması bekleniyor.

Tüketimdeyiz
Türkiye İstatistik Kurumu, 2019 yılı hane halkı tüketim harcaması (bölgesel) araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Türkiye’de geçen yıl toplam tüketim harcamalarının yüzde 24,4’ü İstanbul’daki hane halklarınca gerçekleştirildi.

Balıkçılar memnun
Av yasağının sona erdiği 1 Eylül’den bu yana bereketli bir sezon geçiren balıkçılar, deniz suyu sıcaklığının düşmesiyle, av miktarında artış yaşanmasını bekliyor.

Bakanlıktan İfşa
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği belirlenen toplam 91 firmaya ait 113 parti ürünü ifşa ettiklerini bildirdi.

Salgın riski
Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yeni tip koronavirüs salgının artık tek merkezli olmadığına dikkati çekerek, “Başlangıçta İstanbul merkezli salgın, tüm Türkiye’ye yayılıverdi. Şimdi işimiz çok daha zor” yorumunda bulundu.

Sektör memnun
Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, “Otobüsçüler olarak şehirlerarası yolcu taşımacılığında HES kodu zorunluluğunun getirilmesini olumlu karşıladık. Bu kural koronavirüs vakalarının tespitine ve azalmasına olumlu katkı sağlayacak” dedi.

Personel alımı
Sayıştay Başkanlığı, boş bulunan 45 kadro için denetçi yardımcısı adayı alacak. Sınav başvuruları 22-29 Eylül’de elektronik ortamda ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak internet üzerinden ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” adresinden gerçekleştirilebilecek.

Aileler yerleştirildi
Dernek, İdlib bölgesinde yapılan briket ev inşasının birinci ve ikinci etabını tamamlayıp hızla 400 konutluk üçüncü etap inşasına başladı.

SÜPER LİG’DE BERABERE BİTEN MAÇ YOK
Türkiye’de Süper Lig’in ilk haftasında toplam 10 maç oynandı. Maçların tamamı gollü geçti. Berabere biten hiçbir maç olmadı. Ligin ilk haftası, daha fazla galip gelen deplasman takımları için de avantaj oldu.

SÜPER LİGDE TOPLU SONUÇLAR
Ç.Rizespor:1 Fenerbahçe:2
Sivassor:0 Alanyaspor:2
Karagümrük:3 Y.Malatya:0
Galatasaray:3 Gaziantep:1
Göztepe:5 Y.Denizli:1
MKE Ankaragücü:1 Erzurumspor:2
Kayseri:3 Kasımpaşa:0
Trabzon:1 Beşiktaş:3
Antalya:2 Gençlerbirliği:0
Hatayspor:2 M.Başakşehirspor:0

KASIMPAŞA MAÇI CUMARTESİ GÜNÜ
Hatayspor’un Süper Lig’deki ilk 4 hafta maçları belli olurken, Bordo-Beyazlılar, ilk maçı Pazartesi günü Gaziantep’te M.Başakşehirspor ile oynadı. Hatayspor, bu hafta Fenerbahçe ile deplasmanda oynuyor. Fenerbahçe-Hatayspor maçı, 21 Eylül Pazartesi günü saat 20.00’da İstanbul Saraçoğlu Ülker Stadı’nda oynanacak. Hatayspor, 3.haftada ise Kasımpaşa’yı konuk edecek. Saat 16.00’daki maçın büyük olasılıkla Antakya Atatürk Stadı’nda oynanması bekleniyor. Bordo-Beyazlılar, ligde 4.maçı ise 4 Ekim günü Alanyaspor ile deplasmanda oynayacak.

HATAYSPOR’UN RAKİBİ FENERBAHÇE
Hatayspor, ligin ikinci haftasında üç büyüklerden birine konuk oluyor. Bordo-Beyazlılar, bu hafta Fenerbahçe ile oynuyor. Maç, İstanbul Saraçoğlu Ülker Stadı’nda, 21 Eylül Pazartesi günü, gece oynanacak.

SÜPER LİGDE BU HAFTA MAÇLARI
Hatayspor’un mücadele edeceği Süper Lig’de ikinci hafta maç programı şöyle:
Y.Malatyaspor-Göztepe
Gençlerbirliği-Konyaspor
Denizlispor-Trabzonspor
Alanyaspor-Kayserispor
Beşiktaş-Antalyaspor
Erzurumspor-Sivasspor
Kasımpaşa-Ç.Rizespor
Gaziantep-Karagümrük
M.Başakşehir-Galatasaray
Fenerbahçe- Hatayspor

M.Başakşehir, alternatif forma ile sahaya çıktı
Pazartesi akşamı Gaziantep’te Atakaş Hatayspor ile karşılaşan Medipol Başakşehirspor, sahaya alternatif forma ile çıktı. Kulüp açıklamasında, neden bu forma ile çıkıldığı şöyle anlatıldı:
“Küresel iklim değişikliği ve orman yangınlarına dikkat çekmek amacıyla, ‘doğa konseptli’ yeşil forma giydik. Süper Lig’de ve Şampiyonlar Ligi’nde, küresel iklim değişikliği ile mücadelede ağaçlandırmanın önemine vurgu yapmak için yeşil renklere sahip alternatif formayı kullandık.”