Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

ÇSGB Bürokratları Hatay’da
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSG) bürokratlarından oluşan bir heyet bugün ilimize geliyor. ÇSG Bakanlığı bürokratları, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında ve “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik, İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır” programı kapsamında çeşitli ziyaret ve görüşmelerde bulunacak.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratlarının bugünkü Hatay programı şöyle:
10.00- 11.00 İl Yöneticileri İstişare Toplantısı
11.00 – 11.30 Basın Açıklaması (İşkur)
12.00- 13.00 İşçilerle Yemek (ASF Otelcilik –Müze Otel)
14.00 – 16.00 İş Sağlığı ve Güvenliği Sektörel Toplantısı (Erol Bil.KM’de)
16.00’da ise Stadyum inşaatı, Ottoman AVM ve Otel inşaatı ziyaretleri)

SP Lideri bugün Hatay’da
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamolloğlu bugün Hatay’a geliyor. Karamollaoğlu, bu sabah Antakyalı basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştuktan sonra doğruca Reyhanlı’ya geçmek suretiyle İHH ve Katar RAF kuruluşu tarafından yapılan “Yetim Köyü” açılışına katılacak. Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu’nun, akşam saatlerinde Partililerle bir araya geldikten sonra ilimizden ayrılması bekleniyor.

Adil Okay İmza-Söyleşisi: CUMARTESİ
Antakyalı Yazar Adil Okay, 20 Mayıs Cumartesi günü  kitaplarını imzalıyor, okurlarıyla söyleşide bulunuyor. Cumartesi günü  saat 15.30’da, Hatay Tabip Odası’nda, Türkiye Yazarlar Sendikası ile Hatay Tabip Odası’nın organizasyonunda, Adil Okay “Söyleşi ve İmza günü” yapılacak. Etkinliğin moderatörlüğünü Zeynep Yalçın üstlenecek. İmza ve söyleşi gününde, Adil Okay’ın, son romanı “Bir Ayrılık Hikayesi üzerine konuşma yapması bekleniyor.

TIP Mezunları ANT içiyor
MEZUNİYET TÖRENİ BUGÜN
Hatay MKÜ Tıp Fakültesi mezunları bugün ANT içiyor. MKÜ-Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni, Üniversite Tayfur Ata Sökmen kampüsü spor salonunda, Tıp Fakültesi Dekanlığı organizasyonunda saat 18.30’da düzenlenecek.

Kimyeci’den 19 Mayıs Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı münasebeti ile bir kutlama mesajı yayınladı.
Başkan Kimyeci’nin mesajı şöyle:
“Türk Milleti’nin tarihinde dönüm noktası olan, ülkemizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a doğru attığı ilk adımla yaktığı bağımsızlık ateşinin 96. yıldönümünü kutlamanın sevinci ve gururu içerisindeyiz.19 Mayıs’ta başlayan bağımsızlık mücadelesi ile ilk adımları atılan Cumhuriyetimizin; birlik ve beraberlik ruhu içerisinde, gelecekte daha huzurlu, daha gelişmiş, daha müreffeh bir ortama kavuşması için bizlere ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlerimize büyük görevler düşmektedir. Unutulmamalıdır ki, hepimizin ortak sorumluluğu olan gençlerimizin başarısı, Cumhuriyetimizi yüceltecek yegâne unsurdur.
Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, geleceğimizi emanet edeceğimiz ve yarının umudu gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, sağlık ve başarı diliyorum.”

TEOG Sonuçları henüz açıklanmadı
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamında yapılan 2. dönem merkezi ortak sınavlarının sonuçları henüz açıklanmadı. TEOG sınav sonuçları henüz açıklanmamış olmasına karşın, öğrenciler, kendi yaptıkları cevap anahtarı kontrolleriyle puanlarını hesaplayabiliyor. Bu yöntemle kaç soruyu doğru cevapladığını kontrol eden öğrenciler arasında, 2. dönem merkezi ortak sınavlarında tam puan aldığını söyleyenlerin sayısının bir hayli fazla olduğu görülürken, çok sayıda okul da bu durumu fırsata çevirerek sosyal medya üzerinden okul başarılarını öne çıkarıyorlar. Bazı okullar, tüm öğrencilerinin tam puan aldığını iddia ederken, öğrencilerinin yarısının sınavdaki tüm soruları doğru yaptığını iddia edenlerin sayısı da dikkat çekiyor.
TEOG’da, Anadolu Liseleri; 1. ve 2. dönemdeki merkezi ortak sınav ortalamalarına yılsonu başarı puanının eklenmesiyle oluşturulan puanla öğrenci alırken, sınavda en başarılı öğrencilerin tercih ettiği Yabancı Liseler ise belli testlerdeki başarı seviyesine göre oluşturdukları kendi kayıt kabul puanları ile öğrenci alıyor. Sınav sonuçları Haziran ayı içinde açıklanacak.

ERZİN SALLANDI
İlimiz Erzin ilçesi Yeşilyurt mevkiinde mini ölçekte bir deprem yaşandı. Kandilli Rasathanesi ölçümlerine göre, 14 Mayıs Pazar günü Erzin-Yeşiltepe merkezli yerin 20 km derinliğinde, gündüz saat 11.07’de 1,9 büyüklükte, can ya da mal kaybı oluşturmayan mini bir deprem yaşandı.

TIP’ta “Kas İskelet MR” etkinliği:
3 HAZİRAN’DA
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi Dekanlığı Radyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından, 3 Haziran 2017 günü 09.00 – 17.30 saatleri arasında Atatürk Konferans Salonu’nda “Kas İskelet MR” etkinliği düzenleniyor.

Otomobille askeri araç çarpıştı: 8 yaralı
Dörtyol ilçesinde otomobil ile askeri aracın çarpışması sonucu 4’ü güvenlik korucusu, 3’ü askeri personel 8 kişi yaralandı. Fahrettin Arı’nın (50) idaresindeki 31 V 1771 plakalı otomobil, Numune Evler Mahallesi Şaban Akın Uçar Bulvarı’nda askeri panzerle çarpıştı.
Kazada otomobil sürücüsü ile devrilen panzerdeki 3 askeri personel ile 4 güvenlik korucusu yaralandı. Dörtyol Devlet Hastanesine kaldırılan yaralılardan 7’si yapılan müdahalenin ardından taburcu edildi, vücudunda kırık tespit edilen bir güvenlik korucusu ise İskenderun Devlet Hastanesine sevk edildi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin çalışmaları nedeniyle yarın ilimizde bazı bölgelerde kesintiye gidilecek. Yarınki ilimiz enerji kesinti program şöyle:
Defne İlçesi Tavla Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Karaçay ve Ataköy Mahallelerine 9:30-17:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Yeniçağ Mahallesine 9:30-17:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Güzelburç Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Yunus Emre Mahallesi 309/5 ve 309/6 Sokaklara 9:00-16:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Uluçınar Mahallesi 1 Sokak ve İskender Sayek Caddesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında tesis ve bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Domuz yerine yeğenini vurdu
Domuz avında yeğenini yanlışlıkla vurduğu iddia edildi. Arsuz ilçesindeki domuz avında amcası tarafından av tüfeğiyle kazara vurulduğu öne sürülen kişi hayatını kaybetti. İddiaya göre, Karahüseyinli Mahallesi’nde yaşayan amca Hayrullah Çelik (35) ile yeğeni Yücel Çelik (24) Amanos Dağlarında bulunan Gabaktepesi mevkisine köpekleriyle domuz avına gitti. Ormanlık içerisinde avlanmak üzere farklı yönlere ayrılan amca ve yeğen bir süre sonra tekrar buluştukları yere doğru hareket etti. Bu sırada çalılıkların arkasında ses duyan Hayrullah Çelik, bu yöne doğru av tüfeğiyle ateş etti. Yeğenin bağırma sesini duyan amca Çelik, çalılıkların arasına baktığında yeğenini kanlar içerisinde görüp durumu jandarma ve sağlık ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri Yücel Çelik’in öldüğünü belirledi. Yücel Çelik’in cesedi otopsi için Adana Adli Tıp Kurumuna gönderilirken, amca Çelik gözaltına alındı.

Okul yöneticiliği başvuruları
EK SÜRE…
Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, yeterli başvuru olmaması gerekçesiyle, okullarda Müdür Başyardımcısı ve Müdür Yardımcısı mülakat başvurularında hizmet süresi şartını 4 yıldan 2 yıla düşürdü. Bakanlık ayrıca, başvuru süresinin 16.05.2017 Salı günü mesai bitimine kadar uzatıldığını duyurdu. Böylelikle de başvurular önceki gün sona ermiş oldu. Değerlendirmelerin gelecek hafta yapılması ve sonuçların Haziran başında açıklanması bekleniyor.

(Visited 1 times, 1 visits today)