Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

1200 HAKİM-SAVCI ALINACAK
Adalet Bakanlığı, 2020 dönemi için tespit edilen ihtiyaç durumuna göre, yazılı yarışma sınavı ve mülakat ile 9-5 dereceli kadrolara toplam 1200 hakim-savcı alımı yapacak.
Alınacak kadrolarla ilgili bilgiler şöyle:
1) 1000 Adli Yargı Hakim ve Savcı Adayı,
2) 100 Avukatlık mesleğinden Adli Yargı Hakim ve Savcı Adayı,
3) 100 İdari Yargı Hakim Adayı,
Başvuruların, 1-8 Ekim tarihleri arasında yapılacağı, ÖSYM nezaretindeki sınavın da 21-22 Kasım tarihlerinde gerçekleştirileceği duyuruldu.

İade edilecek
Eğitim ve öğretim hizmetlerinde yüzde 8’lik katma değer vergisinin (KDV) yüzde 1’e düşürülmesi sonucu arada oluşan farkın velilere gider pusulası düzenlenerek iade edilmesi gerekiyor.

Minnet borçluyuz
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Tabipleri Birliği’ni (TTB) ziyaret etti. “Bütün sağlık çalışanlarına bu ülkenin sade bir vatandaşı olarak yürekten teşekkür ediyorum, sizlere minnet borçluyuz.”

GİK ve MDK listesi
İYİ Parti’nin 2. Olağan Kurultayı’nda, 50 üyeden oluşan Genel İdare Kurulu (GİK) ile 11 üyeden oluşan Merkez Disiplin Kurulu (MDK) belirlendi.

FETÖ Operasyonu
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinesinde, FETÖ’nün Avukat yapılanmasına yönelik 19 ilde düzenlenen operasyonda 55 şüpheli gözaltına alındı.

Sağlıkta Şiddet!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara’da sağlık çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen şiddet olayına ilişkin olarak, “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için, gerekli her zeminde çabamız kararlılıkla devam edecek” dedi.

Hatay 9 kişi ile
Süper Lig’in 2. haftasında Atakaş Hatayspor’u konuk eden Fenerbahçe, maçı 9 kişi tamamlayan rakibiyle 0-0 berabere kalarak sahasında puan kaybı yaşadı. Atakaş Hatayspor, Ruben Riberio ve Isaac Sackey’in kırmızı kartla cezalandırılması nedeniyle maçı 9 kişi tamamladı.

MADEN ARAMA İHALELERİ 6 EKİM’DE
İlimizde, özellikle Arsuz, İskenderun ve Dörtyol bölgesinde maden arama ile ilgili ihale hazırlıkları sürüyor. Edinilen bilgiye göre, bir grup ihale 6 Ekim tarihinde yapılacak. Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün, iddialara göre, son bir yıl içinde, Hatay´da 7´si işletme olmak üzere 25 yeni alanı madenciliğe açtığı belirtiliyor.
İddialara göre, bir yıl içinde yapılan ihalelere göre toplam 21 bin hektarlık alan madenciliğe açılıyor…
Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü MAPEG, son bir yıl içinde, Hatay´da 7’si işletme olmak üzere 25 yeni alanı madenciliğe açtı. Hatay´daki 25 yeni alan içindeki 3 sahanın ihalesi ise 6 Ekim´de yapılacak. MAPEG tarafından Hatay için son bir yıl içinde çıkılan ihalelerde, 21 bin hektarlık 25 yeni farklı alanda madencilik arama ve işletme faaliyetleri yürütülecek.
Devam eden madencilik ve taşocağı işletmeciliğinin, özellikle İskenderun sınırlarında, Amanoslar’da dokuyu etkileyebileceğine dikkat çekilirken, Arsuz´da 7 Eylül´de ihale edilen 2, 6 Ekim´de ihalesi yapılacak 2 olmak üzere, 4 yeni alanın; kentin su kaynaklarını, doğal yaşamını olumsuz etkileyeceği, turizm ve tarıma yönelik beklenti ve planlamaları da kesintiye uğratabileceği endişesi yaşanıyor.
Arsuz´daki yeni maden sahalarına yönelik tepkiler de sürüyor.

Reyhanlı Humusu
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nce (UNESCO) gastronomi alanında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilen Hatay’da, Reyhanlı humusu ile beyaz soğan için coğrafi işaret tescili başvurusunda bulunuldu.

Atık hurdalardan
Deniz kızı heykeli
Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaşayan mozaik ustası Mervan Altınorak; hurda otomobil, tır, kamyonet, traktör ve motosikletlerin atıklarından topladığı 10 bin parça malzemeyi, deniz kızı heykeline dönüştürdü.

Korsana geçit yok
Denetimlerin artırılarak korsan taşımacılığın bitirilmesi gerektiğinin altını özenle çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederas-yonu (TESK) Genel Baş-kanı Bendevi Palandöken, “Taşımacı esnafımız bu haksız rekabete karşı korunmalı” dedi.

Güven Endeksi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı. Buna göre, Tüketici güven endeksi eylülde aylık bazda yüzde 3,2 yükselerek 82 oldu.

İşbaşı eğitimi
Milli Eğitim Bakanlığı, 2019’da başlattığı proje kapsamında, 25 bin 26 atölye ve laboratuvar öğret-menine işbaşı ve mesleki gelişim eğitimi verdi.

VALİ, HATAYSPOR’U KUTLADI
Vali Rahmi Doğan, bir mesajla, İstanbul’da Fenerbahçe önünde beraberlik elde eden Hatayspor’u kutladı.
Vali Doğan’ın, twitter mesajında, Bordo-Beyazlı ekibin İstanbul’da güçlü rakibi ile berabere kalmasının başarı olduğu kaydedildi ve tüm teknik heyet ile futbolcular tebrik edildi.

BENZİNDE İNDİRİM
Akaryakıt türlerinden benzinde indirime gidildi. İndirimli tarife bu sabah başlıyor Yeni düzenleme ile benzinin litre fiyatı 17 kuruş düşürüldü.

Hatay’da eğitim
Hatay’ın kırsal mahallelerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde evinde interneti ve bilgisayarı olmadığı için Eğitim Bilişim Ağı’ndan (EBA) faydalanamayan öğrenciler için oluşturulan “Gezici EBA Destek Noktası Aracı”, kesintisiz eğitim veriyor.

Lider GS
Ligin 2. haftası oynanan tek maçla tamamlanırken, Galatasaray liderliğe yükseldi. Haftanın kapanış maçında Fenerbahçe ile berabere kalan Atakaş Hatayspor ise puan sıralamasında 7. sırada yer aldı.

Eğitime destek
Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin talimatının ardından, AK Parti’li belediyeler, uzaktan eğitim alacak ihtiyaç sahibi öğrenciler için tablet, bilgisayar ve televizyon desteği
sağlayacak.

Zam eleştirisi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı TOKİ Başkanı Ömer Bulut, inşaat sektörünün ana maddesi olan demir ve çimentoya son üç ayda yapılan zamların sektöre vermek istedikleri dinamizmi olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

Süreci geciktiriyor
Türkiye, Almanya, İtalya, Polonya ve Portekiz’de yapılan anket, Kovid-19’un baş-boyun kanserlerinde tanı koyma sürecini geciktirdiğini ortaya koydu, ankete katılanların yaklaşık yüzde 40’ı pandemi nedeniyle doktora başvurmayacaklarını ifade etti.

MKÜ’de Uzaktan/Çevrimiçi Öğreticilik Eğitimi
21-25 EYLÜL ARASI…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) Uzaktan/Çevrimiçi Öğreticilik Eğitimi başlatıldı. 21 Eylül Pazartesi günü başlayan etkinlikle ilgili şu açıklama yapıldı:
“Üniversitemizde ders veren öğretim elemanlarına yönelik olarak, Uzaktan/Çevrimiçi Öğreticilik Eğitimi düzenlenmiştir. 21-25 Eylül 2020 tarihlerinde gerçekleşecek olan eğitimin amacı, pandemi sürecinde uzaktan öğretim faaliyetlerinde bulunacak öğretim elemanlarının uzaktan öğretim ile ilgili ihtiyaç duyabileceği bilgileri sunmaktır. Uzaktan öğretim ve öğrenme doğası gereği, yüz yüze öğretimden farklı süreç planlamaları ve uygulamaları gerektirebilmektedir. Bu noktadan hareketle, bu eğitim, uzaktan öğretim faaliyetlerinin etkin yürütülebilmesi için dört önemli ihtiyaç üzerine temellendirilmiştir.
Sürecin uzaktan öğretimin doğası uygun olarak yeniden planlanması ve öğretim tasarlanması,
Sürekli ve etkin etkileşim sağlama (öğretim elamanı-öğrenci, öğrenci-öğrenci, öğrenci-içerik),
Öğrenci için nitelikli dijital materyal sağlama,
Etkili ölçme ve değerlendirme yapma…
Beş günlük bir süreç olarak planlanan eğitim, asenkron ve senkron öğretim etkinliklerini içermektedir. Eğitime, Üniversitemiz UZEM sisteminin https://ue.mku.edu.tr/ adresinden, kurumsal mail adresi kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparak erişebilirsiniz. Eğitim kapsamında değerli öğretim elemanlarımıza yol gösterebilecek bilgilerin derlendiği bir Çevrimiçi Öğretim Rehberi hazırlanmıştır.”

Umut var da yok da!
Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs için yaklaşık 200 aşı adayının klinik çalışmalarının devam ettiğini, mevcut aşı adaylarının işe yarayacağına dair hiçbir garantilerinin olmadığını söyledi.

Sahada denetim
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Sahada 3 bin 800 kadar denetmenimiz, okullardaki hazırlıkları denetlemek ve neler yapıldığını ve eksiklerini belirlemek üzere çalışıyorlar” dedi.

Saadet Çağrısı
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Evlatlarımızı sınava değil, hayata ve geleceğe hazırlayacak kalitede bir müfredat ve eğitim metodu oluşturulmalıdır” dedi.