Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

İSKENDERUN’DA 11 ADRESE KARANTİNA

İSKENDERUN’DA 11 ADRESE KARANTİNA
İskenderun Kaymakamlığı, dün akşam saatlerinde, ilçede 11 adreste toplam 22 karantina vakası belirlendiğini ve karantina uygulaması başlatıldığını duyurdu. Kaymakam İskender Yönden başkanlığında toplanan İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, filyasyon çalışmaları sonucunda 11 adresin karantina altına alınmasına karar verdi.
Karantinaya alınan 11 adres ve pozitif vaka sayıları şunlar:
1. Cumhuriyet Mahallesi İsmet İnönü Caddesi No: 69 İç kapı No:3 adresinde Covid-19 (2 Pozitif vaka)
2. Mustafa Kemal Mahallesi Hasan Ali Yücel Caddesi Anadolu Tunçevler sitesi A-Blok No:54/5 İç kapı No:11 adresinde Covid-19 (2 pozitif vaka),
3- Sakarya Mahallesi 274/1 Sokak Şenyurt Sitesi A 5 Blok No: 5 İç Kapı No: 5 adresinde Covid-19 (2 pozitif vaka.
4. Yunus Emre Mahallesi 309/14 Sokak C Blok No:9 İç kapı No: 9 adresinde Covid-19 (2 pozitif vaka),
5. Yunus Emre Mahallesi 309/14 Sokak D Blok No:9-1 İç kapı No:3 adresinde Covid-19 (2 pozitif vaka),
6. Numune Mahallesi Şehit Mithat Soylu Bilgiç Caddesi No:87 İç kapı No:3 adresinde Covid-19 (2 pozitif vaka),
7. Piri Reis Mahallesi Şehit Mithat Soylu bilgiç Caddesi No:87 İç kapı No:3 adresinde Covid-19 (2 pozitif vaka),
8. Pınarbaşı Mahallesi Pınarbaşı Caddesi No:92 İç kapı no:1 adresinde Covid-19 (3 pozitif vaka),
9. Azgınlık Mahallesi Şehit Seda Yılmaz Caddesi No: 22 İç kapı No:2 adresinde Covid-19 (2 pozitif vaka),
10. Karayılan Mahallesi Namık Kemal Caddesi Siteler A4 Blok No:1 A4 İç kapı No:6 adresinde Covid-19 (2 pozitif vaka),
11. Mustafa Kemal Mahallesi 851 Sokak No:11 adresinde Covid-19 (2 pozitif vaka).

BAKAN AÇIKLADI
23 Kasım’da tüm sınıflar yüz yüze eğitimde

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,16 Kasım Pazartesi başlayacak ara tatil sonrası, tüm sınıflar seviyesinde okulların açılacağını belirtti. Bakan Selçuk, paylaşımında, tüm sınıflarda 23 Kasım’dan itibaren yüz yüze eğitime başlamak istediklerini kaydederek, “Bunun için desteğinize ihtiyacımız var. Maskenizi takın! Çözüm konusunda öğrencilerimizin buna ihtiyacı var” dedi.
-Haber Merkezi-

Arık’ın acı günü
BABASI VEFAT ETTİ
İYİ Parti Hassa İlçe Başkanı Şemsettin Arık, baba acısı yaşadı. İYİ Parti İlçe Başkanı Şemsettin Arık’ın babası Mustafa Arık vefat etti.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Arpacı’nın acı günü
BABASI VEFAT ETTİ
Antakya’nın tanınan, saygın işadamlarından Şahabettin Arpacı, baba acısı yaşadı. Şahabettin Arpacı’nın babası Lütfü Arpacı vefat etti.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Kaç aşı ile?
Sağlık Bakanlığı Korona-virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, pandeminin tek bir aşı ile değil, ancak etkinliği ve güvenliğin-den emin olunan birkaç farklı aşı ile sonlandırılabileceğini söyledi.

10.Büyük Ekonomi
Bloomberg Economics’in değerlendirmesine göre ekonominin ağırlık merkezi batıdan doğuya kayarken Türkiye 2050 yılında en büyük ekonomiler arasında 10. sırada yer alabilir.

GENÇLİK VE SPOR’A
2000 ANTRENÖR ALINACAK
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, önümüzdeki günlerde 2 bin yeni antrenör alacaklarını söyledi.
Kasapoğlu, “2021 bütçesi için öngördüğümüz her bir kuruş, gençlerimizin huzuru, mutluluğu, sosyal faaliyetleri ve eğitimleri için harcanacaktır” açıklaması yaptı.

15.000 KAYMAKAM ADAYI
SINAV SONUCUNU BEKLİYOR
15 bin adayın girdiği Kaymakam Adaylığı Sınavı hala açıklanmadı. ÖSYM, 1 milyon adayın katıldığı sınav ile 15 bin adayın katıldığı sınavın sonuçlarını aynı sürede açıklayacağını duyurdu. ÖSYM Başkanlığı, 1 milyon 300 bin adayın katıldığı 2020 KPSS Lisans Sınavı sonuçlarını bir ay sonra açıklamıştı. (ÖABT Sınavı’nın yapılma tarihi esas alındığında) Aynı ÖSYM Başkanlığı’nın, 18 Ekim’de yapılmış olan Kaymakam Adaylığı Sınavı sonuçlarını hala açıklamaması şaşırttı. Sadece 15 sınav merkezinde uygulanmış ve 15 bine yakın adayın katıldığının tahmin edildiği Kaymakam Adaylığı Sınavı’nda sonuçların neden geciktiği merak ediliyor.

MUHASEBECİLER ODASI AĞAÇ EKİMİ İÇİN KAMPANYA AÇTI
Hatay Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası, ağaçlandırma seferberliğine katılmak üzere kampanya başlattı. Hatay SMMMO açıklaması şöyle:
“Yakın geçmişte, Hatay ilimiz sınırları içerisinde meydana gelen büyük yangınlarla kaybettiğimiz orman alanlarını yeniden yeşertmek, bozulan ekosistemin yeniden kurulmasına katkı vermek üzere, Orman Genel Müdürlüğü ile ‘Hatıra Ormanı’ oluşturulması konusunda bir protokol imzaladık. Bu protokolü, çevre duyarlılığı olan meslektaşlarımıza güvenerek ve yarı kamusal bir niteliği olan Hatay SMMM Odamızın toplumsal ve sosyal sorumluluğunun bir gereği olarak yaptık.
Bir Kızılderili atasözünde ifade edildiği gibi aslında… ‘Yeryüzü, bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.’ Gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmak için kuşağımızın doğaya verdiği zararı tamir etmek bizlerin görevi olmalıdır. Bu bilinçle, ‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine’ hasretimizi gerçekleştirmek adına bir davette bulunuyoruz.
Odamızın bu girişimine; OGM Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait Ziraat Bankası 2585 nolu Şube IBAN TR 29 0001 0025 8547 0437 1050 09 nolu banka hesap numarasına bağışta bulunarak katkı vermenizi bekliyor ve diliyoruz.”

e-Devlet’e taşınacak
Aile, Çalışma ve Sos-yal Hizmetler Bakanlığı, kamu kurumlarının Şehit yakınları ve Gazilerin haklarına ilişkin yürüttüğü hizmetleri e-Devlet Kapısı üzerinden kullanıma sunacak.

165 bini aştı
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, belgelendirilen iş güvenliği uzman sayının 165 bini aştığını açıkladı.

Kadınlara etkisi
UN Women Stratejik Ortaklıklar Direktörü Seymour, “Kovid-19 kadınlara yönelik şiddet, ekonomik güçlenme gibi konularda var olan eşitsizlikleri daha da derinleştirdi. Krizin etkileri kadınlar tarafından daha fazla hissediliyor” dedi.

Gayrimenkul satışı
Türkiye genelinde geçen yılın 10 ayında 1 milyon 782 bin 36 gayrimenkul satışı yapılırken, bu yılın aynı döneminde sayı 2 milyon 241 bin 850’ye yükseldi.

Kasım beklentisi
Merkez Bankası, Kasım ayı beklenti anketi sonuçlarını duyurdu. Merkez Bankası Beklenti Anketi sonuçlarına göre, yılsonu dolar/TL beklentisi 7,8867’ye geriledi.

Finansman müjdesi
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Türk Eximbank, ihracatçılarımıza yönelik, uluslararası piyasadan 561 milyon dolar tutarında, 1 yıl vadeli yeni sendikasyon kredisi sağladı” dedi.

MEB duyurusu
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bugün ara tatil başlıyor. Tatilden sonraki süreçte hepimiz, yani tüm kademelerdeki öğrenciler ve tüm öğretmenler, okullarımıza dönmek temennisindeyiz” ifadesini kullandı.

ORTAHİSAR DESTEĞİ 4061 FİDAN
Trabzon’un Ortahisar Belediyesi, bir süre önce terör örgütü PKK’nın sabotajları sonucu çıkan yangınlarda orman varlığının önemli bir kısmını kaybeden ilimizdeki orman alanlarında ekilmek üzere, Antakya Belediyesi’ne 4 bin 61 adet fidan bağışında bulundu. Gönderilen fidanların kamyona yüklenmesine yardımcı olan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Ortahisar’ın kardeşlik fidanlarının Antakya’da yeşereceğini söyledi.

Sanayi üretimi
Sanayi üretim endeksi, Kovid-19 salgın sürecinde normalleşme sonrası artışını sürdürerek, eylülde aylık bazda yüzde 1,7, yıllık yüzde 8,1 yükseldi.

Diyabetli sayısı
TEMD Diyabet Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Serpil Salman, “Türkiye, Avrupa’da diyabetin en sık görüldüğü ülkedir. Epidemiyolojik araştırmalara göre 1997 yılında yüzde 7,2 olan diyabetli oranı 2010 yılında yüzde 13,7’ye çıkmıştır” dedi.

Bakanlık incelemesi
Tarım ve Orman Bakanlığı, bazı sosyal medya hesaplarında, çürük elmaların toplanıp meyve suyu yapılacağına dair iddiaların yer aldığı bir görüntünün paylaşılması üzerine konuyla ilgili inceleme başlattı.

EKPSS pazar günü
81 ilde düzenlenecek
Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS), saat 10.15’te başlayacak. Sınavda, adayların öğrenim düzeyine ve engel grubuna uygun 60 sorudan oluşan “Genel Yetenek” ve “Genel Kültür” testleri uygulanacak.

Esnafın durumu
Pandemi döneminde esnafın borç yükünün her zamankinden daha fazla arttığını hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ödenebilir şartlar oluşmadıkça esnafın birçoğu yapılandırmaya başvuru bile yapmayabilir” dedi.

7/24 para transferi
Yapı Kredi, ‘Kolay Adresleme Sistemi’ ile müşterilerinin uzun IBAN ve hesap numaraları yerine cep telefonu numarası, T.C. Kimlik No ve e-posta adresi gibi bilgilerini kullanarak para transferini kolaylıkla yapmalarını sağlayacak.

Yabancı Yatırımcı
Borsanın ralli yaptığı, Türk Lirası’nın değer kazandığı son günlerde, Türkiye piyasalarına yabancı yatırımcı da tepkisiz kalmadı. Ve hesaplamalara göre 250 milyon doları borsa olmak üzere 1 milyar doları aşan yabancı girişi sağlandı.

Kanser belirtisi
Medipol Mega Üniversite Hastanesi Hematoloji Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Aliihsan Gemici, “Demir eksikliği, mide ve bağırsak kanseri olmak üzere birçok önemli hastalığın da belirtisi olabilir” dedi.

Cep’siz yaşam mı?
Pandemi döneminde artan fiyat ve vergilere rağmen, cep telefonu ithalatı hız kesmedi. Bu yılın Ocak-Eylül döneminde cep telefonu ithalatı 2019’un aynı dönemine göre yüzde 25 artarak 1 milyar 430 milyon dolara yükseldi.

CHP girişimi
Yurt dışı örgütlenmesini 2012’de 8 birlikle Almanya’da başlatan CHP’nin, 14 ülkede 27 birliği bulunurken, 5 ülkede daha birlik açılması için harekete geçildi.

Dünyanın en iyisi
JW Marriott Istanbul Bosphorus, The World Luxury Hotel Awards’ta, “Yeni Lüks Oteller” kategorisinde dünya çapında verilen ödülün sahibi olurken, Sheraton İstanbul City Center ise Travel and Hospitality Awards’ta (THA) “Aile Dostu Otel” ödülünü aldı.

Sen de imzala…
Greenpeace Akdeniz açıklamasında, “Kahramanmaraş, 36 yıldır kömürlü termik santrallerin getirdiği yıkımla boğuşuyor. Sen de şimdi imza kampanyamıza katıl, Kahramanmaraş kömürden kurtulup nefes alsın” denildi.